Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Ενημέρωσα το εξέλ με τις νέες προσφορές της Elpedison.

  • Smart: 15 €/μήνα στο λογαριασμό για 2 μήνες + 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More.
  • Ειδικό (πράσινο), Smart Up, Smart Zero, Bright Up: 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 50 € σε πόντους Go For More.
  • Double Energy Home Fix: τα δώρα οποιουδήποτε προγράμματος ρεύματος + 120 € στον πρώτο λογαριασμό αερίου + 50 € σε πόντους Go For More (σύνολο 100 € σε πόντοι).
    Υπενθυμίζω ότι στο σταθερό αέριο δεν υπάρχει πια ρήτρα αποχώρησης και το double μπορεί να γίνει και κατόπιν της ενεργοποίησης στο ρεύμα.

Όποιος θέλει να στηρίξει, ας μου στείλει μήνυμα με ένα όνομα και ένα τηλέφωνο και το πρόγραμμα για το οποίο ενδιαφέρεται.

ΥΓ: Τους πόντους της Εθνικής δεν τους υπολογίζω στη σύγκριση τιμών, γιατί δεν έχουν όλοι λογαριασμό στην τράπεζα αυτή.

Χμ..κακώς όμως δεν τους υπολογίζεις. Διότι χωρίς αυτούς χάνεται το σημαντικό όφελος. Πάντα κάποιος τρόπος υπάρχει να μην τους χάσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2171

  • doomnx

    1248

  • takoulou

    668

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, agentsmith84 είπε

Ποία κίτρηνα υπάρχουν που δίνουν εγγύηση ανώτερου κόστους kwh για μερικούς μήνες και ποιά συμφέρουν απο αυτά;

guarantee απο Ηρών αλλά δε συμφέρει , έξτρα 8€ "προστασίας" ανώτατης τιμής έως 0,18€/kw 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, skylouros said:

Χμ..κακώς όμως δεν τους υπολογίζεις. Διότι χωρίς αυτούς χάνεται το σημαντικό όφελος. Πάντα κάποιος τρόπος υπάρχει να μην τους χάσεις 

Μέχρι να δούμε πότε θα αποδοθούν οι πόντοι σε συνεργασία με την τράπεζα, εγώ θα έλεγα να μην βιαστούμε για συμπεράσματα. Προσωπικά θα παραμείνω τουλάχιστον 2 μήνες στην Ελπε και ελπίζω να έχουν αποδοθεί οι πόντοι μέχρι τότε. Γιατί αν καθυστέρησουν να αποδοθουν για παραδειγμα στο τετράμηνο, μειώνεις το μέγιστο κέρδος που θα είχες αν έκανες πιο συχνό τουρισμό. Αλλιώς στο δίμηνο πάω Ηρων για ένα μήνα και μετά πάλι Volton για τις 500 Kwh.

Αν αποδοθούν οι πόντοι στον ένα μήνα ουσιαστικά σου χαρίζουν το ρεύμα του μήνα. Αν αποδοθούν αργότερα μειώνεται το κέρδος. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, madboy είπε

Μέχρι να δούμε πότε θα αποδοθούν οι πόντοι σε συνεργασία με την τράπεζα, εγώ θα έλεγα να μην βιαστούμε για συμπεράσματα. Προσωπικά θα παραμείνω τουλάχιστον 2 μήνες στην Ελπε και ελπίζω να έχουν αποδοθεί οι πόντοι μέχρι τότε. Γιατί αν καθυστέρησουν να αποδοθουν για παραδειγμα στο τετράμηνο, μειώνεις το μέγιστο κέρδος που θα είχες αν έκανες πιο συχνό τουρισμό. Αλλιώς στο δίμηνο πάω Ηρων για ένα μήνα και μετά πάλι Volton για τις 500 Kwh.

Αν αποδοθούν οι πόντοι στον ένα μήνα ουσιαστικά σου χαρίζουν το ρεύμα του μήνα. Αν αποδοθούν αργότερα μειώνεται το κέρδος. 

Έτσι όπως το λες ναι, είναι λογικό. Βέβαια για τουρισμό δεν είναι άπειρες οι εταιρείες που δίνουν αντίστοιχα πράγματα. Επομένως αν κάθε μήνα αλλάζεις δεν ξέρω που πια να πας (εκτός από Ήρωνα και ελπε) εκτός αν προκύψουν άλλα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ελπε και η Volton κατά καιρούς βγάζουν αξιόλογες προσφορές. Από τον Ιανουάριο που ξεκίνησα τον ενεργειακό τουρισμό δειλά δειλά αν και είχα μερικές αναποδιές, μπορώ να πω ότι όντως έχω κάποιο αξιόλογο κέρδος στους έως τώρα λογαριασμούς. 

Επεξ/σία από madboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skylouros είπε

Χμ..κακώς όμως δεν τους υπολογίζεις. Διότι χωρίς αυτούς χάνεται το σημαντικό όφελος. Πάντα κάποιος τρόπος υπάρχει να μην τους χάσεις 

Και πάλι φθηνότερη βγαίνει η ΕΛΠΕ.

1 ώρα πριν, agentsmith84 είπε

Ποία κίτρηνα υπάρχουν που δίνουν εγγύηση ανώτερου κόστους kwh για μερικούς μήνες και ποιά συμφέρουν απο αυτά;

Είναι και το Smart Up για το υπόλοιπο του Μαΐου και το Volton Simple Protect μέχρι Ιούλιο. Αλλά δεν συμφέρουν μακροπρόθεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη βοήθεια σας με την τιμολόγηση του Ηρών.

Εκδίδουν εκκαθαριστικό με λάθος πάγιο και λάθος γινόμενο στο Ελληνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε. Ανοίγω αίτημα στο myrae και εκδίδουν έκτακτο εκκαθαριστικό χωρίς να ακυρώσουν τον προηγούμενο. 'Εστειλαν και λογιστική καρτέλα. Σας φαίνεται οκ; Ο πρώτος εκκαθαριστικός πληρώθηκε ήδη μέσω πάγιας εντολής

Πρώτος λανθασμένος εκκαθαριστικός

Spoiler

image.png.213b57ea7733bcf645bc31cd1d22d2c9.png

 

Έκτακτος εκκαθαριστικός

Spoiler

image.png.47ace2b4b6a4da8b47bdfcedd9de442c.png

  Λογιστική Καρτέλα 

Spoiler

image.png.902b7800312b07d76e63144743c1145a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alxnt είπε

Με το "εμείς" τι εννοείς; Γίνεται να θεωρηθώ νέος πελάτης μόνο αλλάζοντας πρόγραμμα, φαντάζομαι όχι, άρα τότε δεν αξίζει. Το σταθερό με τη χρονική δέσμευση δεν είναι μεγαλύτερο ρίσκο;

Ναι τα έχω ανοίξει τα εξελ. Απ οτι βλέπω το weblue είναι το πιο συμφέρον. Από ζενιθ, volton ποια προτεινεις;

Ξαναβάζω τον πίνακα με τις καταναλώσεις μου μήπως βοηθάει περισσότερο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.0d970f081251c664568d1e736c089184.png

"Εμείς" είναι το γραφείο μου με συνεργασία με όλους τους παρόχους πλην ΔΕΗ

Νέος πελάτης δεν είσαι από ΗΡΩΝ σε ΗΡΩΝ

Τα σταθερά προγράμματα έχουν νόημα σε περιόδους αναταραχής ή αναμενόμενης αύξησης των τιμών. Το δεύτερο είναι πολύ πιθανό για τους επόμενους μήνες...

Ζενίθ vs Volton δεν ξεχωρίζει κάποια. Η Volton τελευταία προσφέρει ενδιαφέροντα προγράμματα όπως το Simple Protect με σταθερή τιμή 0,083 μέχρι 31/7 και πάγιο 4,9€. Η Ζενίθ προσφέρει το Home more με χαμηλή τιμή Απριλίου 0,08475 με δώρο τα πάγια.

3 ώρες πριν, agentsmith84 είπε

Ποία κίτρηνα υπάρχουν που δίνουν εγγύηση ανώτερου κόστους kwh για μερικούς μήνες και ποιά συμφέρουν απο αυτά;

ΗΡΩΝ Generous Guarantee από Ηρών (όριο 0,18) αλλά δε συμφέρει, Elpedison Smart Up έως 31/5 (όριο 0,085) και το Volton Simple Protect έως 31/7 (όριο 0,083). Της VOLTON έχει νόημα ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα. Βγήκε ο εκκαθαριστικός (και τελευταίος λογαριασμός) από τον Ήρων αλλά μου φαίνεται λίγο φουσκωμένος, αν κάποιος έχει γνώση και όρεξη να ρίξει μια ματιά θα με βοηθούσε αρκετά..

Spoiler

iron.png

iron2.png

Για 85 ημέρες και 463kwh μου ζητάει  184€ (66 η εγγύηση που την αφαιρεί + 117.87 να πληρώσω).

Αν αφαιρέσω τις χρεώσεις δήμου/έρτ που είναι 37€ (μένει 147€) και το διαιρέσω με το 463, βγαίνει μια τιμή πάνω από 0.31€/kwh (μαζί με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις), που μου φαίνεται υπερβολική.

Επεξ/σία από sotispapaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, sotispapaki said:

Καλημέρα στην ομάδα. Βγήκε ο εκκαθαριστικός από τον Ήρων αλλά μου φαίνεται λίγο φουσκωμένος, αν κάποιος έχει γνώση και όρεξη να ρίξει μια ματιά θα με βοηθούσε αρκετά..

  Hide contents

iron.png

iron2.png

Για 85 ημέρες και 463kwh μου ζητάει  184€ (66 η εγγύηση που την αφαιρεί + 117.87 να πληρώσω).

Αν αφαιρέσω τις χρεώσεις δήμου/έρτ που είναι 37€ (147€) και το διαιρέσω με το 463, βγαίνει μια τιμή πάνω από 0.31€/kwh (μαζί με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις), που μου φαίνεται υπερβολική.

Έχεις και προηγούμενο υπόλοιπο 113,11 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έχεις και προηγούμενο υπόλοιπο 113,11 ευρώ.

Το προηγούμενο υπόλοιπο είναι από την περίοδο αυτή που βγήκε ο εκκαθαριστικός (αφορά αυτές τις 463kwh και το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα παγίων)...

EDIT: Μάλλον πρέπει να υπολογίσω και την χρέωση του δήμου του προηγούμενου λογαριασμού, αλλά και πάλι ακριβά νομίζω ότι βγαίνει δεδομένης της περιόδου και του κόστους ρεύματος.

 

Επεξ/σία από sotispapaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sotispapaki said:

Το προηγούμενο υπόλοιπο είναι από την περίοδο αυτή που βγήκε ο εκκαθαριστικός (αφορά αυτές τις 463kwh και το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα παγίων)...

EDIT: Μάλλον πρέπει να υπολογίσω και την χρέωση του δήμου του προηγούμενου λογαριασμού, αλλά και πάλι ακριβά νομίζω ότι βγαίνει δεδομένης της περιόδου και του κόστους ρεύματος.

 

Σωστός φαίνεται ο λογαριασμός. Στα 184 ευρώ έχει 51,37 για 3 μήνες Δήμο/ΕΡΤ. Επίσης βλέπω έχεις 25kva και επειδή αυξήθηκε το πάγιο του ΔΕΔΔΗΕ και πιάνει τους 2 από τους 3 μήνες του λογαριασμού, το πάγιο του ΔΕΔΔΗΕ είναι 31,75 ευρώ. Επειδή δεν πλήρωσες εμπρόθεσμα δεν έχεις έκπτωση συνέπειας. Η ρήτρα αναπροσαρμογής σωστή είναι. 0,125/kwh είναι ο μέσος όρος περιόδου με τη ρήτρα χωρίς έκπτωση συνέπειας στο πρόγραμμα σου. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, τί προτείνεται με ορίζοντα 3-5 μήνες 

elpe smart ή smart up (για περίπου 250-300 kWh) ?

Επεξ/σία από vasilhsstr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sotispapaki είπε

Αν αφαιρέσω τις χρεώσεις δήμου/έρτ που είναι 37€ (μένει 147€) και το διαιρέσω με το 463, βγαίνει μια τιμή πάνω από 0.31€/kwh (μαζί με τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις), που μου φαίνεται υπερβολική.

ποτέ δεν υπολογίζουμε τέλη και ρυθμιζόμενες , είναι οφτοπικ

9 ώρες πριν, necromanthus είπε

Θα ήθελα τη βοήθεια σας με την τιμολόγηση του Ηρών.

Εκδίδουν εκκαθαριστικό με λάθος πάγιο και λάθος γινόμενο στο Ελληνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε. Ανοίγω αίτημα στο myrae και εκδίδουν έκτακτο εκκαθαριστικό χωρίς να ακυρώσουν τον προηγούμενο. 'Εστειλαν και λογιστική καρτέλα. Σας φαίνεται οκ; Ο πρώτος εκκαθαριστικός πληρώθηκε ήδη μέσω πάγιας εντολής

Πρώτος λανθασμένος εκκαθαριστικός

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.213b57ea7733bcf645bc31cd1d22d2c9.png

 

Έκτακτος εκκαθαριστικός

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.47ace2b4b6a4da8b47bdfcedd9de442c.png

  Λογιστική Καρτέλα 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.902b7800312b07d76e63144743c1145a.png

 

18,66 πήρες πίσω , είναι σωστό το ποσό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...