Προς το περιεχόμενο

M.2 SSD - Πως γίνεται το Clone / Αντιγραφή


Lollipop34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Έχω ένα laptop με 1TB nvme επάνω και θέλω τώρα να βάλω τον 2TB Samsung evo plus 970 ο οποίος να έχει τα υπάρχων αρχεία μου , Windows κτλπ κτλπ. Υπάρχει τρόπος να κάνω κλωνοποίηση τον υπάρχον 1TB στον 2TB? Θέλω τεχνικό? Θέλω έξτρα εργαλεία ? Γνωρίζει κάποιος πχ το κόστος να τελειώσω μπαμ μπαμ αντί να κάνω φορματ από την αρχή και φτου ξανά από την αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει με κάποιον τρόπο να βρεθούν και οι δύο δίσκοι στο ίδιο μηχάνημα ή να χρησιμοποιήσεις ένα τρίτο δίσκο ως "ενδιάμεσο". Ή θα πάρεις λοιπόν μια εξωτερική θήκη για τον 970 (πχ Σκρουτζ), ή θα βρεις έναν εξωτερικό τουλάχιστον 1TB, θα κάνεις τον δικό σου κλώνο εκεί και μετά (με κάποιο live CD προφανώς γιατί ο παλιός σου δίσκος θα έχει βγει από το μηχάνημα) θα κάνεις κλώνο τον εξωτερικό στον καινούριο.

Εγώ μάλλον θα πήγαινα στην πρώτη λύση γιατί θα σου μείνει και η θήκη μετά για να κάνεις τον παλιό σου δίσκο εξωτερικό και να τον χρησιμοποιείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lollipop34 είπε

Καλησπέρα σας. Έχω ένα laptop με 1TB nvme επάνω και θέλω τώρα να βάλω τον 2TB Samsung evo plus 970 ο οποίος να έχει τα υπάρχων αρχεία μου , Windows κτλπ κτλπ. Υπάρχει τρόπος να κάνω κλωνοποίηση τον υπάρχον 1TB στον 2TB? Θέλω τεχνικό? Θέλω έξτρα εργαλεία ? Γνωρίζει κάποιος πχ το κόστος να τελειώσω μπαμ μπαμ αντί να κάνω φορματ από την αρχή και φτου ξανά από την αρχή?

Αν γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις ναι θα χρειαστεί και συσκευή εξωτερική (όπως αναφέρθηκε) να έχεις για να βάλεις τον νέο δίσκο εκεί αλλά και εφαρμογή που θα κάνει την δουλειά της κλωνοποίησης.

Σε δωρεάν εφαρμογές δες:

 Macrium Reflect

AOMEI Backupper

 

Σε επι πληρωμή δες:

Acronis

EaseUS Todo Backup

 

Μφχ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kormos είπε

Αν γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις ναι θα χρειαστεί και συσκευή εξωτερική (όπως αναφέρθηκε) να έχεις για να βάλεις τον νέο δίσκο εκεί αλλά και εφαρμογή που θα κάνει την δουλειά της κλωνοποίησης.

Σε δωρεάν εφαρμογές δες:

 Macrium Reflect

AOMEI Backupper

 

Σε επι πληρωμή δες:

Acronis

EaseUS Todo Backup

 

Μφχ

 

Τι φάση είναι ακριβώς το Acronis ? Επειδή δεν είμαι σε φάση για άλλες αγορές,  θα ήθελα να να πήγαινα κάπου αν ήταν να μου το έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο λίγο γιατι κάτι δεν καταλαβαίνω.

λες το λαπτοπ εχει 1ΤΒ και εσυ θες να βάλεις τον 2ΤΒ που περιέχει ηδη τα αρχεία σου κλπ. Το πιο εύκολο ειναι να κουμπώσεις τον 2ΤΒ και λογικά (αν μιλάμε για ιντελ σύστηματα) με μια επανεγκατάσταση drivers θα παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

λες το λαπτοπ εχει 1ΤΒ και εσυ θες να βάλεις τον 2ΤΒ που περιέχει ηδη τα αρχεία σου κλπ.

Δες το λίγο καλύτερα

4 ώρες πριν, Lollipop34 είπε

θέλω τώρα να βάλω τον 2TB Samsung evo plus 970 ο οποίος να έχει τα υπάρχων αρχεία μου

Clone τον μικρό στον μεγάλο θέλει να κάνει.

 

21 λεπτά πριν, Lollipop34 είπε

Τι φάση είναι ακριβώς το Acronis

Καλό είναι το Acronis, αλλά για τη δουλειά σου αρκούν και τα δωρεάν. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές το Macrium και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή το λαπτοπ έχει το μαμά m.2 δίσκο 1TB. Έχω βάλει windows 10 και έχω εγκαταστήσει παιχνίδια. Settings,  undervolt κτλπ κτλπ.

Θέλω να κουμπώσω τον Samsung Evo Plus 2TB, αλλά θα ήθελα να έχει ότι ακριβώς έχει τώρα ο 1TB.

23 λεπτά πριν, clampro είπε

Δες το λίγο καλύτερα

Clone τον μικρό στον μεγάλο θέλει να κάνει.

 

Καλό είναι το Acronis, αλλά για τη δουλειά σου αρκούν και τα δωρεάν. Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές το Macrium και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Το κατεβάζω τώρα αυτό το Macrium reflect 8. Θα τα καταφέρω λες ? Απλώς να κουμπώσω τον 2TB επάνω και μετά θα κλονοποιηθει ακριβώς όπως ο 1 TB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Lollipop34 είπε

Το κατεβάζω τώρα αυτό το Macrium reflect 8. Θα τα καταφέρω λες ? Απλώς να κουμπώσω τον 2TB επάνω και μετά θα κλονοποιηθει ακριβώς όπως ο 1 TB?

Αν δεν πάει κάτι στραβά ναι, θα έχεις δύο - εξαιρουμένου του μεγέθους - όμοιους δίσκους. Αυτό που δεν θυμάμαι απέξω να σου πω γιατί πάει κάποιος καιρός που το έκανα, είναι αν από μόνο του το Macrium καταλαμβάνει ολόκληρο το μεγάλο δίσκο (έχω την εντύπωση πως ναι) ή  θα σου φτιάξει ένα partition όσο ο μικρός και το υπόλοιπο θα στο αφήσει άδειο. Ακόμα κι αν γίνει αυτό, είναι πολύ εύκολο να μεγαλώσεις το partition αυτό μετά το κλωνάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά σε όλα.

Λοιπόν, μιας και θες να βάλεις samsung δίσκο, δες αν ο φορητός αρχικά μπορεί να δεχτεί 2 M.2 δίσκους.

Αν ναι, κουμπώνεις στην 2η θύρα στον 970, κατεβάζεις το επίσημο cloning software της samsung (samsung data migration) επιλέγεις δίσκο προέλευσης και δισκο προορισμού, τα κάνει ΟΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Στο τέλος τερματίζει και το σύστημα για να κάνεις την αλλαγή και καθάρισες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Σωστά σε όλα.

Λοιπόν, μιας και θες να βάλεις samsung δίσκο, δες αν ο φορητός αρχικά μπορεί να δεχτεί 2 M.2 δίσκους.

Αν ναι, κουμπώνεις στην 2η θύρα στον 970, κατεβάζεις το επίσημο cloning software της samsung (samsung data migration) επιλέγεις δίσκο προέλευσης και δισκο προορισμού, τα κάνει ΟΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Στο τέλος τερματίζει και το σύστημα για να κάνεις την αλλαγή και καθάρισες.

 

Έχω το MSI GE76 RAIDER. Από ότι είδα περνει ακριβώς 2 ίδιους δίσκους σαν τον evo 970 plus. Οπότε για αρχή θα κουμπώσω τον 2TB καινούριο δίσκο Στο 2ο SLOT θα κάνω αυτό με το πρόγραμμα SAMSUNG DATA MIGRATION και μετά πχ παίζει ρόλο σε ποια θέση από τα 2 slots θα είναι ο 970? Η τον αφήνω όπως έχει στο 2ο slot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, λογικά μετά τον κλώνο, αν αφήσεις και τους 2 πάνω νομίζω το σύστημα δεν θα ξέρει απο ποιον να ξεκινήσει η θα σε ξεκινήσει αυτόματα απο αυτόν που θα είναι στην πρώτη θέση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπερδεψει τα πραγματα φιλε ή προσπαθεις να τα μπερδεψεις .

Εχεις τον 1TB που δουλευεις αυτη τη στιγμη , βαζεις 2ο τον 2TB και ξεκινας και κανεις τον κλωνο , το πιθανοτερο σεναριο ειναι να σ'εμφανιστει ο 2TB σαν  1ΤΒ και το υπολοιπο κομματι να ειναι unallocated το οποιο θα το διορθωσεις μετα , αφου τελειωσεις , σβησεις , αφαιρεσεις τον 1ο και στην θεση του βαλεις τον 2ο δισκο

σε περιπτωση unallocated  κοιτα το βιντεο τι θα κανεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lollipop34 είπε

Τι φάση είναι ακριβώς το Acronis ? Επειδή δεν είμαι σε φάση για άλλες αγορές,  θα ήθελα να να πήγαινα κάπου αν ήταν να μου το έκαναν.

Δεν είναι και αυτό κακή σκέψη. Θέλουν λίγο προσοχή οι Μ2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triplex1 είπε

Εχεις μπερδεψει τα πραγματα φιλε ή προσπαθεις να τα μπερδεψεις .

Εχεις τον 1TB που δουλευεις αυτη τη στιγμη , βαζεις 2ο τον 2TB και ξεκινας και κανεις τον κλωνο , το πιθανοτερο σεναριο ειναι να σ'εμφανιστει ο 2TB σαν  1ΤΒ και το υπολοιπο κομματι να ειναι unallocated το οποιο θα το διορθωσεις μετα , αφου τελειωσεις , σβησεις , αφαιρεσεις τον 1ο και στην θεση του βαλεις τον 2ο δισκο

σε περιπτωση unallocated  κοιτα το βιντεο τι θα κανεις

 

Ναι φίλε. Αυτό που λες θέλω να κάνω. Να κουμπώσω πάνω τον 2TB από το κουτί του που είναι καινούριος. Να ανοίξω το PC και να κάνω κλώνο.  Δηλαδή ότι έχω στον 1TB (windows , προγράμματα,  ρυθμίσεις,  ξύδια μύδια,  να γίνει έτσι ο 2TB). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...