Προς το περιεχόμενο

Συνδέσεις τουλάχιστον 100/20 Mbps θεωρεί πλέον αποδεκτές η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών των ΗΠΑ


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Εγώ πάλι σπάω πλάκα μεγάλη όταν παίρνουν από ΟΤΕ για προσφορές TV...Με το που αναφέρουν οτί η κλήση ηχογραφείται, έχω έτοιμο κειμενάκι αλά παρουσιαστής και τους αρχίζω...

Που μου πουλάνε 50άρες στον Πειραιά και με το ζόρι φτάνεις 22-23,και ως λύση σου αντιπροτείνει το τεχνικό τμήμα υποβάθμιση σε έως 24,αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...

Θέλανε και διπλάσιασμούς, τα ζώα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Αν θες να συγκρίνεις με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες εντάξει, αλλά όχι με το αποτυχημένο μοντέλο των ΗΠΑ!

Ουσιαστικά οι ΗΠΑ είναι να συγκριθούν με ανάλογα μεγέθη σε έκταση και πλυθησμό. Η Ελλάδα επίσης είναι δύσκολο να συγκριθεί με χώρες 10μυριων λόγω της γεωγραφικής μας πολυμορφίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Δες και την άλλη πλευρά όμως: Στις ΗΠΑ υπάρχουν περιοχές που αντιπροσωπεύουν το 6% των νοικοκυριών(!) που δεν έχουν καθόλου broadband και μπαίνουν με δορυφόρο ή 56Kbps (εξού και η επιχειρηματική ευκαιρία για παρόχους τύπου Starlink). Μερικές περιοχές στις ΗΠΑ δεν έχουν καν σταθερή γραμμή.

Μετά υπάρχουν ολόκληρες περιοχές που έχουν μόνο έναν μονοπωλιακό ISP, συνήθως Comcast Cable ή κάτι παρόμοιο, ο οποίος φυσικά τους το βαράει στα αυτιά χωρίς να παρέχει κάτι ιδιαίτερο σε πραγματικές ταχύτητες.

Ας δούμε λοιπόν και τα καλά της Ελλάδας: Λόγω του πρώην μονοπωλίου του ΟΤΕ έχουμε ένα δίκτυο που καλύπτει όλη την Ελλάδα (ναι, όπως την καλύπτει, σημασία έχει ότι δεν μένει κανείς απ' έξω), και με το local loop unbundling ("απελευθέρωση τηλεπικοινωνιών") δεν πληρώνουμε 100€ το μήνα σε μονοπωλιακούς παρόχους για μέτριο cable internet, ούτε έχουμε τίποτα τρισκατάρατα data caps.

Αν θες να συγκρίνεις με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες εντάξει, αλλά όχι με το αποτυχημένο μοντέλο των ΗΠΑ!

Συγκρίνεις την Ελλάδα με την... 70+ φορές μεγαλύτερη Αμερική; Τις ίδιες απαιτήσεις έχουν για δικτύωση; Αν το 6% δεν έχει broadband, έχει το 94% που είναι περίπου 300εκατ. κόσμος σε μια τεράααααστια έκταση!

Το ότι η Ελλάδα "τουλάχιστον έχει παντού" είναι αστείο! Εργάζομαι σε εταιρία 10χιλ. έξω από τη Χαλκίδα (60χιλ από την Αθήνα) και με 24άρα γραμμή πιάνω... 6! Υπάρχει δικαιολογία;

Άσχετο -αν ξέρει κάποιος- με τον διπλασιασμό των γραμμών όπου είναι εφικτό, όπου ΔΕΝ είναι εφικτό, θα μειωθούν οι τιμές; Γιατί αν εγώ πληρώνω για 100άρα 35€, ενώ κάποιος για 50 (που θα γίνει 100) πχ. 25€, εγώ δεν είμαι αδικιμένος; Η θα μπω σε διαδικασία να το γυρίσω σε 50άρα (που θα γίνει 100) για να έχω χαμηλότερο κόστος; Και αν έχω δέσμευση συμβολαίου; Έχει ξακαθαριστεί τίποτα από αυτά;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Εδω που τα λεμε παντως 100Mbps δεν ειναι και η τρελη ταχυτητα που ηταν καποτε. Κανονικα θα επρεπε να ηταν το standard στις μερες μας. Η inalan ηδη διπλασιασε τις ταχυτητες!

image.png.424fd90bd6a4fb4e29a0badfb09ae707.png

Δωρεάν τις διπλασίασε ή απλά εννοείς πως  ανέβασε τις ταχύτητες  στα πακέτα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JimGer είπε

Δουλεύει καλά? Υποθέτω είσαι σε αγροτική περιοχή?

Αθηνά Σκαραμαγκά είμαι δεν έχουμε VDSL ... max"50" αλλά πραγματικό είναι 8 με 18 /1 upload 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, atrigane είπε

Εδώ 50ρα. 4-12 πιάνουμε, ανάλογα τα κέφια τους. Με 5-30 αποσυνδέσεις την ημέρα. Πάλι ανάλογα τα κέφια τους. Αυτά.

που να γινει και πολεμος......

2 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

Αθηνά Σκαραμαγκά είμαι δεν έχουμε VDSL ... max"50" αλλά πραγματικό είναι 8 με 18 /1 upload 

και δεν εισαι ευχαριστημενος που εχουμε Ελληνικη Υπηρεσια Διαστηματος;;;;;!!!!!! 😂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cli22 είπε

βεβαιως και υπαρχει δικαιολογια! ονομαζεται ελληνικο δημοσιο (οτε).......

ΟΤΕ, Δημόσιο?

Ναι, ανάλογα αν θεωρείς τη DT Γερμανικο Δημόσιο, ίσως να είναι κι έτσι.

Τί άλλο θα διαβάσουμε, πραγματικά.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, killerx3 είπε

 

Συνδέσεις τουλάχιστον 8/2 Kbps θεωρεί πλέον αποδεκτές η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών της Ελλάδας.

αφηνουμε πισω μας λοιπον την ταχυτητα του φωτος και παμε γι αλλους γαλαξιες......

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

ΟΤΕ, Δημόσιο?

Ναι, ανάλογα αν θεωρείς τη DT Γερμανικο Δημόσιο, ίσως να είναι κι έτσι.

Τί άλλο θα διαβάσουμε, πραγματικά.

για ψαξε λιγο τη συνθεση του προσωπικου και τα ψιλα γραμματακια στη συμφωνια εξαγορας......

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cli22 είπε

για ψαξε λιγο τη συνθεση του προσωπικου και τα ψιλα γραμματακια στη συμφωνια εξαγορας......

Α, είσαι ενημερωμένος βλέπω, έχεις πρόσβαση και στα ψιλά γραμματάκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, freegr είπε

Είναι αλήθεια ότι οι ανάγκες αυξάνονται και χώρα μας πρέπει να προχωρήσει στην δέσμευση για αύξηση των συνδέσεων.

δυστυχως μεγαλε δεν ειναι χωρα μας..... ειναι χωρα τους και κανουν οτι περνα απ το χερι τους για να την διαλυσουν........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...