Προς το περιεχόμενο

Αυτόματη καφετιέρα εσπρέσο


mousteris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Εδώ και καιρό ψάχνω μια αυτόματη καφετιέρα εσπρέσο.

Οι ανάγκες μου στο κομμάτι καφέ περιορίζεται σε εσπρεάκια και, το πιο σημαντικό κομμάτι θα έλεγα, σε φρέντο εσπρέσο. Και λέω περιορίζεται γιατί δε με ενδιαφέρει το γάλα.

Στην αρχή είχα δει μια gaggia ( Gaggia Cadorna Style ) όμως βιντεάκι στο βιντεάκι κατάλαβα πως δε βγάζει τόσο "δυνατό" αποτέλεσμα όσο οι καφετιέρες της Delonghi. Αρκετοί έβρισκαν το αποτέλεσμα "φτωχότερο" σε σώμα και καϊμάκι από την Deloghi Dinamica Plus, για την οποία λένε τα καλύτερα..

Οπότε στράφηκα στη Deloghi Dinamica Plus, η οποία έχει επιλογές για γάλατα, αλλά δε με νοιάζουν. Η τιμή της είναι κάπως τσιμπημένη.. βάζοντας όμως κάτω τα λεφτά που χαλάω για καφέδες καθημερινά απ έξω θα γίνει η απόσβεση για πλάκα. Μια άλλη λεπτομέρεια της Dinamica Plus είναι τα μοντέλα της, καθώς μόνο η ΕCAM700.95  διαθέτει Profiles αποθήκευση αγαπημένων ροφημάτων. Και αυτό είναι για μένα ΊΣΩΣ σημαντική λεπτομέρεια.

Το profile σημαίνει οτι αποθηκεύει πως το θέλεις τον καφέ, ωραία; Τον δικό σου και των υπολοίπων ( 3-4 profiles ). Δε ξέρω όμως εαν αυτό που ζητάω καλύπτεται με το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, επειδή δεν έχω τη παραμικρή εμπειρία ( εκτός από μια Pfilips κάποτε σε μια εταιρεία, που για αυτόματο έβγαζε ωραίο καφέ, οπότε  δε περιμένω παπάδες στη γεύση, πάνω κάτω αντιλαμβάνομαι που πάω ) στο θέμα αυτόματη καφετιέρα με ενσωματωμένο μύλο.. ΠΧ όταν θα θέλω να κάνω κρύο καφέ, λογικά ο εσπρέσο θα πρέπει να είναι πιο δυνατός αφού θα προστεθεί πάγος..; Παίζει ρόλο η θέση του μύλου για τον τύπο του ροφήματος που θέλω να πιώ; Πρέπει δλδ να αλλάζω το κόψιμο/ επιλογή στο μύλο όταν θα θέλω να βάλω το εσπρεσάκι μου σε πάγο; και μετά να το αλλάζω; Και εαν ναι, αυτό νομίζω από φωτογραφίες κ βίντεο μονάχα, η επιλογή αυτή είναι χειροκίνητη, άρα μήπως δε χρειάζομαι της αποθήκευση των ροφημάτων;  

Δυστυχώς είμαι έτοιμος να αγοράσω γουρούνι στο σακί και μάλιστα ακριβό.

Να ξεκαθαρίσω πως δε σκέφτομαι καν χειροκίνητες μηχανές, για μένα είναι σα να μην υπάρχουν, όπως για κάποιους οι αυτόματες είναι σα μην υπάρχουν, αρα δεν υπάρχει λόγος αναφοράς αυτών...

Ξέρει κάποιος/α κάτι για τα παραπάνω; Ξέρει κάποια/ος μοντέλο για τις ανάγκες μου; Υπάρχει κάπου εκεί έξω κανείς με τις ίδιες ανησυχίες;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γρήγορες απαντήσεις σχετικά με την παρασκευή καφέ. Γενικά οι δόσεις εσπρέσσο είναι συγκεκριμένες, δηλαδή αν βάζεις 18γρ τριμμένου καφέ, θες μια αναλογία 1:2 σε ποσότητα υγρού, άρα 36γρ καφέ. Αυτό είναι στάνταρ και δε παίζει ρόλο τι καφέ θα φτιάξεις εν τέλει. Τώρα υπάρχουν και άλλες αναλογίες, για ristretto κλπ, αλλά νομίζω δεν σε ενδιαφέρουν, καθώς πας καθαρά για espresso.

Στο δια ταύτα,  η συνηθισμένη διπλή δόση εσπρέσσο είναι τα 18γρ, τώρα αν η μηχανή που πάρεις μπορεί να βάζει και 20 και 22γρ, θα παίρνεις με αναλογία 40 ή 44γρ εν τέλει υγρού, που σαν ποσότητα είναι καλύτερη για freddo espresso. Αλλιώς μπορείς να βγάλεις 2 15αρες ή ό,τι θες γενικά, αλλά να τηρείς την αναλογία 1:2.

Για μηχανή δεν έχω άποψη δυστυχώς καθώς εγώ έχω χειροκίνητη, αλλά θα πρότεινα να μπορεί η μηχανή να ρυθμίσει το μέγεθος κοψίματος των κόκκων, τη θερμοκρασία εκχύλισης, τη διάρκεια εκχύλισης για να πετύχεις την αναλογία του espresso, και να καθαρίζει εύκολα ο μύλος και το group head.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν θές να ασχοληθείς με την "τέχνη" του καφέ, θα κάνεις αυτό που είπε ο @thanasis00 απο πάνω: Θα πάρεις μια αυτόματή με όσες ρυθμίζεις θες / μπορείς να πληρώσεις, θα την σετάρεις μια φορά μέχρι να βρείς το ιδανικό και δεν θα την πειράξεις ποτέ ξανα. Αυτο σημαίνει οτι καλό θα ηταν και να μην μπλέξεις με profiles, γιατι δεν μπορεις να εισαι σίγουρος ποσο σταθερές θα ειναι η αλλαγές που κάνει μόνη της η μηχανή.

Για παράδειγμα, αν αλλάζει το κόψιμο του καφέ σε κάποιο profile, αμφιβάλω αν θα πετάει 5-10 γραμμάρια καφέ για να καθαρίσει τον μύλο απο τα υπολείμματα πριν κόψει την δόση. 

Γενικα δεν νομίζω να αξίζει αν δώσεις πάνω απο 300-400 ευρώ για μια αυτόματη. Ολες θα σου βγάζουν τον ίδιο καφέ +/- 10%. Ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει και το κομμάτι του γάλατος που κάνουν κάποιες, ειναι πεταμένα λεφτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Ψάχνω μία οικονομική αυτόματη μηχανή espresso για το εξοχικό, θα χρησιμοποιείται μία εβδομάδα το χρόνο μόνο. Επειδή το "αστείο" του να κουβαλήσω ξανά την μηχανή "θηρίο" που αλέθει καφέ που έχω στο σπίτι (και πιάνει και χώρο στο αμάξι) πρέπει να σταματήσει 🙂, ψάχνω μία φθηνή μικρή.

Έχω εμπειρία από αυτόματες Nespresso μηχανές και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, κινούνται όμως σε επίπεδα 80+ ευρώ και θα ήθελα να τα αποφύγω (για τόσο αραιή χρήση).

Η βοήθεια που ζητώ από όποιον μπορεί είναι εάν υπάρχει κάποια επιλογή κάτω από 50 ευρώ που να είναι συμβατή με κάψουλες Lors (πέρα από της "μαμάς" του). Όχι πως έχω σε εκτίμηση τις Lors, απλά έχει μία συγκεκριμένη ποικιλία (τις "Colombia") που με έχει βολέψει πολύ.

Αν οι επιλογές κάτω των 50 ευρώ δεν μου δίνουν αυτή τη δυνατότητα, θα καταλήξω σε Nespresso/DeLonghi.

ΥΓ. sorry, έχω χάσει επεισόδια από το κεφάλαιο "καφές" (ειδικά όταν έχεις "βολευτεί" με τον αλεσμένο καφέ, δεν ασχολείσαι/ασχολούμαι περαιτέρω με ενημέρωση του καφεσπόρ ...)

Any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, draculias είπε

Καλημέρα σε όλους.

Ψάχνω μία οικονομική αυτόματη μηχανή espresso για το εξοχικό, θα χρησιμοποιείται μία εβδομάδα το χρόνο μόνο. Επειδή το "αστείο" του να κουβαλήσω ξανά την μηχανή "θηρίο" που αλέθει καφέ που έχω στο σπίτι (και πιάνει και χώρο στο αμάξι) πρέπει να σταματήσει 🙂, ψάχνω μία φθηνή μικρή.

Έχω εμπειρία από αυτόματες Nespresso μηχανές και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, κινούνται όμως σε επίπεδα 80+ ευρώ και θα ήθελα να τα αποφύγω (για τόσο αραιή χρήση).

Η βοήθεια που ζητώ από όποιον μπορεί είναι εάν υπάρχει κάποια επιλογή κάτω από 50 ευρώ που να είναι συμβατή με κάψουλες Lors (πέρα από της "μαμάς" του). Όχι πως έχω σε εκτίμηση τις Lors, απλά έχει μία συγκεκριμένη ποικιλία (τις "Colombia") που με έχει βολέψει πολύ.

Αν οι επιλογές κάτω των 50 ευρώ δεν μου δίνουν αυτή τη δυνατότητα, θα καταλήξω σε Nespresso/DeLonghi.

ΥΓ. sorry, έχω χάσει επεισόδια από το κεφάλαιο "καφές" (ειδικά όταν έχεις "βολευτεί" με τον αλεσμένο καφέ, δεν ασχολείσαι/ασχολούμαι περαιτέρω με ενημέρωση του καφεσπόρ ...)

Any ideas?

Κατά διαστήματα βγαίνουν σε προσφορά οι μηχανές για κάψουλες nespresso. Την μικρή, την βρίσκεις με 50-60€ και δώρο 2 κουπόνια (-10€, -20€) για μελλοντικές αγορές καφέ από την nespresso. ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ. Και την έχεις παρέα αν χρειαστεί να πας κάπου.

Επίσης, από κάψουλες, να προτιμάς αλουμινίου (Nespresso, Starbucks, Little's κλπ) και γιατί ανακυκλώνονται και γιατί (για κάποιον περίεργο λόγο?) δεν χάνουν κόκκους καφέ από μέσα. (προσωπική παρατήρηση αυτό)

Επεξ/σία από csontheline
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...