Προς το περιεχόμενο

Και όμως, το CD ripping επιστρέφει στο media player των Windows 11


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Volga είπε

Ειλικρινά δε βρίσκω καμία χρησιμότητα. Δηλαδή κάποιος άρχισε να χρησιμοποιεί cloud storage και μετά είπε «όχι μωρέ, καλύτερα με το cd»;

ναι τι να σου πω.. ένα randomware να σκάσει, η κεραυνός στο cloud, η φωτιά στο cloud τέλειωσες. Σύννεφο είναι, θα "σκάσει".

Σαν την αξιοπιστία του οπτικού μέσου, όσο και να το ψάχνεις δεν έχει, έχω Backup πολλών ετών που παίζουν άριστα και χωρίς ίχνος φθοράς. Σύν ότι όσους ιούς και να έχει το PC, στο cd/dvd/bluray δεν μεταφέρεται γιατί είναι read only, γιαυτό έχουμε και τα recovery cd, διαχρονική αξία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/7/2022 στις 5:42 ΜΜ, dreamerchris είπε

Είχαν βγάλει το Windows Media Player και βάλανε καινούργιο που το λενε Media Player που δεν είχε Ripping και τώρα το προσθέσανε

Δηλαδή τα Windows 11 δεν έχουν τον παλιό καλό desktop Windows Media Player;

Αν ναι κρίμα, γιατί ήταν καλό πρόγραμμα στον τομέα της μουσικής για όποιον ήθελε τα βασικά σε ένα εύχρηστο πακέτο.

Όσο πάω και τα συμπαθώ περισσότερο αυτά τα Windows 11  /s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Δηλαδή τα Windows 11 δεν έχουν τον παλιό καλό desktop Windows Media Player;

Αν ναι κρίμα, γιατί ήταν καλό πρόγραμμα στον τομέα της μουσικής για όποιον ήθελε τα βασικά σε ένα εύχρηστο πακέτο.

Όσο πάω και τα συμπαθώ περισσότερο αυτά τα Windows 11  /s

Δεν έχουν τα παλιά media player, τα καινούργια είναι βασισμένα σε Groove και είναι σχεδιασμένα με τον νέο τρόπο σχεδίασης windows 11 εφαρμογών για υποστηριξη touch και κυρίως για online content

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

Δεν έχουν τα παλιά media player, τα καινούργια είναι βασισμένα σε Groove και είναι σχεδιασμένα με τον νέο τρόπο σχεδίασης windows 11 εφαρμογών για υποστηριξη touch και κυρίως για online content

Αμα είναι * ταουυυτς * τι να λέμε τώρα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πιο απλοί και λειτουργικοί λόγοι για οπτικά, πέρα από backup, παλιά αυτοκίνητα ή οτιδήποτε τέτοιο.

Για πηγαίντε κάντε εξετάσεις τύπου αξονικής/μαγνητικής (και άλλες) να δω σε τί μέσο θα σας δώσουν το αποτέλεσμα/αντίγραφο.

Πολύ ωραία θα ήταν να έδιναν ένα "κλειδωμένο" stick, αλλά καθαρά για θέμα κόστους δεν πρόκειται να γίνει (ατελείωτο πάρτυ όταν γλίτωσαν από τα έξοδα εκτύπωσης αρχικά σε φιλμ και μετά ακόμα και σε απλό χαρτί) και λύσεις τύπου cloud κλπ πέρα από προβληματικές για άμεση εκτίμηση (δεν γίνεται να κατεβάζει ο καθένας ξανά και ξανά, ειδικά αν χρειάζεται να τις δουν 2-3 διαφορετικοί), δεν προσφέρονται και για μακροχρόνια αποθήκευση/διατήρηση.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

 Cloud storage Ουαυου.... Υπόψιν.. Πελάτης μου πλήρωσε 1100 ευρώ για να του * απεμπλοκαρουν * στορατζ... 

...και εμένα φιλαράκι κλαίει γιατί έχασε 4GB ανεκτίμητης αξίας φωτο της οικογένειάς του γιατί το DVD που τα είχε γράψει τελικά ηταν ελλατωματικό και ξέφτισε η επιφάνεια μετά από 4 χρόνια. Φιλικό πατ πατ στην πλάτη και να ζήσει να τις θυμάται.

ΥΓ. Πίστεψέ με αν κάναμε ένα γκάλοπ εδω μέσα, περισσότεροι έχουν χάσει δεδομένα από χαλασμένα δισκάκια παρά από Cloud υπηρεσίες.

8 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

ναι τι να σου πω.. ένα randomware να σκάσει, η κεραυνός στο cloud, η φωτιά στο cloud τέλειωσες. Σύννεφο είναι, θα "σκάσει".

Σαν την αξιοπιστία του οπτικού μέσου, όσο και να το ψάχνεις δεν έχει, έχω Backup πολλών ετών που παίζουν άριστα και χωρίς ίχνος φθοράς. Σύν ότι όσους ιούς και να έχει το PC, στο cd/dvd/bluray δεν μεταφέρεται γιατί είναι read only, γιαυτό έχουμε και τα recovery cd, διαχρονική αξία.

Τι πιθανότητες έχει να σκάσει κεραυνός ή φωτιά στο cloud σε Data Server της Microsoft ή της Google και να χαθούν τα δεδομένα σου (όταν κρατάει backup ακομη και το ίδιο το data server) και τι πιθανότητες να γίνει αυτό στο χώρο μας. Αυτό σκέψου μόνο. Αν νιώθεις οτι το σπίτι σου προστατεύεται περισσότερο από Data Server των 2 μεγαλύτερων εταιρειών της γης, οκ πάω πάσο.

Επεξ/σία από Volga
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Volga είπε

...και εμένα φιλαράκι κλαίει γιατί έχασε 4GB ανεκτίμητης αξίας φωτο της οικογένειάς του γιατί το DVD που τα είχε γράψει τελικά ηταν ελλατωματικό και ξέφτισε η επιφάνεια μετά από 4 χρόνια. Φιλικό πατ πατ στην πλάτη και να ζήσει να τις θυμάται.

ΥΓ. Πίστεψέ με αν κάναμε ένα γκάλοπ εδω μέσα, περισσότεροι έχουν χάσει δεδομένα από χαλασμένα δισκάκια παρά από Cloud υπηρεσίες.

Τι πιθανότητες έχει να σκάσει κεραυνός ή φωτιά στο cloud σε Data Server της Microsoft ή της Google και να χαθούν τα δεδομένα σου (όταν κρατάει backup ακομη και το ίδιο το data server) και τι πιθανότητες να γίνει αυτό στο χώρο μας. Αυτό σκέψου μόνο. Αν νιώθεις οτι το σπίτι σου προστατεύεται περισσότερο από Data Server των 2 μεγαλύτερων εταιρειών της γης, οκ πάω πάσο.

Για το DVD, μπορεί να το πάει σε εταιρεία ανάκτησης δεδομένων και να αντλήσουν ότι δεδομένα γίνεται, αν όχι το 100%, ένα σεβαστό ποσοστό. Εγώ είχα και tape library παλιότερα, μαζί με τα DVD. Στο backup πλέον τα έχω και σε custom NAS (HDD) και σε DVD/Bluray. Φυσικά και στο Desktop έχω το current file που λειτουργώ, sync κάνω ανά βδομάδα. Να σκάσει HDD μου είχε συμβεί αλλά τα ξαναείχα τα αρχεία σε άλλο HDD χάρης το sync. Να χαλάσει DVD δεν μου έγινε ποτέ.

Στο θέμα cloud, επειδή ασχολούμαι με ηλεκτρολογικά, οι φωτιές είναι κλασσικό να συμβεί από κακή συντήρηση ηλεκτρικών γραμμών. Τσέκαρε ο Linus Sebastian (No1 tech freak στο YouTube) τι έπαθε και αυτός. Σίγουρα οι πιθανότητες δεν είναι οι ίδιες να συμβεί "θέμα" στο cloud άμεσα. Έλα όμως που έγινε στην OVH ! Σύν ότι 32TB εργασιών (και με mirroring κάθε βδομάδα) είναι φύσης αδύνατον να πληρώνω πολλές χιλιάδες ευρώ μηνιάτικα για το φανταστικό τους "cloud" ! Το να συμβεί κάτι σε μένα μου είναι ακόμη ποιο απίθανο καθώς έχω λάβει ειδικά μέτρα ασφαλείας από κάθε άποψη (συντήρηση ηλεκτρολογικών, ανανέωση hardware ανά 2ετία κ.α) και το καλύτερο ; έχω άμεση πρόσβαση στα δεδομένα μου. Κάτι που το cloud (πέρα κόστους) δεν μπορεί να μου το δώσει με τις αργές ταχύτητες που υπάρχουν στην Ελλάδα. Ρουμανία και Βουλγαρία (που δούλευα μια σεζόν) έχουν 10 φορές γρηγορότερες συνδέσεις εδώ και 10ετίες! Επίσης το θεωρώ ηλίθιο να πληρώνω cloud όταν έχω και απασχολώ ήδη υπεύθυνο ασφαλείας που γνωρίζει άριστα από linux/server stuff/συστήματα ασφαλείας.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Volga είπε

...και εμένα φιλαράκι κλαίει γιατί έχασε 4GB ανεκτίμητης αξίας φωτο της οικογένειάς του γιατί το DVD που τα είχε γράψει τελικά ηταν ελλατωματικό και ξέφτισε η επιφάνεια μετά από 4 χρόνια. Φιλικό πατ πατ στην πλάτη και να ζήσει να τις θυμάται.

ΥΓ. Πίστεψέ με αν κάναμε ένα γκάλοπ εδω μέσα, περισσότεροι έχουν χάσει δεδομένα από χαλασμένα δισκάκια παρά από Cloud υπηρεσίες.

Το είχε το DVD στη σκιά και χωρίς υγρασία; εκεί πάει ο νούς μου μήπως ήταν στο φως ή υγρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2022 στις 7:50 ΜΜ, polaki είπε

Who TF έχει ακόμα CD/DVD player στο PC του? 

Αναφέρομαι στα PC που η ίδια η Microsoft από νταβατζιλίκι και μόνο υποστηρίζουν τα Windows 11...

Νομίζω κανείς. Πιο κανείς απ'τον κανέναν. 

Και εγώ έχω και μάλιστα η ύπαρξη της υποδοχής είναι αυστηρό κριτήριο αγοράς κουτιού. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

Για το DVD, μπορεί να το πάει σε εταιρεία ανάκτησης δεδομένων και να αντλήσουν ότι δεδομένα γίνεται, αν όχι το 100%, ένα σεβαστό ποσοστό. Εγώ είχα και tape library παλιότερα, μαζί με τα DVD. Στο backup πλέον τα έχω και σε custom NAS (HDD) και σε DVD/Bluray. Φυσικά και στο Desktop έχω το current file που λειτουργώ, sync κάνω ανά βδομάδα. Να σκάσει HDD μου είχε συμβεί αλλά τα ξαναείχα τα αρχεία σε άλλο HDD χάρης το sync. Να χαλάσει DVD δεν μου έγινε ποτέ.

Στο θέμα cloud, επειδή ασχολούμαι με ηλεκτρολογικά, οι φωτιές είναι κλασσικό να συμβεί από κακή συντήρηση ηλεκτρικών γραμμών. Τσέκαρε ο Linus Sebastian (No1 tech freak στο YouTube) τι έπαθε και αυτός. Σίγουρα οι πιθανότητες δεν είναι οι ίδιες να συμβεί "θέμα" στο cloud άμεσα. Έλα όμως που έγινε στην OVH ! Σύν ότι 32TB εργασιών (και με mirroring κάθε βδομάδα) είναι φύσης αδύνατον να πληρώνω πολλές χιλιάδες ευρώ μηνιάτικα για το φανταστικό τους "cloud" ! Το να συμβεί κάτι σε μένα μου είναι ακόμη ποιο απίθανο καθώς έχω λάβει ειδικά μέτρα ασφαλείας από κάθε άποψη (συντήρηση ηλεκτρολογικών, ανανέωση hardware ανά 2ετία κ.α) και το καλύτερο ; έχω άμεση πρόσβαση στα δεδομένα μου. Κάτι που το cloud (πέρα κόστους) δεν μπορεί να μου το δώσει με τις αργές ταχύτητες που υπάρχουν στην Ελλάδα. Ρουμανία και Βουλγαρία (που δούλευα μια σεζόν) έχουν 10 φορές γρηγορότερες συνδέσεις εδώ και 10ετίες! Επίσης το θεωρώ ηλίθιο να πληρώνω cloud όταν έχω και απασχολώ ήδη υπεύθυνο ασφαλείας που γνωρίζει άριστα από linux/server stuff/συστήματα ασφαλείας.

100% μαζί σου. Όμως είσαι πολύ ειδική περίπτωση. Συμφωνώ πάντως πως αν μιλάμε για τέτοιο όγκο εργασιών αναγκαστικά πας σε μια τέτοια λύση.
 

 

33 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

Το είχε το DVD στη σκιά και χωρίς υγρασία; εκεί πάει ο νούς μου μήπως ήταν στο φως ή υγρασία

Μα λογικά κάτι παίχτηκε δεν διαφωνώ απλώς το έφερα ως ένα παράδειγμα που συνάντησα. Είτε DVD είτε Cloud είτε οτι θες, ποτέ δεν είσαι 100% ασφαλής. Απλώς για καθημερινή χρήση σε backup mp3, ταινιών και φωτογραφιών θεωρώ ευκολότερη και πιο άμεση λύση το να τα έχω σε ένα Cloud και όποτε θέλω να κάνω streaming το περιεχόμενο άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην σκοτωνεστε.  ΚΑΝΕΝΑΣ, μα ΚΑΝΕΝΑΣ τροπος δεν ειναι 100% ασφαλης.  

 

μονο με Back up, του Back up, και παλι back up....... ΙΣΩΣ εχεις καποια υψηλη ασφαλεια....!!!  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cabdik είπε

παιδια μην σκοτωνεστε.  ΚΑΝΕΝΑΣ, μα ΚΑΝΕΝΑΣ τροπος δεν ειναι 100% ασφαλης.  

 

μονο με Back up, του Back up, και παλι back up....... ΙΣΩΣ εχεις καποια υψηλη ασφαλεια....!!!  

νομίζω backup se εξωτερικό HDD/SSD, μετά σε 2 cloud είσαι καλυμένος αν σχκέφτεσαι σοβαρά για τα αρχεία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και οπτικό να μην έχει ο πύργος σας (σε laptop της τελευταίας δεκαετίας είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο ότι δεν έχει), αγοράζετε ένα εξωτερικό και κάνετε μια χαρά τη δουλειά σας... Έχω ακόμα ένα της LG που το αγόρασα μαζί με το καινούργιο μου τότε netbook το 2008, το οποίο φυσικά δεν είχε οπτικό drive, και συνεχίζει να δουλεύει άψογα... Έχω ριπάρει με αυτό πάρα πολλά δισκάκια, κυρίως μουσικά cd τα οποία απολαμβάνω πλέον σε μορφή FLAC!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Volga είπε

...και εμένα φιλαράκι κλαίει γιατί έχασε 4GB ανεκτίμητης αξίας φωτο της οικογένειάς του γιατί το DVD που τα είχε γράψει τελικά ηταν ελλατωματικό και ξέφτισε η επιφάνεια μετά από 4 χρόνια. Φιλικό πατ πατ στην πλάτη και να ζήσει να τις θυμάται.

Υπάρχει κόσμος που χρησιμοποιεί ακόμα δισκάκια ως archival storage; Σοβαρά; Με τις τιμές των εξωτερικών HDD να έχουν πέσει στα 0.06€ ανά GB και τις τιμές των εξωτερικών SDD να έχουν πέσει στο 0.15€ ανά GB, όποιος κάνει archive ή backup σε δισκάκια πληρώνει έξτρα για το προνόμοιο να έχει το ρίσκο το οποίο περιγράφεις.

Παίρνεις λοιπόν ένα δίσκο 1TB ή 2TB (HDD ή SDD ανάλογα με το πορτοφόλι) και παίρνεις backup το user directory του πισιού συν ότι οικογενειακές φωτό και βίντεο έχεις μαζέψει σε δισκάκια όλα αυτά τα χρόνια και είσαι κομπλέ. Υπάρχει φυσικά και η λύση του cloud backup, αν και προσωπικά την χρησιμοποιώ ως δεύτερη λύση αφού λόγω της χαμηλής ταχύτητας με την οποία γίνεται το backup (10Mbps upload στη δική μου περίπτωση) το cloud backup το κάνω μια φορά το χρόνο και αν. Όχι δεν το θέλω να τρέχει μόνιμα.

Τα δισκάκια πλέον είναι χρήσιμα αν δεν θες να χαρίζεις αρχεία χωρίς να χαρίζεις usb drives και αν έχεις cd player ή dvd player στο αυτοκίνητο χωρίς USB slot. Και εκεί είναι η πίκρα για τη δεύτερη περίπτωση (αυτοκίνητο), δεν υπάρχουν DVD DL RW, οπότε για τα DVD τερματίζεις στα 4.38GB.

---

Τώρα για το CD Ripping που λέει το άρθρο, υπάρχει μια μικρή επανάσταση στο τομέα των φυσικών μέσων σε ορισμένες χώρες, αφού μαζί με το περιεχόμενο παίρνεις και album, εξώφυλλο και τα συναφή. Εδώ άλλοι αγοράζουν βινύλια και κασέτες. Και στην περίπτωση του CD παίρνεις και DRM-free αρχεία σε lossless ποιότητα αν το κάνεις rip σε FLAC. Δεν βλέπω που το πρόβλημα αν ο άλλος έχει χώρο στο σπίτι του για physical copies.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...