Προς το περιεχόμενο

Μοναξιά!!!


andreas-mits

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 ώρες πριν, andreas-mits είπε

Γεια σε όλους είμαι καινούριο μέλος και βρήκα τυχαία αυτό το Forum όχι από οθόνες υπολογιστές κτλ, άλλα από ένα άλλο θέμα πολύ παλαιότερο που έχει να κάνει με την μοναξιά. Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα της μοναξιάς, αισθάνομαι μόνος, βγαίνω για καφέ μόνος ή αλήθεια είναι ότι έχω μια παρέα άλλα αυτό το άτομο αν και το γνωρίζω πολλά χρόνια δεν με γεμίζει το κενό της μοναξιάς που αισθάνομαι μέσα μου. Έχω φτάσει πια στα 36 μου χωρίς φίλους άλλα και χωρίς δεσμό, αυτό που θέλω πραγματικά είναι να βρω φίλους (έστω και έναν) που να με γεμίζει οι παρέα τους να περνάμε καλά, να λέμε ενδιαφέροντα πράγματα, θα ήθελα επίσης και μια κοπέλα να φτιάξω την ζωή μου. Η αλήθεια όμως είναι ότι είμαι ντροπαλό άτομο και δεν πιάνω την κουβέντα εύκολα με τους άλλους και όπως είναι λογικό δυσκολεύομαι να προσεγγίσω και γυναίκα, επίσης κάθομαι συχνά μέσα στο σπίτι κάτι που σίγουρα δεν βοηθάει, αυτό είναι λοιπόν το πρόβλημα μου, κάθε συμβουλή- σχόλιο αποδεκτό.

 

Στο λεω και στο υπογραφω,οσες γυναικες και να βρεις και οσους φιλους και να κανεις,παλι ετσι θα νιωθεις.Οικονομικα πως εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το αλλιώς. Εγώ αισθάνομαι μοναξιά όταν είμαι περικυκλωμένος από ανθρώπους, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, και δεν νιώθω καθόλου μοναξιά όταν είμαι μόνος μου. Βρες τα με την πάρτη σου, κάτι σε ενοχλεί στον εαυτό σου και ο φαινότυπος είναι το αίσθημα μοναξιάς που νιώθεις. Θέλει προσπάθεια και θάρρος να παραδεχτείς τι δεν πάει καλά για να βρεις την λύση, και να μην την κρύβεις κάτω από το χαλάκι με τον γενικευμένο όρο της μοναξιάς. 

Μια ψυχοθεραπεία είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα σιγα, το θεμα ειναι να τα βρεις με τον εαυτο σου. Και εγω περιπου στην ηλικια σου ειμαι. Ειχα 2-3 φιλους τους εκανα σιγα σιγα περα γιατι δεν περνουσα καλα οσο ημουν μαζι τους και επισης η δουλεια με κανει και ξεχνιέμαι. Βεβαια ειμαι σε ενα mood δουλεια σπιτι και το αναποδο τα τελευταια αρκετα χρονια...
και το παλεύω χωρις προβλημα.
Πιστευω αρκετος κοσμος ειναι στην ιδια κατασταση... 

Οπως εγραψε και ο απο πανω. Οσο ειμαι μονος ειμαι σουπερ. Ο κοσμος γενικα ειναι ΓΤΠ...

Επεξ/σία από gorge18
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορι μου γλυκο,θα πρεπει να βρεις εναν καλο ψυχολογο. Δεν στο λεω υποτιμιτικα,ειλικρινα! Ο λογος που δεν ευχαριστιεσαι τιποτε,ειναι γιατι δεν καλυπτονται καποιες αναγκες σου απι τα ατομα που εχεις γυρω σου. Με τη βοηθεια του σωστου ψυχολογου, θα βρεις ποιος πραγματικα εισαι,τι πραγματικα θελεις,κ πως μπορεις να καλυψεις εσυ τις αναγκες σου.Φτιαχνοντας τη σχεση με τον εαυτο σου,θα ελξεις σωστα ατομα διπλα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχαχαχαχ μοναξιά? Φιλε δεν φανταζεσαι ποσο τυχερός εισαι που έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. Απλα ξεκινα και ένα γυμναστήριο και ολα στην παπαρδελα σου 

 

Από πότε η μοναξιά ειναι πρόβλημα? 

Μην κάνεις καμιά λακιαμα και αυτοκτονησεις γαμωπαιδο 

Έχουμε γεμίσει little Angies.... 

3 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Αγορι μου γλυκο,θα πρεπει να βρεις εναν καλο ψυχολογο. Δεν στο λεω υποτιμιτικα,ειλικρινα! Ο λογος που δεν ευχαριστιεσαι τιποτε,ειναι γιατι δεν καλυπτονται καποιες αναγκες σου απι τα ατομα που εχεις γυρω σου. Με τη βοηθεια του σωστου ψυχολογου, θα βρεις ποιος πραγματικα εισαι,τι πραγματικα θελεις,κ πως μπορεις να καλυψεις εσυ τις αναγκες σου.Φτιαχνοντας τη σχεση με τον εαυτο σου,θα ελξεις σωστα ατομα διπλα σου.

Τι ψυχολόγο είμαι εχοτμε μάθει όλοι ψυχολόγο... Κλαιν μαιντ 2 τσιγαρετα λιγο ουισκακι ένα καλό σεξακι και ολα ποπα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα να ασχοληθεις με τη γυμναστική. Σε ενα γυμναστηριο μπορεις να βρεις και γυναικα και φιλους, να φτιαξεις και την εικονα σου, να βελτιωσεις και την υγεια σου. 

Μοναξιά μπορει να νιωθεις ακομα κι οταν εχεις οικογένεια. Μπορει να μην τα εχεις καλα με τον εαυτό σου ας πουμε...... Θα μπορουσε να ειναι και καταθλιψη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Τι ψυχολόγο είμαι εχοτμε μάθει όλοι ψυχολόγο... Κλαιν μαιντ 2 τσιγαρετα λιγο ουισκακι ένα καλό σεξακι και ολα ποπα

Αν παίζει μόνο τσιγαράκι, ουισκάκι και όχι σεξάκι, παίζει πρόβλημα η πρέπει να κανει το 3/3 το παλληκάρι, γιατί στην ουσία αυτό είναι που του λείπει, και η επαφή με το άλλο φύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

 

Στο λεω και στο υπογραφω,οσες γυναικες και να βρεις και οσους φιλους και να κανεις,παλι ετσι θα νιωθεις.Οικονομικα πως εισαι?

Ευχαριστώ για το κουράγιο!! χαχα. Οικονομικά χάλια...

15 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Αγορι μου γλυκο,θα πρεπει να βρεις εναν καλο ψυχολογο. Δεν στο λεω υποτιμιτικα,ειλικρινα! Ο λογος που δεν ευχαριστιεσαι τιποτε,ειναι γιατι δεν καλυπτονται καποιες αναγκες σου απι τα ατομα που εχεις γυρω σου. Με τη βοηθεια του σωστου ψυχολογου, θα βρεις ποιος πραγματικα εισαι,τι πραγματικα θελεις,κ πως μπορεις να καλυψεις εσυ τις αναγκες σου.Φτιαχνοντας τη σχεση με τον εαυτο σου,θα ελξεις σωστα ατομα διπλα σου.

Πηγαίνω σε ψυχολόγο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas-mits είπε

Ευχαριστώ για το κουράγιο!! χαχα. Οικονομικά χάλια...

Ρε μαγκα σε ποια πολη εισαι? Η λυση εινα τα ανωτερω αν και στην δικη σου περιπτωση αν δεν υπαρχει διεξοδος στην πολη που εισαι τοτε κοπανα την για αλλο μερος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragos είπε

Ρε μαγκα σε ποια πολη εισαι? Η λυση εινα τα ανωτερω αν και στην δικη σου περιπτωση αν δεν υπαρχει διεξοδος στην πολη που εισαι τοτε κοπανα την για αλλο μερος

 

Σε μια πόλη που έχει 6 μήνες χειμώνα, μαρέσει το χιόνι Φλώρινα!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas-mits είπε

Σε μια πόλη που έχει 6 μήνες χειμώνα, μαρέσει το χιόνι Φλώρινα!!! 

Mια χαρα.. Φαντασου να ησουν σε κανα Αγρίνιο, ή Θηβα...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Δες το αλλιώς. Εγώ αισθάνομαι μοναξιά όταν είμαι περικυκλωμένος από ανθρώπους, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, και δεν νιώθω καθόλου μοναξιά όταν είμαι μόνος μου. Βρες τα με την πάρτη σου, κάτι σε ενοχλεί στον εαυτό σου και ο φαινότυπος είναι το αίσθημα μοναξιάς που νιώθεις. Θέλει προσπάθεια και θάρρος να παραδεχτείς τι δεν πάει καλά για να βρεις την λύση, και να μην την κρύβεις κάτω από το χαλάκι με τον γενικευμένο όρο της μοναξιάς. 

Μια ψυχοθεραπεία είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου.

Ξεκίνησα το 18 ψυχοθεραπεία από τότε έχω αλλάξει δύο ψυχολόγους και τώρα είμαι δωρεάν σε μια τρίτη!!

1 λεπτό πριν, Argonaute είπε

Mια χαρα.. Φαντασου να ησουν σε κανα Αγρίνιο, ή Θηβα...

Δεν έχει πάντως ζωή εδώ λίγα πράγματα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή βρες χόμπυ: Ψάρεμα, κυνήγι, μηχανοκίνητο αθλητισμό, εθελοντισμό. Αν έχεις έστω και ελάχιστα κοινωνικά skills η παρέα θα έρθει μόνη της. Έπειτα βρες τρόπους να αγαπήσεις τον 'εγώ' χρόνο σου, με μαγειρική, βιντεοπαιχνίδια, διάβασμα ή ότι άλλο σε γεμίζει. Αν αισθάνεσαι ότι αυτά είναι δύσκολο να τα αφομοιώσεις στη ζωή σου, ένας ειδικός θα μπορούσε να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις προς το σωστό δρόμο. Δεν υπάρχει de facto τρόπος αντιμετώπισης της κατάστασης που βιώνεις, κάθε άτομο έχει διαφορετικά όρια-περιθώρια-γούστα στο θέμα παρέας και αντίληψης της μοναξιάς. Σου εύχομαι να βρεις το δρόμο σου γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...