Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft «υποβαθμίζει» την Activision Blizzard για να προχωρήσει η εξαγορά των $68,7 δις ευκολότερα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/8/2022 στις 11:28 ΠΜ, Volga είπε

Δεν βλέπω κάποια διαφορά με αυτό που έκανε η SONY τα τελευταία 25 χρόνια.

Αγορές studio, exclusives  κλπ.

Τι διαφορά έχει αυτό το τωρινό από την εξαγορά της Psygnosis, Naughty Dog, Millenium interactive(τη μετονόμασε σε Guerilla), Incognito Interactive, Bend Studios, Zipper Interactive κλπ. την τότε εποχή;

Με τα παραπάνω, συν τις αποκλειστικές συμφωνίες για τίτλους Playstation ONLY από τους υπόλοιπους, έσβησε την Nintendo και τη SEGA.

Εκεί δεν την πείραξε;

Ελεύθερη αγορά είναι. Όποιος έχει τα $$ τρώει τους υπόλοιπους.

Ισχύει εν μέρη αυτό. Στα multiplayer ομως οχι. Πχ σκέψου στο FIFA 23 να βγει το Σεπτέμβρη για μια κονσόλα, και να πουν οτι εσεις οι υπολοιποι θα το παίξετε τον επόμενο Σεπτεμβρη.

Πόσο μάλλον να σου πουν οτι θα βγει για τη Microsoft το Χ game (που περιμένεις να παίξεις με τους φίλους σου), ΤΣΑΜΠΑ. Και μετά από καποιους μήνες θα βγει στον αντίπαλο 79,99 + τη συνδρομή για το παίξεις Online...

Καλά θα παει αυτό..

Απλά καλά θα ήταν να μένουμε στο θέμα. Δεν μίλησε κανείς για fifa και παιχνίδια ετήσιας κυκλοφορίας μιας και αυτα δεν ηταν ποτέ timed exclusive για το οποίο έγινε το σχόλιό μου και το hype πισω απο μια καθυστερημένη κυκλοφορία ενος AAA  game 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, abbath81 είπε

Απλά καλά θα ήταν να μένουμε στο θέμα. Δεν μίλησε κανείς για fifa και παιχνίδια ετήσιας κυκλοφορίας μιας και αυτα δεν ηταν ποτέ timed exclusive για το οποίο έγινε το σχόλιό μου και το hype πισω απο μια καθυστερημένη κυκλοφορία ενος AAA  game 

Οπότε στη λογική σου αφού κάτι τέτοιο δεν προξενεί πρόβλημα στον αντίπαλο, θα ήθελα να μου παραθέσεις τους λόγους που πιστεύεις οτι η SONY ακολουθεί αυτή την πρακτική. Είμαι περίεργος να μάθω :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Volga είπε

Οπότε στη λογική σου αφού κάτι τέτοιο δεν προξενεί πρόβλημα στον αντίπαλο, θα ήθελα να μου παραθέσεις τους λόγους που πιστεύεις οτι η SONY ακολουθεί αυτή την πρακτική. Είμαι περίεργος να μάθω :D 

Αντε να σου πω με κατάφερες. Γιατι uncharted, gow και tlou δεν θα βγουν ποτε στο xbox ούτε μετα απο 5 ή 15 χρόνια οποτε δεν θα υπάρξει ποτέ αυτο το hype. Αυτό ειναι πρόβλημα. Ασφαλώς ισχύει και το αντίστροφο με τα αποκλειστικά της Microsoft. Βέβαια τα pc έχουν περάσει σε νέα εποχή με την απόφαση της sony να κυκλοφορήσει τα exclusive της σε windows. 

5 λεπτά πριν, abbath81 είπε

Αντε να σου πω με κατάφερες. Γιατι uncharted, gow και tlou δεν θα βγουν ποτε στο xbox ούτε μετα απο 5 ή 15 χρόνια οποτε δεν θα υπάρξει ποτέ αυτο το hype. Αυτό ειναι πρόβλημα. Ασφαλώς ισχύει και το αντίστροφο με τα αποκλειστικά της Microsoft. Βέβαια τα pc έχουν περάσει σε νέα εποχή με την απόφαση της sony να κυκλοφορήσει τα exclusive της σε windows. 

και βέβαια αυτή δεν ειναι μονο τακτική της sony. Το rise of the tomb raider ηταν timed exclusive του xbox αλλά πούλησε σαν τρελό ένα χρόνο μετά στο ps4. Επίσης με τα timed exclusives στοχεύουν και σε επιπλέον πωλήσεις κονσολών γι αυτούς που δεν μπορούν να περιμένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, abbath81 είπε

Επίσης με τα timed exclusives στοχεύουν και σε επιπλέον πωλήσεις κονσολών γι αυτούς που δεν μπορούν να περιμένουν.

Άρα έρχεσαι στα λογια μου. Αυτό θέλω να πω. Η αποκλειστικότητα φέρνει κόσμο. Υπάρχουν πολλοί ανυπόμονοι. Δεν ειναι ολοι ψαγμενοι να ξέρουν ότι το Χ παιχνίδι θα βγει μετά από ένα χρόνο και στον αλλο ανταγωνιστη. Σιγουρα βεβαια οταν βγει θα κάνει Και εκεί πωλήσεις αλλα η ζημια εχει γινει. Ο χ παίκτης αγόρασε άλλη κονσόλα γιατί δκει υπηρχε αυτο το ψ παιχνίδι που τον ξετρέλανε. Δεν ειναι ολοι γνωστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω εαν ήρθα στα λόγια η εαν είχα πει εγώ κατι διαφορετικό απ την αρχή αλλά όλη η συζήτηση (από μεριά μου) ξεκίνησε με το εαν υπάρχει hype μετά απο μια πολυ αργοπορημένη επανακυκλοφορία ενός ΑΑΑ τίτλου σε άλλη πλατφόρμα και σε αυτό απάντησα.Τα υπόλοιπα περι esports τίτλων και οτι η αποκλειστικότητες φέρνουν μεγαλύτερα κέρδη ειναι ευρέως γνωστό και όχι κάτι προς συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 11:59 ΠΜ, lvasilis22 είπε

Πάντα το φθηνό έχει περισσότερους αγοραστές (δεν χρειάζεται και να το ψάξεις στο google αυτό 😉). Φθηνό και ποιοτικό δεν πάνε μαζί. 

Game Pass Ultimate αυτή τη στιγμή κόστος max 3,5 ευρώ το μήνα με τη γνωστή μετατροπή από πακέτο gold (μην βάλω τιμή για βραζιλίες η προσφορές 1 ευρώ το τρίμηνο γιατί θα είναι ακόμη μικρότερη). Έσοδα η Microsoft μπορεί να έχει πολλά, εσύ όμως δεν είσαι η Microsoft και σε ενδιαφέρει το περιεχόμενο. Αν και με αυτά τα ποσά, δεν μπορείς να έχεις και μεγάλες προσδοκίες βάση κοινής λογικής.

Μερικοί μου θέλετε και παιχνιδάρες και να μην δίνεται φράγκο. Η Sony επενδύει σε exclusives και τα χρεώνει όσο τα χρεώνει και τα πουλάει και τα αγοράζουμε. Ποτέ δεν θα έχεις ποιότητα τσάμπα πουθενά (κανόνας). Το gamepass το έχω στο XBOX X, και τι παίζω αυτή την περίοδο; Ξανά τα Dead Space που η sony δεν μπορεί να μου προσφέρει emulation. Τι περιμένω από microsoft αυτή τη στιγμή; Μόνο  το Starfield όταν θα κυκλοφορήσει το 2023, δεν έχω δει κάποιο άλλο announcement να μου τραβήξει την προσοχή. Τι παίζω από Sony και το αντίστοιχο PS plus premium; Returnal, Daemon souls, Crash Bandicoot 4, Ghost of Tsushima (Όλα exclusives). Για να μην πιάσω τι έχει προσφέρει τόσα χρόνια η Sony, από Last of us, Bloodborne, Horizon Zero Dawn, God of War... μέχρι και το timed exclusive "No man's sky" που κάποιοι "επιστήμονες" είχαν βιαστεί να το χαρακτηρίσουν "No man's buy" και τώρα κρύβονται.

 

Στο ξαναλέω, τα έχεις μπλέξει. Παίρνεις σα δεδομένο κάτι που κάνει μια χούφτα συνδρομητών σ'ένα φόρουμ σαν παγκόσμιο δεδομένο. Οι εδώ ζήτημα να αποτελούμε το 0.00001% της παγκόσμιας userbase του Game Pass.

Και πάμε άλλη μία, Googlαρε τα επίσημα στοιχεία συνδρομητών/εσόδων που δίνει η Microsoft. Αν νομίζεις ότι με αυτά δε μπορείς να έχεις ποιότητα, χρειάζεσαι εντατικά μαθηματικών & οικονομικών. Συν το γεγονός ότι η MS δε περιμένει τα έσοδα του GP για να τα ρίξει στα studios της. 

Το τι παίζεις εσύ δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν μας. Αυτό είναι προσωπική σου προτίμηση. Κάτι υποκειμενικό. Εδώ μιλάμε για αντικειμενικά πράγματα. Μπορώ κι εγώ να σου αντιπαραθέσω το τεράστιο backlog που έχω στο GP που πρέπει να παρατήσω οικογένεια και παιδί για να το κάνω completed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Στο ξαναλέω, τα έχεις μπλέξει. Παίρνεις σα δεδομένο κάτι που κάνει μια χούφτα συνδρομητών σ'ένα φόρουμ σαν παγκόσμιο δεδομένο. Οι εδώ ζήτημα να αποτελούμε το 0.00001% της παγκόσμιας userbase του Game Pass.

Και πάμε άλλη μία, Googlαρε τα επίσημα στοιχεία συνδρομητών/εσόδων που δίνει η Microsoft. Αν νομίζεις ότι με αυτά δε μπορείς να έχεις ποιότητα, χρειάζεσαι εντατικά μαθηματικών & οικονομικών. Συν το γεγονός ότι η MS δε περιμένει τα έσοδα του GP για να τα ρίξει στα studios της. 

Το τι παίζεις εσύ δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν μας. Αυτό είναι προσωπική σου προτίμηση. Κάτι υποκειμενικό. Εδώ μιλάμε για αντικειμενικά πράγματα. Μπορώ κι εγώ να σου αντιπαραθέσω το τεράστιο backlog που έχω στο GP που πρέπει να παρατήσω οικογένεια και παιδί για να το κάνω completed.

Έχει τόσα πολλά έσοδα από τα Gamepass, δεν έχει ανταγωνιστή αυτή τη στιγμή που να δίνει περισσότερα πράγματα σε αυτά τα λίγα χρήματα και αναμένεις μεγάλη αύξηση του περιεχομένου που δίνει σε ποιότητα; Για να ανταγωνιστεί ποιόν; τον ίδιο της τον εαυτό;

Από οικονομικά βλέπω δεν τα πάμε και τόσο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...