Προς το περιεχόμενο

Αερόψυξη ή υδρόψυξη;


Minecraft2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους πρόκειται να φτιάξω ένα gaming pc με τον Intel core i9-10900K και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για την ψύξη του αερόψυξη ή υδρόψυξη,σε περίπτωση αερόψυξης θα πάρω :Arctic Freezer 34 eSports Duo και σε περίπτωση υδρόψυξης: Cougar Helor 240,ποια είναι καλύτερη σε θα ψύξης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβό το cougar aio φίλε μου.Αν τελικά πας σε υδροψυξη δες και αυτες με rgb η χωρίς ότι προτιμάς,είναι πολύ καλά aio ,σε θέμα απόδοσης/τιμης..προσωπικά θα πήγαινα σε υδροψυξη αν και νομίζω πως κ με αέρα σχετικά καλά θα είσαι αν δεν το παρακάνεις με oc.

https://www.skroutz.gr/s/20848927/Arctic-Liquid-Freezer-II-240-Υδρόψυξη-Επεξεργαστή-Διπλού-Ανεμιστήρα-120mm-για-Socket-AM4-1200-115x.html

https://www.skroutz.gr/s/28740290/Arctic-Liquid-Freezer-II-240-RGB-Υδρόψυξη-Επεξεργαστή-Διπλού-Ανεμιστήρα-120mm-για-Socket-AM4-1200-115x.html

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Minecraft2020 είπε

Γεια σε όλους πρόκειται να φτιάξω ένα gaming pc με τον Intel core i9-10900K και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για την ψύξη του αερόψυξη ή υδρόψυξη,σε περίπτωση αερόψυξης θα πάρω :Arctic Freezer 34 eSports Duo και σε περίπτωση υδρόψυξης: Cougar Helor 240,ποια είναι καλύτερη σε θα ψύξης;

Δινεις 133 για υδροψυξη και 43 για αεροψυξη .......ξανακανε την ερωτηση κοιταζοντας εναν καθρεπτη

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Minecraft2020 είπε

Γεια σε όλους πρόκειται να φτιάξω ένα gaming pc με τον Intel core i9-10900K και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για την ψύξη του αερόψυξη ή υδρόψυξη,σε περίπτωση αερόψυξης θα πάρω :Arctic Freezer 34 eSports Duo και σε περίπτωση υδρόψυξης: Cougar Helor 240,ποια είναι καλύτερη σε θα ψύξης;

Καλά σου λένε ρε φίλε τι συγκρίνεις;

Η υδροψυξη είναι 100€ πανω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτω από το budget της υδρόψυξης: https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=21166169%2C14899529%2C21482096

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, duffyduck είπε

εγώ θα έλεγα από αεροψυξη να πάρεις την ψύκτρα που έχει ο φίλος triplex1, την thermalright fc140 , αλλιώς την noctua nh-d15 , ή την bequiet dark rock pro 4

 

Μολις εχω παραγγειλει μια πολυ vfm , με μολις κατω απο τα 30 ευρω για να την δοκιμασω με τον 3600XT..........παντα  παω εκει που δεν παει το πληθος φιλε  duffy

3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων
  Απόκρυψη περιεχομένων

(ίσως είναι φάουλ να συγκρίνω τον 10900K με τον 5900X)

πολυ φαουλ οχι λιγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

240 ΑΙΟ δεν έχει διαφορά απο μια καλή με αέρα πάρε λοιπόν ότι σου αρέσει εμφανισιακά και αντέχει η τσέπη σου, δεν μας είπες πόσα δίνεις αλλά κρίνοντας απο την AIO ότι είπε ο duffyduck για αέρα θα αποδόσει το ίδιο με 240 AIO 

6 ώρες πριν, triplex1 είπε

30 ευρω για να την δοκιμασω με τον 3600XT.

Μια είναι η ψύκτρα σε αυτή την κατηγορία 

https://www.skroutz.gr/s/32985633/CoolerMaster-Hyper-212-Spectrum-V2-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-για-Socket-115x-1200-AM4-με-RGB-Φωτισμό.html

Οκ ίσως να υπάρχουν ισάξιες (καλύτερη σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω ) αλλά είχα δοκιμάσει την OG έκδοση για έναν FX 8320 που τον κλοκαρα στα 5 GHz και έκτοτε έμεινα εκει, έχω πάρει και αυτή επειδή ειναι φθηνή έτσι να υπάρχει σαν ανταλλακτικό και άντεξε το θηρίο καλοκαιριάτικα 5950x στα 300 watt!!! Βέβαια, με την καλύτερη πάστα (εκτός liquid metal) την thermal grizzly kryonaut extreme με άλλα λόγια η πάστα πιο ακριβή απο την ψύκτρα :P και όταν πήγαινε 300watt (all core burn test)  ακουμπούσε μεγάλα 80άρια και λίγο 90άρια , σε κανονική χρήση 40-68c το 90+% του χρόνου άντε στιγμιαία 70. 

Έχει και ωραίο RGB εφέ + ο ανεμιστήρας ειναι αφαιρουμένος/ ανταλλάξιμος  δεν ειναι μονοκόμματο καλούπι δηλαδή που δεν μπορεί να μπει αλλού ή να αλλαχτεί με άλλο fan (τα ποδαράκια που πιάνουν στην ψύκτρα βγαίνουν και κουμπώνουν στις τρύπες οποιουδήποτε άλλου fan ) τέλος αν βρεις "πιαστράκια" μπορείς να προσθέσεις και 2ο ανεμιστήρα πίσω γιατί έχει εσοχή (ή να αλλάξεις την θέση της υπάρχουσας για χωροταξικούς λόγους).

vfm king χωρίς υπερβολή. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

240 ΑΙΟ δεν έχει διαφορά απο μια καλή με αέρα πάρε λοιπόν ότι σου αρέσει εμφανισιακά και αντέχει η τσέπη σου, δεν μας είπες πόσα δίνεις αλλά κρίνοντας απο την AIO ότι είπε ο duffyduck για αέρα θα αποδόσει το ίδιο με 240 AIO 

Μια είναι η ψύκτρα σε αυτή την κατηγορία 

https://www.skroutz.gr/s/32985633/CoolerMaster-Hyper-212-Spectrum-V2-Ψύκτρα-Επεξεργαστή-για-Socket-115x-1200-AM4-με-RGB-Φωτισμό.html

Οκ ίσως να υπάρχουν ισάξιες (καλύτερη σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω ) αλλά είχα δοκιμάσει την OG έκδοση για έναν FX 8320 που τον κλοκαρα στα 5 GHz και έκτοτε έμεινα εκει, έχω πάρει και αυτή επειδή ειναι φθηνή έτσι να υπάρχει σαν ανταλλακτικό και άντεξε το θηρίο καλοκαιριάτικα 5950x στα 300 watt!!! Βέβαια, με την καλύτερη πάστα (εκτός liquid metal) την thermal grizzly kryonaut extreme με άλλα λόγια η πάστα πιο ακριβή απο την ψύκτρα :P και όταν πήγαινε 300watt (all core burn test)  ακουμπούσε μεγάλα 80άρια και λίγο 90άρια , σε κανονική χρήση 40-68c το 90+% του χρόνου άντε στιγμιαία 70. 

Έχει και ωραίο RGB εφέ + ο ανεμιστήρας ειναι αφαιρουμένος/ ανταλλάξιμος  δεν ειναι μονοκόμματο καλούπι δηλαδή που δεν μπορεί να μπει αλλού ή να αλλαχτεί με άλλο fan (τα ποδαράκια που πιάνουν στην ψύκτρα βγαίνουν και κουμπώνουν στις τρύπες οποιουδήποτε άλλου fan ) τέλος αν βρεις "πιαστράκια" μπορείς να προσθέσεις και 2ο ανεμιστήρα πίσω γιατί έχει εσοχή (ή να αλλάξεις την θέση της υπάρχουσας για χωροταξικούς λόγους).

vfm king χωρίς υπερβολή. 

Μολις την βαλω και την δοκιμασω θα σε πω  https://www.deepcool.com/products/Cooling/cpuaircoolers/Gammaxx-400-Blue-CPU-Cooler/2021/125.shtml

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...