Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μετά από 4 αλλαγές ο τουρισμός μου έχει πάει ως εξής: volton 500kwh δώρο -> ΗΡΩΝ 50€ δώρο -> Elpe 50€ δώρο -> volton 500kwh δώρο -> ?

Λογικά θα πάω ΗΡΩΝ πάλι, τώρα για τρίτο πάροχο παίζει καλά η elpe ακόμη με τα δώρα που αναγράφετε παραπάνω ή θα πρέπει να περιμένουμε καιρό για να τα λάβουμε; Δεν υπάρχει κάποιος άλλος με δώρο στον 1ο λογαριασμό σωστά;

Απο τιμολόγηση μια χαρά πάνε elpe και volton από ό,τι έχω δει, ο ΗΡΩΝ με τιμολόγησε με 12KVA ενώ έχω 8KVA και το διόρθωσε άμεσα μετά από αίτημά μου στη ΡΑΕ.

Επεξ/σία από juanjk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5721

  • ekrepali

    2136

  • doomnx

    1223

  • takoulou

    667

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, adi32 είπε

Απο ΗΡΩΝ στο τηλεφωνο ειπαν οτι τα 50ε ισχυουν μονο για μπλε και κιτρινο με τους ορους των 6 μηνων 

Οποτε παπαλα 

Σημασία έχει το e-contract τι σου δίνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, juanjk είπε

Καλησπέρα, μετά από 4 αλλαγές ο τουρισμός μου έχει πάει ως εξής: volton 500kwh δώρο -> ΗΡΩΝ 50€ δώρο -> Elpe 50€ δώρο -> volton 500kwh δώρο -> ?

Λογικά θα πάω ΗΡΩΝ πάλι, τώρα για τρίτο πάροχο παίζει καλά η elpe ακόμη με τα δώρα που αναγράφετε παραπάνω ή θα πρέπει να περιμένουμε καιρό για να τα λάβουμε; Δεν υπάρχει κάποιος άλλος με δώρο στον 1ο λογαριασμό σωστά;

Απο τιμολόγηση μια χαρά πάνε elpe και volton από ό,τι έχω δει, ο ΗΡΩΝ με τιμολόγησε με 12KVA ενώ έχω 8KVA και το διόρθωσε άμεσα μετά από αίτημά μου στη ΡΑΕ.

Στη Volton λένε τους ταράξανε στα έναντι 

ΕΛΠΕ δίνει περισσότερα ,ειδικά αν έχεις μικρή κατανάλωση καλύτερα smart με 15€ δώρου , το ποτέ όμως θα πάρεις τα κουπόνια και επιταγές , άγνωστο 

Το νου σου στο guarantee αν αλλάξανε τους όρους του δώρου …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Ελπε εχει καποιο ορο για επιταγες αν εχουμε αλλαξει παροχο; Τις στελνουν αραγε ή τις πιστολιαζουν;

Σε κάποιους τις στέλνουν , σε άλλους μετά από  myrae , κάποιους τους πέταξαν ατάκα ότι δεν τις δικαιούταν επειδή φύγανε . Το ρευστό στο λογαριασμό είναι καλύτερο , αλλά δεν παίζει πάντα 

Όρος δεν υπάρχει πάντως 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Ψάχνω να αλλάξω ρεύμα ενόψη καλοκαιριού και air condition που θα δουλέψει αρκετά.

Βλέπω πως διάφοροι εναλλακτικοί διαφημίζουνε κίτρηνα με "εγγύηση" εύρους υψηλότερης τιμής η κάτι...

Συμφέρει κάποιο και δεν είναι απατεωνία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skylouros είπε

Όπως τα λες απλά δεν το πρόσεξα καν στον λογαριασμό, οπότε φταίω και εγώ. Τώρα άντε βγάλε άκρη με ό,τι έγινε ως τώρα.

Ενοικιάζε χώρο οικιακό που όμως ΔΕΝ ήταν.

Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ενοικιάζε χώρο οικιακό που όμως ΔΕΝ ήταν.

Αυτή είναι η πραγματικότητα.

  

3 ώρες πριν, korakios είπε

ανοίξτε νέο νήμα μιας και βλέπω τραβά ακόμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Επίσης θέλει προσοχή όσοι έχουν ενεργή παροχή στη volton, να μην αφήνουν απλήρωτους τους λαθος έναντι των παλιών παροχών

Τον πρώτο έναντι που ήταν 19€ τον πλήρωσα για να μην χάσω την έκπτωση συνέπειας στον Τελικό (δεν πίστευα ότι θα βγάλουν πάλι έναντι). Αυτός τώρα που είναι 175€ δεν παίζει να τον πληρώσω. Έφυγα για ΡΑΕ.

Πείτε με συνωμοσιολόγο, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο που έβγαλαν "έναντι" την ημέρα που δέχτηκαν το αίτημα αλλαγής εκπροσώπησης. Πιστεύω ότι θέλουν να μας κάνουν τον τουρισμό δύσκολο.

Παρόλα αυτά με πήραν από το τμήμα διακράτησης πελατών να μου προτείνουν άλλο ένα μήνα με 500kwh δωρεάν, και ζήτησα μερικές μέρες να το σκεφτώ. Η απάντηση του υπαλλήλου ήταν πως πρέπει να απαντήσω επί τόπου αν δέχομαι για να ξέρει τι να απαντήσει με τη σειρά του στο ΔΕΔΔΗΕ, αν θα φύγω τελικά ή θα μείνω. Ότι νάναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετάβαση στον Ηρωνα 29/2/24 και αποχώρηση για ελπε 9/4/24

1ος λογαριασμός ήρωνα, έκδοση 31-3-24, περίοδος κατανάλωσης 29-2-24 ως 7-3-24.

2ος λογαριασμός ήρωνα, έκδοση 30-4-24, περίοδος κατανάλωσης 8-3-24 ως 8-3-24!!! Μία μέρα!

Πιστωτικοί και οι δύο (το 50ρικο του econtract). Δεν βλέπω τίποτα περίεργο στις χρεώσεις.

Κάνουν κάτι που δεν καταλαβαίνω με αυτόν τον τρόπο, να βγάλουν λογαριασμό για 1 μόνο μέρα;

Επεξ/σία από leftermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εάν στο ρολόι υπάρχει η ένδειξη σήματος δεδομένων (?) όπως στη συνημμένη φώτο, σημαίνει ότι ο μετρητής είναι έξυπνος?

Εξετάζω το ενδεχόμενο να τον μεταφέρω σε πορτοκαλί τιμολόγιο, αν και πρόκειται για μετρητή ενοικιαζόμενης τουριστικής κατοικίας, οπότε ο έλεγχος καταναλώσεων δεν είναι στο χέρι μου. 

 

20240508_131346-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, v_vasilis είπε

Καλησπέρα. Εάν στο ρολόι υπάρχει η ένδειξη σήματος δεδομένων (?) όπως στη συνημμένη φώτο, σημαίνει ότι ο μετρητής είναι έξυπνος?

Εξετάζω το ενδεχόμενο να τον μεταφέρω σε πορτοκαλί τιμολόγιο, αν και πρόκειται για μετρητή ενοικιαζόμενης τουριστικής κατοικίας, οπότε ο έλεγχος καταναλώσεων δεν είναι στο χέρι μου. 

 

20240508_131346-min.jpg

Αυτός ο μετρητής είναι "έξυπνος", αλλά αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται απλά για τηλεμέτρηση των ενδείξεων, καθώς στο πάνω μέρος έχει τοποθετηθεί μόντεμ και κάρτα σιμ, πορτοκαλί τιμολόγιο δεν υπάρχει ακόμα, οτιδήποτε άλλο περί μετρητών εδώ ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αυτός ο μετρητής είναι "έξυπνος", αλλά αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται απλά για τηλεμέτρηση των ενδείξεων, καθώς στο πάνω μέρος έχει τοποθετηθεί μόντεμ και κάρτα σιμ, πορτοκαλί τιμολόγιο δεν υπάρχει ακόμα, οτιδήποτε άλλο περί μετρητών εδώ ;)

Kozanitis1 ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...