Προς το περιεχόμενο

Νέοι μετρητές ΔΕΗ


pdamigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε νέα κατοικία τοποθετήθηκε καινούργιος μετρητής της ΔΕΗ με τις νέες ψηφιακές ενδείξεις. Από την στιγμή της τοποθέτησης του είναι αναμμένο το led ALARM. Σε ερώτημα στο ΔΕΔΔΗΕ μου απάντησαν ότι είναι φυσιολογικό να αναβοσβήνουν τα led κατά την λειτουργία του μετρητή. Τώρα αν αυτό είναι σοβαρή απάντηση ας το κρίνετε εσείς. Έψαξα για manual μήπως και βρω τι σημαίνει το alarm αλλά τίποτα. Έχει κανείς καμιά πληροφορία σχετική;

IMG_20220110_143911.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 678
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να στο είπαν έτσι θα είναι με μια αναζήτηση που εκανα βρήκα αυτό επίσης το δείχνει αναμμένο 

https://deddie.gr/Documents2/KATAMETRHSH/ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΘΟΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡ ΜΕΤΡΗΤΩΝ new.pdf

και εδώ ότι είναι συνδεμένο παλι είναι αναμμένο 

https://www.google.com/search?q=sx5a2-sels-04&sxsrf=AOaemvI2ODlRo6Nyi92u2Xt8MBv8jhyC9Q:1642265927609&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj_ifepnbT1AhUaSvEDHSLACjUQ_AUoAXoECBgQAw&biw=2560&bih=1289&dpr=1.5#imgrc=glYY1pSN5nfpeM

απλα σε κάποια γραφεί status μήπως είναι το ιδιο πράγμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/01/2022 at 17:57, pdamigos said:

Σε νέα κατοικία τοποθετήθηκε καινούργιος μετρητής της ΔΕΗ με τις νέες ψηφιακές ενδείξεις. Από την στιγμή της τοποθέτησης του είναι αναμμένο το led ALARM. Σε ερώτημα στο ΔΕΔΔΗΕ μου απάντησαν ότι είναι φυσιολογικό να αναβοσβήνουν τα led κατά την λειτουργία του μετρητή. Τώρα αν αυτό είναι σοβαρή απάντηση ας το κρίνετε εσείς. Έψαξα για manual μήπως και βρω τι σημαίνει το alarm αλλά τίποτα. Έχει κανείς καμιά πληροφορία σχετική;

IMG_20220110_143911.jpg

ενα alarm σε οποιοδηποτε μηχανημα μπορει να σημαινει οτιδηποτε χωρις να σημαινει οτι ειναι κακο. θα μπορουσε ενα alarm να ηταν ακομα και για χαμηλο σημα αν υποθεσουμε οτι στελνει την μετρηση online.παραδειγμα εφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε νοιάζει, αρκεί να μετράει σωστά ο μετρητής, που μετράει δεν κάνουν λάθος αυτοί. Τώρα για το alarm, αν υπάρχει κανένα θέμα στο σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ στην χειρότερη θα έρθουν για έλεγχο που δεν θα βρουν τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτούς τους μετρητές σε ενδιαφέρουν τα μικρότερα λαμπάκια που βρίσκονται ψηλά δεξιά.

Power Net

Εφόσον το Power είναι κόκκινο δηλαδή έχεις ρεύμα και το Net πράσινο στέλνει κανονικά επικοινωνία και μετρήσεις.

Το Alarm ανάβει αν υπάρχει κάτι ξερύθμιστο όπως π.χ. η καταχώρηση για το ρεύμα που παράγεις εσύ και στέλνεις στο δίκτυο αν είχες φωτοβολταικά.

Επειδή ο μετρητής έρχεται προ-σεταρισμένος και για ενέργεια που δίνεις στο δίκτυο, το Alarm ανάβει επειδή είναι μηδενικό και δε γράφει οτι στέλνεις.

έχω τον ίδιο μετρητή και αυτά τα ρώτησα και στον εγκαταστάτη.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

 

Επειδή ο μετρητής έρχεται προ-σεταρισμένος και για ενέργεια που δίνεις στο δίκτυο, το Alarm ανάβει επειδή είναι μηδενικό και δε γράφει οτι στέλνεις.

έχω τον ίδιο μετρητή και αυτά τα ρώτησα και στον εγκαταστάτη.

Τον ρώτησα και εγώ αλλά είπε ότι δεν έχει ιδέα (υπεργολάβος). Μάλλον θα σβήσει όταν αρχίσει να επικοινωνεί μου είπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, pdamigos είπε

Τον ρώτησα και εγώ αλλά είπε ότι δεν έχει ιδέα (υπεργολάβος). Μάλλον θα σβήσει όταν αρχίσει να επικοινωνεί μου είπε.

Καλησπέρα... Δεν σε πειραζει εσένα που έχει αναμμενο το αλαρμ.. Δεν έχεις προβλημα κανένα.. Και ουτε θα σβήσει όταν θα επικοινωνεί.. Το ίδιο πραγμα είναι... Δεν πειραζει που γράφει ΔΕΗ.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, AristidisZ said:

Ο μετρητής γιατί γράφει ΔΕΗ και δε γράφει ΔΕΔΔΗΕ ; 😛

Κι ο δικός ΔΕΗ γράφει κι είναι Holley, όχι Ningbo Sanxing. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, AristidisZ said:

Ο μετρητής γιατί γράφει ΔΕΗ και δε γράφει ΔΕΔΔΗΕ ; 😛

Λογικοτατη ερωτηση !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, pdamigos said:

Σε ερώτημα στο ΔΕΔΔΗΕ μου απάντησαν ότι είναι φυσιολογικό να αναβοσβήνουν τα led κατά την λειτουργία του μετρητή. Τώρα αν αυτό είναι σοβαρή απάντηση ας το κρίνετε εσείς

Γιατί να μην είναι σοβαρή απάντηση; Τι παράξενο σου είπαν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Kostasspil said:

Γιατί να μην είναι σοβαρή απάντηση; Τι παράξενο σου είπαν; 

Το παράξενο που είπαν είναι ότι "είναι φυσιολογικό να ανάβει το alarm". Αρα άμα σβήσει να ανησυχήσω; :huh:

Επίσης θα μπορούσαν να δώσουν μια εξήγηση για μια περίπτωση όπως πχ ανέφεραν παραπάνω ότι μπορεί να ανάβει επειδή δεν υπάρχει καταμέτρηση για παραγόμενη ισχύ.

 

Επεξ/σία από pdamigos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, pdamigos said:

Το παράξενο που είπαν είναι ότι "είναι φυσιολογικό να ανάβει το alarm". Αρα άμα σβήσει να ανησυχήσω; :huh:

Επίσης θα μπορούσαν να δώσουν μια εξήγηση για μια περίπτωση όπως πχ ανέφεραν παραπάνω ότι μπορεί να ανάβει επειδή δεν υπάρχει καταμέτρηση για παραγώμενη ισχύ.

 

Τι εννοείς να μην υπάρχει καταμέτρηση για παραγωμενη ισχύ; 

Ο μετρητής μετράει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...