Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S23 Ultra ενδέχεται να διαθέτει κάμερα με αισθητήρα 200MP


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, keysmith είπε

κακώς. να πας να δεις τεστ δίπλα δίπλα. Μόνο σε χαμηλό φωτισμό μπορεί να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα αλλά πάλι 12mp (pixel binning είπαμε) αντί 27. Ως γενική κάμερα (ημερήσιες φώτο) ο αισθητήρας 108mp ISOCELL HM3 (του 2019) 1/1.33'' της samsung παραμένει Ο καλύτερος (και περιμένουμε τον 200άρι). Δεν πιστεύεις εμένα; Δες με τα ματάκια σου. Στο τρίτο κινητό βάλες όποιο Sony Camera κινητό θες.. Και επειδή πολύ γελάς, μετά κλάψε και λίγο αλλά όχι πολύ γιατί κάτι έμαθες ;)

Δεν χρειάζεται να είναι Sony κινητό για να έχει Sony αισθητήρα!!! 
s22 ultra έχω ξέρω ποια κινητά κάνουν την κάμερα μου να φαίνεται σκουπίδι… 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, keysmith είπε

κακώς. να πας να δεις τεστ δίπλα δίπλα. Μόνο σε χαμηλό φωτισμό μπορεί να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα αλλά πάλι 12mp (pixel binning είπαμε) αντί 27. Ως γενική κάμερα (ημερήσιες φώτο) ο αισθητήρας 108mp ISOCELL HM3 (του 2019) 1/1.33'' της samsung παραμένει Ο καλύτερος (και περιμένουμε τον 200άρι). Δεν πιστεύεις εμένα; Δες με τα ματάκια σου. Στο τρίτο κινητό βάλες όποιο Sony Camera κινητό θες.. Και επειδή πολύ γελάς, μετά κλάψε και λίγο αλλά όχι πολύ γιατί κάτι έμαθες ;)

Καλυτερη λεπτομέρεια το i phone ,όμως θα πω εδώ πως αυτή η διαφορά ΔΕΝ οφείλεται μόνο στον αισθητήρα .

 Είναι ένας συνδυασμός αισθητήρα , Software και επεξεργαστικής ισχύς . Όπου στα δυο τελευταία το I phone έχει ξεκάθαρο προβάδισμα .

 Αυτό πχ είναι αποτέλεσμα του Deep Fusion 

 

4BC3CA4F-43F1-4C8D-866D-7C050D29E82C.jpeg

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Καλυτερη λεπτομέρεια το i phone ,όμως θα πω εδώ πως αυτή η διαφορά ΔΕΝ οφείλεται μόνο στον αισθητήρα .

 Είναι ένας συνδυασμός αισθητήρα , Software και επεξεργαστικής ισχύς . Όπου στα δυο τελευταία το I phone έχει ξεκάθαρο προβάδισμα .

 Αυτό πχ είναι αποτέλεσμα του Deep Fusion 

δεν ξέρω που βλέπεις το προβάδισμα, αλλά να απολογηθώ για το (αρκετά παλαιότερο) mi note 10 ότι ο φακός του 108 αισθητήρα είναι πολύ soft στις άκρες (θαμπός) οπότε "ναι" στις άκρες πολλά κινητά με διάφορους αισθητήρες το "τρώνε". Δεν φταίει αυτό που λες. φταίει ο φακός του mi note 10 (που ίσως πάει πακέτο με τον 108 αισθητήρα δλδ όλα τα κινητά με αυτό το σετ έχουν το ίδιο πρόβλημα). Soft φακός στις άκρες είναι συνηθισμένη αδυναμία σχεδόν ΟΛΩΝ των φακών και ειδικότερα μεγαλύτερων αισθητήρων φακών (και σε DSLR, ML κτλ)  απλά αλλού είναι έντονο αλλού όχι τόσο. 

Γενικά απ' οσο το ψάχνω το συγκεκριμένος αισθητήρας παρά τα χρόνια του δεν έχει ξεπεραστεί για αυτό και απαντάται σε πολύ καλά (και ακριβά) σύγχρονα φωτοκινητά ακόμα 

57 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Δεν χρειάζεται να είναι Sony κινητό για να έχει Sony αισθητήρα!!! 
s22 ultra έχω ξέρω ποια κινητά κάνουν την κάμερα μου να φαίνεται σκουπίδι… 😉

Εχεις δίκαιο για το S22. πραγματικά δεν ξέρω η ίδια η samsung πως τα έκανε "σαλάτα" με το δικό της υλικό (να είναι εμφανώς χειρότερη από την xiaomi που της έδωσε τους ίδιους αισθητήρες την ίδια εποχή). Θυμίζει την Sony που μέχρι πρόσφατα (επιφυλάσσομαι για τα τελευταία μοντέλα) είχε παραδοσιακά τις χειρότερες κάμερες και ας είχε.. sony αισθητήρες. Σαν τα δύο τμήματα να μην χωνεύονται μεταξύ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, keysmith είπε

δεν ξέρω που βλέπεις το προβάδισμα, αλλά να απολογηθώ για το (αρκετά παλαιότερο) mi note 10 ότι ο φακός του 108 αισθητήρα είναι πολύ soft στις άκρες (θαμπός) οπότε "ναι" στις άκρες πολλά κινητά με διάφορους αισθητήρες το "τρώνε".

Που βλέπω το προβάδισμα ;;;

 Αλήθεια τώρα μόνο στις άκρες βλέπεις διαφορά ;;

 Στο I phone φαίνεται το χνούδι στη ντομάτα !!!

 Ξανά λέω αυτο είναι δουλεια του Deep Fusion .

 Η δύναμη του επεξεργαστή και το Machine learning του I phone είναι ένα δυο επίπεδα πάνω .

 Μην διαστρεβλώνετε και αυτό που βλέπουμε δηλαδή 

 Το διαβάσαμε και αυτό σήμερα στο insomnia . Το mi note 10 με επεξεργαστή 730G εχει καλύτερο αποτέλεσμα από το 13 pro max !!! 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Που βλέπω το προβάδισμα ;;;

 Αλήθεια τώρα μόνο στις άκρες βλέπεις διαφορά ;;

 Στο I phone φαίνεται το χνούδι στη ντομάτα !!!

 Ξανά λέω αυτο είναι δουλεια του Deep Fusion .

 Η δύναμη του επεξεργαστή και το Machine learning του I phone είναι ένα δυο επίπεδα πάνω .

 Μην διαστρεβλώνετε και αυτό που βλέπουμε δηλαδή 

 Το διαβάσαμε και αυτό σήμερα στο insomnia . Το mi note 10 με επεξεργαστή 730G εχει καλύτερο αποτέλεσμα από το 13 pro max !!! 

και γιατί ρε φιλε το deep fusion δεν κάνει την ίδια δουλειά στο κέντρο; 

Λέμε είναι "softness" του φακού. Δεν είναι λογισμικό ή επεξεργαστικό το πρόβλημα, είναι hardware στο φακό του mi note 10.

Τωρα δες καλύτερα στο σύνολο του καρέ και σκέψου εσύ γιατί το ένα είναι κινητό 600 ευρώ του 2019 πατάει κινητό 1000+ ευρώ στην κάμερα. Γιατί το πρώτο έχει ανώτερο "υλικό" (με την υποσημείωση του "ελαττώματος" που αναφέραμε). Είπαμε το computational photography έχει κάνει παπάδες αλλά το "υλικό" είναι το πρώτο που λαμβάνει τη εικόμα (το σήμα). Αν τα ματάκια σου βλέπουν καλύτερο το iphone οκ, είσαι καλά μείνει εκεί ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, keysmith είπε

και γιατί ρε φιλε το deep fusion δεν κάνει την ίδια δουλειά στο κέντρο; 

Λέμε είναι "softness" του φακού. Δεν είναι λογισμικό ή επεξεργαστικό το πρόβλημα, είναι hardware στο φακό του mi note 10.

Τωρα δες καλύτερα στο σύνολο του καρέ και σκέψου εσύ γιατί το ένα είναι κινητό 600 ευρώ του 2019 πατάει κινητό 1000+ ευρώ στην κάμερα. Γιατί το πρώτο έχει ανώτερο "υλικό" (με την υποσημείωση του "ελαττώματος" που αναφέραμε). Είπαμε το computational photography έχει κάνει παπάδες αλλά το "υλικό" είναι το πρώτο που λαμβάνει τη εικόμα (το σήμα). Αν τα ματάκια σου βλέπουν καλύτερο το iphone οκ, είσαι καλά μείνει εκεί ;)

Σταμάτησα την συζήτηση καλό βράδυ 

 Είπαμε το διαβάσαμε ΚΑΙ αυτό στο insomnia  Το mi note 10 με επεξεργαστή 730G του 19 βγαζει καλύτερες φωτο από το 13 pro max !!!

ΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΣ ΜΕΓΑΛΕ  

 🤣

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Σταμάτησα την συζήτηση καλό βράδυ 

 Είπαμε το διαβάσαμε ΚΑΙ αυτό στο insomnia  Το mi note 10 με επεξεργαστή 730G του 19 βγαζει καλύτερες φωτο από το 13 pro max !!!

ΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΣ ΜΕΓΑΛΕ  

 🤣

Ε πως δεν βγάζει καλύτερες; Σπάσε το τζαμάκι του φακού του 13 προ μαξ και συγκρινετα! Θα δεις ότι έχει δίκιο ο φίλος! Χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Σταμάτησα την συζήτηση καλό βράδυ 

 Είπαμε το διαβάσαμε ΚΑΙ αυτό στο insomnia  Το mi note 10 με επεξεργαστή 730G του 19 βγαζει καλύτερες φωτο από το 13 pro max !!!

ΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΣ ΜΕΓΑΛΕ  

 🤣

σου έδωσα σύγκριση να δεις με τα ματια σου. Διάβασε τι λέει στην υπογραφή το δολάριο και πες μας και εμάς.  Δεν θες να την δεις. Τι άλλο να κάνω; 

Αναφέρεις τον επεξεργαστή ως κριτήριο καλύτερων φωτογραφιών, Δλδ τα cpu cycles πόσο γρήγορα γίνονται κάνουν την καλή φωτογραφία και όχι ο αισθητήρας/φακός?

Εγώ πρέπει να σταματήσω την συζήτηση μαζί σου.

Το cpu speed θα επηρεάσει τον χρόνο εφαρμογής ενός αλγορίθμου βελτιστοποίησης μιας φωτογραφίας (πχ "αποθορυβοποίηση" ή εφαρμογή hdr φίλτρου σε μικρό χρόνο. Δεν αμφιβάλω ότι σε αυτά είναι καλύτερο. 

Ας επέλεγε μεγαλύτερο αισθητήρα από τον Sony IMX703 1/1.66'' (1/1.33΄΄ αυτός της samsung του mi note 10) και με περισσότερα mp να μπορεί να είναι σε όλα τα συστατικά μιας φωτογραφίας καλύτερος. Οτι και να κάνουν τα 12mp στην ανάλυση δεν μπορούν να δώσουν περισσότερη πληροφορία (λεπτομέρια) από τα.. 108 (που γίνονται 27mp με pixel binning). 

Κρίμα να μιλάς έτσι "απαξιωτικά" σε forum φιλων τεχνολογίας.. Εδώ δεν είναι fun club ξέρουν και οι άλλοι να απαντούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, keysmith είπε

Κρίμα να μιλάς έτσι "απαξιωτικά" σε forum φιλων τεχνολογίας.. Εδώ δεν είναι fun club ξέρουν και οι άλλοι να απαντούν. 

Κρίμα είναι σε φόρουμ τεχνολογίας να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου για τους λόγους σου πως ένα midrange κινητό δυο χρόνων με επεξεργαστή ούτε καν κάποιον από το πάνω ράφι πως έχει καλύτερο αποτέλεσμα από την τελευταία ναυαρχίδα της Apple.

 Αυτό κάτσε και σκέψου, τι το προκαλεί και πως μπορείς να το διορθώσεις 

2 ώρες πριν, keysmith είπε

Αναφέρεις τον επεξεργαστή ως κριτήριο καλύτερων φωτογραφιών, Δλδ τα cpu cycles πόσο γρήγορα γίνονται κάνουν την καλή φωτογραφία και όχι ο αισθητήρας/φακός?

 

Κατάλαβε πως το μεγαλύτερο έργο  σε αυτό το μέγεθος φακών - αισθητήρων το κάνει το software .

 Όσο δυνατότερο το CPU τόσο μεγαλύτερος ο όγκος πληροφοριών που μπορεί να διαχειριστεί , τόσο καλύτερο το Machine learning .

 Το I phone 8 και το I phone se 2 μοιράζονται την ίδια κάμερα .

 Δες όμως τι διαφορά έχουν  στις φωτογραφίες .Που νομίζεις πως οφείλεται αυτό ..

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Κρίμα είναι σε φόρουμ τεχνολογίας να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου για τους λόγους σου πως ένα midrange κινητό δυο χρόνων με επεξεργαστή ούτε καν κάποιον από το πάνω ράφι πως έχει καλύτερο αποτέλεσμα από την τελευταία ναυαρχίδα της Apple.

 Αυτό κάτσε και σκέψου, τι το προκαλεί και πως μπορείς να το διορθώσεις 

Κατάλαβε πως το μεγαλύτερο έργο  σε αυτό το μέγεθος φακών - αισθητήρων το κάνει το software .

 Όσο δυνατότερο το CPU τόσο μεγαλύτερος ο όγκος πληροφοριών που μπορεί να διαχειριστεί , τόσο καλύτερο το Machine learning .

 Το I phone 8 και το I phone se 2 μοιράζονται την ίδια κάμερα .

 Δες όμως τι διαφορά έχουν  στις φωτογραφίες .Που νομίζεις πως οφείλεται αυτό ..

Στα απάντησα αυτά. Το τι κάνει το ΑΙ (computational photography) είναι γνωστό αλλά έχει μία βάση που λειτουργεί. Και βεβαια δεν εχει να κάνει με την ταχύτητα του επεξεργαστή. To mi note 10 και mi 10 Pro έχουν ακριβώς το ίδιο υλικό σε hardware κάμερα το ένα 1200€ με κάποιον 8ΧΧ και το άλλο 600€ με sd 730 (με το πρώτο διπλό antutu για την σύγκριση). Ποιο τραβάει καλύτερες φωτογραφίες;

ΚΑΝΕΝΑ από τα δύο.

Τραβάνε ακριβώς τις ίδιες γιατί από πίσω τρέχει το ίδιο λογισμικό είτε από κάμερα της Xiomi είτε άλλη (πχ Gcam). Το ένα (mi note 10) απλά "αγκομαχά" λίγο παραπάνω να την βγάλει και την φτιάξει και το άλλο τα κάνει "ακαριαία". Οπότε ξεκολα με την λάθος αντίληψή σου. Το CPU δεν έχει να κάνει με την ποιότητα της φώτο. Το ΑΙ έχει και τρέχει το ίδιο σε διάφορα υλικά και συσκευές. Η καλύτερη gcam δεν έτρεχε σε pixel γιατί ports της ίδιας σε κινητά με καλύτερο "υλικό" έδιναν καλύτερο αποτέλεσμα. 

Δεν το έχεις ψάξει αρκετά φίλε μου. Το iphone δεν είναι καλύτερο κινητό γιατί έχει την "καλύτερη" κάμερα (αφού δεν την έχει, αν και έχει μια πολύ καλή) αλλά το κινητό είναι περισσότερα πράγματα από την κάμερα για να "δικαιολογούν" την τιμή του (ή να μην την δικαιολογούν για αυτά που πληρώνεις). 

Υ.Γ. Εγώ δεν σου είπα έχει σε όλες τις παραμέτρους καλύτερη κάμερα το mi 10/mi note 10 από το iphone 13 max. Αναφέρθηκα σε συγκεκριμένη παράμετρο τους (που είναι για την κύρια ευρυγώνια κάμερα η ανάλυση/πληροφορία σε καλό φως ίσως και σε χαμηλό φως). Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που δεν μπορώ να έχω άποψη από εδώ. Πρέπει να δω αλλα δείγματα και reviews

 

 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...