Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εθνική απ' ότι διαβάζω δίνει την δυνατότητα ανοίγματος λογαριασμού online: https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/digital-banking/ksekiniste-me-thn-ethniki-online

Πιστεύω ότι αξίζει το άνοιγμα λογαριασμού για κάποιον που δεν έχει έμπιστο άτομο στην εθνική.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2168

  • doomnx

    1246

  • takoulou

    668

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το τμήμα διακράτησης της Volton δουλεύει ρολόι, Δευτέρα έκανα την αίτηση για να φύγω στην Elpedison και σήμερα χτύπησε για παραμονή με ακόμα 1.000Kw δωρεάν στο επαγγελματικό που είχα σε αυτούς.

Αρνήθηκα ευγενικά .

Απορώ οι άλλοι απ' τον Ήρων τι θα κάνουν όταν καταλάβουν ότι έφυγα και απ' αυτούς 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, alxnt said:

Καλησπέρα παίδες.
Θέλω λίγο τα φώτα σας γιατί κάτι δε μου πάει καλά με τον τελευταίο εκκαθαριστικό.
Έχω το ΗΡΩΝ GENEROUS GUARANTEE B (ΗΡΩΝ GENEROUS GUARANTEE HOME) και μου ήρθε πιο φουσκωμένος απ όσο περίμενα ενώ έχω κάνει την ίδια κατανάλωση. Δεν ξέρω αν έχει γίνει και κάποιο λάθος δηλαδή.
Κάθε μήνα κάνω καταμέτρηση οπότε πληρώνω, όπως το ονομάζουν, "έναντι με μέτρηση"
Παρακάτω έχω τον πίνακα που κρατάω τις μετρήσεις και το τελικό ποσό πληρωμής κάθε μήνα.
Παρακαλώ δείτε το λίγο και πείτε μου αν δικαιολογείται το τελικό ποσό σε σχέση με τα προηγούμενα.

  Reveal hidden contents

Screenshot2024-05-15135914.png.b01f7b82d5e0fcb3625d2bf0d92dad03.png

 

 

Καλημέρα.
Σε επικοινωνία με εκπρόσωπο δεν έβγαλα κάποια άκρη και διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την τιμολόγηση του τελευταίου εκκαθαριστικού. Ο εκπρόσωπος μου έστειλε να κοιτάξω τα "FIX GENIUS HOME 3" και "YELLOW FREE HOME".
Πέρα όμως από τα προγράμματα που πρότεινε, και για τα οποία θα ήθελα την άποψή σας, παραμένει το βασικό ερώτημα για την τιμολόγηση.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως με ίδια κατανάλωση και με όλους τους "έναντι με μέτρηση" εξοφλημένους, βρίσκομαι να πρεπε να πληρώσω 15-20€ παραπάνω σε σχέση με τους προηγούμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πιστωτικό διόρθωσης απο Ηρών μπήκε στη "νέα" παροχή , άρα αν δεν έχει μεταφερθεί αυτόματα θέλει στο chat να κάνουν την κίνηση. Εντύπωση μου έκανε , σε μια μέρα έτοιμο

2 λεπτά πριν, alxnt είπε

Καλημέρα.
Σε επικοινωνία με εκπρόσωπο δεν έβγαλα κάποια άκρη και διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την τιμολόγηση του τελευταίου εκκαθαριστικού. Ο εκπρόσωπος μου έστειλε να κοιτάξω τα "FIX GENIUS HOME 3" και "YELLOW FREE HOME".
Πέρα όμως από τα προγράμματα που πρότεινε, και για τα οποία θα ήθελα την άποψή σας, παραμένει το βασικό ερώτημα για την τιμολόγηση.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως με ίδια κατανάλωση και με όλους τους "έναντι με μέτρηση" εξοφλημένους, βρίσκομαι να πρεπε να πληρώσω 15-20€ παραπάνω σε σχέση με τους προηγούμενους.

αν είναι θέμα κατανάλωσης ,δεν αφορά το παρών νήμα

αν έχεις υποψία για λάθος χρέωση ανέβασε τον τελευταίο εκκαθαριστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ συμφέρουσα προσφορά τό ελπέ Smart 30€ στο λογαριασμό+50€ go4more+40€ Σκλαβενίτης . Έκανα ήδη νέα σύμβαση σε μία παροχή.

Εχθές έκανα σύμβαση σε άλλη παροχή με την πρότερη προσφορά 30€ στο λογαριασμό+30€ public+40€ Σκλαβενίτης.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συνήθεις υπόπτους του νήματος.

Μιας και η νέα προσφορά (30€ στο λογαριασμό+50€ go4more+40€ Σκλαβενίτης) μου αρέσει καλύτερα από την πρότερη μήπως υπάρχει κάποιος μηχανισμός υπαναχώρησης και εκ νέου ένταξης στην νέα ; Υπόψιν ότι έχω ήδη συναινέσει κατά την τηλεφωνική επικοινωνία που ακολούθησε το " Συναινώ και αποδέχομαι" του μέιλ.

Μάλλον γίνομαι πλεονέκτης αλλά " ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο"

Απλώς ελπίζω να μην μπλέξω τα πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Πολύ συμφέρουσα προσφορά τό ελπέ Smart 30€ στο λογαριασμό+50€ go4more+40€ Σκλαβενίτης . Έκανα ήδη νέα σύμβαση σε μία παροχή.

Εχθές έκανα σύμβαση σε άλλη παροχή με την πρότερη προσφορά 30€ στο λογαριασμό+30€ public+40€ Σκλαβενίτης.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συνήθεις υπόπτους του νήματος.

Μιας και η νέα προσφορά (30€ στο λογαριασμό+50€ go4more+40€ Σκλαβενίτης) μου αρέσει καλύτερα από την πρότερη μήπως υπάρχει κάποιος μηχανισμός υπαναχώρησης και εκ νέου ένταξης στην νέα ; Υπόψιν ότι έχω ήδη συναινέσει κατά την τηλεφωνική επικοινωνία που ακολούθησε το " Συναινώ και αποδέχομαι" του μέιλ.

Μάλλον γίνομαι πλεονέκτης αλλά " ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο"

Απλώς ελπίζω να μην μπλέξω τα πράγματα....

υπόψιν τα 30€ είναι 2*15 (15/μήνα)

κατα τα άλλα θα έλεγα να μην τα μπλέξεις , το πολύ μίλα με το άτομο που έκανες αίτηση αν μπορείς να αλλάξεις τη δωροεπιταγή με τους πόντους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

αν είναι θέμα κατανάλωσης ,δεν αφορά το παρών νήμα

αν έχεις υποψία για λάθος χρέωση ανέβασε τον τελευταίο εκκαθαριστικό

https://www.dropbox.com/scl/fi/jqn4xiyt3ex4b4ndqg93y/ekkatharistikos1.pdf?rlkey=yfejdp3yo1p5qr0yr1tr0g6qy&dl=0

Υπάρχει κάποιο θέμα σχετικό με καταναλώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, alxnt είπε

ψιλοκομπλέ φαίνεται , βέβαια δεν κάθισα να υπολογίσω τη ρήτρα αν είναι σωστή

θα πάρεις και συνέπεια στον επόμενο για τη χρέωση προμήθειας

7 λεπτά πριν, alxnt είπε

Υπάρχει κάποιο θέμα σχετικό με καταναλώσεις;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/797159-μέση-ενδεικτική-κατανάλωση-ηλεκτρικού-ρεύματος-σε-νοικοκυριό/?do=getNewComment

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, korakios said:

ψιλοκομπλέ φαίνεται , βέβαια δεν κάθισα να υπολογίσω τη ρήτρα αν είναι σωστή

θα πάρεις και συνέπεια στον επόμενο για τη χρέωση προμήθειας

https://www.insomnia.gr/forums/topic/797159-μέση-ενδεικτική-κατανάλωση-ηλεκτρικού-ρεύματος-σε-νοικοκυριό/?do=getNewComment

Τελικά νομίζω οτι η διαφορά προκύπτει από τη χρέωση της ερτ ~12€, που στους έναντι με μέτρηση είναι μηδενική.

Αξίζει να ασχοληθώ με τα προγράμματα που πρότειναν, fix genius home 3 και yellow free home ή μένω σε αυτό που είμαι για να πάρω το έξτρα 5% που παίρνω από τον άλλο μήνα(στο σύνολο 15%) στη συνέπεια;

2 ακόμα ερώτησεις.

  1. Οι χρεώσεις δήμου και ερτ υπάρχει περίπτωση να διαφέρουν από πάροχο σε πάροχο; Είδα μια τέτοια αναφορά στα σχόλια στο google για Ήρωνα από ένα δυσαρεστημένο πελάτη.
  2. Η "αξία ρεύματος έναντι" που αφαιρείται, προκύπτει από το άθροισμα της "χρέωσης προμήθειας ρεύματος" + "ρυθμιζόμενες χρεώσεις" + φπα των μηνών που πληρωθήκαν έναντι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alxnt είπε

2 ακόμα ερώτησεις.

  1. Οι χρεώσεις δήμου και ερτ υπάρχει περίπτωση να διαφέρουν από πάροχο σε πάροχο; Είδα μια τέτοια αναφορά στα σχόλια στο google για Ήρωνα από ένα δυσαρεστημένο πελάτη.
  2. Η "αξία ρεύματος έναντι" που αφαιρείται, προκύπτει από το άθροισμα της "χρέωσης προμήθειας ρεύματος" + "ρυθμιζόμενες χρεώσεις" + φπα των μηνών που πληρωθήκαν έναντι;

1. 'οχι

2. χωρίς ΦΠΑ μιας και μπαίνει στο τέλος

4 λεπτά πριν, alxnt είπε

Αξίζει να ασχοληθώ με τα προγράμματα που πρότειναν, fix genius home 3 και yellow free home ή μένω σε αυτό που είμαι για να πάρω το έξτρα 5% που παίρνω από τον άλλο μήνα(στο σύνολο 15%) στη συνέπεια;

αν δεν κάνεις τουρισμό τότε δες φθηνότερα προγράμματα στα excel ,πχ weblue

το guarantee είναι απλά πρόγραμμα για να παίρνουμε το 50ρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, alxnt είπε

Αξίζει να ασχοληθώ με τα προγράμματα που πρότειναν, fix genius home 3 και yellow free home ή μένω σε αυτό που είμαι για να πάρω το έξτρα 5% που παίρνω από τον άλλο μήνα(στο σύνολο 15%) στη συνέπεια;

Με το Yellow δεν αξίζει, με το fix genius home 3 μόνο αν θέλεις σταθερό και μόνο αν σου δώσουν την τιμή που δίνουμε εμείς σε νέους πελάτες 0,09300 αντί για 0,09920. 

Επίσης μπορείς να δεις στα excel παιδιών του forum σε άλλες εταιρείες με καλύτερες τιμές πχ Ζενίθ, Volton 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skylouros είπε

Για elpedison, η δωροεπιταγή 40 ευρώ σκλαβενίτης δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο?

αναγράφεται

Spoiler

image.png.7c9ed9e0aca6d7387adda164b78610e0.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γρηγορη ερωτήση για μετάβαση σε άλλο παροχο από την Volton που βρίσκομαι τώρα. 

Για να πάω Ελπε για το δώρο των 50 ευρώ σε πόντους της Εθνικής απαιτείται 5μηνη παραμονή; Αν δηλαδή στο δώσουν στον ένα μήνα παραμονής και αποφασίσεις να αποχωρήσεις, τι γίνεται με το συγκεκριμένο δώρο;

Επεξ/σία από madboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...