Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S23 Ultra ενδέχεται να διαθέτει κάμερα με αισθητήρα 200MP


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, HeimerSwag είπε

Σε εμάς με τον Εξυνος ούτε κατά διάνοια το καλύτερο του 21. Αμα το κάνεις import με σναπ , κάτι παίζει. Αλλιώς 13 pro max και rog phone 5 ultimate είναι οι βασιλιάδες του 21.

Και τα ίδια και με το S22 Ultra. Δε θα καθήσω να ασχοληθώ με αυτούς που εθελοτυφλούν και γράφουν την γνωστή φράση "εμένα δουλεύει καλά" η "εγώ δεν έχω τέτοια προβλήματα", γιατί έχουμε ξεσκεπάσει κάτι τέτοια φυντανια στο παρελθόν, αλλά αν τους ικανοποιεί αυτή η εμπειρία χρήσης, τότε είναι απλά ικανοποιημένοι με την μετριότητα.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η πιο πρόσφατη φημολογία θέλει το κορυφαίο smartphone της σειράς, Galaxy S23 Ultra να διαθέτει κύρια κέμρα η οποία θα βασίζεται σε έναν νέο αισθητήρα 200MP."

Τόσο τούμπανο που δε λέγεται πια καν κάμερα..📷🎃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, georgerapp είπε

Δεν την έχω, την εχει φίλος, εγώ βλέπω οτι αποδίδει σε όλα στο έπακρο , έχει αυτονομία καλή κ δεν ζεσταίνει, αυτη η μάστιγα, απο τοτε που τα τσιπακια γίνανε για laptop σε απόδοση !!!!

Κ χίλιες φορές να μην ζεσταίνει παρά να χανει στα bench. 

Έχετε κατι τέτοιο.....μην το αλλάζετε , θα ζήσει με υγεία χρόνια ολόκληρα. 

 

Εγω εχω ένα σκουπίδι Xperia 1iii που πήρα μεταχ . 

Καιει σαν σομπα , το βαζω αφτί κ μου το πεθάινει!!! 

Χανει σήμα .....και διάφορα αλλα ! 

 

Κρατήστε αυτο το τεφαρικι γιατί είδατε, η sammy το επόμενο το έκανε μαντάρα. 

 

Δυστυχώς η μαμά Sony πέρα από όμορφες συσκευές, υποκειμενικό, και καμία καινοτομία στην βιντεοσκόπηση δεν μπορεί -θελει (;) να κάνει κάτι άλλο.

Κρίμα και τα νέα Xperia στα μάτια μου φαίνονται έργα τέχνης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Waiss είπε

Και τα ίδια και με το S22 Ultra. Δε θα καθήσω να ασχοληθώ με αυτούς που εθελοτυφλούν και γράφουν την γνωστή φράση "εμένα δουλεύει καλά" η "εγώ δεν έχω τέτοια προβλήματα", γιατί έχουμε ξεσκεπάσει κάτι τέτοια φυντανια στο παρελθόν, αλλά αν τους ικανοποιεί αυτή η εμπειρία χρήσης, τότε είναι απλά ικανοποιημένοι με την μετριότητα.

Και είναι κρίμα γιατί κάποτε ο exynos πάταγε κάτω τον σναπ ( μέχρι το S7 στο CPU, μέχρι το S5 και GPU/CPU) Και μέχρι το S4 ξεπερνάνε και τα SoC της Apple.

Το s10 το πήρα με snap από εξω, έχασα την εγγύηση και υπήρχε το άγχος μέχρι να  παραλάβω αλλά δε θα έδινα 800αρι για χειρότερη έκδοση τσιπ. Ενώ ποιο παλιά με το S4 έκανα import τον Exynos που ήταν ανώτερος του snap που είχαμε Ευρώπη 🤣.

Τώρα πάω για S23 Ultra εκτός εάν η Samsung (και η Qualcomm με τον 8 gen 2) τα κάνει τελείως μαντάρα και τότε με βλέπω να πηγαίνω στο 14 Pro Max.

Το 23 γενικά ήταν καλή ευκαιρία να πάρει το αίμα του πίσω ο  exynos από τον snap και τον  bionic γιατί θα μπορούσε να τον έβγαζε στα 3nm η  Samsung. Εχουν ήδη καταφέρει μαζική παραγωγή στα 3nm, χαμηλά yields αλλά για το Ultra μόνο θα μπορούσαν να έβγαζαν έναν  Exynos  στα 3nm. Αλλά από ότι βλέπουμε από τα rumors , θα έχουμε παντού τον σναπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 12:20 ΜΜ, Tlykog είπε

Επίσης, ξέρω πολύ καλά, ότι περισσότερα Mp σημαίνουν υποχρεωτικά και καλύτερη φωτογραφία. Η Apple πχ που έχει αισθητήρες 12MP μας κοροϊδεύει για να μας πάρει τα λεφτά και πληρώνει τους πάντες να γράφουν ότι έχει καλές επιδόσεις στον τομέα.

Τόσα ξέρεις τόσα λες .

 Οι περισσότερες φωτογραφίες των ultra είναι στα 12MP.

 Ακόμα και να τους πληρωνε υπάρχουν άπειρα βίντεο όπου «το έχουμε μάτια και βλέπουμε» επιβεβαιώνει τον κανόνα .

 Τέλος κάθε φορά που βλέπει ο οποιοσδήποτε βίντεο στο 13 pro max ανεξάρτητα τι κινητό έχει (και κάτοχοι ναυαρχίδων) πέφτουν τα σαγόνια τους .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Τόσα ξέρεις τόσα λες .

 Οι περισσότερες φωτογραφίες των ultra είναι στα 12MP.

 Ακόμα και να τους πληρωνε υπάρχουν άπειρα βίντεο όπου «το έχουμε μάτια και βλέπουμε» επιβεβαιώνει τον κανόνα .

 Τέλος κάθε φορά που βλέπει ο οποιοσδήποτε βίντεο στο 13 pro max ανεξάρτητα τι κινητό έχει (και κάτοχοι ναυαρχίδων) πέφτουν τα σαγόνια τους .

 

Sarcasm detection failed… Το υπόλοιπο μήνυμα το διάβασες;… Μπα…

Αυτό που γράφεις με βρίσκει σύμφωνο απόλυτα. Απλά τόνιζα τη λανθασμένη φιλοσοφία που προσπαθεί να μας προβάλει το marketing.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 11:08 ΠΜ, keysmith είπε

η samsung είναι πολύ δυνατή στους αισθητήρες και ο 108mp σάρωσε (ακόμα ιδρώνει και δεν τον έφτασε η sony αυτόν που με pixel binning ανά 4 δίνει 27mp). Είναι εξαιρετικής απόδοσης για το μέγεθός τους. 

Τα περισσότερα πιξελ έχει ξεπεραστεί το δίλημμά αν μπορούν να δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα από τα λιγότερα μεγαλύτερα (στο ίδιο μέγεθος αισθητήρα). Το έχουμε δει σε τεστ ουκ ολίγες φορές και σε μεγαλύτερες κατηγορίες (πχ σε FF sensors της sony).

Επιπλέον της έξτρα "ανάλυσης" των πολλών mp για crop ή crop-zoom (που δεν ειναι πάντα το ζητούμενο) προσφέρουν ενδιαφέρουσες προεκτάσεις μέσω του pixel binning  (λιγότερος θόρυβος ανά παραγόμενο μεγάλο pixel, ταχύτερη εστίαση μέσω αυτών των pixel (χρησιμοποιούνται σε τεχνικές contrast based focus), one shot hdr (ομάδες pixel "τραβάνε" με άλλη έκθεση και συνδυάζονται με άλλες ομάδες) και άρα πολύ καλύτερο δυναμικό εύρος κτλ κτλ).

ο συγκεκριμένος μπορεί να δώσει 2 ειδών pixel binning και είναι πρώτη φορά που γίνεται αυτό.

Περιμένουμε αυτές τις τεχνολογίες να τις φέρουν στις consumer μικρομεσαίες mirrorless/dslr με εναλλάξιμους φακούς (APSC, FF) αλλά εκεί κοιμούνται ακόμα με τα τσαρούχια. 

Τι κάνει η  Sony??? Αχααχχαχαχα το ποιο αστείο σχόλιο! Μέχρι εκεί που λες για την σονι διάβασα όχι παρακάτω… 

αχχαχαχαψαχα ωραίος έγραψες!!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Sarcasm detection failed… Το υπόλοιπο μήνυμα το διάβασες;… Μπα…

Αυτό που γράφεις με βρίσκει σύμφωνο απόλυτα. Απλά τόνιζα τη λανθασμένη φιλοσοφία που προσπαθεί να μας προβάλει το marketing.

Κοιτά για να πετύχει ο σαρκασμός είναι υποχρεωτικά κάποια σημεία στίξης .

 Πολύ καλή δουλεια κανουν οι τρεις τελίτσες στο τέλος !

 Παρόλα αυτά δεκτή η διευκρίνιση συμφωνώ και εγώ λοιπόν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Tlykog είπε

λανθασμένη φιλοσοφία που προσπαθεί να μας προβάλει το marketing.

Ma αυτό είναι το * μάρκετινγκ * να δημιουργείς τεχνίτες ανάγκες. Μέγα πιξελ δεν καταλαβαίνει το 90 των αγοραστών; ε μέγα πιξελ θα πουλάει. Εδώ πουλάνε μικρόφωνα με 10 κιλό  Χερτζ εύρος συχνοτήτων ενώ η φωνή είναι τέσσερα.. Τα μέγα πιξελ ενόχλησαν; μέγα πιξελ και μεγαλύτερες οθόνες.. :)

18 ώρες πριν, geo99rge είπε

ποσο θα είναι το μέγεθος του αρχείου στα 200megapixel,?

Ποιος χεστηκε.. Ευκαιρία να βγάλουν μοντέλο με 38 πέτα μπαιτ ρομ.. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Ma αυτό είναι το * μάρκετινγκ * να δημιουργείς τεχνίτες ανάγκες. Μέγα πιξελ δεν καταλαβαίνει το 90 των αγοραστών; ε μέγα πιξελ θα πουλάει. Εδώ πουλάνε μικρόφωνα με 10 κιλό  Χερτζ εύρος συχνοτήτων ενώ η φωνή είναι τέσσερα.. Τα μέγα πιξελ ενόχλησαν; μέγα πιξελ και μεγαλύτερες οθόνες.. :)

Ποιος χεστηκε.. Ευκαιρία να βγάλουν μοντέλο με 38 πέτα μπαιτ ρομ.. 😛

Κανονικά, βάσει ορισμού, το μάρκετιγκ δεν δημιουργεί τεχνητές ανάγκες, αλλά ανακαλύπτει και ικανοποιεί ανάγκες. Το κακώς εννοούμενο μάρκετιγκ, που δυστυχώς κυριαρχεί σήμερα, προσπαθεί να κάνει αυτό που γράφεις.

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Κοιτά για να πετύχει ο σαρκασμός είναι υποχρεωτικά κάποια σημεία στίξης .

 Πολύ καλή δουλεια κανουν οι τρεις τελίτσες στο τέλος !

 Παρόλα αυτά δεκτή η διευκρίνιση συμφωνώ και εγώ λοιπόν 

Θέλεις να μου πεις ότι διάβασες στην αρχή του μηνύματος ότι εκτυπώνω φωτογραφίες για να τις βγάλω σε 15x30 μέτρα και όταν τις κοιτάζω από το 1 μέτρο πιξελιάζουν και σου φάνηκε οκ… 

Οι τελίτσες θα το έκαναν ειρωνικό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Τι κάνει η  Sony??? Αχααχχαχαχα το ποιο αστείο σχόλιο! Μέχρι εκεί που λες για την σονι διάβασα όχι παρακάτω… 

αχχαχαχαψαχα ωραίος έγραψες!!! 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

κακώς. να πας να δεις τεστ δίπλα δίπλα. Μόνο σε χαμηλό φωτισμό μπορεί να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα αλλά πάλι 12mp (pixel binning είπαμε) αντί 27. Ως γενική κάμερα (ημερήσιες φώτο) ο αισθητήρας 108mp ISOCELL HM3 (του 2019) 1/1.33'' της samsung παραμένει Ο καλύτερος (και περιμένουμε τον 200άρι). Δεν πιστεύεις εμένα; Δες με τα ματάκια σου. Στο τρίτο κινητό βάλες όποιο Sony Camera κινητό θες.. Και επειδή πολύ γελάς, μετά κλάψε και λίγο αλλά όχι πολύ γιατί κάτι έμαθες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...