Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps θα παρουσιάσει η Cosmote μέσα στο φθινόπωρο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, NikolasKon14 said:

Γιατί οι ανάγκες αυξάνονται;

Για να μην χρειάζεται να αφήνεις πχ μια κονσόλα ή ένα pc ανοιχτό όλο το βράδυ για να κατεβάσεις ένα 100+GB game.

Αν δεν κάνω λάθος, ούτε 4Κ ΥΤ video δεν μπορείς να δεις με 24αρα. Καλώς ή κακώς μια 4Κ TV την παίρνουμε για να βλέπουμε native ανάλυση, όχι downsized.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, nikos121 είπε

Ναι ναι 1 λεπτο. Συγκεντρωνω ολα τα στοιχεια απο την επισημη ερευνα που διεξηχθει και τα ποσταρω αναλυτικα με διαγραμματα κλπ

Καταλάβαμε...

16 ώρες πριν, vsterg είπε

Πάντως σήμερα που κάλεσα 13888 για τεχνικό θέμα, αναγκάστηκα να το κλείσω μετά από 45 λεπτά αναμονή....

Ας βελτιώσουν την οργάνωση τους πρώτα.

Ταυτόχρονα ότι μπορούν να γίνουν δεν σου παιρνάει απο το μυαλό έ; Εγώ προχθές που χρειάστηκε να καλέσω απάντησαν σε λιγότερο απο λεπτό οπότε σύμφωνα με την δική μου εμπειρία μπορούν να προχωρήσουν άμμεσα 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/8/2022 στις 4:38 ΜΜ, HardwareZone είπε

Μάγκα μου, αφού είσαι τεχνικός δεν θα έπρεπε να γράφεις αρλούμπες.
Το στην περιοχή που είσαι, αν είναι το παλιό ΚΑΦΑΟΥ, δηλαδή δεν έχει τα καινούργια 2φυλλα/3φυλλα με VDSLam, τότε πολύ απλά είσαι άτυχος και μένεις με ADSL2+.
Όλα τα ΚΑΦΑΟΥ έχουν προγραμματιστεί να αλλαχθούν είτε με VDSL2 είτε με FTTH υποδομή τα ερχόμενα χρόνια.
Το γιατί είστε ακόμα με το παλιό μπορεί να ευθύνεται από τον δήμο σου που μπορεί να ζήταγε τρελλά λεφτά και πράγματα από τους τηλ. παρόχους για να κάνουν έργα, είτε να μην είστε στις προτεραιότητες του ΟΤΕ/Wind/Nova/Vodafone.

Η οπτική ίνα και η αντίστοιχη υποδομή ουδεμία απολύτως σχέση και σύνδεση δεν έχει με την παρούσα κατάσταση στην περιοχή και την γραμμή σου.

Από έναν πραγματικό τεχνικό :)

Αγαπητέ μου φίλε δεν ξέρω αν είσαι ή όχι τεχνικός και ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει 

όταν γράφουμε σε μια δημόσια διαδικτυακή ιστοσελίδα/κοινότητα ακολουθούμε τους όρους χρήσης/κανόνες λειτουργίας της αλλά το κυριότερο ακολουθούμε την δεοντολογία του διαδικτύου που λέει για σεβασμό στους συνομιλητές και στις απόψεις.

Αλλά από έναν άνθρωπο 50 χρονών ο οποίος έχει και τις γνώσεις και την εμπειρία σε αυτό που λέγεται πληροφορική

Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτό που λες για αναβάθμιση τον καφάο ή αλλιώς καμπίνων είναι απλά στην διακριτική ευχέρεια των παρόχων να το κάνουν ή όχι

Δεν τους υποχρεώνει κανείς και αν βασιστούν και σε έναν κανονισμό που λέει για τα καφάο/καμπίνες που είναι έως 550μ από τα κέντρα (Α/Κ) δεν αναβαθμίζουν και τελείωσε η ιστορία

Αυτό το ζήτημα συμβαίνει στην δική μου περιοχή του κέντρου της αθήνας - παγκράτι

Αυτός ήταν και ο λόγος που έφυγα από τον χαλκό και πήγα στις οπτικές ίνες και σώθηκα.

Αυτός ήταν και ο λόγος που σε όλη την περιοχή έγιναν οι εργασίες για οπτικές ίνες FTTH από την VODAFONE που έχει την υποδομή σε Βύρωνα/Παγκράτι αλλά και από τους άλλους COSMOTE/WIND και όσοι έβαλαν/συνδέθηκαν με οπτική ίνα ούτε ζωγραφιστό θέλουν να δουν τον χαλκό και το ADSL/VDSL ούτε φυσικά τους ενδιαφέρει τα περί καφάο/καμπίνες κτλ...

Στις 7/8/2022 στις 8:47 ΜΜ, random_dude είπε

Στα επαγγελματικά συμβόλαια

Για τα επαγγελματικά πακέτα λέω, όχι για τα οικιακά.

Το "πάλι καλά" δεν μου λέει κάτι. Νοικιάζω έναν dedicated στο εξωτερικό με 1Gbit unmetered το πολύ με €100/μήνα. Γιατί να δώσω στην Inalan τα διπλά, χώρια το κόστος του hardware μετά.

Αν θέλουν να σοβαρευτούν οι ελληνικοί πάροχοι θα πρέπει να δουν τι χρεώσεις υπάρχουν διεθνώς. Στο οικιακό δεν έχουμε επιλογές οπότε θα πληρώσουμε/πάρουμε ότι έχουν, αλλά για servers κλπ όπου έχουν νόημα συνδέσεις πάνω από 300Mbps υπάρχει πληθώρα επιλογών έξω με υποπολλαπλάσιο κόστος.

Εγώ πάντως σε επαγγελματικό συμβόλαιο που έχουμε με την INALAN για υποκατάστημα της εταιρείας μας στην περιοχή της Ν. Ιωνίας (Περισσός) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον δικό μας εξοπλισμό ούτε με τις Static IP που ζητήσαμε να έχουμε και η ταπεινή σύνδεση των 100/100 διαχειρίζεται 200+ μηχανήματα.

Επίσης στο διαδίκτυο δεν μετράει η ταχύτητα που έχεις

Αυτό που κοστίζει είναι το Bandwidth / Traffic

για αυτό και δεν πιστεύω τα περί UnMetered 

εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι σου δίνει 1Gigabit UnMetered με 100 ευρώ/μήνα είσαι ελεύθερος να το κάνεις

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2022 στις 9:03 ΜΜ, HateMe είπε

Γίνε πιο συγκεκριμένος. 
Συνδέεσαι με WIFI η με ethernet ;
Στα πόσα κλειδώνει το ρούτερ σου ; 
Η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου είναι οκ ; 

Έχεις ελέγξει με ηλεκτρολόγο ΔΙΚΟ σου ; 

Επειδή έχω δουλέψει ΧΡΟΝΙΑ σε εξυπηρέτηση τεχνικών ζητημάτων και όχι μόνο, το 80% των πελατών δεν ξέρουν που πάνε τα 4 και νομίζουν ότι πάντα φταίει η εταιρία που είναι.

Δεν το λέω για σένα συγκεκριμένα και γι'αυτό σε ρώτησα ότι σε ρώτησα. 

Όχι καλά τα λες, αλλά τσεκαρισμςνα  ολα.. στον ΟΤΕ μου είχαν πει μάλιστα πρόσφατα όταν είμαι ευχαριστημένος που πιάνω τόσα! Lan, σε όλο το σπίτι που καταλήγουν σε swich. 

Στις 7/8/2022 στις 9:44 ΠΜ, Armoral είπε

Άλλαξε Modem ή αν δεν αλλάξει κάτι ζήτησε υποβάθμιση, η οποία δε νομίζω να ωφελήσει.

Μπορείς να προσθέσεις το Booster και να έχεις έως +60mbps για τα πρώτα 100 Gb χρήσης και +15 για τα υπόλοιπα.

Τι να την κάνω την υποβάθμιση? Πλέον υπάρχει πενηντάρα ή 24αρα. 

Με την 24 συνδέομουν παλιά με 14..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2022 στις 8:40 ΜΜ, emperor4her είπε

Όχι καλά τα λες, αλλά τσεκαρισμςνα  ολα.. στον ΟΤΕ μου είχαν πει μάλιστα πρόσφατα όταν είμαι ευχαριστημένος που πιάνω τόσα! Lan, σε όλο το σπίτι που καταλήγουν σε swich. 

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να βρεις ένα fritzbox router από κανα φίλο σου η τίποτα τέτοιο; 
Υπάρχει ένα καλό κολπάκι που μπορείς να πιάσεις το μαξ της ταχύτητας σου.

Καλό ήταν να βρεις ένα να δεις αν δουλέψει σε σένα το tweak και αν δουλέψει να αγοράσεις ένα δικό σου.

Αξίζει τα λεφτά του.


Εγώ εδώ που είμαι πχ έπιανα 42 και κατέβαζα με 4.2 / 4.5 (το αναφέρω σε περίπτωση που πεταχτεί κάποιος και πει ότι είναι εικονικό 🤡)
Και απ την ώρα που έκανα το tweak είμαι κανονικά στα 55 / 5 και κατεβαζω με 6++ χωρίς αποσυνδέσεις και αηδίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/8/2022 στις 6:49 ΜΜ, Thresh είπε

Την έχει αναλάβει η Wind νομίζω?

Πρώτα είχε πάρει το έργο η vodafone όπου για 3 χρόνια δεν έβαλε καμπίνα εκτός από την βιομηχανική περιοχή.

Μετά το ζήτησε ο ΟΤΕ αλλά το πειρε η wind που μετά από αρκετή καθυστέρηση έβαλε καμπίνες σε όλο το Ηράκλειο.

Έχει ενεργοποιήσει πολλές εμένα πριν μια εβδομάδα ενεργοποίησε την δικιά μου σε λίγο πιο απόμερη περιοχή 2.5 χλμ από το τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ 

Οι γραμμές δυστυχώς είναι ένα μεγάλο θέμα και στο Ηράκλειο, είναι πάρα πολύ παλιές.

Τώρα συνδέομαι από 20 έως 70 με 100αρα γραμμή εντελώς ασταθής.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα της ασύμμετρης ανάπτυξης αστικών περιοχών σε εποχές ADSL/VDSL, απλά συνεχίζεται και θα συνεχιστεί και με το FTTH.

Άλλες αστικές περιοχές ήδη έχουν από καιρό FTTH και συνεχίζουν να «γαζώνονται» και άλλες δεν έχουν καν ξεκινήσει, και έχουν πάρα πολλά χρόνια μπροστά να διανύσουν για να καλύψουν ένα στοιχειώδες ποσοστό του πληθυσμού τους.

Μέσα στις τελευταίες βρίσκονται ακόμα και κέντρα Αυτοδιοικητικών Περιφερειών. Αστεία πράγματα ασύμμετρης ανάπτυξης, με τις «ευχές» της ΕΕΤΤ πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι νέες ταχύτητες COSMOTE Fiber θα διατεθούν εμπορικά, μετά την έγκρισή τους από την ΕΕΤΤ, σε περιοχές με υποδομή Fiber To The Home. Στόχος είναι η εμπορική διάθεση στις 15 Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2022 στις 7:12 ΜΜ, emperor4her είπε

Ναι θα γίνω γραφικός.. αλλά εγώ ακόμη πληρώνω στο κέντρο της Πάτρας 50αρα, και συνδέομαι με 23-25...

Κλασική περίπτωση βλάβης...οι περισσότεροι έτσι είμαστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...