Προς το περιεχόμενο

Μπάρες Οροφής, Μπαγκαζιέρα, Ανεμοθραύστες.


lyberis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα. Θα ήθελα να κάνω μια αγορά για ένα Opel insignia 2012 cosmos tourer 2012 2.0 Diesel για επερχόμενο μεγάλο ταξίδι και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχοντας background σε μηχανές δεν είναι το δυνατό μου κομμάτι η αναζήτηση αξεσουάρ για αυτοκίνητο. Ψάχνω λοιπόν τα παρακάτω και θα ήθελα την γνώμη σας σε μοντέλα τι προτείνετε, σχέση ποιότητα τιμής, απόδοσης, απόδοσης καυσίμου, θορύβου "σημαντικό".

  • Μπάρες οροφής
  • Ανεμοθραύστες
  • Μπαγκαζιέρα οροφής

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και πάντα όρθιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με δεδομένο ότι υπάρχουν διάφορες λύσεις και σε διαφορετικά επίπεδα τιμών, θεωρώ ότι το βασικό είναι να ξεκαθαρίσεις πρώτα για το τι χρήση θα κάνεις. Αν πχ θέλεις μπάρες και μπαγκαζιέρα για μια φορά το χρόνο (πχ ταξίδι στο χωριό) μπορεί να μην αξίζει για κάποιους η επένδυση σε ποιοτικότερα (και ακριβότερα προϊόντα).

That being said προσωπικά επιλέγω στα πράγματά μου (εξοπλισμούς, εργαλεία, κλπ) να παίρνω το καλύτερο που μπορώ και άρα έχω καταλήξει σε thule. Προφανώς και "τσιμπάει" σε σχέση με εναλλακτικές αλλά ότι είχα ποτέ από αυτούς (μπαγκαζιέρα, μπάρες, σχάρα ποδηλάτου) ήταν πάντα άψογο και χωρίς θέματα. Μάλιστα κάποια περίοδο, με το (πολύ) παλιό αυτοκίνητο, η αξία τους ξεπερνούσε αυτήν του αυτοκινήτου (αν μου έκλεβαν το αμάξι θα έπαιρναν τα αξεσουάρ της thule και μετά θα το πετούσαν :D)

Ειδικά την μπαγκαζιέρα (thule pacific 200) την έχω 14 απροβλημάτιστα χρόνια, χωρίς θορύβους ή αεροδυναμικό "βάρος" στο ταξίδι, για το ασθενικό παλιό αυτοκίνητο.

Αν δε έχεις και πέραν του ενός προϊόντος της εταιρίας μπορείς να έχεις το ίδιο κλειδί για όλα, αντί να χρειάζεσαι διαφορετικό για το καθένα.

Για ανεμοθραύστες δεν ψάχτηκα ποτέ και άρα δεν ξέρω

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Με δεδομένο ότι υπάρχουν διάφορες λύσεις και σε διαφορετικά επίπεδα τιμών, θεωρώ ότι το βασικό είναι να ξεκαθαρίσεις πρώτα για το τι χρήση θα κάνεις. Αν πχ θέλεις μπάρες και μπαγκαζιέρα για μια φορά το χρόνο (πχ ταξίδι στο χωριό) μπορεί να μην αξίζει για κάποιους η επένδυση σε ποιοτικότερα (και ακριβότερα προϊόντα).

That being said προσωπικά επιλέγω στα πράγματά μου (εξοπλισμούς, εργαλεία, κλπ) να παίρνω το καλύτερο που μπορώ και άρα έχω καταλήξει σε thule. Προφανώς και "τσιμπάει" σε σχέση με εναλλακτικές αλλά ότι είχα ποτέ από αυτούς (μπαγκαζιέρα, μπάρες, σχάρα ποδηλάτου) ήταν πάντα άψογο και χωρίς θέματα. Μάλιστα κάποια περίοδο, με το (πολύ) παλιό αυτοκίνητο, η αξία τους ξεπερνούσε αυτήν του αυτοκινήτου (αν μου έκλεβαν το αμάξι θα έπαιρναν τα αξεσουάρ της thule και μετά θα το πετούσαν :D)

Ειδικά την μπαγκαζιέρα (thule pacific 200) την έχω 14 απροβλημάτιστα χρόνια, χωρίς θορύβους ή αεροδυναμικό "βάρος" στο ταξίδι, για το ασθενικό παλιό αυτοκίνητο.

Αν δε έχεις και πέραν του ενός προϊόντος της εταιρίας μπορείς να έχεις το ίδιο κλειδί για όλα, αντί να χρειάζεσαι διαφορετικό για το καθένα.

Για ανεμοθραύστες δεν ψάχτηκα ποτέ και άρα δεν ξέρω

Για τι τιμή περίπου μιλάμε για μια entry level ή mid level μπαγκαζιέρα της thule;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, haris_216 said:

Με δεδομένο ότι υπάρχουν διάφορες λύσεις και σε διαφορετικά επίπεδα τιμών, θεωρώ ότι το βασικό είναι να ξεκαθαρίσεις πρώτα για το τι χρήση θα κάνεις. Αν πχ θέλεις μπάρες και μπαγκαζιέρα για μια φορά το χρόνο (πχ ταξίδι στο χωριό) μπορεί να μην αξίζει για κάποιους η επένδυση σε ποιοτικότερα (και ακριβότερα προϊόντα).

That being said προσωπικά επιλέγω στα πράγματά μου (εξοπλισμούς, εργαλεία, κλπ) να παίρνω το καλύτερο που μπορώ και άρα έχω καταλήξει σε thule. Προφανώς και "τσιμπάει" σε σχέση με εναλλακτικές αλλά ότι είχα ποτέ από αυτούς (μπαγκαζιέρα, μπάρες, σχάρα ποδηλάτου) ήταν πάντα άψογο και χωρίς θέματα. Μάλιστα κάποια περίοδο, με το (πολύ) παλιό αυτοκίνητο, η αξία τους ξεπερνούσε αυτήν του αυτοκινήτου (αν μου έκλεβαν το αμάξι θα έπαιρναν τα αξεσουάρ της thule και μετά θα το πετούσαν :D)

Ειδικά την μπαγκαζιέρα (thule pacific 200) την έχω 14 απροβλημάτιστα χρόνια, χωρίς θορύβους ή αεροδυναμικό "βάρος" στο ταξίδι, για το ασθενικό παλιό αυτοκίνητο.

Αν δε έχεις και πέραν του ενός προϊόντος της εταιρίας μπορείς να έχεις το ίδιο κλειδί για όλα, αντί να χρειάζεσαι διαφορετικό για το καθένα.

Για ανεμοθραύστες δεν ψάχτηκα ποτέ και άρα δεν ξέρω

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, έθεσες καλά ερωτήματα.

 

  • Σίγουρα θα είναι χρήση όλο τον χρόνο σχεδόν.
  • Θα χρειαστεί να αντέχει βάρος κοντά στα 100 κιλά
  • Αν υπάρχει δυνατότητα τμηματοποίησης. 
  • Θα χρειαστεί να έχει μια Αντικλεπτική προστασία "αν και είναι πλαστικό" υπάρχει στο concept "συναγερμός" για αποτροπή.
  • Να ανοίγει και από τις 2 πλευρές.
Επεξ/σία από lyberis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Για τι τιμή περίπου μιλάμε για μια entry level ή mid level μπαγκαζιέρα της thule;

Δεν ξέρω γενικά τον τιμοκατάλογό τους (όπως είπα πήρα τη δική μου πριν 14 χρόνια) αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να την είχα πάρει γύρω στα 400€

35 λεπτά πριν, lyberis είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, έθεσες καλά ερωτήματα.

 

  • Σίγουρα θα είναι χρήση όλο τον χρόνο σχεδόν.
  • Θα χρειαστεί να αντέχει βάρος κοντά στα 100 κιλά
  • Αν υπάρχει δυνατότητα τμηματοποίησης. 
  • Θα χρειαστεί να έχει μια Αντικλεπτική προστασία "αν και είναι πλαστικό" υπάρχει στο concept "συναγερμός" για αποτροπή.
  • Να ανοίγει και από τις 2 πλευρές.
  • Ε τότε θεωρώ ότι αξίζει να πας σε μια καλή.
  • Η συγκεκριμένη που έχω έχει specs τα 50 κιλά. Σίγουρα τα έχω υπερβεί αρκετές, αν όχι όλες τις φορές :) Απλά πάντα γίνεται διαμοιρασμός του βάρους. Κοιτάω δε αν βάλω κάτι ιδιαίτερα βαρύ αυτό να είναι πάνω από το σημείο που είναι οι μπάρες
  • Για "διαμερισματοποίηση" δεν το άκουσα ποτέ αλλά ούτε και το σκέφτηκα ή μου χρειάστηκε
  • Για συναγερμό δεν ξέρω και προσωπικά αρκούμαι στο κλειδάκι. Έτσι κι αλλιώς από τη στιγμή που είναι πλαστική δεν θα παρείχε τέλεια ασφάλεια και ακόμα και να χτυπήσει πιθανά ο συναγερμός η ζημιά (πχ σπάσιμο) θα έχει γίνει
  • Η δικιά μου ανοίγει μόνο από τη μία πλευρά αλλά  υπάρχουν και αυτές με το διπλό άνοιγμα (το τωρινό μοντέλο της δικιάς μου, απ' όσο ξέρω, έχει πλέον διπλό άνοιγμα)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία συμβουλή, μην κοιτάτε τα κιλά φόρτωσης της μπαγκαζιερας μόνο αλλά και την τιμή που δίνει ο κατασκευαστής για το αμάξι σας.

Για παράδειγμα στο δικό μου για την μπαγκαζιερα, μπάρες μου είχαν πει μέχρι 100κιλα αλλά ο κατασκευαστής αναφέρει μέχρι 75 . Εγώ φόρτωσα παραπάνω οπότε έκανε βαθουλωματα στις 2 μπροστά πλευρές που έπιαναν οι μπάρες

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεσαι να βαζεις τα κιλα που λες τοτε η μαρκα ειναι μια :    ΤΗULE

Ναι ειναι αρκετα ακριβοτερες αλλά αντεχουν , ειναι σχεδιασμενες για το οχημα σου , οσες φορες τις βγαλεις και τις επανατοποθετησεις δε θα κλωτσησουν οι βιδες τους και θα εισαι σιγουρος οτι αυτα που κουβαλας θα ειναι πανω απο την οροφη του αυτοκινητου σου καθόλη τη διαρκεια του ταξιδιου/διαδρομης.

Εχε υποψιν οτι αυτα που κουβαλας στη σχαρα ειναι ανασφαλιστα εκτος αν εχεις ειδικο ορο στο ασφαλιστηριο συμβολαιο που να αναφερει σχετικα, οποτε το μονο που σε προφυλασει απο την κακια στιγμη ειναι καλες μπαρες/μπαγκαζιερα και σωστο δεσιμο των αντικειμενων (οπου χρειαζεται) με προτεταμενους ιμαντες της προκοπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/8/2022 στις 2:30 ΜΜ, lyberis είπε
  • Θα χρειαστεί να αντέχει βάρος κοντά στα 100 κιλά

Στα 100 κιλά που θες να φορτώσεις υπολόγισε άλλα 30-40 το βάρος της ίδιας της μπαγκαζιέρας, σύνολο δηλαδή πολύ κοντά στα 140.

Είσαι σίγουρος ότι η οροφή του αυτοκινήτου σου θα αντέξει τόσο πολύ βάρος ;;;

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, dpolal said:

Στα 100 κιλά που θες να φορτώσεις υπολόγισε άλλα 30-40 το βάρος της ίδιας της μπαγκαζιέρας, σύνολο δηλαδή πολύ κοντά στα 140.

Είσαι σίγουρος ότι η οροφή του αυτοκινήτου σου θα αντέξει τόσο πολύ βάρος ;;;

Morning to OK το εχω απο τον κατασκευαστή!! 

Τhe vehicle's higher centre of gravity. Distribute the load evenly and secure it properly with retaining straps. Adjust the tyre pressure and vehicle speed according to the load conditions. Check and retighten the straps frequently. Do not drive faster than 120 km/h. The permissible roof load is 100 kg. The roof load is the combined weight of the roof rack and the load.

 

by default 2022-08-06 at 12.33.10 PM.png

Επεξ/σία από lyberis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.  Για να μην ανοίγω νέο θέμα.  Θέλω να πάρω κι εγώ μπαγκαζιερα οροφής αλλά για να αρχίσω να ψάχνω θα ήθελα να ξέρω ποιες είναι οι πιο γνωστές μάρκες 

Πχ Thule ξέρω είναι πολύ καλες

Μετά σε τι να δω;  ποιες μαρκες αξίζουν πχ nord drive, menabo τι προτείνετε γενικά;  

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπέρα έχω ένα Samurai Suzuki  γνωρίζει κάποιος άμα υπάρχει κάποια συμβατή βάση της thule ; δεν έχει βίδες από πάνω μόνο αυλάκια από πλάγια το πλάτος της οροφής είναι 120 cm 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαγκαζιερες οροφης εκτος απο Thule (κορυφη) δειτε και kamei και westfalia

ανεμοθραυστες/αεροτομες κορυφη ειναι η kamei

 

μπαγκαζιερες απο hermes, nord drive μη περιμενετε και πολλα (καλες για σποραδικη χρηση)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...