Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps θα παρουσιάσει η Cosmote μέσα στο φθινόπωρο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Thresh είπε

50? Cosmote 31.9 για 100αρα FTTH και Nova/Wind 33 euro για 200αρα FTTH, τιμές χωρίς επιδότηση.

 

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

πρόσφατα έκανα ανανέωση για 24 μήνες συμβόλαιο με 36,40 ευρώ το μήνα για COSMOTE FTTH 100/10

μου δίνετε ελπίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
47 minutes ago, geo9419 said:

Θα πρεπει να σας δωσουν μεσω κεραιών ιντερνετ γιατί για να σκαψουν ολη την Ελλαδα το βρισκω απίθανο. Ας βαλουν περισσότερες κεραίες.

Μια χαρά θα την σκάψουν, αλλά και θα περάσουν εναέριες οπτικές από της κολώνες (ΔΕΗ).

Οι κεραίες που λες θέλουν κι αυτές καλή υποδομή από πίσω για να αντέχουν την αυξημένη κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Δεν υπάρχει κάλυψη του FTTH σε όλη την Αθήνα, υπάρχει κανείς γενικά που να καλύπτεται από αυτά τα προγράμματα;

Σε καμία χώρα δεν υπάρχει μεγάλη πόλη με πλήρη κάλυψη FTTH...

 

Έργα γίνονται πολλά, ειδικά από την Cosmote που τα πάει και αρκετά γρήγορα μάλιστα.

Και βάζουν και FTTH και σε μικρές κωμοπόλεις κλπ (π.χ. Ροδόπολη, Άνοιξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HardwareZone είπε

Σε καμία χώρα δεν υπάρχει μεγάλη πόλη με πλήρη κάλυψη FTTH...

 

Έργα γίνονται πολλά, ειδικά από την Cosmote που τα πάει και αρκετά γρήγορα μάλιστα.

Και βάζουν και FTTH και σε μικρές κωμοπόλεις κλπ (π.χ. Ροδόπολη, Άνοιξη)

Η τελική γραμμή είναι ότι δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται το σύστημα. Εάν είναι το 5G να φτάσει και να εξελιχθεί τόσο γρήγορα που να μπορεί να ξεπεράσει την κάλυψη της οπτικής ίνας με ταχύτητες και unlimited τότε ποιο το νόημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια του insomnia που εχετε πληρπφοριες και inside πληροφορηση, γιατι καθε απογευμα πεφτει το ιντερνετ της κοσμοτε; Τουλαχιστον σε εμενα.

οχι 10-18:00 που δουλευω απο το σπιτι, απο τις 19:30 και μετα με πεθαινουν στο disconnection.

Δεν ειναι οι ταχυτητες το προβλημα τους αλλα η αξιοπιστια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Η τελική γραμμή είναι ότι δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται το σύστημα. Εάν είναι το 5G να φτάσει και να εξελιχθεί τόσο γρήγορα που να μπορεί να ξεπεράσει την κάλυψη της οπτικής ίνας με ταχύτητες και unlimited τότε ποιο το νόημα

Τι "δεν ανταποκρίνεται" ακριβώς;

Η οπτική ίνα που περνάνε είναι ικανή να εξυπηρετήσει ταχύτητες μέχρι και 2.5Gbps (αν είσαι π.χ. μονοκατοικία)...

Όπου παίζει μπάλα Cosmote και σε δεύτερο βαθμό η Wind, τα έργα πάνε καλά.
Η Vodafone κλασικά αργεί πολύ σαν φτωχός συγγενής.

Σύγκριση mobile technology με σύνδεση καλωδίου δεν υπάρχει.
Επίσης μην ξεχνάς πως και το mobile internet θέλει υποδομές.
Πως πιστεύεις φτάνει το internet στην κεραία από την οποία παίρνει σήμα το κινητό σου/LTE modem σου;
Τι συνδέσεις (backbone) πιστεύεις πως έχουν κατά μέσο όρο οι κεραίες 4G και 5G ?

2 λεπτά πριν, BrianMolko είπε

Παιδια του insomnia που εχετε πληρπφοριες και inside πληροφορηση, γιατι καθε απογευμα πεφτει το ιντερνετ της κοσμοτε; Τουλαχιστον σε εμενα.

οχι 10-18:00 που δουλευω απο το σπιτι, απο τις 19:30 και μετα με πεθαινουν στο disconnection.

Δεν ειναι οι ταχυτητες το προβλημα τους αλλα η αξιοπιστια τους

Επίτηδες το κάνουν σε εσένα γιατί τρως πολύ ταχύτητα ρίχνοντας την αξιοπιστία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

 

Επίτηδες το κάνουν σε εσένα γιατί τρως πολύ ταχύτητα ρίχνοντας την αξιοπιστία τους.

Ασοβαρο εντελως το σχολιο σου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νέας γραμμές μπήκανε αλλα ftth διαθεσιμότητα ακόμη δεν έχουμε δει. Για αρχή ας βάλει δυνατότητα ftth παντού παρα να έχουμε τη σαπίλα του vdsl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikorolis είπε

Προσωπικά επειδή το έχω ως στόχο την αναβάθμιση της σύνδεσης μου από τα 100/10 στα 1000/100 θα παρακολουθήσω αυτή την εξέλιξη με ενδιαφέρον.

Αναμένω περισσότερες λεπτομέρειες και φυσικά τιμές.

 

Δυστυχώς αρκετές περιοχές του κέντρου της Αθήνας έχουν αυτό το θέμα

Εδώ στο κέντρο της Αθήνας που είναι η περιοχή των Εξαρχείων (Αρχαιολογικό Μουσείο) (Πολυτεχνείο) κτλ...και η μέγιστη ταχύτητα έως αυτή την στιγμή είναι τα 24 Mbps δηλαδή το ADSL πέρασαν καλώδια οπτικών ινών και καμπίνες κτλ αλλά ακόμα δεν είναι διαθέσιμο τίποτα

Αν μια επιχείρηση θέλει παραπάνω τότε είναι υποχρεωμένη να πάει σε μισθωμένη όπως έχει κάνει και η εταιρεία στην οποία εργάζομαι.

Θα ήταν καλός ανταγωνισμός αν η INALAN που δίνει 100/100 είχε κάλυψη στην Αθήνα ώστε να τους ζορίσει λίγο τους άλλους και να ανεβάσουν ταχύτητες στα έργα αναβάθμισης αλλά...

Και σε εμάς πρόπερσι πέρασαν οπτικές, έφτασαν μπροστά από κάθε κτίριο με ένα μικρό κουτάκι στον δρόμο κολλητό στην προσοψη του κτιρίου και το σφράγισαν. Ρώτησα τους εργάτες τι εργασίες έκαναν εκεί γιατί ήταν πολύ κοντά στον τοίχο της προσοψης και μου λένε οπτικές ίνες. Τώρα πότε και αν θα μπορέσουμε να τις χρησιμοποιησουμε για κατι δεν ξέρω. Για να τραβήξουμε γραμμή μέχρι μέσα είναι μπελάς. 

Από τότε που βάλαμε dsl από την HOL το 2005, πότε δεν πιαναμε στο σπίτι την ονομαστική ταχύτητα. Όταν έβαλα dsl 768 kbps δεν θυμάμαι με πόσο κατέβαζα μέγιστο. Αργότερα έγινε κάποια αναβάθμιση και από τα 768 πήγα στα 2-2.5 mbps, κατέβαζα μέγιστο με 350 kb/s. Τώρα εδώ και 5 χρόνια με 24αρα κατεβάζω μέγιστο 1.1 με 1.2 MB/s. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HardwareZone είπε

 

Σχετικός φαίνεσαι εσύ :D

Περί τα 13dB signal loss ανά km καλωδίου χαλκού... και αυτό είναι υπό καλές συνθήκες, και όχι με καλώδια του 1920 και με καμμιά 15αριά ματίσματα το καθένα που έκοβαν κάθε φορά στα έργα που έκαναν οι δήμοι.

Είτε ADSL είτε VDSL/VDSL2 που πατάει σε χάλκινο δίκτυο έστω στο last mile, αν εσύ είσαι 300+ μέτρα καλωδιακής απόστασης από το ΚΑΦΑΟΥ πολύ απλά ΔΕΝ θα πιάσεις την ταχύτητα που ονειρεύεσαι.
Δεν φταίει καμμία ελληνική εταιρία, και ούτε κάποια εταιρία του εξωτερικού θα σε έσωζε.
Λέγεται ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ADSL/VDSL.

Επόμενος άσχετος plz!

 

Σου φαίνεται περίεργο πως δουλεύουν οι εταιρίες λες και έχεις ανοίξει ολους του δρόμους και είδες τις υποδομές  ότι είναι χαλιά και τόσα χρονιά δεν μπορούσαν να δώσουν παραπάνω μια χαρά μπορούσαν απλα δεν το εκαναν η οπτικη ινα είναι άλλο θέμα άσχετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρες μαρες κουκουναρες ! 

Με 100 ταχύτητα είχα 92-93. Μόλις αναβαθμίστηκε δωρεάν σε 200αρα, έπεσα σε 65-67. Ήρθε ο τεχνικός και με ύφος γκουρού της τεχνολογίας, μου είπε ότι φταίει ο χαλκός και η γραμμή μου δεν σηκώνει πάνω από 50 και ήταν παράδοξο που είχα 92-93 !!! Επίσης ενημέρωσε την cosmote , που μου έστειλε μήνυμα sms, να επανεξετάσουμε την χρέωση της γραμμής, σε νέα βάση ,με πρόγραμμα 50αρας πλέον, όχι 100αρας !!!  Δηλαδή αν υποβαθμιστω σε 50αρα, θα έχω 50 ή θα πάω στα 25 και με την δωρεάν αναβάθμιση , φθάσω στα 35 - 38 ???? Γκουρού της τεχνολογίας και  ξερολες !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, emperor4her είπε

Ναι θα γίνω γραφικός.. αλλά εγώ ακόμη πληρώνω στο κέντρο της Πάτρας 50αρα, και συνδέομαι με 23-25...

αδελφέ, μην πας μακριά....στο τετράγωνο που μένω, η κάτω πλευρά εχει 200αρες και από το 2ο σπίτι και πάνω 8-10mbps γιατί δεν έχουν βάλει καμπίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Και σε εμάς πρόπερσι πέρασαν οπτικές, έφτασαν μπροστά από κάθε κτίριο με ένα μικρό κουτάκι στον δρόμο κολλητό στην προσοψη του κτιρίου και το σφράγισαν. Ρώτησα τους εργάτες τι εργασίες έκαναν εκεί γιατί ήταν πολύ κοντά στον τοίχο της προσοψης και μου λένε οπτικές ίνες. Τώρα πότε και αν θα μπορέσουμε να τις χρησιμοποιησουμε για κατι δεν ξέρω. Για να τραβήξουμε γραμμή μέχρι μέσα είναι μπελάς. 

Από τότε που βάλαμε dsl από την HOL το 2005, πότε δεν πιαναμε στο σπίτι την ονομαστική ταχύτητα. Όταν έβαλα dsl 768 kbps δεν θυμάμαι με πόσο κατέβαζα μέγιστο. Αργότερα έγινε κάποια αναβάθμιση και από τα 768 πήγα στα 2-2.5 mbps, κατέβαζα μέγιστο με 350 kb/s. Τώρα εδώ και 5 χρόνια με 24αρα κατεβάζω μέγιστο 1.1 με 1.2 MB/s. 

Άμα είναι "μπελάς" να κάνεις μια φορά στην ζωή σου αίτηση (πωωω τι θερμίδες κάψαμε απόψε!!) και κουπόνι που τρέχει μέχρι το Σεπτέμβρη, για να σου κάνουν εγκατάσταση τα συνεργεία που είναι δωρεάν, ποτέ θα το κάνεις; αν σαρεσει το κάρβουνο και το μαζούτ δικό σου καπριτσιο είναι που μένεις με adsl και με PSTN γιατί όχι, με όλα τα προβλήματα που έχει και τα έχουν πει τόσοι εδώ μέσα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geo9419 είπε

Ημουν στην Χαλκιδικη- Νικητη μια εβδομαδα για διακοπές και στο σπιτι που νοικιάζαμε η ταχυτητα με το ζορι ηταν 10-12 mbps. Ειχαμε όμως στο βουνό απεναντι την κεραια της Cosmote και το κινητό μου με 4G+ (5G δεν μου το αναβαθμιζει η Cosmote) επιανε 240 mbps download.

Θα πρεπει να σας δωσουν μεσω κεραιών ιντερνετ γιατί για να σκαψουν ολη την Ελλαδα το βρισκω απίθανο. Ας βαλουν περισσότερες κεραίες.

*Η απορία μου για όσους ξερουν πιάνει το 4G+ τετοιες ταχύτητες?

Internet εχουμε vdsl 50mb αρκετα χρονια αλλα το upload ειναι τραγικο στα 5mb. Με 4G+ εδω που ειμαι πιανω 150MB δεν ειναι καθολου ασχημα. Αλλα τα δουλευω οταν εχω απεριοριστα αλλιως δεν συμφερει καθολου με αυτα που δινουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...