Προς το περιεχόμενο

Google: Η Gen Z προτιμά να πραγματοποιεί μέρος των αναζητήσεων της στο TikTok και το Instagram


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το είχα και το διέγραψα. Μου έτρωγε πολύ χρόνο και δεν το έπαιρνα καν χαμπάρι. Κολλάς χωρίς να το καταλαβαίνεις και εάν το σκεφτείς δεν προσφέρει τίποτα. Καλύτερα το reddit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι το iq των ανθρωπων πεφτει συνεχεια. Οπως το περιγραφαν στο idiocracy την ταινια.. αυτες οι εφαρμογες που βλεπεις 800.000 βιντεο που προβαλουν γελοιους να κλανουν σε αλλους διπλα, χαζομαρες αλλες, σιγουρα βοηθανε προς αυτη την κατευθυνση.. ο πατερας μου το 1960 ειχε παρει μια μερσεντες και ειχε μεσα στο βιβλιο πως να κανει ρυθμιση τις βαλβιδες του αυτοκινητου, τωρα εχει οδηγιες μην βαλετε στον ποπο σας την αντλια βενζινης!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gen και... τους διαχωρίσουν κιολας....οτι να ναι .... Άλλη μια γενιά που είναι καθοδηγούμενη κ θύματα .αν το μυαλό τους μόνο είναι όλη τη μέρα σε αυτά κ όχι να πάρουν την δικιά τους τον φίλο τους την φίλη τους να βγουν έξω να πάνε στην φύση είναι καταδικασμένοι 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nickem7 είπε

Δεν έχω ξαναδεί μεγαλύτερο έκτρωμα από το τικτοκ...Πραγματικά δεν ξέρω αν στέκουν νοητικά και ψυχιατρικά τα άτομα εκεί μέσα..

Δεν στέκουν, αντιθέτως στην Κίνα  η bytedance και το CCP, προάγουν την θετικοτητα και το ομαδικό πνεύμα στο tik tok τους, για να επηρεάζονται θετικά οι πολίτες.

Δηλαδή βιντεάκι ότι η άλλη είχε 14 μέρες άδεια γάμου και γύρισε όμως στις 3 μέρες για να μην κρεμάσει το αφεντικό της.

Άλλο βίντεο, ένα κινεζακι να διαβάζει την τέχνη του πολέμου κτλπ.

Και άλλα πολλά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτές οι ηλικίες έχουν τεχνολογικό αναλφαβητισμό.

Δεν ξέρουν καν να γράφουν σε πληκτρολόγιο, ας μη μιλήσω για τα βασικά του υπολογιστή. Δεν έχουν καμία επαφή.

Αν είναι να πιστέψουμε κάποια συνωμοσία, είναι ότι δεν θέλουν power users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια με απογοητεύουν. Και από τους μικρούς και από τους μεγάλους.  

Έλληνες λένε στο εξωτερικό. Ενωμένοι σαν μια οικογένεια. Και που να ήξεραν. 

Θα μου πεις παντού τα ίδια. Απλά εμείς έχουμε ξεπεράσει τους πάντες.

Κρίμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια λεω εγω τωρα, μηπως και οι "boomers" γονεις ειναι αυτοι που φταινε πως κανανε ετσι τα παιδια τους? Ποιος τους αγορασε το κινητο? Αμα δεν μεγαλωσουν με παιδεια φυσικα και θα τα καταπιει το ιντερνετ και η σκουπιδοκουλτουρα.

Ολοι μαλακιζομασταν παλια, απλα τωρα το κανουμε με διαφορετικο τροπο. Επισης μην ξεχνατε πως αυτα δεν ειναι στατιστικα για την Ελλαδα!

Επεξ/σία από papercuts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TutaKachun είπε

Διαφωνώ κάθετα. Αυτο συμβαινει στην mainstream (οσο και αν δεν μαρεσει ο ορος) μουσική. Οπως συνεβαινε παντα. Απο τα 90s εχουν μεινει οι Nirvana, o Tupac κτλ. Κανεις δεν θυμαται την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σε ποσοτητα σαβουρα των 90s. Paula Cole, LFO, New Radicals και τοσοι αλλοι που παιζανε ομως μερα νυχτα. Αυτο συμβαινει γιατι ο εγκεφαλος μας δεν κρατάει κατι που δεν μας αρεσε. Ετσι και σημερα. Το 2040 δεν θα θυμουνται τον Τρανο η τον FY. Θα θυμουνται την Adele, τους Daft Punk κτλ κτλ. 

Οσο για καποιους αλλους που κραζουν την σεξουαλικοποιηση η την βια της τραπ; Να τους θυμησω οτι ειναι η γενιά που ακουγε τον Eminem να περιγραφει απαγωγή και δολοφονία γυναικας, τον Ice Cube να φωναζει οτι ολα λυνονται με ενα ΑΚ47. Aκουγανε τη Alannis να περιγραφει πως εκανε.....στοματικο σε εναν τυπο στο σινεμα, την μαντονα να περιγραφει αλλη σταση σε καθε τραγουδι και για ονομα ο μισος πλανητης στα mid 90s τραγουδουσε σε ολα τα club ενα τραγουδι του Sisqo με στιχους οπως she had dumps like a truck truck truck Baby, move your butt, butt, butt. Για να μην αναφερω ολα τα RnB και House κομματια που απο τις πολλες γυμνες ηθελες 30 θεασεις του βιντεο για να καταλαβεις οτι εχει και μουσικη

Μα δεν μένω στο τι έλεγαν η τι μηνύματα περνούσαν τα τραγούδια αυτά. Ποσώς με ενδιαφέρει αυτό. Ξένο Hip Hop προσωπικά άκουσα ελάχιστα. Στο Metal αντίστοιχα και κυρίως στις κατηγορίες αυτού που άκουγα, ναι, τα χειρότερα άκουγες στους στίχους. Και;

Ούτε γράφω πουθενά για ποιότητα μουσικής. Εννοείται ότι και η δεκαετία των '80's που θεωρούν οι περισσότεροι την κορυφαία εποχή της μουσικής, είχε άπειρη σάβουρα. Απλά έμειναν 50-100 διαχρονικά κομμάτια μέχρι σήμερα, που ήταν οι επιτυχίες της εποχής και νομίζουμε σήμερα ότι όλη η δεκαετία του '80 ήταν αυτά τα 100 κομμάτια. Δεν θα καθήσω να αναφερθώ με παραδείγματα, γιατί δεν έχει νόημα, αλλά παλιότερα υπήρχε μουσική. Τώρα δεν υπάρχει κάτι που θα μέινει διαχρονικό. Και στο λέω εγώ που κοντεύω τα 40 και συνεχίζω να ακούω τις παλιές "καφρίλες".

Έμειναν οι Nirvana και κάτι χιλιάδες άλλες καλλιτέχνες, που εδώ και 40 τουλάχιστον χρόνια ακούγονται μέχρι σήμερα. Να μην αναφερθώ σε παλιότερους. Από το 2010 να σου πω εγώ και μετά, πόσα κομμάτια που έγιναν "hits" ακούγονται μέχρι τώρα; Και αυτό ξέρεις γιατί γίνεται; Γιατί τα σημερινά τραγούδια, για να γίνουν επιτυχία, θέλουν να προκαλέσουν, να πετάξουν μια ατάκα που θα μείνει και θα την λένε όλοι στον δρόμο, να μαζέψουν views τα βιντεοκλίπς τους στα social και μετά από έναν μήνα, εξαφανιζόλ από παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, efo355 είπε

Μέσα από αυτό το θέμα εγώ διακρίνω και ένα άλλο πρόβλημα εδώ μέσα στο insomnia. Γέρασε....δεν βλέπω νέες ηλικίες.

Ψάχνουν στο τικτοκ αυτοί μα αφού! 

Μαθαίνουν για φορματ, σερβερς, home assistant κοκ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, efo355 είπε

Μέσα από αυτό το θέμα εγώ διακρίνω και ένα άλλο πρόβλημα εδώ μέσα στο insomnia. Γέρασε....δεν βλέπω νέες ηλικίες.

Λογικό, όταν οι νέες ηλικίες, τους λες, δες το email.

Μα, τι είναι email ?
που βρίσκω το inbox ?
που είναι το Inbox ? τι είναι spam folder?
Που κάνω κλίκ για να ενεργοποιήσω το λογαριασμό μου ;

αληθινό αυτό που σου περιγράφω, καθόμουν να εξηγήσω σε άτομο "νέας ηλικίας" 13ων αστεία πράγματα που τα γνώριζα από τα 9 !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Λογικό, όταν οι νέες ηλικίες, τους λες, δες το email.

Μα, τι είναι email ?
που βρίσκω το inbox ?
που είναι το Inbox ? τι είναι spam folder?
Που κάνω κλίκ για να ενεργοποιήσω το λογαριασμό μου ;

αληθινό αυτό που σου περιγράφω, καθόμουν να εξηγήσω σε άτομο "νέας ηλικίας" 13ων αστεία πράγματα που τα γνώριζα από τα 9 !

δεν αμφιβάλω έχω και εγώ παρόμοιες εμπειρίες. Λεωφορείο στην αναδεκτή μου 16 χρόνων να ψάξει κάτι και δεν ήξερε καν το google. Μόνο tik tok instagram....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε τραβαει πλέον το Youtube αρχαϊκή πλατφόρμα , τεραστια σε διάρκεια βίντεο με διαφημίσεις 10λεπτα 20λεπτα  και πάνω , εχει μια αμεσότητα το τικ τοκ και ειναι πιο γρήγορο στην πληροφορία στην πλάκα , δεν ειναι τυχαίο οτι το εχουν αγκαλιάσει όλοι και παππούδες creators και πιτσιρίκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...