Προς το περιεχόμενο

Εργασία ως κατασκευαστης ιστοσελίδων και marketing management


mr.robot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Ίσως γράφω σε λάθος forum αν ναι τότε μετακινήστε το ελεύθερα..

Είμαι 24 ετών και φοιτώ στο 5ο έτος μιας σχολής με αντικείμενο την επικοινωνία και το μάρκετινγκ

Ιδανικά θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με κατασκευή σελίδων καθώς έχω πολλές γνώσεις στο WordPress, σε πρωτόκολλα του διαδικτύου, domains servers Linux κλπ κλπ..

Το θέμα είναι πως προσπαθώ να βρω πελάτες να εργαστώ αλλά δεν βρίσκω..

Έχω δοκιμάσει Fiverr και Freelancer αλλά κανείς δεν επικοινωνεί.

Τι άλλο μπορώ να κανω;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Φτιαξε την δική σου σελίδα πρώτα

2) φτιαξε με πολυ μικρό κοστος σε φίλους και γνωστούς

3)βρες επιχειρήσεις κοντα σου δες τα site τους ... Φτιαξτα καλύτερα στον υπολογιστή σου και πηγαινε και παρουσιασε τα τους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Fiverr, upwork κλπ.
Θέλουν χρόνο, όταν λέω χρόνο εννοώ ότι μπορεί να πάρει ένα χρόνο κυριολεκτικά.
Στην αρχή μάλιστα θα πρέπει να πέσεις χαμηλά για να αποκτήσεις credibility και μετέπειτα σταδιακά να ανεβάζεις το hourly rate σου.
Βέβαια ο χώρος είναι λίγο κορεσμένος οπότε και ο ανταγωνισμός από χώρες όπως Ινδία κλπ. είναι μεγάλος και μπορούν να ρίξουν τις τιμές στα τάρταρα.
Θα πρέπει να ξεχωρίσεις κάπως... δεν είναι εύκολο.

Εγώ αυτό που θα πρότεινα είναι να ξεκινήσεις τις συνεργασίες.
Τι εννοώ? Θα βρεις έναν designer ή κάποιον φωτογράφο ή κάποιον IT (ψιλο-τυχαία ή και όχι τα επαγγέλματα που αναφέρω) και θα τους προτείνεις συνεργασία.
Αν βρουν πελάτη που θέλει site, θα έρθουν σε εσένα ή αν πάρεις εσύ site τότε το design θα το αναλάβει ο designer και αν χρειαστεί φωτογράφιση σε προϊόντα κλπ. θα πας στον φωτογράφο.
Θα φτιάξεις ένα δίκτυο συνεργατών και μαζί θα βοηθάτε ο ένας τον άλλο.
Αν η συνεργασία αποδώσει θα δεις πως θα έρθουν οι δουλίτσες.
Με αυτόν τον τρόπο Θα μάθεις να συνεργάζεσαι με άλλους, θα βγάζεις και καλύτερο αποτέλεσμα και κατα συνέπεια θα χτυπήσεις και καλύτερες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Υπάρχει και το διαδικαστικό, οι επιχειρήσεις θέλουν τιμολόγια, προσφορές, συνεργασίες με τράπεζες κλπ, τα εχει αυτά;

Ακριβώς.. ένας μεγάλος φόβος ..

Για πες μου 

Χρόνια τώρα έχω το domain αυτό στην κατοχή μου ως blog για tech news.

Στην συνέχεια θέλοντας να φτιάχνω σελίδες είχα αποφασίσει να το αλλάξω σε portfolio website δίνοντας την δυνατότητα για επικοινωνία , portfolio τιμές κλπ κλπ ..

 

Δείτε το και πείτε μου γνώμες..

www.techarena.gr

Επεξ/σία από mr.robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2022 στις 2:19 ΜΜ, mr.robot είπε

Στην συνέχεια θέλοντας να φτιάχνω σελίδες είχα αποφασίσει να το αλλάξω σε portfolio website δίνοντας την δυνατότητα για επικοινωνία , portfolio τιμές κλπ κλπ ..

Δείτε το και πείτε μου γνώμες..

www.techarena.gr

Θέλει δουλειά φίλε μου.

Αν αυτό είναι η βιτρίνα σου, πώς περιμένεις κάποιος να σε εμπιστευτεί για σοβαρή δουλειά? 

Εγώ θα στα γράψω όπως τα βλέπω, επειδή κανείς δεν ασχολήθηκε από προχτές. Και επειδή δεν είμαι οπαδός του χαϊδέματος, γιατί μόνο κακό κάνει. 

Το site σου είναι Wordpress. Βρες ένα theme από τα ΑΠΕΙΡΑ που υπάρχουν που να είναι minimal και ωραίο. Παίζεις με Elementor, και κατάφερες και το κατακρεούργησες. Αφού δεν το έχεις το design καθόλου (δεν είναι κακό, δε γεννήθηκαν όλοι γραφίστες), γιατί δε μένεις στα themes που τουλάχιστον ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι πανέμορφα και σωστά δομημένα? Αν θες να ανακαλύψεις τον τροχό κάντο, αλλά για την πάρτι σου. Τώρα πελάτη έτσι με αυτήν την εικόνα δε θα βγάλεις. 

Επίσης μη βάζεις ότι γραμματοσειρές να ναι, βάλε μία βασική και τέλος. Roboto ή Open Sans, δεν ξέρω στην τύχη μου ήρθαν στο μυαλό. Εσύ έχεις 3-4 διαφορετικές, έλεος. Μπες Google Fonts επέλεξε Ελληνικές, και παίξε με αυτές. 9 στα 10 Ελληνικά site έχουν τις ίδιες γραμματοσειρές. ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ. 

Τα πακέτα σου τα έβαλες δοκιμαστικά ή αυτά είναι? Δηλαδή εσύ με 55€ κάνεις ΟΛΑ αυτά, και παρέχεις ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ? 

Χίλια συγγνώμη που θα το πω, αλλά επειδή σου είπαν πιο πάνω "κάνε δίκτυο συνεργατών", με αυτήν την παρουσίαση δεν θα σε προτείνει κανείς. 

 

Γενικά η συμβουλή μου είναι: 

1) Φτιάξε ένα MINIMAL site για την πάρτι σου με ΕΤΟΙΜΟ TEMPLATE, με όσο το δυνατόν ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (γιατί ούτε κειμενογράφος είσαι). 

2) Πάρε (αγόρασε) τα 2-3 top selling themes που υποστηρίζουν Elementor και ΜΑΘΕ ΤΑ. Υπάρχει λόγος που είναι τα top selling. Ανακάλυψαν άλλοι τον τροχό για σένα. Ακολούθα τους. Ξέχνα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ FREE theme (υπάρχει λόγος που είναι free). 

3) ΜΑΘΕ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ELEMENTOR και όταν λέω καλά, εννοώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μπορείς να αλλάξεις τα themes που θα βάζεις. Κάτι Hello theme του Elementor που τα φτιάχνεις μόνος σου όλα απ'την αρχή δεν είναι η ώρα να ασχοληθείς ακόμα. Aλλά να ξέρεις να αλλάζεις ένα theme χωρίς να το κάνεις μπουκιτσί. 

4) Μη "διαφημίζεις" οτιδήποτε δεν ξέρεις στη σελίδα σου. Κάτι SEO και κάτι ιστορίες για αγρίους. Πατάω "Κατασκευή Eshop", και με πάει σε μία σελίδα με slug "web-design". WTF? Υπηρεσία "κατασκευή ιστοσελίδας" που είναι? Δεν την προσφέρεις? Άστο το eshop, δεν θα πάρεις πελάτη έτσι και αλλιώς. Άλλοι και άλλοι ζορίζονται να σταυρώσουν πελάτη για eshop. 

Κάτω η μπάλα, χαμηλά το κεφάλι και πάμε. 

Στα λέω επειδή ΕΣΥ είπες "πείτε μου γνώμες". Μη γυρίσεις να μου πεις τί μου λέει τώρα ο μ@λ@κ@ς βραδιάτικα. Άλλη όρεξη δεν είχα να κριτικάρω κάποιον που θα με κράξει κιόλας. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2022 στις 12:34 ΠΜ, mr.robot είπε

Εχω δοκιμάσει Fiverr και Freelancer αλλά κανείς δεν επικοινωνεί.

Μην νομίζεις ότι όλοι σκοτώνονται στα μήνυμα / εμφανίσεις / κλικ.

Αυτό που κάνεις / προσφέρεις είναι από τα πιο κορεσμένα θέματα σε Fiverr και άλλες freelancing πλατφόρμες. 

Μετά παίζει τεράστιο ρόλο το πώς έχει στήσει την αγγελία σου, πρέπει να κάνεις κάτι επαγγελματικό/ to the point, κάνε niche αγγελίες και όχι γενικές ότι κάνεις τα παντα. Οπου αυτός που θα μπει και θα σου μιλήσει θα ξέρει από πριν τι θέλει από εσένα και τι κάνεις και κατά 80% θα κλείσει την δουλειά μαζί σου. 

Εγω θα σου είμαι ειλικρινής, δεν θέλει πολύ χρόνο για να ξεκινήσεις freelancing απλά πρέπει να ξεκινήσεις έξυπνα. Αν κάνεις 1 πράγμα και το κάνεις καλά (Και μπορείς να δείξεις το επίπεδο / γνώση σου από 1 φωτογραφία και την πρώτη παράγραφο στην περιγραφή)  ειδικά στο fiverr με 1 time task όπου κυριαρχεί είναι θέμα χρόνου να βρεις πελάτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Billator είπε

Αυτό που κάνεις / προσφέρεις είναι από τα πιο κορεσμένα θέματα σε Fiverr και άλλες freelancing πλατφόρμες. 

Ακόμα και στις πλατφόρμες αυτές πρέπει να δείχνεις μία παρουσία με ένα ΣΩΣΤΟ site. 

Θεωρώ ότι σε αυτές τις πλατφόρμες πάει ο άλλος για να βρει έναν "παντοφλάτο" (έτσι τους λεώ τους freelancers working from home εγώ) να του δώσει ένα χαρτζιλίκι να κάνει τη δουλειά του όσο πιο φθηνά γίνεται. Προφανώς και υπάρχουν τα agencies εκεί μέσα που χρεώνουν φυσικά άλλες τιμές και απευθύνονται σε άλλο πελατολόγιο. 

Αλλά ως freelancer (παντοφλάτος) έχεις να ανταγωνιστείς τον κάθε Ινδο/Πακιστανό/Νεπαλέζο με 5$ την ώρα μισθό, δύσκολο για Έλληνα να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, polaki είπε

Θέλει δουλειά φίλε μου.

Αν αυτό είναι η βιτρίνα σου, πώς περιμένεις κάποιος να σε εμπιστευτεί για σοβαρή δουλειά? 

Εγώ θα στα γράψω όπως τα βλέπω, επειδή κανείς δεν ασχολήθηκε από προχτές. Και επειδή δεν είμαι οπαδός του χαϊδέματος, γιατί μόνο κακό κάνει. 

Το site σου είναι Wordpress. Βρες ένα theme από τα ΑΠΕΙΡΑ που υπάρχουν που να είναι minimal και ωραίο. Παίζεις με Elementor, και κατάφερες και το κατακρεούργησες. Αφού δεν το έχεις το design καθόλου (δεν είναι κακό, δε γεννήθηκαν όλοι γραφίστες), γιατί δε μένεις στα themes που τουλάχιστον ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι πανέμορφα και σωστά δομημένα? Αν θες να ανακαλύψεις τον τροχό κάντο, αλλά για την πάρτι σου. Τώρα πελάτη έτσι με αυτήν την εικόνα δε θα βγάλεις. 

Επίσης μη βάζεις ότι γραμματοσειρές να ναι, βάλε μία βασική και τέλος. Roboto ή Open Sans, δεν ξέρω στην τύχη μου ήρθαν στο μυαλό. Εσύ έχεις 3-4 διαφορετικές, έλεος. Μπες Google Fonts επέλεξε Ελληνικές, και παίξε με αυτές. 9 στα 10 Ελληνικά site έχουν τις ίδιες γραμματοσειρές. ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ. 

Τα πακέτα σου τα έβαλες δοκιμαστικά ή αυτά είναι? Δηλαδή εσύ με 55€ κάνεις ΟΛΑ αυτά, και παρέχεις ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ? 

Χίλια συγγνώμη που θα το πω, αλλά επειδή σου είπαν πιο πάνω "κάνε δίκτυο συνεργατών", με αυτήν την παρουσίαση δεν θα σε προτείνει κανείς. 

 

Γενικά η συμβουλή μου είναι: 

1) Φτιάξε ένα MINIMAL site για την πάρτι σου με ΕΤΟΙΜΟ TEMPLATE, με όσο το δυνατόν ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (γιατί ούτε κειμενογράφος είσαι). 

2) Πάρε (αγόρασε) τα 2-3 top selling themes που υποστηρίζουν Elementor και ΜΑΘΕ ΤΑ. Υπάρχει λόγος που είναι τα top selling. Ανακάλυψαν άλλοι τον τροχό για σένα. Ακολούθα τους. Ξέχνα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ FREE theme (υπάρχει λόγος που είναι free). 

3) ΜΑΘΕ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ELEMENTOR και όταν λέω καλά, εννοώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να μπορείς να αλλάξεις τα themes που θα βάζεις. Κάτι Hello theme του Elementor που τα φτιάχνεις μόνος σου όλα απ'την αρχή δεν είναι η ώρα να ασχοληθείς ακόμα. Aλλά να ξέρεις να αλλάζεις ένα theme χωρίς να το κάνεις μπουκιτσί. 

4) Μη "διαφημίζεις" οτιδήποτε δεν ξέρεις στη σελίδα σου. Κάτι SEO και κάτι ιστορίες για αγρίους. Πατάω "Κατασκευή Eshop", και με πάει σε μία σελίδα με slug "web-design". WTF? Υπηρεσία "κατασκευή ιστοσελίδας" που είναι? Δεν την προσφέρεις? Άστο το eshop, δεν θα πάρεις πελάτη έτσι και αλλιώς. Άλλοι και άλλοι ζορίζονται να σταυρώσουν πελάτη για eshop. 

Κάτω η μπάλα, χαμηλά το κεφάλι και πάμε. 

Στα λέω επειδή ΕΣΥ είπες "πείτε μου γνώμες". Μη γυρίσεις να μου πεις τί μου λέει τώρα ο μ@λ@κ@ς βραδιάτικα. Άλλη όρεξη δεν είχα να κριτικάρω κάποιον που θα με κράξει κιόλας. 

σε ευχαριστω για τα σχολια σου.

ισως υπερβαλω λιγο καθως ειναι το ονειρο μου, βεβαια ακομα δεν ειμαι σε καποια επιχειρηση για να μπορω να το στηριξω αυτο επαγγελματικα.

ωστοσο οτι αναφερω οτι προσφερω μπορω και ξερω να το αναλαβω γιαυτο και το γραφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ταλαιπορηθεις αδικα, θα σου ελεγα να πας να δουλεψεις σε καποια εταιρεια πρωτα του χωρου να αποκτησεις λιγη εμπειρια και μετα να κανεις τετοιο ανοιγμα μονος σου. Εχεις να μαθεις πολλα απο καποιους που εχουν καποιο χρονο που δραστηριοποιουνται επαγγελματικα στο χωρο του web.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mr.robot είπε

σε ευχαριστω για τα σχολια σου.

ισως υπερβαλω λιγο καθως ειναι το ονειρο μου, βεβαια ακομα δεν ειμαι σε καποια επιχειρηση για να μπορω να το στηριξω αυτο επαγγελματικα.

ωστοσο οτι αναφερω οτι προσφερω μπορω και ξερω να το αναλαβω γιαυτο και το γραφω

Φίλε μου να γράψω κάτι και γω.... Το σκέφτηκα μόλις είδα το αρχικό σου ποστ αλλα είπα μην τον αποπαίρνεις. 

Προσφέρεις social marketing κλπ  και ρωτάς insomnia Πως θα προωθηθείς. 

Όπως είπε ο φίλος πιο πάνω φτιάξε με σελίδα όχι με wp αλλά με ένα έτοιμο θέμα και βάλε ΜΟΝΟ όσες υπηρεσίες μπορείς όντως να προσφέρεις σωστά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...