Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δοκίμασε από άλλο browser ή σε incognito mode... μη τυχόν κράτησε ο browser cookies απ'την άλλη παροχή

Ξαναμπήκα ΤΩΡΑ και λύθηκε το πρόβλημα.

Είχα όμως πάρει νωρίτερα το δεδδηε στο 8004004000 και έδωσα τηλεφωνικά την ένδειξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

  

Μήπως επειδή η είσοδος γίνεται με κωδικούς taxisnet... πρέπει να καταχωρήσεις το κινητό που είναι συνδεδεμένο με το αντίστοιχο αφμ στο μητρώο επικοινωνίας;

Απο πότε θέλει να μπαίνεις με κωδικους ταξιςνετ?

19-10 έδωσα τελευταία φορά ένδειξη και δεν ήθελε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Ukforthemoment said:

Απο πότε θέλει να μπαίνεις με κωδικους ταξιςνετ?

19-10 έδωσα τελευταία φορά ένδειξη και δεν ήθελε κάτι τέτοιο.

Νόμιζα πως έμπαινε απ'την εφαρμογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω ότι είναι εφικτό να παίρνονται μετρήσεις από όλη την Ελλάδα κάθε μήνα. 

Υποψιάζομαι ότι ΄σε πολλές περιπτώσεις απλά θα βάζουν ό,τι να ΄ναι. Με λίγα λόγια, θα μεταφερθεί η υποχρέωση υπολογισμού έναντι κατανάλωσης από τον πάροχο στο ΔΕΔΔΗΕ...

 

Επεξ/σία από pan05
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pan05 είπε

Δε νομίζω ότι είναι εφικτό να παίρνονται μετρήσεις από όλη την Ελλάδα κάθε μήνα. 

Υποψιάζομαι ότι ΄σε πολλές περιπτώσεις απλά θα βάζουν ό,τι να ΄ναι. Με λίγα λόγια, θα μεταφερθεί η υποχρέωση υπολογισμού έναντι κατανάλωσης από τον πάροχο στο ΔΕΔΔΗΕ...

 

Αν θελουν γινεται..Απλα θα ειχε περισσοτερο κοστος αυτο για τον Δεδδηε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pan05 said:

Δε νομίζω ότι είναι εφικτό να παίρνονται μετρήσεις από όλη την Ελλάδα κάθε μήνα. 

Υποψιάζομαι ότι ΄σε πολλές περιπτώσεις απλά θα βάζουν ό,τι να ΄ναι. Με λίγα λόγια, θα μεταφερθεί η υποχρέωση υπολογισμού έναντι κατανάλωσης από τον πάροχο στο ΔΕΔΔΗΕ...

Γιατί να μην είναι; Εδώ και χρόνια η καταμέτρηση γίνεται από εξωτερικούς συνεργάτες, καμία σχέση με το "ο ΔΕΔΔΗΕ έχει το προσωπικό", αν έχει διάθεση να καλύψει το αυξημένο κόστος της καταμέτρησης τότε μια χαρά είναι εφικτό.

40 minutes ago, Ukforthemoment said:

Δλδ την τηλεμέτρηση την ξεχνάμε για κάμποσα ακόμα χρόνια;

Είχαν πει πως πρώτα θα αντικατασταθεί το σύνολο των μετρητών στην επικράτεια με ψηφιακούς και μετά θα εφαμοστεί καθολικά η τηλεμέτρηση, αν όντως γίνει έτσι τότε όντως την ξεχνάμε για κάμποσα ακόμα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2023 στις 1:21 ΠΜ, dith είπε

Απαντάω στον εαυτό μου:
Βλέποντας όλο το ιστορικό λογαριασμών μέσω mydei, η έκδοση εκκαθαριστικού για την εν λόγω παροχή, διαχρονικά συμπίπτει με το χρονικό παράθυρο που δίνει η ΔΕΗ για καταχώρηση πελάτη. Παντα ελάχιστες μέρες μετά βγάινει εκκαθαριστικός - λογικά με την επίσημη μέτρηση απο τον υπάλληλο, αγνοώντας τον πελάτη. Δεν έχει κανένα νόημα δηλαδή να κάθεσαι να καταχωρείς. 

Οπότε αν τηρηθούν οι ημερομηνίες (πρόκειται για κέντρο επαρχιακής πόλης) ο ΔΕΔΔΗΕ σήμερα/αυριο θα περάσει και θα βάλει τις σωστές μετρήσεις και θα αγνοήσει το λανθασμένο input.

Για να μη αναστατώνω λοιπόν άλλο τον Joshua21 με τα παραξεχειλωμένα μου σενάρια, θα περιμένω την έκδοση του λογαριασμού σε μερικές μέρες για να δώ τις σημειωμένες kwh, και θα ενημερώσω εδώ για το τί έχει γίνει.
 

Ενημερώνω οτι όντως τηρήθηκε η ημ/νία που περνάει για καταμέτρηση ο ΔΕΔΗΕ, οπότε αγνοήθηκε η λανθασμένη καταχώρηση. Ευτυχως δε θα μπλέξουμε με τηλεφωνα για πιστωτικά τετοιες μερες  

Επεξ/σία από dith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προτιμότερο να κάνουμε καταχώρηση ενδείξεων στο site του δεδδηε ή του παρόχου;

Ρωτάω μήπως με την καταχώρηση στο site του παρόχου βγαίνει έναντι με την ένδειξη μας ενώ με την καταχώρηση στο site του δεδδηε βγαίνει εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Είναι προτιμότερο να κάνουμε καταχώρηση ενδείξεων στο site του δεδδηε ή του παρόχου;

Ρωτάω μήπως με την καταχώρηση στο site του παρόχου βγαίνει έναντι με την ένδειξη μας ενώ με την καταχώρηση στο site του δεδδηε βγαίνει εκκαθαριστικός.

αρκεί ο ΔΕΔΔΗΕ να στείλει τη μέτρηση στη σωστή ημερομηνία , τελευταία έχουν αναφερθεί περίεργα σκηνικά

επίσης αν κάνεις τουρισμό , η φωτό της μέτρησης για την αλλαγή μετρά κανονικά σαν εκκαθάριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στην μια γραμμή που έγινε αίτηση για αλλαγή παρόχου με φώτο στις 03/11, η φώτο μέτρησε σαν ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ με ημερομηνία 07/11 στο deddie app και 08/11 στον πάροχο.

Αυτή την διαφορά ημερομηνίας μεταξύ δεδδηε app και site παρόχου (elpedison) την έχω δει και σε άλλη γραμμή στον ίδιο πάροχο.

Από παλαιότερη επικοινωνία με τον ΔΕΔΔΗΕ για άλλη γραμμη που η επόμενη καταμέτρηση είναι 21/02/24 μου είχαν πει νομίζω ότι μπορώ να δηλώσω γύρω στις 15/12 αν θέλω ένδειξη διμήνου στο ΔΕΔΔΗΕ. Στο site του παρόχου λέει καταχώρηση ένδειξης 21-31/12 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, SofoS@ said:

Ναι στην μια γραμμή που έγινε αίτηση για αλλαγή παρόχου με φώτο στις 03/11, η φώτο μέτρησε σαν ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ με ημερομηνία 07/11 στο deddie app και 08/11 στον πάροχο.

Αυτή την διαφορά ημερομηνίας μεταξύ δεδδηε app και site παρόχου (elpedison) την έχω δει και σε άλλη γραμμή στον ίδιο πάροχο.

  Αυτό που βλέπεις 7/11 στο mydeddie είναι η τελευταία μέρα εκπροσώπησης στο παλιό πάροχο. 8/11 είναι η 1η μέρα εκπροσώπησης στο νέο πάροχο.

 

1 minute ago, SofoS@ said:

 

Από παλαιότερη επικοινωνία με τον ΔΕΔΔΗΕ για άλλη γραμμη που η επόμενη καταμέτρηση είναι 21/02/24 μου είχαν πει νομίζω ότι μπορώ να δηλώσω γύρω στις 15/12 αν θέλω ένδειξη διμήνου στο ΔΕΔΔΗΕ. Στο site του παρόχου λέει καταχώρηση ένδειξης 21-31/12 .

  Αγνοείς τι λέει το site του παρόχου, γιατί το παράθυρο 2μήνου τυχαίνει πολλές φορές να είναι ως και 10 μέρες νωρίτερα απ'το αναμενόμενο. Αν πάρεις τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ μπορούν να σου πούνε ακριβώς το παράθυρο καταχώρησης πχ 13/12 - 17/12.

 

26 minutes ago, korakios said:

αρκεί ο ΔΕΔΔΗΕ να στείλει τη μέτρηση στη σωστή ημερομηνία , τελευταία έχουν αναφερθεί περίεργα σκηνικά

Με δοκιμές που έκανα πρόσφατα και σε δικές μου παροχές και σε συγγενή... εμφανίζονται σωστά οι ημερομηνίες που δώσαμε τις ενδείξεις (στην αρχή του παραθύρου), παρόλο που ο ΔΕΔΔΗΕ τις απέστειλε στον πάροχο 2 μέρες μετά τη λήξη του παραθύρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/12/2023 στις 8:32 ΜΜ, ekrepali είπε

  Αυτό που βλέπεις 7/11 στο mydeddie είναι η τελευταία μέρα εκπροσώπησης στο παλιό πάροχο. 8/11 είναι η 1η μέρα εκπροσώπησης στο νέο πάροχο.

Αναφέρομαι σε ημερομηνίες ενδείξεων μετά την έναρξη εκπροσώπησης, όπου στο mydeddie είναι Χ ημερομηνία και στην elpedison Χ+1

Στις 9/12/2023 στις 8:32 ΜΜ, ekrepali είπε

Αγνοείς τι λέει το site του παρόχου, γιατί το παράθυρο 2μήνου τυχαίνει πολλές φορές να είναι ως και 10 μέρες νωρίτερα απ'το αναμενόμενο. Αν πάρεις τηλέφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ μπορούν να σου πούνε ακριβώς το παράθυρο καταχώρησης πχ 13/12 - 17/12.

 

Με δοκιμές που έκανα πρόσφατα και σε δικές μου παροχές και σε συγγενή... εμφανίζονται σωστά οι ημερομηνίες που δώσαμε τις ενδείξεις (στην αρχή του παραθύρου), παρόλο που ο ΔΕΔΔΗΕ τις απέστειλε στον πάροχο 2 μέρες μετά τη λήξη του παραθύρου.

Έδωσα στο deddie μέτρηση στις 15/12 (τελευταία μέρα παραθύρου)  και το μήνυμα έλεγε πως θα το στείλουν στις 18/12 (επόμενη εργάσιμη με ΣΚ ενδιάμεσα)

Σήμερα στο mydeddie εμφανίζεται με ημερομηνία 14/12 και στην elpedison 15/12, πάλι δηλαδή +1

Μιας και η συγκεκριμένη ένδειξη που έδωσα φαίνεται στον πάροχο σαν ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ, πιστεύω θα είναι εκκαθαριστικός ο επόμενος λογαριασμός.

Ενώ αν έδινα ένδειξη μέσω του site του παρόχου (όπου αναφέρει ότι είναι ένδειξη πελάτη) στην επόμενη ένδειξη από ΔΕΔΔΗΕ πιθανόν να γινόταν επαναυπολογισμός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, SofoS@ said:

Αναφέρομαι σε ημερομηνίες ενδείξεων μετά την έναρξη εκπροσώπησης, όπου στο mydeddie είναι Χ ημερομηνία και στην elpedison Χ+1

 

Το παρατήρησα κι εγώ πλέον πως οι ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ (και οι δικές μας και οι επιτόπιες) καταχωρούνται με ημερομηνία Χ-1. Προφανώς αυτό γίνεται επειδή στις επιτόπιες μετράνε πρωί... οπότε η ένδειξη αφορά τη προηγούμενη μέρα. Προσοχή σε όσους έχουν ΚΟΤ, να μη δώσουν οριακή ένδειξη.

1 hour ago, SofoS@ said:

το μήνυμα έλεγε πως θα το στείλουν στις 18/12 (επόμενη εργάσιμη με ΣΚ ενδιάμεσα)

 

  18/12 έστειλαν την ένδειξη στο πάροχο, αλλά με τη πραγματική ημερομηνία καταχώρησης (Χ-1).

57 minutes ago, SofoS@ said:

Μιας και η συγκεκριμένη ένδειξη που έδωσα φαίνεται στον πάροχο σαν ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ, πιστεύω θα είναι εκκαθαριστικός ο επόμενος λογαριασμός.

 

Εννοείται αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...