Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, bananasplit said:

(κατέληξαν, για να είμαι ειλικρινής. Προσωπικά είχα αρχίσει να ζαλίζομαι).

 

Ο σύμβουλοι ενέργειας φαίνεται ότι παίρνουν γερή προμήθεια απ'το μπλέ του ΗΡΩΝ. 😛

Τα πράσινα και τα κίτρινα επηρρεάζεται από τιμές χονδρικής. Αυτή τη στιγμή το πράσινο της ΔΕΗ είναι 0.11 με 5 ευρώ πάγιο. Το σταθερό μπλε του ΗΡΩΝ, 0.093 (αν είσαι συνεπής) με 9.50 ευρώ πάγιο.  Εκ πρώτης όψεως σου φαίνεται φτηνότερο του ΗΡΩΝ. Αλλά αν πάρεις τα 4.5 ευρώ και τα διαιρέσεις με τη διαφορά τιμής πχ 0.02... τότε 4.50/0.02 = 225kw. Δηλαδή τα 4.50 επιπλέον πάγιο, είναι σαν να σε χρεώνουν παραπάνω 225kw.

Αν θες να πετυχαίνεις κάθε μήνα τη χαμηλοτερη τιμή προμήθειας, ξεκινάς τον ενεργειακό τουρισμό... αρχής γενομένης από Volton Free (πράσινο ή κίτρινο) με τζάμπα κατανάλωση τις πρώτες 30 μέρες.

Αν θες σταθερή τιμή για να μην πονοκεφαλιάζεις πόσο θα ανέβει η χονδρική το καλοκαίρι που θα καις και κλιματιστικό... πας ΔΕΗ Online, αλλά για περισσότερες απορίες θα ρωτήσεις στο topic της ΔΕΗ... όχι εδώ.

Με ΗΡΩΝ γενικά μην μπλέξεις διότι α) κάνουν λάθη στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις β) καθυστερούν στη τιμολογηση και την εμφανιση των PDF, γ) σου τρώνε την έπτωση συνέπειας όταν αποχωρήσεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2192

  • doomnx

    1262

  • takoulou

    673

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το δώρο ναι, εντάξει είναι.

Αλλά σου χρέωσαν κι εσένα λάθος ρυθμιζόμενες 12kva x επαγγελματικό συντελεστή... ενώ έπρεπε να είναι 8kva * οικιακό συντελεστή. Κάνε αμφισβήτηση στο myrae.

Επίσης άμα θες πληρώνεις εμπρόθεσμα τα 101.74 και ζητάς να σου βγάλουν έκτακτο για τα 2 ευρώ της συνέπειας του τελικού, καθώς ο όρος μη πίστωσης συνέπειας τελικού είναι καταχρηστικός (έμμεση ρήτρα αποχώρησης).

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, bananasplit είπε


Πριν λίγες μέρες, με πήραν από συμβούλους ενέργειας. Και μετά από συζήτηση (και ΑΦΟΥ με ενημέρωσαν πως αυτή τη στιγμή πληρώνω και ρήτρα αναπροσαρμογής κλπ) και 2 προτάσεις που μου έκαναν, διαφορετικών εταιρειών, καταλήξαμε στο μπλέ, του Ήρωνα. (κατέληξαν, για να είμαι ειλικρινής. Προσωπικά είχα αρχίσει να ζαλίζομαι).
Με τις παρακάτω παροχές (αντιγραφή, για να ξέρουμε για ποιό πράγμα μιλάμε).

 

Οι "σύμβουλοι ενέργειας" δεν κοιτάνε το συμφέρον του καταναλωτή. Κοιτάνε κυρίως το δικό τους συμφέρον. Στην συγκεκριμένη περίπτωση "ο σύμβουλος" μπορεί να έχει καλύτερη συμφωνία με τον Ήρωνα για αμοιβή. 

Επιπλέον, τις περισσότερες φορές τους συμφέρει ο πελάτης να κάθεται για ένα χρονικό διάστημα στον πάροχο, διαφορετικά χάνουν ολόκληρη ή μεγάλο μέρος της προμήθειας. Προφανώς το μπλε βοηθάει στο να παραμείνεις για κάποιο καιρό. 

Άρα απλά δεν ακούμε την γνώμη τους καθώς δεν είναι αντικειμενική. Εάν ήταν θα πρότειναν τον τουρισμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Θες να πληρώνεις κάθε μήνα, αλλά αφήνεις λογαριασμούς απλήρωτους; Να μαντέψω ότι θες πάροχο να βγάζει μηνιαίους εκκαθαριστικούς; Αν ναι, κοιτάς Protergia, We, Eλίν (η οποία ναι μεν έχει φτηνότερες τιμές από We και Protergia, αλλά έχει ανύπαρκτη εξυπηρέτηση).

Κι εμένα έτσι είχανε κάνει σε παλιά παροχή. Έτυχε τη μέρα που έβγαλαν έναντι να μην είχαν ενημερωθεί συστεμικά για την αλλαγή... ή το κάνουν επίτηδες γιατί οι περισσότεροι σκέφτονται να αφήσουν απλήρωτο τον έναντι και να περιμένουν τον τελικό τον άλλο μήνα, αλλά έτσι θα χαθεί η συνέπεια.

Εσύ πλήρωσε κανονικά τον έναντι, κι ας βγει ο τελικός τον άλλο μήνα. Πλήρωσε τον και εκείνον εμπρόθεσμα για να μη χαθεί η συνεχεία.

Εν συνεχεία, αν ο τελικός έχει περίοδο κατανάλωσης μέχρι 3/4, τότε κοίτα αν θα σου επιστρέψουν 1 μέρα δημοτικά τέλη και ερτ. Αλλιώς κάνεις τότε αμφισβήτηση και ζητάς έκτακτο λογαριασμό, για πίστωση 1 μέρας για δήμο-ερτ. Και μετά ζητάς το πιστωτικό ποσό να συμψηφιστεί με τη νέα παροχή.

Μη κάνεις από τώρα αμφισβήτηση για δημοτικά τέλη-ερτ, για να μη γίνει μπάχαλο με τις χρεοπιστώσεις.

Ξαναγράφω ποτέ μα ποτέ δε πλήρωνα τον έναντι ,πάντα πλήρωνα τον εκκαθαριστικό. 

 Εκεί θα είναι ανά μήνα τέλος όπως πληρώνω τηλεφωνία ίντερνετ. Με τη στάση τους με διώχνουν απλά τα πράγματα,τους πήρα τηλέφωνο κ μου λέει φαίνεται στο σύστημα αρνητικό κ τους λέω χρόνια τώρα έχω πληρώσει κάποιο έναντι κ δε το ξέρω κ άντε στο καλό να πάρει κάποιος να το υπενθυμίσει...για το έναντι αλλά κάθε μέρα σχεδόν ; Είναι τραγικοί μόνο κ μόνο από τη στάση τους θα δοκιμάσω αλλού .

 Μια τελευταία ερώτηση θα είναι κάθε μήνα μου αναφέρατε κάποιες εταιρείες θα το ψάξω . Όσο αφορά το πάγιο της ΔΕΗ θα έρχεται κάθε μήνα ξεχωριστά ;πόσο είναι κάθε μήνα περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Akisvicky είπε

Ξαναγράφω ποτέ μα ποτέ δε πλήρωνα τον έναντι ,πάντα πλήρωνα τον εκκαθαριστικό. 

 Εκεί θα είναι ανά μήνα τέλος όπως πληρώνω τηλεφωνία ίντερνετ. Με τη στάση τους με διώχνουν απλά τα πράγματα,τους πήρα τηλέφωνο κ μου λέει φαίνεται στο σύστημα αρνητικό κ τους λέω χρόνια τώρα έχω πληρώσει κάποιο έναντι κ δε το ξέρω κ άντε στο καλό να πάρει κάποιος να το υπενθυμίσει...για το έναντι αλλά κάθε μέρα σχεδόν ; Είναι τραγικοί μόνο κ μόνο από τη στάση τους θα δοκιμάσω αλλού .

 Μια τελευταία ερώτηση θα είναι κάθε μήνα μου αναφέρατε κάποιες εταιρείες θα το ψάξω . Όσο αφορά το πάγιο της ΔΕΗ θα έρχεται κάθε μήνα ξεχωριστά ;πόσο είναι κάθε μήνα περίπου;

Όλοι οι πάροχοι εκδίδουν λογαριασμό κάθε μήνα. Μόνο η ΔΕΗ έχει 2μηνο εκτός αν επιλέξεις να έρχεται κάθε μήνα. Εκδίδονται 3 έναντι και τον τέταρτο μήνα ο εκκαθαριστικός. Εκτός αν θέλεις να δίνεις εσύ μέτρηση κάθε μήνα και να πληρώνεις ότι καταναλώνεις ανά μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Όλοι οι πάροχοι εκδίδουν λογαριασμό κάθε μήνα. Μόνο η ΔΕΗ έχει 2μηνο εκτός αν επιλέξεις να έρχεται κάθε μήνα. Εκδίδονται 3 έναντι και τον τέταρτο μήνα ο εκκαθαριστικός. Εκτός αν θέλεις να δίνεις εσύ μέτρηση κάθε μήνα και να πληρώνεις ότι καταναλώνεις ανά μήνα.

Ωραία κ με το πάγιο της ΔΕΗ πληρώνεται μέσω του νέου παρόχου η ξεχωριστά κ πόσο είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Akisvicky είπε

Ωραία κ με το πάγιο της ΔΕΗ πληρώνεται μέσω του νέου παρόχου η ξεχωριστά κ πόσο είναι ;

Δεν πληρώνεις τίποτα στη ΔΕΗ, στον πάροχό σου ότι πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2024 στις 12:47 ΜΜ, ri3per είπε

Καλησπερα, εχθες ετυχε και ειχαμε μια κουβεντα με ενα φιλο για τα ρευματα κτλ και μου ειπε πως αυτος λεει εχει μια γνωστη που ειναι "πρακτορας" οτι κι αν σημαινει αυτο και καθε μηνα, αυτος τις στελνει τις μετρησεις του και αυτη τον αλλαζει καθε μηνα στο πιο φτηνο κιτρινο τιμολογιο χωρις να κανει αυτος κατι αλλο εκτος απο τα αρχικα χαρτια ( ταυτοτητα - λογαριασμο ).
Ειπα κι εγω να μιλησω μαζι της και με πηρε πριν λιγο τηλεφωνο και μου προτεινε ( χωρις να με ρωτησει τι καταναλωσεις εχω ) να με γυρισει σε " Φυσικο αεριο Ελλαδας "
Απ οτι ειδα στους πινακες του Doomnx δεν ειναι η πιο φτηνη στο κιτρινο οποτε αναρωτιεμαι αν αξιζει η οχι μιας και λογικα παιρνει καποια προμηθεια.

Εννοείται ότι παίρνουν προμήθεια οι άνθρωποι. Όμως επειδή οι εταιρείες βάζουν ρήτρα παραμονής, δεν νομίζω να το συνεχίσει για πολύ το άθλημα του τουρισμού στους πελάτες της... Μόλις δει τις εκκαθαρίσεις με τις επιστροφές των προμηθειών, θα αλλάξει πλευρό! 😁

Στις 5/4/2024 στις 12:20 ΜΜ, ANTONIOS67 είπε

Εμένα σε επαγγελματικό Γ21 που επέστρεψε στην Ελπεντισον με το προμο 50+35 μου έβαλαν 148,27 ευρώ, ότι να ναι είναι 🤐

Screenshot_2024-04-05-12-19-28-82_7ce04c763914e01b61700c480fb34db2.jpg

Είναι γνωστό ότι η Eple στο θέμα των εγγυήσεων, ειδικά στα επαγγελματικά, είναι στη μαύρη λίστα! Ανά πάσα στιγμή μπορεί να ζητήσουν μεγαλύτερη εγγύηση γιατί έτσι έκριναν ότι τους συμφέρει! 🤔

Στις 9/4/2024 στις 10:29 ΜΜ, doomnx είπε

To promo 3 υποτίθεται ότι έχει τιμή 0,093

image.png.a561dbb6f94c88f301fcbe23de33e6e1.png

Έχει αυτή την τιμή αλλά όχι μέσω του site. Έχει δοθεί σε δίκτυα συνεργατών όπως το δικό μας...

Spoiler

By the way, πού τον βρήκες αυτόν τον πίνακα;

Στις 10/4/2024 στις 1:44 ΜΜ, katcos είπε

Καλησπέρα, 

Για νέα εγκατάσταση επαγγελματικής παροχής (καφετέρια) κοιτάω το πράσινο της Elpe  με 0,11705/5,00 πάγιο και το Γ21 της ΔΕΗ. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ; 

Κίτρινα:  1. EUNICE WE BLUE  2. NRG cost+ (με πάγια εντολή καλύτερα)  3. ΖΕΝΙΘ Power Business Basic

16 ώρες πριν, ekrepali είπε

Κάτι που έχω παρατηρήσει εδώ και χρόνια στο econtract του Ήρων, είναι ότι στα οικιακά γράφει ΚΑΔ 7092.

Είχα ρωτήσει παλιά τι παίζει μ'αυτο... γιατί γράφει κωδικό άσκησης δραστηριότητας στα οικιακά; Και μου είπανε απλά να το αγνοησω, ότι για κάποιο λόγο εμφανίζεται συστεμικά.

Πιθανολογώ ότι κάποιο κουμπί πατήθηκε πρόσφατα στη μηχανογράφηση και προκλήθηκε το πρόβλημα με τα kva και τις μοναδικές χρεώσεις επαγγελματικού

Υπάρχει στις αιτήσεις που κάνουμε σε όλες σχεδόν τις εταιρείες εδώ και κάποιο διάστημα η απαίτηση να αναγράφεται ο ΚΑΔ και στα οικιακά

1 ώρα πριν, fotis1997 είπε

Οι "σύμβουλοι ενέργειας" δεν κοιτάνε το συμφέρον του καταναλωτή. Κοιτάνε κυρίως το δικό τους συμφέρον. Στην συγκεκριμένη περίπτωση "ο σύμβουλος" μπορεί να έχει καλύτερη συμφωνία με τον Ήρωνα για αμοιβή. 

Επιπλέον, τις περισσότερες φορές τους συμφέρει ο πελάτης να κάθεται για ένα χρονικό διάστημα στον πάροχο, διαφορετικά χάνουν ολόκληρη ή μεγάλο μέρος της προμήθειας. Προφανώς το μπλε βοηθάει στο να παραμείνεις για κάποιο καιρό. 

Άρα απλά δεν ακούμε την γνώμη τους καθώς δεν είναι αντικειμενική. Εάν ήταν θα πρότειναν τον τουρισμό. 

Ας μην γενικεύουμε...

Εννοείται ότι αυτή είναι η δουλειά μας, και πρέπει να αμοιβόμαστε αλλά δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να την κάνουμε αν είναι εις βάρος του καταναλωτή. Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν και μπορούν να ψάχνουν μόνοι τους και άλλοι που ούτε μπορούν και ίσως ούτε και να θέλουν να κάθονται και να ασχολούνται κάθε μήνα με τις τιμές. Αν κάποιος άνθρωπος ασχολείται μαζί τους και τους προτείνει αυτό που κατά τη γνώμη του τους συμφέρει, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ούτε απατεώνες, ούτε άπληστοι. 

Όντως υπάρχει ρήτρα παραμονής, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα παρκάρω εσαεί τους πελάτες μου σε μια εταιρεία χωρίς να τους ενημερώνω για σημαντικές αλλαγές. Δεν θέλω να αναφερθώ στον εαυτό μου και πώς προσέχω τους πελάτες μου, αλλά αυτό που λες δεν ισχύει... Είναι μία γενίκευση που θίγει όσουν κάνουν σωστά τη δουλειά τους...

 

Στα υπόλοιπα, είδα ότι έχετε ενημερωθεί για τα τελευταία προγράμματα 

Υπάρχει μία παράταση στο FIX GENIUS HOME 3 PROMO ως τα τέλη του μήνα

Έχει βγει το Yellow Free από ΗΡΩΝ για οικιακές και επαγγελματικές παροχές, το smart up και το Bright up από Elpe και η Protergia το Value SAFE Business 6μηνο σταθερό για επαγγελματικούς πελάτες με  0,11500€/kWh και πάγιο 9,90€ /μήνα

 

To τελευταίο γιατί το έχεις με 0€ πάγιο στο excel σου @korakios ; Υπάρχει κάποια έκπτωση, κάποια προσφορά; δεν πρόσεξα κάτι...

Επεξ/σία από bilham
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, bilham είπε

Protergia το Value SAFE Business 6μηνο σταθερό για επαγγελματικούς πελάτες με  0,11500€/kWh και πάγιο 9,90€ /μήνα

 

To τελευταίο γιατί το έχεις με 0€ πάγιο στο excel σου @korakios ; Υπάρχει κάποια έκπτωση, κάποια προσφορά; δεν πρόσεξα κάτι...

μπα , δικό μου λάθος καθαρά , το διόρθωσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Akisvicky είπε

Ωραία κ με το πάγιο της ΔΕΗ πληρώνεται μέσω του νέου παρόχου η ξεχωριστά κ πόσο είναι ;

Αυτό μου θυμίζει όταν πρωτομπηκαν οι ιδιώτες πάροχοι στην ηλεκτρική ενέργεια που μερικοί απατεώνες υπάλληλοι έταζαν στον κόσμο ότι δεν πληρώνεις το χαράτσι της ΔΕΗ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις αν μεταφερθείς σε αυτούς.

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Akisvicky είπε

Ωραία κ με το πάγιο της ΔΕΗ πληρώνεται μέσω του νέου παρόχου η ξεχωριστά κ πόσο είναι ;

μάλλον ΔΕΔΔΗΕ εννοείς και τις ρυθμιζόμενες και φυσικά τις πληρώνεις κανονικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, bilham said:


Είναι γνωστό ότι η Eple στο θέμα των εγγυήσεων, ειδικά στα επαγγελματικά, είναι στη μαύρη λίστα! Ανά πάσα στιγμή μπορεί να ζητήσουν μεγαλύτερη εγγύηση γιατί έτσι έκριναν ότι τους συμφέρει! 🤔

Γιατί μαύρη λίστα;  Μπορείς απ'τη 1η μέρα εκπροσώπησης να βάλεις πάγια κάρτα στο myelpedison (στην ιστοσελίδα) και η εγγύηση μηδενίζεται απ'το 1ο λογαριασμό. Δε χρειάζεται καν να έχει λεφτά μέσα η κάρτα... πληρώνεις όπως θες πριν τη λήξη ώστε να μην εκτελείται η πάγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όσο για.μπλε... δεν το λες και ευκαιρία να πληρώνεις 10 ευρώ το μήνα πάγια. Χωρια που θα σου φανε την έκπτωση συνέπειας όταν φύγεις. Γενικά ο Ηρων είναι να παίρνεις τα 50.ευρω και να κουνάς μαντήλι... Όχι να χαλάς τη ψυχική σου ηρεμία 1 χρόνο με λάθος λογαριασμούς και καθυστερημένη τιμολόγηση.

Μου κάνανε πρόταση για το Fix Genius Home Promo 3 που δίνει δώρο τα πάγια του εξαμήνου και τιμή κιλοβατώρας 0,093€.
Στο email βέβαια δεν αναφέρεται ότι σου χαρίζουν τα πάγια αλλά από τον ΗΡΩΝα με διαβεβαίωσαν ότι θα το δω στο λογαριασμό μου σαν πίστωση.

Αυτό με την έκπτωση συνέπειας στην αποχώρηση δεν το γνώριζα.
Για να καταλάβω, εννοείς ότι μετά το πέρας του εξαμήνου (που σκοπεύω να φύγω) θα μου φάνε την έκπτωση συνέπειας για τον τελευταίο μήνα και θα με χρεώσουν 0,124€/kWh, σωστά;

image.png.f03197d93d7f87b87c68c32e0b049811.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Eatos said:


Για να καταλάβω, εννοείς ότι μετά το πέρας του εξαμήνου (που σκοπεύω να φύγω) θα μου φάνε την έκπτωση συνέπειας για τον τελευταίο μήνα και θα με χρεώσουν 0,124€/kWh, σωστά;

image.png.f03197d93d7f87b87c68c32e0b049811.png

Τιμολογούν με 30-40 μέρες καθυστέρηση οπότε ανάλογα το κύκλο τιμολόγησης μπορεί και να σου φάνε 2 μήνες συνέπεια. Φυσικά τη ζητάς με έκτακτο λογαριασμό μέσω ΡΑΕ, επειδή η μη πίστωση συνέπειας σε Τελικό είναι καταχρηστικός όρος (επιπλέον έμμεση ρήτρα αποδέσμευσης). Οι απαντήσεις του ΗΡΩΝ σε τέτοια αιτήματα, είναι με τα φεγγάρια τους... σε κάποιους τη δίνουν άμεσα, σε άλλους τραβάει το αίτημα σε περαιτέρω απαντήσεις μέχρι τελικά να ενδώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι λίγο άσχετο (sorry αν είναι off topic).

Υπάρχει μήπως τρόπος να δω ποιές παροχές είναι στον ΑΦΜ μου;
Έχω κάνει κάποιες αιτήσεις για αλλαγή ιδιοκτήτη του ρολογιού και θέλω να δω αν έχουν ολοκληρωθεί.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...