Προς το περιεχόμενο

Ανεργία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

   Το σημερινό θέμα αφορά την δυνατότητα κάποιου να εργαστεί πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μετά από δύο χρόνια αφότου πήρε το πτυχίο του χωρίς εργασιακή εμπειρία. Δηλαδή, οι εταιρείες θα το θεωρήσουν μειονεκτήματα ότι μετά από δύο χρόνια άρχισε να ασχολείται με αυτό που σπούδασε; Θα μπορούσαμε να αναπτύξουμε τους λόγους αυτής διετούς καθυστέρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορείς να επικαλεστείς ό,τι θες αν σε ρωτήσουν κάτι τέτοιο. Προσωπικά, οικογενειακά ή προβλήματα υγείας. Αν ο εργοδότης επιμείνει και θέλει να μάθει λεπτομέρειες, σήκω και φύγε, χάνεις τον χρόνο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοούσα ακριβώς αυτή την περίπτωση αλλά, γενικότερα τι μπορεί να έχει συμβεί και να έχει καθυστερήσει να αρχίσει να ασχολείται με το αντικείμενο των σπουδών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stcha είπε

Δεν εννοούσα ακριβώς αυτή την περίπτωση αλλά, γενικότερα τι μπορεί να έχει συμβεί και να έχει καθυστερήσει να αρχίσει να ασχολείται με το αντικείμενο των σπουδών του.

Ένα παράδειγμα θα μπορούσε να είναι η πανδημία του COVID.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν μεσω πανδημιας μπορεις να βρεις πολλες δικαιολογιες πχ αρρωστια δικη σου η συγγενους, δυσκολια να βρεις δουλεια. Μπορεις επισης να πεις οτι δουλευες περιστασιακα με μαυρα μεχρι να βρεις κατι στο αντικειμενο σου. Πχ ιδιαιτερα, σαν εργατης-τεχνικης κλπ.

Τα κενα στο βιογραφικο ειναι προβλημα σε καποιον με σημαντικη εργασιακη εμπειρια οχι τοσο σε καποιον που τωρα ξεκιναει. Που και παλι με σωστο μαρκετινγκ ολα μπορουν να πουληθουν. Εκτος πια αν καποιος εχει ενα κενο μιας 5ετιας που χωρις λογο καθοταν και κοιταγε το ταβανι.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο αυτο που λεει ο @OxiGiannisGiannakis για το μαρκετινγκ, φιλε ΤS. Αν μπορεις να πουλησεις σωστα τον εαυτο σου, θα σωσεις πολλες καταστασεις. 

Οσον αφορα την περιπτωση σου, ειδικα εν μεσω πανδημιας (και σοβαρης πανδημιας, με lockdowns, βαριες μεταλλαξεις), μπορεις να βρεις καποιες δικαιολογιες. Οποτε μη μασας, προχωρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yanis13 είπε

Σωστο αυτο που λεει ο @OxiGiannisGiannakis για το μαρκετινγκ, φιλε ΤS. Αν μπορεις να πουλησεις σωστα τον εαυτο σου, θα σωσεις πολλες καταστασεις. 

Οσον αφορα την περιπτωση σου, ειδικα εν μεσω πανδημιας (και σοβαρης πανδημιας, με lockdowns, βαριες μεταλλαξεις), μπορεις να βρεις καποιες δικαιολογιες. Οποτε μη μασας, προχωρα!

Δυστυχώς, σε εμένα δεν ήταν μόνο η πανδημία ήταν και άλλα όπως πρόβλημα υγείας (όχι COVID), αντικείμενο σπουδών που δεν μου άρεσε, συμμετοχή σε μεταπτυχιακό, οικογένεια που δεν δεχόταν τις επιλογές μου και με κατέκρινε για όλα και στρατός. Όλες οι ατυχίες σε εμένα (εκτός από το μεταπτυχιακό που δεν ήταν ατυχία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stcha είπε

Δυστυχώς, σε εμένα δεν ήταν μόνο η πανδημία ήταν και άλλα όπως πρόβλημα υγείας (όχι COVID), αντικείμενο σπουδών που δεν μου άρεσε, συμμετοχή σε μεταπτυχιακό, οικογένεια που δεν δεχόταν τις επιλογές μου και με κατέκρινε για όλα και στρατός. Όλες οι ατυχίες σε εμένα (εκτός από το μεταπτυχιακό που δεν ήταν ατυχία).

Αυτο φιλε μου να το αποβαλλεις απο μεσα σου οπωσδηποτε. Αν ηξερες τι λουκι και δυσκολιες τραβαει ο καθενας, θα παθαινες σοκ.

Πλεον ολα αυτα ειναι γεγονοτα, περασαν, τελος. Χτισε τη ζωη σου σιγα σιγα, χωρις να "κλαιγεσαι" (φιλικα το λεω) για το παρελθον. Προχωρα δυνατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Stcha είπε

Δεν εννοούσα ακριβώς αυτή την περίπτωση αλλά, γενικότερα τι μπορεί να έχει συμβεί και να έχει καθυστερήσει να αρχίσει να ασχολείται με το αντικείμενο των σπουδών του.

Ασχολουμαι με τον πρωτογενή  τομέα απο πριν πάρω το πτυχίο και συνέχισα μετά, και παράλληλα κανω κι αλλες δουλειές, ο,τι τύχει, για λόγους βιοπορισμού. παρόλα αυτα ως πτυχιούχος δεν εργάστηκα ποτέ γιατι δεν εβρισκα αντίστοιχη δουλειά στο μέρος που ζούσα και δεν είχα κεφάλαιο για δική μου επιχείρηση (που χωρις υπερβολές θα πήγαινε άπατη καθως υπάρχουν παρα πολλοι στην περιοχή και μάλιστα ντόπιοι, ποιος θα ερχόταν σε μένα?). Δηλαδή το κενό στο βιογραφικό είναι τεράστιο. Μέχρι τώρα δε με ρώτησε κανεις γιατι δεν εργάστηκα στον τομέα μου, απέρριψα πολλές θέσεις λόγω μεγάλης απόστασης και με απέρριψαν σε πολλές αλλες που μπορουσα να πάω γιατι έχω παιδιά. Ενδιάμεσα θέματα σοβαρα υγείας, παιδι ΑμεΑ, εργασία συζυγου πολύ μακρια, κλπ.

Ολοι πάνω κάτω περνάμε δυσκολίες, προχωράμε λοιπόν και πορευόμαστε με αυτές. Πίστεψε στον εαυτό σου, πουλησε τον σωστά, πχ μπορείς να πεις οτι λόγω καραντίνας, στρατού και μεταπτυχιακού δεν ήταν προτεραιότητα σου η ευρεση εργασίας και οτι στον ελευθερο χρόνο σου προτιμούσες να μαθαίνεις πράγματα για το αντικείμενο σου. Τα τελευταία 2μισι χρόνια ήταν για όλους μας πολύ δύσκολα σε όλους τους τομείς, αρρωστήσαμε, αρρωστησαν δικοί μας ανθρωποι, κάποιοι πέθαναν, επηρεαστήκαμε ψυχολογικά, ζοριστήκαμε οικονομικά, επίσης κάποιοι βρήκαμε νεους τρόπους να δουλεύουμε ή να μαθαίνουμε.

Μην κολλάς λοιπον στο παρελθόν, και οι περισσότεροι εργοδότες δεν πέρασαν ευκολα με αναστολές εργασιας, τηλεργασία που δεν είχαν ιδέα τι ήταν, ζημιες χιλιάδων ή εκατομμυρίων, συν τα αντίστοιχα με μας προσωπικά/οικογενειακά προβλήματα. Δεν υπάρχει λοιπον περίπτωση να σου πει κανεις γιατι έχεις εργασιακό κενό εν μέσω πανδημίας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gingerbread είπε

Είναι τόσο κακό να έχεις 2 χρόνια κενό στο μοντελινγκ;

Ειδικά εκεί χτυπάει πολύ ασχημα. ουτε ενα ινστα, ουτε ενα τικ τοκ ρε αδερφε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Ειδικά εκεί χτυπάει πολύ ασχημα. ουτε ενα ινστα, ουτε ενα τικ τοκ ρε αδερφε?

Προσωπικά έχω πει πολλά όχι. Εγώ για vogue δεν φωτογραφίζομαι, μου χαλάει το image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Ειδικά εκεί χτυπάει πολύ ασχημα. ουτε ενα ινστα, ουτε ενα τικ τοκ ρε αδερφε

 

Έχω Instagram. Το πρόβλημα υγείας που είχα είναι αρθρίτιδα και ο γιατρός μου συνέστησε να μην βγαίνω έξω και να παίρνω φαρμακευτική αγωγή. Δεν είναι εύκολο να το ξεπεράσεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Stcha είπε

 

Έχω Instagram. Το πρόβλημα υγείας που είχα είναι αρθρίτιδα και ο γιατρός μου συνέστησε να μην βγαίνω έξω και να παίρνω φαρμακευτική αγωγή. Δεν είναι εύκολο να το ξεπεράσεις αυτό.

όταν λες να μη βγαίνεις έξω? γιατι στην αρθριτιδα οι γιατροι συστήνουν να περπατας να κολυμπας και γενικά να κάνεις ηπια ασκηση για να μην ατροφήσουν οι μυες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

όταν λες να μη βγαίνεις έξω? γιατι στην αρθριτιδα οι γιατροι συστήνουν να περπατας να κολυμπας και γενικά να κάνεις ηπια ασκηση για να μην ατροφήσουν οι μυες 

Να περιορίσω τις μετακινήσεις μου μου είπε ο γιατρός και λογικό είναι αφού όταν περπατούσα με πονούσε το πόδι μου. Αλλά, υπάρχει και κάτι πιο σημαντικό που δικαιολογεί την διετή απουσία από την αγορά εργασίας όπως η απουσία ερωτικής συντρόφου. Αυτό είναι το σπουδαιότερο και το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...