Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

@korakios σωστά το γράφεις, αλλά δυστυχώς τα 50€ της elpe που είναιε την κάρτα εθνικής δεν μπορώ να τα πάρω γιατί κανένας κοντινός δεν έχει εθνική!!!

κάνε αίτηση και βγάλε κάρτα/λογαριασμό ...

6 λεπτά πριν, leftermann είπε

μπορούν να το ξέρουν αν θέλουν. Στην τελική μπορεί να είναι στον ίδιο αφμ, και στην ίδια διεύθυνση ακόμα, αλλά να μην είναι στο ίδιο ακίνητο... Άμα τους πάω πακέτο μια παροχή ρεύματος και μια αερίου τι τους νοιάζει;

Τελος πάντων...

και διαφορετική διεύθυνση να είναι δεν παίζει ρόλο , το ΑΦΜ μετρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2192

  • doomnx

    1262

  • takoulou

    673

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε αίτηση και βγάλε κάρτα/λογαριασμό ...

Αυτό ακριβώς θα κάνω να προλάβω μέχρι 15/6 που είναι η προσφορά elpe και να την τσιμπήσω τελευταία-προτελευταία μέρα....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

@doomnx ερωτήθηκε παλιά και φυσικά κανείς δε ξέρει... ίσως να έχεις εσύ κάποιον γνωστό να μας διαφωτίσει.... ;

Τι γίνεται αν η παροχή φτάσει στο -99 και κάνουμε αίτηση σε νέο πάροχο; Το γελάμε τώρα, αλλά με τους ρυθμούς που αλλάζουμε πάροχο θα φτάσει αυτή η ώρα...

Δεν έχω κάποιον που τα ξέρει καλύτερα από εμάς εδώ 😂

Υποθέτω ότι πάει πάλι από το 01 εκτός αν σου δώσουν καινούργιο ΑΠ λόγω του high score 😅

4 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Σίγουρος για 2Χ20ευρώ Σκλαβενιτη ? Εμενα αρχικα μου ειπαν για 2, αλλα στο συμβολαιο γραφουν μια και ειπαν λαθος, μια δίνουν τωρα. Μιλαμε για το Smart. ΤΟ 15ευρώ για  2 μήνες ισχύει.

Η δικιά μου επαφή τόσο δίνει πάντως 🤐

2 ώρες πριν, korakios είπε

βλέπω είναι και για φυσικό αέριο οπότε το double μετρά

βέβαια έχει το "ή" , θα δείξει αν εννοεί ή το ένα ή το άλλο ή και τα για τα 2 με 100€ συνολικά

Όπως γράφω και στο τελευταίο post με τις προσφορές, είναι 50 + 50 σε πόντους Go For More στο double. Άρα +100 € στην Εθνική για συνδυαστικό.

21 ώρες πριν, doomnx είπε

Ενημέρωσα το εξέλ με τις νέες προσφορές της Elpedison.

  • Smart: 15 €/μήνα στο λογαριασμό για 2 μήνες + 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More.
  • Ειδικό (πράσινο), Smart Up, Smart Zero, Bright Up: 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More.
  • Double Energy Home Fix: τα δώρα οποιουδήποτε προγράμματος ρεύματος + 120 € στον πρώτο λογαριασμό αερίου + 50 € σε πόντους Go For More (σύνολο 100 € σε πόντοι).
    Υπενθυμίζω ότι στο σταθερό αέριο δεν υπάρχει πια ρήτρα αποχώρησης και το double μπορεί να γίνει και κατόπιν της ενεργοποίησης στο ρεύμα.

Όποιος θέλει να στηρίξει, ας μου στείλει μήνυμα με ένα όνομα και ένα τηλέφωνο και το πρόγραμμα για το οποίο ενδιαφέρεται.

ΥΓ: Τους πόντους της Εθνικής δεν τους υπολογίζω στη σύγκριση τιμών, γιατί δεν έχουν όλοι λογαριασμό στην τράπεζα αυτή.

 

56 λεπτά πριν, skylouros είπε

@korakios

@doomnx

Επειδή λίγο μπερδεύτηκα στην ανάλυση των εξελ: Στο ένα βλέπω π.χ. τιμή kWh για Smart τελική 0,13382 ενώ στο άλλο 0.10898. Ποια η διαφορά των δύο?

Ευχαριστώ!

Όπως θα δεις και στο site της Elpedison η τιμή για τον Απρίλιο είναι 0,10898 €/kWh. Στην καρτέλα «Ιστορικό τιμών» συμπληρώνω επακριβώς τις ανακοινωμένες τιμές (ή τις αναμενόμενες βάσει τύπου για όσες δεν ανακοινώνουν κάθε μήνα). Στο φύλλο των ex-post δεν εφαρμόζω τις έκτακτες μηνιαίες εκπτώσεις και προσφέρεται για πρόβλεψη τιμών. Όταν βγαίνει η τελευταία ΤΕΑ και η ΜΤΑ, ενημερώνω τα αντίστοιχα πεδία και στα περισσότερα προγράμματα οι τιμές συμβαδίζουν με τις ανακοινωμένες. Αυτό το κάνω ώστε οι τελικές τιμές στη σύγκριση να μην είναι πολύ μακριά από την τρέχουσα αγορά.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

κάνε αλλαγή σε κάποιο πάροχο για γρήγορα σε 22 μέρες και μετά , τελευταία μέρα ,τσιμπάς την προσφορά της ελπέ

Πολύ μου αρέσουν αυτές οι "οδηγίες προς ναυτιλλομένους" !

Ποιος πάροχος μπορεί να είναι αυτός για την γρήγορη αλλαγή και μετά επιστροφή στο τσακ προς ελπέ ?

Φυσικά καλό θα ήταν να έχει προηγηθεί η απόκτηση των δώρο επιταγών, σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, geopro said:

Ποιος πάροχος μπορεί να είναι αυτός για την γρήγορη αλλαγή και μετά επιστροφή στο τσακ προς ελπέ ?

ΔΕΗ

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Πολύ μου αρέσουν αυτές οι "οδηγίες προς ναυτιλλομένους" !

Ποιος πάροχος μπορεί να είναι αυτός για την γρήγορη αλλαγή και μετά επιστροφή στο τσακ προς ελπέ ?

Φυσικά καλό θα ήταν να έχει προηγηθεί η απόκτηση των δώρο επιταγών, σωστά ;

Στη ΔΕΗ όλα γίνονται πολύ γρήγορα, ακόμα και η έκδοση τελικού.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε λίγες μέρες τελειώνει το smart up (και η τιμή του σύμφωνα με τον τύπο θα πάει περίπου 0,11) αξίζει καμία volton το κίτρινο με σταθερή τιμή μέχρι Ιουλίου? Η κάποια άλλη επιλογή?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

18,66 πήρες πίσω , είναι σωστό το ποσό ?

Ναι το ποσό είναι σωστό, ωστόσο δεν εκδόθηκε πιστωτικό 18,66 αν εννοείς αυτό.

Στο δεύτερο έκτακτο εκκαθαριστικό προκύπτουν τα -18, 66 από το σύνολο Α, Β, Γ, Ε, ΣΤ και ΦΠΑ ωστόσο προσθέτει και το σύνολο του προηγούμενου λανθασμένου  εκκαθαριστικού (56,29) και το συνολικό ποσό που προέκυψε είναι 37,63. Οπότε έχω χρεωθεί με δυο εκκαθαριστικούς για την ίδια περίοδο (56,29 + 37,63)

Spoiler

image.png.fa7a4efb586c878b41433f5929739aa4.png

Spoiler

image.png.bc9eec3dfedd05a40273061b879627a2.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vasilhsstr είπε

Καλημέρα σε όλους, τί προτείνεται με ορίζοντα 3-5 μήνες 

elpe smart ή smart up (για περίπου 250-300 kWh) ?

Ξεκάθαρα το Smart με τα δώρα σε συμφέρει για ορίζοντα 3-5 μηνών. Το Smart Up θα προσφέρει για 2 βδομάδες ακόμα χαμηλότερη τιμή και μετά θα γίνει ακριβότερο του Smart κατά 0,001 €/kWh χωρίς να δίνει το δώρο των 30 €.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, necromanthus είπε

Ναι το ποσό είναι σωστό, ωστόσο δεν εκδόθηκε πιστωτικό 18,66 αν εννοείς αυτό.

Στο δεύτερο έκτακτο εκκαθαριστικό προκύπτουν τα -18, 66 από το σύνολο Α, Β, Γ, Ε, ΣΤ και ΦΠΑ ωστόσο προσθέτει και το σύνολο του προηγούμενου λανθασμένου  εκκαθαριστικού (56,29) και το συνολικό ποσό που προέκυψε είναι 37,63. Οπότε έχω χρεωθεί με δυο εκκαθαριστικούς για την ίδια περίοδο (56,29 + 37,63)

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.fa7a4efb586c878b41433f5929739aa4.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.bc9eec3dfedd05a40273061b879627a2.png

 

Εμένα πάντως όταν είχε αρχές του έτους το γνωστό θέμα με το φάγωμα του 50€ όταν μου έβγαλαν έκτακτο πλήρωσα μόνο αυτόν.. όχι και τον προηγούμενο (δεν είχα όμως πάγια)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Dogtor21 είπε

Επειδή σε λίγες μέρες τελειώνει το smart up (και η τιμή του σύμφωνα με τον τύπο θα πάει περίπου 0,11) αξίζει καμία volton το κίτρινο με σταθερή τιμή μέχρι Ιουλίου? Η κάποια άλλη επιλογή?

Μπα. Μέχρι να φτάσει η ΜΤΑ 115 €/MWh το απλό Yellow Simple με το δώρο του πρώτου μήνα θα συμφέρει περισσότερο. Εξαρτάται βέβαια και από την κατανάλωσή σου.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!! Μου ηρθε στο viber ενα μνμ με ενα κωδικο για δωροεπιταγη 30 ευρω public!! Περιμενω αλλα 3 30αρια γτ μετεφερα 4 παροχες συνολικα!! Ξερεις κανεις αν μπορω να τα χρησιμοποιησω αθροιστικά δλδ 120 ευρω? Ή πρεπει να κανω 4 αγορες κ να χρησιμοποιηθουν απο 30 ευρω?  Εχει προχωρησει καποιος σε καποια αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, desiro είπε

Καλησπερα παιδια!! Μου ηρθε στο viber ενα μνμ με ενα κωδικο για δωροεπιταγη 30 ευρω public!! Περιμενω αλλα 3 30αρια γτ μετεφερα 4 παροχες συνολικα!! Ξερεις κανεις αν μπορω να τα χρησιμοποιησω αθροιστικά δλδ 120 ευρω? Ή πρεπει να κανω 4 αγορες κ να χρησιμοποιηθουν απο 30 ευρω?  Εχει προχωρησει καποιος σε καποια αγορα?

Αν δεν απατώμαι ένα κουπόνι δέχεται μόνο κατά το checkout.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, desiro said:

Καλησπερα παιδια!! Μου ηρθε στο viber ενα μνμ με ενα κωδικο για δωροεπιταγη 30 ευρω public!! Περιμενω αλλα 3 30αρια γτ μετεφερα 4 παροχες συνολικα!! Ξερεις κανεις αν μπορω να τα χρησιμοποιησω αθροιστικά δλδ 120 ευρω? Ή πρεπει να κανω 4 αγορες κ να χρησιμοποιηθουν απο 30 ευρω?  Εχει προχωρησει καποιος σε καποια αγορα?

Συνδυαστικά μόνο σε κατάστημα πρέπει να πας . Πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα και ρώτησε αν μπορείς να παραγγείλεις online και να επιλέξεις εξόφληση στο κατάστημα μέσω δωροκάρτων.

Πάντως online παραγγελία και πληρωμή με 2 δωροκαρτες δεν γίνεται. 

Επεξ/σία από madboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, doomnx είπε

Μπα. Μέχρι να φτάσει η ΜΤΑ 115 €/MWh το απλό Yellow Simple με το δώρο του πρώτου μήνα θα συμφέρει περισσότερο. Εξαρτάται βέβαια και από την κατανάλωσή σου.

Δεν έχω και μεγάλη 150-200 το μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...