Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά πατάς "αναζήτηση" και θα σου βγάλει

.... της ηλεκτρικής εγκατάστασης με αριθμό παροχής Χ...........Ψ,  όπως αυτή δηλώθηκε από τον αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στο έντυπο της Υ.Δ.Ε. που διατηρεί στο αρχείο του ο ΔΕΔΔΗΕ,

και βλέπεις το Ψ

δε χρειάζεται εκτύπωση δλδ

αποφεύγουμε τιμές με ΤΕΜ , για Δεκέμβριο 0,888

Σωστός.Εμεις δεν διαβάζαμε το ροζ πλαίσιο.Κοιταγαμε μόνο τα αποτελέσματα της αναζήτησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5721

  • ekrepali

    2136

  • doomnx

    1223

  • takoulou

    667

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

σαν να το παρακάνεις μου φαίνεται 😁

του Ήρων υποθέτω θα συνεχίσει το 50ρικο και του χρόνου (μέχρι να μας μαυρίσουν 😂) και της volton είδα οτι στους ειδικούς όρους που έβαλε χρώμα (άρα πρόσφατο έγγραφο) συνεχίζει να λέει για τα 500kw για τις πρώτες 30 μέρες

Αυτό το σκεφτόμουν εγώ για τους υπόλοιπους εδώ μέσα διαβάζοντας τις τελευταίες 300 σελίδες, αλλά ΑΦΟΥ τις διάβασα, τώρα λέω "ποιος θα με σταματήσει?" :D :D :D

Τεσπα, παραμερίζοντας το αν θα προλάβω, δεν είναι σωστή η λογική μου?

Επεξ/σία από kacey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό τρελαίνομαι (με την καλή έννοια!) που όλοι τρελαίνονται με το 100ρικο της Elpedison (τους πιάσαμε κορόιδο, την βγάζουμε τζάμπα κτλ κτλ) ενώ πριν ενάμιση χρόνο όλοι μα όλοι την έκραζαν που τους έπιανε κορόιδο και τους χρέωνε αναδρομικές ρήτρες!!! Αχ ρε Βωβέ υποκλίνομαι!!!

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους

Ήμουν ελπεντισον και πάω Ήρωνα. Η κατανάλωση στον Ήρωνα αρχίζει από όταν στέλνω μαζί με τα δικαιολογητικά και φωτογραφία του μετρητή της ΔΕΗ με τις κιλοβατώρες μέχρι εκείνη την στιγμή ;

Ρωτάω γιατί επίσημα δεν έχω πάει ακόμα στον Ήρωνα καθώς λέει έχει αποσταλεί αίτημα στον διαχειριστή δικτυου δεδηε. Είναι η περίοδος που στέλνονται μετρήσεις για τον έναντι στην ελπεντισον. Χρειάζεται να στείλω ή  για το ρεύμα που καταναλώνω θα μου εκδώσει λογαριασμό ο Ήρων;

Όπως το σκέφτομαι εγώ το σωστό είναι να δώσω στην ελπεντισον τις κιλοβατώρες που έκαψα απο την έκδοση του λογαριασμου τους έως την ημερομηνία που έκανα αίτηση στον Ήρωνα. Γιατί αλλιώς το βλέπω να χρεώνομαι δύο φορές για την ίδια περίοδο.

Επεξ/σία από Sayonaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Disrespect είπε

Δεν ξερω τι εχουν πληρώσει, ή τι θα πληρώσουν μετα. Εγω αυτό που σας λέω απο την εμπειρία μου είναι ότι αυτές οι προσφορές συνήθως λειτουργούν ως δούρειοι ίπποι για να έρθει ο πελάτης. Μια εταιρία που έχει πραγματικά καλό προϊόν δίνει έμφαση στο ίδιο το προϊόν, όχι στα παρελκόμενα. 

Όλες οι εταιρείες εδώ, το ίδιο προϊόν πουλάνε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios @MasterBlaster

H τιμή αερίου στο ενεργειακό μείγμα τον τρέχον μήνα, βασίζεται στη τιμή που έκλεισε το ΤΤF Δεκεμβρίου ή live στο TTF Ιανουαρίου; Γιατί απορώ πως γίνεται να'χει πέσει το ΤΤF στο 40, κι η ΤΕΑ να ανέβηκε στο 120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω ότι σήμερα άλλαξε ο αρ. παροχής μου και στις 2 πλατφόρμες (8η ημερολογιακή ημέρα) από ΕΛΠΕ σε Volton, με αναφορά τελευταίων μετρήσεων στην αντίστοιχη πλατφόρμα, αυτές που έδωσα εγώ στην Volton. Απλά δεν ξέρω τώρα αν οι kwh μέχρι αυτό το ποσό θα σπάσουν από την ΕΛΠΕ αναλογικά μέσα στον Νοέμβριο και τις 4 μέρες του Δεκεμβρίου, ή θα πάνε όλες Νοέμβριο... Θεωρώ μάλλον το 1ο και αντίστροφα η Volton θα φάει στο κεφάλι kwh 8 ημερών που κανονικά θα ήταν της Elpedison...yolo βάζω τώρα την αντλία να καίει φουλ!!!

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakios @MasterBlaster

H τιμή αερίου στο ενεργειακό μείγμα τον τρέχον μήνα, βασίζεται στη τιμή που έκλεισε το ΤΤF Δεκεμβρίου ή live στο TTF Ιανουαρίου; Γιατί απορώ πως γίνεται να'χει πέσει το ΤΤF στο 40, κι η ΤΕΑ να ανέβηκε στο 120.

Νομίζω πάει με το TTF 2 μηνών πριν. Επίσης βάλε και την παράμετρο ότι δεν έχουμε πολύ ήλιο τώρα που ρίχνει την ΤΕΑ. Μακάρι να φυσήξει τον Γενάρη τουλάχιστον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2023 στις 11:32 ΜΜ, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν μπορείς αφαίρεσε τη μορφοποίηση μιας και δε διαβάζεται το κείμενο

αν είσαι απο υπολογιστή κάνε ctrl-X το κείμενο που επιλέγεις και shift-ctrl-V ή αλλιώς αποκοπή και όταν κάνεις επικόλληση θα βγει μήνυμα κάτω και θα επιλέξεις αφαίρεση μορφοποίησης

Στο excel οι τιμές για την Ζενίθ ισχύουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

Το παρών νήμα ΔΕΝ αφορά τη ΔΕΗ και τα προγράμματά της ,κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για προγράμματα ΔΕΗ , ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά , σύγκριση κόστους θέρμανσης κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

Ο σύνδεσμος για το excel είναι

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11qPKNlaHSK95vl5tau3hccNx53GrPAvEnGt8FKdM7PY

το κατεβάζετε (αρχείο --> αποθήκευση ως) και ανοίγετε αντίγραφο με αντίστοιχο πρόγραμμα (πχ δωρεάν libreoffice)

Δε γίνεται online διόρθωση και τις τιμές που αναγράφονται τις αγνοείτε μιας και βγαίνουν απο τιμές χοντρικής που είναι αδύνατο να προβλεφθούν. Η ρεαλιστική χρήση του είναι κυρίως για να βγαίνουν οι τιμές των πράσινων με καλή προσέγγιση τέλος καθε μήνα ώστε να μη στηριζόμαστε σε καθυστερημένες δημοσιεύσεις τιμών και αναρτήσεις σε πίνακα στη ΡΑΕ .

Να κοιτάτε ημερομηνία τροποποίησης (κελί Α1) και αν βλέπετε πιο πρόσφατη απο αυτή που έχετε να το ξανακατεβάζετε μιας και έχει γίνει διόρθωση

___________________________________________________________________________________

Πριν πάμε για τα χρωματιστά τιμολόγια να ξεκαθαρίσουμε οτι άλλο διάρκεια προγράμματος και άλλο ρήτρα αποχώρησης , όλα τα προγράμματα έχουν διάρκεια δε σημαίνει οτι έχουν και ρήτρα αποχώρησης .

Για όσους δεν κατάλαβαν τα χρωματιστά μέσα στο spoiler είναι και μια περίληψη

  Απόκρυψη περιεχομένων

Από 1/1/2024 :

Όσοι δεν είναι σε σταθερό πρόγραμμα πάνε αυτόματα στο αντίστοιχο πράσινο που έχει ο πάροχος , εκτός αν επιλέξετε κάτι άλλο . Για τα χρώματα :

 

Τα μπλε τιμολόγια είναι τα σταθερά που συνήθως (όχι πάντα) έχουν ποινή/πέναλτι αποχώρησης που ορίζεται στη σύμβαση. Δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής και αλλάζεις όποτε θες (πληρώνοντας το πέναλτι)

Τα κίτρινα/πράσινα είναι τα κυμαινόμενα τιμολόγια , δεν έχουν ποινή/πέναλτι αποχώρησης , έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής (η στήλη προσαύξηση στο excel) και αλλάζεις πρόγραμμα όποτε θες αζημίως

 

Διαφορές πράσινων με κίτρινων (διαβάζετε μόνο τα υπογραμμισμένα αν δε θέλετε λεπτομέρειες) :

- Στα κίτρινα οι τιμές/εκπτώσεις , όπως και συντελεστές υπολογισμού της ρήτρας παραμένουν σταθερά στη διάρκεια της σύμβασης εκτός αν ο πάροχος στείλει ατομική ειδοποίηση 60 μέρες πριν για αλλαγές (και δε γίνεται να αλλάξει κάτι το 1ο εξάμηνο της σύμβασης)

Πληρώνεις βασική τιμή με τυχών εκπτώσεις συν την αναπροσαρμογή που εξαρτάται απο τιμές χοντρικής ("ΤΕΑ")  για την περίοδο τιμολόγησης του λογαριασμού . Ουσιαστικά τελική τιμή βλέπεις όταν βγαίνει ο λογαριασμός .

 

Στα κίτρινα δυστυχώς υπάρχει ακόμα μία υποκατηγορία , όπου η αναπροσαρμογή πάλι μεν εξαρτάται απο τιμές χοντρικής για την περίοδο τιμολόγησης του λογαριασμού , αλλά εκτός απο "ΤΕΑ" παίρνουν επιπλέον τιμές χοντρικής απο τον ΑΔΜΗΕ ("Λογαριασμοί Προσαυξήσεων" και "Αποκλίσεις"). Ο ΑΔΜΗΕ μπορεί να μην έχει οριστικοποιήσει τις τιμές και όταν κάνει εκκαθάριση (διόρθωση) να στείλει στον πάροχο τα νέα δεδομένα . Τότε ο πάροχος με τη σειρά του μπορεί να κάνει διόρθωση επομένως  πάλι βλέπεις τελική τιμή όταν βγαίνει ο λογαριασμός όμως μπορεί στον επόμενο να έχεις μια μικρή αναδρομική χρέωση ή πίστωση λόγω εκκαθάρισης τιμών απο ΑΔΜΗΕ

 

- Στα πράσινα το πάγιο και τυχών εκπτώσεις αλλάζουν ανα μήνα, οι συντελεστές ανα 3μηνο η βασική τιμή ανα 6μηνο. Πληρώνεις βασική τιμή με τυχών εκπτώσεις συν την αναπροσαρμογή που εξαρτάται απο τιμές όμως χοντρικής 2 μηνών πριν,  άρα η τιμή βγαίνει κάθε 1η του μηνός και ξέρεις τι θα πληρώσεις τον επόμενο μήνα

____________________________________________________________________________________________________

Όσοι είχατε προτιμήσει ένα ακριβό σταθερό πχ 0,17 ή και 0,23 πέρυσι , ή ξεμείνατε σε κάποιο κυμαινόμενο που είχε ακριβές τιμές το 2023  (επειδή στην αρχή ήταν φθηνό αλλά δεν αντιληφθήκατε οτι ακρίβυνε ή οτι βγήκαν νεότερα φθηνά προγράμματα αργότερα) , τότε προτείνω να κλείσετε πάλι κάποιο σταθερό .

________________________________________________________________________________________________

Οδηγίες (καλό είναι να έχουμε παράλληλα ανοιχτό και το excel) :

Αφού κατεβάσουμε το excel , πάμε στο φύλλο που μας ενδιαφέρει πχ κυμαινόμενα οικιακα

Τα ονόματα των προγραμμάτων είναι και υπερσύνδεσμοι που οδηγούν στην ιστοσελίδα του κάθε προγράμματος

Ανάλογα με το χρώμα τους (πράσινο ή κίτρινο) ανήκουν στην αντίστοιχη κατηγορία

Για την κατηγορία των υποκίτρινων που μπορεί να γίνει αναδρομική διόρθωση , έχω στη στήλη σχόλια την ένδειξη "εκκαθάριση απο ΑΔΜΗΕ"

Οι αρχικές βασικές τιμές είναι με τις εκπτώσεις και το κάθε κελί έχει υποσχόλιο που δείχνει πόσο % είναι

Στην επόμενη στήλη έχουμε την προσαύξηση (ρήτρα αναπροσαρμογής) που υπολογίζεται απο τις τιμές χοντρικής που θα βάλουμε παρακάτω

Η στήλη Σύνολο περιλαμβάνει όλο το κόστος με ΦΠΑ (χωρίς ρυθμιζόμενες χρεώσεις) , αν θέλουμε μπορούμε στη διπλανή στήλη να επιλέξουμε πρόγραμμα σύγκρισης και θα μας βγάλει πόσο κερδίζουν (ή χάνουν αν βγαίνει μείον) όλα τα προγράμματα σε σχέση με το πρόγραμμα που επιλέξαμε. Αν δεν κατανοούμε τη στήλη την αγνοούμε και κοιτάμε σύνολο .

Τα πεδία που είναι να συμπληρώσουμε έχουν ελαφρώς γκριζαρισμένο χρώμα

Επιλέγουμε κάτω χαμηλά να βάλουμε κατανάλωση κατα προτίμηση μηνιαία (έχει σημασία)

Παράδειγμα : Έστω 20/02/2024  θέλουμε να μαντέψουμε το μήνα Μάρτιο τότε πρέπει να μαντέψουμε για τα κίτρινα πόσο θα κλείσει ο Μάρτιος και να συμπληρώσουμε για τα πράσινα τιμή που κλείνει ο Φεβρουάριος και πόσο έκλεισε ο Ιανουάριος

 

Μαντεύουμε πχ για Μάρτιο 3 τιμές για τα κίτρινα "ΤΕΑ (MCP avg)"  "ΛΠ" "Αποκλίσεις" (Ιστορικό τιμών και λινκς υπάρχουν απο κάτω, φυσικά καμία σχέση δεν έχουν με μελλοντικές τιμές)

Μετά δεξιά για τα πράσινα βάζουμε στο Μ-1 τιμή ΤΕΑ Φεβρουαρίου και στο Μ-2 τιμή ΤΕΑ Ιανουαρίου

Έτσι παίρνουμε μια εκτίμηση για το ποιες θα είναι οι τιμές Μαρτίου και ποιο πρόγραμμα συμφέρει

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν επιλέξουμε να βάλουμε κατανάλωση τετραμήνου ή ετήσια (δεν ενδείκνυται μιας και στα πράσινα μπορεί να αλλάζουν πάγια και εκπτώσεις συνεχώς, επίσης προϋποθέτει μικρές μεταβολές στη χοντρική κατα τη διάρκεια περιόδου) , τότε πάλι για τα κίτρινα μαντεύουμε τις 3 τιμές (μέσο όρο) για την περίοδο , αλλά αυτή τη φορά τα πράσινα παίρνουν τιμή ΤΕΑ των κίτρινων και απλά συμπληρώνουμε το κουτάκι "συντελεστής β" που ουσιαστικά είναι η τιμή μέσου όρου που υποθέτουμε οτι θα είναι η διαφορά ΤΕΑ στην περίοδο κατανάλωσης (αν έχει πχ τάση αύξησης βάζουμε 10 , αλλά αν πιστεύουμε θα πέφτει βάζουμε πχ -10)

__________________________________________________________________________________

Για τα επαγγελματικά η διαφοροποίηση σε σχέση με τα οικιακά είναι στα Γ22, όπου και βάζετε στην κατανάλωση και τις κιλοβατώρες της Χρέωσης Ισχύος . Επειδή δε βάζουν όλοι οι πάροχοι τη χρέωση αυτή καλύτερα ποστάρετε στο νήμα να ρωτήσετε άλλα μέλη που έχουν Γ22 . Ήταν δύσκολο να βρω αν χρεώνεται ή όχι σε κάθε πρόγραμμα επομένως εκεί που είναι κενό , έχω και το αντίστοιχο σχόλιο . Αν γνωρίζετε τιμή ποστάρετε

Επίσης λείπει η επιλογή προγράμματος για σύγκριση , γίνεται μόνο vs Γ21, Γ22 επομένως κοιτάτε στη στήλη "Σύνολο με ΦΠΑ" καλύτερα

__________________________________________________________________________________________

- Το φύλλο σταθερά τιμολόγια περιέχει όλα τα τιμολόγια τύπου Γ1/Γ21/Γ22 μιας και είναι λίγα . Εκεί είναι πιο απλά τα πράγματα , απλά βάζετε κατανάλωση και κοιτάτε τη στήλη "Τελική με ΦΠΑ"

_____________________________________________________________________________________________________________

Και στα 3 φύλλα να βλέπετε και τη στήλη σχόλια που έχει βοηθητικές πληροφορίες

Τέλος υπάρχει και ένα φύλλο "Λοιπές Χρεώσεις" που μαντεύοντας την τιμή κιλοβατώρας για ένα έτος , βγάζει βάσει κατανάλωσης τετραμήνων που βάζετε, το κόστος κιλοβατώρας με ή χωρίς το πάγιο του ΔΕΔΔΗΕ (το πάγιο δυστυχώς το πληρώνουμε ακόμα και με μηδέν ετήσια κατανάλωση) . Επίσης το ίδιο φύλλο βγάζει αυτόματα το κέρδος του νυχτερινού το οποίο δυστυχώς έχει απαξιωθεί .

Όμως ακόμα το νυχτερινό βοηθά όσους έχουν ΚΟΤ ωστε να μην ξεπεράσουν το όριο μιας και για το όριο μετράνε μόνο οι ημερήσιες _______________________________________________________________________________________________________________

Για να καταλάβουμε αν ολοκληρώθηκε η μετάβαση απο έναν πάροχο σε έναν άλλον μπορούμε να κάνουμε 2 τρικ

1. Πάμε στην ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ (δεν έχει νόημα στο παρών νήμα ο σκοπός λειτουργίας της) και αφού βάλουμε τον αριθμό παροχής κοιτάμε στο αποτέλεσμα :

... της ηλεκτρικής εγκατάστασης με αριθμό παροχής ΧΧ..........Ψ,  όπως αυτή δηλώθηκε από τον αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στο έντυπο της Υ.Δ.Ε. που διατηρεί στο αρχείο του ο ΔΕΔΔΗΕ

το τελευταίο ψηφίο Ψ αν αυξήθηκε κατα ένα σε σχέση με τον αριθμό που είχαμε στον προηγούμενο πάροχο

2. ή πάμε στην άλλη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ και αυτή τη φορά αν βάλουμε τον αριθμό παροχής μας και μας πει δεν υπάρχει , τότε δοκιμάζουμε να βάλουμε πάλι τον αριθμό αλλά αυτή τη φορά βάζουμε αυξημένο κατα ένα το τελυταίο ψηφίο . Αν συνεχίσει η σελίδα τότε έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση

___________________________________________________________________________________

Συχνές ερωτήσεις :

- Κάποια κίτρινα γράφουν "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής" ισχύει? --> όχι έχουν ρήτρα κανονικά

- Να πάω σε κίτρινο ή πράσινο ? --> είναι αδύνατον να συγκρίνει κάποιος , έστω με ίδιες τιμές χοντρικής τα 2 τιμολόγια απο τη στιγμή που στα πράσινα μεταβάλλονται τα πάντα ανα μήνα . Αν γίνει κάποια εκτόξευση χοντρικής λόγω διεθνών συγκυριών τότε καλύτερα σε πράσινο

- Να επιλέξω σταθερό ή κυμαινόμενο ? --> Πρώτα θα απαντήσεις ποιες θα είναι οι τιμές χοτνρικής το επόμενο έτος και μετά θα πάρεις απάντηση

- Ο υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε ότι ........... ισχύει ? --> Ότι και να σου είπε (ακόμα και ο διευθυντής ή και ο πρόεδρος ο ίδιος) μην το λαμβάνεις υπόψιν. Μόνο μέσω email τουλάχιστον να έχετε γραπτές απαντήσεις σε περίπτωση στραβής .Αν σας παίρνουν τηλ το κλείνετε .

_______________________________________________________________________________

Εννοείται ότι λάθη βλέπετε στο νέο excel (είδατε αρκετά δεν έχω παράπονο 😛) ποστάρετε αβέρτα , καλοδεχούμενες και προτάσεις για την ανάρτηση και φυσικά για τη δομή του excel

@Thresh, μήπως πρέπει να γίνει sticky;

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2023 στις 9:51 ΜΜ, darkmatinee είπε

Νομίζω ότι πρέπει να βγει το sticky του @korakios & να μπει αυτό το τουί στη θέση του:

image.png.c4daef83e96a9e1344d50c2f96b416d4.png

 

Αν τυχόν ψηφίζουμε για Sticky, εγώ πάντως ψηφίζω δαγκωτό αυτό!

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να περιγράψει αυτό που συμβαίνει/ζούμε σήμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

H τιμή αερίου στο ενεργειακό μείγμα τον τρέχον μήνα, βασίζεται στη τιμή που έκλεισε το ΤΤF Δεκεμβρίου ή live στο TTF Ιανουαρίου; Γιατί απορώ πως γίνεται να'χει πέσει το ΤΤF στο 40, κι η ΤΕΑ να ανέβηκε στο 120.

Φφφφφφ...μπερδεμένα πράγματα...κανονικά το μείγμα οποιουδήποτε μήνα επηρεάζεται από τις αγορές Φυσικού Αερίου των παραγωγών. Προφανώς οι παραγωγοί δεν αγοράζουν σε TTF αλλά χαμηλότερα από αυτό. Θεωρητικά το μείγμα στην Ελλάδα για τον Δεκέμβριο παίρνει την τιμή ΦΑ από την τελευταία ή προτελευταία ημέρα του προηγούμενου μήνα (front month ΤΤF). Άρα το συμβόλαιο που κλείνει τον προηγούμενο μήνα (Νοέμβριο) στον ICIS επηρεάζει την τιμή του μείγματος για τον Δεκέμβριο. Από εκεί και πέρα τα πράγματα περιπλέκονται. ΠΧ ποιες μονάδες αερίου βγαίνουν εκτός για συντήρηση (εάν συντηρηθεί μία καινούργια και αποδοτική μονάδα ΦΑ την θέση της μπορεί να πάρει μία παλιότερη η οποία παράγει ακριβά και επηρεάζει το μείγμα). Επίσης το μείγμα αυτό καθεαυτό (έχει ΑΠΕ; χρειαζόμαστε εισαγωγές; και πάει λέγοντας)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχουν Live chat, μπορείς να τους ρωτήσεις. Πάντως εμένα μου είπαν ότι εγκρίθηκε από 30/11 αλλά ακόμη δεν έχουν μετρήσεις από ΔΕΔΔΗΕ. Ίσως είμαστε στην ίδια κατάσταση. Λογικά μετά θα έρθει το sms.

Πριν προλάβω να μιλήσω σήμερα μαζί τους ήρθε μήνυμα στο viber. Ξανά έλεγξα και μπαίνω κανονικά με τους κωδικούς που είχα από παλιά. 

Μια πιο γενική απορία. Βάζοντας πάγια εντολή μέσω πιστωτικής κάρτας δε θα χρεωθώ την εγγύηση; σωστά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στην elpedison για να πάω 2 παροχές, εκτός από το 100αρικο ζήτησα και επιταγή και μου έδωσε και μια 20 ευρώ για Σκλαβενίτη όπως και 2 ασφάλειες για επείγουσα τεχνική βοήθεια στο σπίτι (αδιάφορο), ωστόσο στα email που μου έστειλε να υπογράψω δεν γράφει πουθενά για την δωροκάρτα των 20 ευρώ. Εσείς που κάνατε αίτηση, σας έστειλαν κάποιο αποδεικτικό ώστε να έχετε εγγράφως ότι θα σας στείλουν επιταγή;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...