Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

Ευχαριστώ πολυ! Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, θα πρέπει να κάτσω στα αυγά μου με αυτά που πληρώνω.

δε νομίζω με 1€ την κιλοβατώρα οτι πρέπει να κάτσεις , απο που το συμπέρανες βασικά ?

11 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

Ξέρετε αν θα αλλάξουν οι προηγούμενες συμφωνημένες τιμές με τις νέες;

ναι ήδη άλλαξαν ,κατέβασε το excel της 1ης ανάρτησης

Spoiler

@Thresh μπορείς να το καρφιτσώσεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5503

  • ekrepali

    2074

  • doomnx

    1021

  • takoulou

    638

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

Ευχαριστώ πολυ! Άρα απ' ότι καταλαβαίνω, θα πρέπει να κάτσω στα αυγά μου με αυτά που πληρώνω.
Ξέρετε αν θα αλλάξουν οι προηγούμενες συμφωνημένες τιμές με τις νέες;

- Κοιτάς το συμβόλαιο σου αν υπάρχει όρος ότι σε περίπτωση αποχώρησης θα πρέπει να επιστρέψεις τις εκπτώσεις που έχεις πάρει μέχρι στιγμή. Αν ναι, κοιτάς τους παλιούς λογαριασμούς και υπολογίζεις πόσες εκπτώσεις έχεις πάρει (εκπτώσεις στην τιμή προμήθειας από την Εlpedison, όχι τα ΤΕΜ). Σε περίπτωση αποχώρησης  αν τις χρεώσουν, μετά θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και οπλισμένος με υπομονή να κάνεις αμφισβήτηση γιατί εμμέσως παραβιάζουν τη νομοθετική ρύθμιση που αναγράφει ότι η αποχώρηση είναι αζημίως (η Elpedison θεωρεί πως η νομοθετική ρύθμιση αφορά μόνο την ρήτρα αποχώρησης και όχι τις εκπτώσεις που έχουν δώσει κατά τη διάρκεια της σύμβασης τις οποίες και ζητάνε πίσω)

- H τιμή του συμβολαίου που έχεις υπογράψει πλέον δεν ισχύει εφόσον έχει μπει η νομοθετική ρύθμιση σε εφαρμογή.

- Η τιμή που ανακοίνωσε η Elpedison τον Aύγουστο είναι 0.94Ε/KWH... δηλαδή 940Ε για 1000kw.

- H ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΕΜ που ανακοίνωσε η κυβέρνηση για τον Αύγουστο είναι 0.34Ε/ΚWH.

- Η Elpedison θα δώσει επιπλέον έκπτωση (loyalty pass), άγνωστη πόσο.

- Άγνωστο τι τιμή θα δώσουν τον άλλο μήνα, και πόσο ΤΕΜ θα ισχύει τον επόμενο μήνα.

Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις.

@prefuse Δεν απάντησες το μεσημέρι ή κάπου χάθηκα.

- Ποια περίοδο κατανάλωσης αφορά ο λογαριασμός;

- Όταν λες ότι είναι εκκαθαριστικός, εννοείς ότι ήρθε και μέτρησε ο ΔΕΔΔΗΕ; Ή έδωσες εσύ ένδειξη; Γιατί κι εγώ στους 2 λογαριασμούς που έχω παραλάβει Ιούνιο και Ιούλιο με δική μου ένδειξη... "εκκαθαριστικός" γράφει. Αλλα στην ουσία είναι έναντι.

- Έκαψες 850kw μέσα σε 11 μέρες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δηλαδή η elpedison, με τα 0.95 kwh και 0.35 επιδότηση βγαίνει 0.60 kwh, σωστά? Δηλαδη η elpedison έχει 4χ πιο ακριβό ρεύμα από ΔΕΗ (0.16 μετά τις επιδοτήσεις)? 

Ο νέος αγαπημένος μου πάροχος. Η W+V είναι πλέον πασέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πιθανότητα να χρεώσει τόσο όντως η Ελπεντισον? Μου φαίνεται αδιανόητο. Είμαι σε σκέψεις να πάω στο κυμαινόμενο της ΔΕΗ μιας και δεν έχει μείνει άλλη επιλογή (είμαι στην Ελπεντισον στο πρόγραμμα 24 ώρες νυχτερινό Fixed) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

δε νομίζω με 1€ την κιλοβατώρα οτι πρέπει να κάτσεις , απο που το συμπέρανες βασικά ?

 

Συγνώμη, μάλλον κάτι χάνω.

Ξαναβάζω τον τελευταίο εκκαθαριστικό μου. η τιμή της kwh δεν έχει αλλάξει εδώ και 2.5 χρόνια πέρα απο την προφανή αναπροσαρμογή χρέωση προμήθειας.

image.png.6ff99276eb84a8357a704324d3b1eefb.png

Βάζω και τον πρώτο εκκαθαριστικό από το 2020

image.png.3117179b2df16672616a828114282fdb.png

τώρα θα αλλάξουν ΟΛΕΣ οι εταιρείες, τις χρεώσεις τους;

Μάλιστα! απίστευτα πράγματα.

έχω κατεβάσει το excel το οποίο είναι super βοηθητικό και λέω να πάω προς κάποιο κυμαινόμενο; Τι λέτε εσείς;

42 λεπτά πριν, ekrepali είπε

- Κοιτάς το συμβόλαιο σου αν υπάρχει όρος ότι σε περίπτωση αποχώρησης θα πρέπει να επιστρέψεις τις εκπτώσεις που έχεις πάρει μέχρι στιγμή. Αν ναι, κοιτάς τους παλιούς λογαριασμούς και υπολογίζεις πόσες εκπτώσεις έχεις πάρει (εκπτώσεις στην τιμή προμήθειας από την Εlpedison, όχι τα ΤΕΜ). Σε περίπτωση αποχώρησης  αν τις χρεώσουν, μετά θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και οπλισμένος με υπομονή να κάνεις αμφισβήτηση γιατί εμμέσως παραβιάζουν τη νομοθετική ρύθμιση που αναγράφει ότι η αποχώρηση είναι αζημίως (η Elpedison θεωρεί πως η νομοθετική ρύθμιση αφορά μόνο την ρήτρα αποχώρησης και όχι τις εκπτώσεις που έχουν δώσει κατά τη διάρκεια της σύμβασης τις οποίες και ζητάνε πίσω)

- H τιμή του συμβολαίου που έχεις υπογράψει πλέον δεν ισχύει εφόσον έχει μπει η νομοθετική ρύθμιση σε εφαρμογή.

- Η τιμή που ανακοίνωσε η Elpedison τον Aύγουστο είναι 0.94Ε/KWH... δηλαδή 940Ε για 1000kw.

- H ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΕΜ που ανακοίνωσε η κυβέρνηση για τον Αύγουστο είναι 0.34Ε/ΚWH.

- Η Elpedison θα δώσει επιπλέον έκπτωση (loyalty pass), άγνωστη πόσο.

- Άγνωστο τι τιμή θα δώσουν τον άλλο μήνα, και πόσο ΤΕΜ θα ισχύει τον επόμενο μήνα.

Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ, με τα σχόλια σου κατατόπησαν ακριβώς. Ευτυχώς δεν βλέπω να έχω πάρει εκπτώσεις(όπως στις παραπάνω εικόνες). Επίσης είμαι 2.5 χρόνια σε αυτούς.

Με τέτοια τιμή kwh θα την κάνω άμεσα. Το θέμα είναι που πας; σε σταθερή χρέωση ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

Το θέμα είναι που πας; σε σταθερή χρέωση ή οχι;

πραγματικά έχεις μείνει πολύ πίσω 😁

εξαρτάται απο το αν νομίζεις οτι τα νέα σταθερά (δεν παίρνουν επιδότηση)  θα είναι πιο φθηνά απο τα κυμαινόμενα μείον επιδότηση (αναγράφεται στο excel το ποσό Αυγούστου )

άποψή μου που καμία σχέση δεν έχει με το τι θα γίνει , είναι το έχασες το τρένο με τα τελευταία σταθερά να ακριβαίνουν απο χθες

δες στο άλλο θέμα αυτά που ξεμείνανε της ΔΕΗ για το τι παίζει (στο άλλο θέμα και μόνο εκεί), αν ψήνεσαι για σταθερό

13 λεπτά πριν, Secone είπε

Υπάρχει πιθανότητα να χρεώσει τόσο όντως η Ελπεντισον? Μου φαίνεται αδιανόητο.

τόσο θα χρεώνει , αυτό είναι 100% σίγουρο

απλά θα παίρνεις πίσω ένα "ύψος" επιδότησης ανα μήνα (δεν ξέρω αν το ζητάνε και αυτό πίσω αν φύγεις) 😂

13 λεπτά πριν, Secone είπε

είμαι στην Ελπεντισον στο πρόγραμμα 24 ώρες νυχτερινό Fixed

τιμοκατάλογος 

Επεξ/σία από korakios
λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

3 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

τώρα θα αλλάξουν ΟΛΕΣ οι εταιρείες, τις χρεώσεις τους;

Μάλιστα! απίστευτα πράγματα.

Ναι, όλες αλλάζουν. Τις βλέπεις στο excel του κοράκιου.

Εδώ οι ανακοινώσεις της Elpedison για τις χρεώσεις Αυγούστου

https://www.elpedison.gr/gr/news-room/deltia-tupou-anakoinoseis/read-news/?nid=139&pg=

https://www.elpedison.gr/files/1/Terms July '22/Pricelist_Aug_2022.pdf

To πόση έκπτωση θα δώσουν στην αρχική τιμή είναι άγνωστο, πάντως ο Αύγουστος δε μπήκε καλά και η χονδρική είναι ψηλά.

Σταθερά εγώ δε σου προτείνω με τίποτα... τα τωρινά δεδομένα δε συμφέρουν αυτά που απέμειναν.

Όσο για το πιο πάροχο να επιλέξεις... αν θες κάτι "φτηνό" και γρήγορο... συνέχεια στο άλλο θέμα της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prefuse απαντάω εδώ, παραλείποντας λεπτομέρεις απ'το pm.

- Τώρα που είδα τη περίοδο κατανάλωσης, υπολόγισα κι εγώ τη ρήτρα αναπροσαρμογής όσο ακριβώς στο λογαριασμό. Ήσουν άτυχος έπεσες ακριβώς πάνω στην αύξηση της χονδρικής.

- Ζήτα γραπτώς όπως σου είπα τις επιπλέον επιδοτήσεις για μικρομεσαίες επιχειρήσεις Ιουνίου και Ιουλίου. Τουλάχιστον να έχεις μια γραπτή απάντηση, ότι πχ δεν τις έβαλαν γιατί ακόμα δεν βγει ακόμα ΦΕΚ ώστε να μπορείς μετά να επικοινωνήσεις με το Υπουργείο Ενέργειας.

- Το WeYellow ξέχνα το. Δεν υπάρχει πλέον το 0.21, και το 0.45 είναι ασύμφορο.

- Τον Αύγουστο το WeBlue βγαίνει μια χαρά 0.15. Μένεις.

- 20/8 που θα βγούνε τα τιμολόγια για Σεπτέμβρη αποφασίζεις αν θα κάτσεις WeBlue ή θα πας σε όποιον είναι φτηνότερος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Κανείς εδώ μέσα δεν μπορεί να δει πέρα απο την μύτη του.Κανείς δεν διερωτάται γιατί η elpedison πάει κόντρα στην πιο βασική μαρκετίστικη συμπεριφορά του τύπου π.χ. αντι στην ετικέτα του προιόντος να γράφω 3 ευρώ,γράφω 2,98

Πάει ο άλλος να σου πουλήσει αυτοκίνητο και αντι να σου πει,η τιμή του αυτοκινήτου είναι 20.000 ευρώ σου λέει το αυτοκίνητο κοστίζει 19.900 ευρώ.Γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο; Γιατί θέλει υποσυνείδητα να σου περάσει το μήνυμα πως το αυτοκίνητο κοστίζει 19 χιλιάρικα και όχι 20

Ακριβώς αυτό το πράγμα προσπαθεί να κάνει αυτή την στιγμή η elpedison με ανάποδο τρόπο.Με το που βλέπεις σήμερα στο καρτελάκι 1 ευρώ την κιλοβατώρα,τι τους λες; bye,bye μάγκες!!! Στην elpedison είναι χαζοί; Θέλουν να διώξουν τους πελάτες και βάζουν τιμές στα καρτελάκια που διώχνουν τους πελάτες; Στην elpedison ξέρουν κάτι που οι άλλοι δεν γνωρίζουν ή δεν θέλουν να γνωρίζουν.Ξέρουν πως πολύ σύντομα,ίσως και πιο σύντομα απο την έλευση του 2023 πως η κιλοβατώρα θα πιάσει το 1 ευρώ και πιθανώς στις αρχές του 2023 να το ξεπεράσει.Κοινώς σε επίπεδο υποσυνείδητου δεν κοιτάνε το σήμερα αλλά επενδύουν στο αύριο.

Κανείς εδώ μέσα δεν σκέφτεται το εξής απλό.Είναι λογικά και φύσει αδύνατο να ανταποκριθεί η οικονομία σε τιμές κιλοβατώρας 50-70-90-120-140-160 λεπτών σε μεγάλο βάθος χρόνου.Οι αναλυτές μας λένε πως η ενεργειακή κρίση θα κρατήσει πολύ-πολύ-πολύ καιρό.Θα κρατήσει για χρόνια και δεν θα είναι ένα εφήμερο φαινόμενο.Υπο αυτό το πρίσμα γεννιέται το εξής απλό ερώτημα.Ποιος θα απορροφά την χασούρα για όλο αυτό το διάστημα που η τιμή της κιλοβατώρας θα είναι στον ουρανό; Το κράτος,τα νοικοκυρια-οι επιχειρήσεις ή οι πάροχοι;

Με απλά λόγια θέλω να σου πω,πως αργά ή γρήγορα θα οδηγηθούμε σε χρεοκοπία όλων των παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας (ακόμη και της ΔΕΗ) και στην συνέχεια θα γυρίσουμε στο παλαιό καθεστώς (μονοπώλιο ΔΕΗ-100% Κρατικοποιημένη)

Το 2020 αν σου έλεγα πως η ΔΕΗ ήταν,είναι και θα είναι ο οικονομικότερος-ασφαλέστερος πάροχος θα με έβριζε όλο το φόρουμ.Το 2021 αν σου έλεγα πως η κιλοβατώρα θα μοιάζει με διαστημικό πύραυλο που εξέρχεται της ατμόσφαιρας της Γης θα με έβριζε όλο το φόρουμ.Το 2022 αν σου πω πως πλησιάζει το ενεργειακό switch off της χώρας και η χρεοκοπία όλων των παρόχων,θα με βρίζει όλο το φόρουμ εις την νιοστή

Συμβουλή:Μην σπαταλάτε φαιά ουσία για ένα παιχνίδι που οδεύει εις το τέλος του.Μην μπαίνετε στον κόπο να κάνετε ενεργειακό τουρισμό.Αράξτε στην ΔΕΗ και ετοιμαστείτε για το μεγάλο καραμπούμ,γιατί πολύ απλά στο τέλος η αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας θα έχει μόνο το μονοπώλιο της 100% κρατικοποιημένης ΔΕΗ

Όποιος έχει διαφορετική άποψη απο την δική μου,του ζητώ να καταθέσει την δική του εκτίμηση για το πως θα κινηθεί η αγορά της ηλεκτρικής ενέργειας τους επόμενους μήνες και τα Χριστούγεννα να ξανακάνουμε την ίδια κουβέντα για να δούμε ποιος μπορούσε να δει πέρα απο την μύτη του και ποιος όχι

 

Γ. Κιμπουρόπουλος: Ερχονται νέες αυξήσεις άνω του 20% στις χρεώσεις ρεύματος τον Σεπτέμβριο

Με τη χονδρική του Ιουλίου αυξημένη κατά 40% και τις προτεινόμενες από τη ΡΑΕ ανώτατες χρεώσεις έως και 45% πάνω για το ρεύμα από τις μονάδες αερίου, που καλύπτει πάνω από το 40% του ενεργειακού μείγματος της χώρας, είναι αναπόφευκτο οι προμηθευτές να ανακοινώσουν μετά τον Δεκαπενταύγουστο χρεώσεις πάνω από 70 λεπτά ανά κιλοβατώρα. Φυσικά, αυτό θα αυξήσει τον λογαριασμό των επιδοτήσεων (με λεφτά των φορολογουμένων τόσο από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης, όσο και από τον προϋπολογισμό), αν η κυβέρνηση θέλει να μείνει συνεπής στις δεσμεύσεις για διατήρηση των τελικών χρεώσεων στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο.

https://energypress.gr/news/g-kimpoyropoylos-erhontai-nees-ayxiseis-ano-toy-20-stis-hreoseis-reymatos-ton-septemvrio

 

Συμφωνώ 100%.Με τέτοιες αυξήσεις γενικά θα γίνει μπαμ κάποια στιγμή,πόσο μάλλον στο ρεύμα που αναγκαστικά θα γυρίσουν όλοι στη ΔΕΗ αργά η γρήγορα και τα θα αφήσουν φεσια υποχρεωτικά.Καποια αγαθά δε γίνεται να μην είναι κρατικα και φαντάζομαι δεν αργεί να σκάσει το θέμα με το νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
13 λεπτά πριν, 4NIKOS1986 είπε

Συμφωνώ 100%.Με τέτοιες αυξήσεις γενικά θα γίνει μπαμ κάποια στιγμή,πόσο μάλλον στο ρεύμα που αναγκαστικά θα γυρίσουν όλοι στη ΔΕΗ αργά η γρήγορα

  

Στις 30/7/2022 στις 9:54 ΜΜ, korakios είπε

Το παρών νήμα ΔΕΝ αφορά τη ΔΕΗ και τα προγράμματά της ,κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

προγράμματα ΔΕΗ

____________

14 λεπτά πριν, 4NIKOS1986 είπε

Καποια αγαθά δε γίνεται να μην είναι κρατικα και φαντάζομαι δεν αργεί να σκάσει το θέμα με το νερό 

άνοιξε νέο θέμα αν είναι :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν και λίγο οφφτοπικ... ειμαι στη we και η μέτρηση που πείραμε εμείς σε άδειο σπίτι αυτή τη περίοδο είναι 200 kwh παραπάνω απότι ιστορίκα όταν είναι άδειο το σπίτι και δεν έχουμε κάποια καινούργια ηλεκτρική συσκευή. Τι ενέργειες να κάνουμε για διαροή ι προβληματικό μετρητή. Σημείωση ο μετρητής ημερήσιος εφτασε ολά 9αρια πρόσφατα και γύρισε απο την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

Ερώτηση αν και λίγο οφφτοπικ... ειμαι στη we και η μέτρηση που πείραμε εμείς σε άδειο σπίτι αυτή τη περίοδο είναι 200 kwh παραπάνω απότι ιστορίκα όταν είναι άδειο το σπίτι και δεν έχουμε κάποια καινούργια ηλεκτρική συσκευή. Τι ενέργειες να κάνουμε για διαροή ι προβληματικό μετρητή. Σημείωση ο μετρητής ημερήσιος εφτασε ολά 9αρια πρόσφατα και γύρισε απο την αρχή.

άνοιξε νέο θέμα , δεν έχει σχέση με πάροχο :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει αίτηση να πάω στην  EFA τον Μάρτιο σε επαγγελματικό με 0,1628 €/kWh και 17,512€ /μήνα παγιο .Ο πάροχος που εχω είναι Volton .Από τότε ακόμα δεν εχουν κάνει την αλλαγη και στα τηλέφωνα λενε οτι περιμενουν να κάνει το κύκλο και με πανε απο μηνα σε μηνα.Η λογαριασμοι της Volton ερχονται κανονικά .Μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κάνω .Υπαρχει περιπτωση να γινει η μεταβαση ποτέ η χάνω τον χρόνο ασκοπα? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...