Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή απο Android ( Realme 8 ) σε ios ( Iphone )


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, najinblue3 είπε

@Fulgoreμε τιμες Ελλαδας που τωρα ειδα σκρουτζ, με τπτ δεν αξιζει 200+ ευρω το 12 σε σχεση με το 11.

Το 12ρι έχει καταργηθεί από την Apple από πέρυσι και η διαθεσιμότητα γενικά είναι λίγο ότι να ναι. 

Γιαυτό πχ σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές των 12 φτάνουν αυτές των 13.

Και εγώ το 13 έχω αλλά είναι μέρα με την νύχτα η οθόνη. Πιο φωτεινή, πιο ζωηρά χρώματα/γωνίες θέασης/μαύρα(λόγω amoled+dark mode)και φυσικά πιο crisp λόγω και μεγαλύτερης ανάλυσης/ppi πέρα από τα 120hz προφανώς.

Α και πολύ καλύτερο wifi. Στο 11ρι είχα αισθητά χαμηλότερο.

Τώρα οκ αν κάποιος δεν ασχολείται με αυτά, λογικό να μην παρατηρεί διαφορές όπως υπάρχουν πολλοί που λένε ότι δεν βλέπουν διαφορές μεταξύ 60 και 120hz.

Δεν είπα ότι είναι κακή αγορά γενικά και αόριστα το 11ρι. Το ότι θεωρώ πολλά τα 630ευρώ για αυτό για αγορά καινούργιου είπα, ειδικά όταν έχει παίξει από Ελλάδα στα 700-720ευρώ το 13ρι

image.png.31b8bc2de034cc03d9e828a5826d5513.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ok δν το ηξερα αυτο. Οσο για την οθονη τα 120 ειναι πραγματικα ορατα, καμια σχεση με το 11 που ειχα. Ειναι πολυ πιο smooth ολα.

Με το wifi πραγματικα ομως δεν συναντησα θεμα ποτε, ουτε Ελλαδα ουτε και εδω. 

Στο σκρουτζ παντως το βλεπω 530

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το iphone 11 συνεχίζει να παράγεται/πωλείται κανονικά. Τα 12ρια τα σταμάτησαν για να πουλήσουν τα 13ρια.

Για το 11ρι και το wifi, δεν είπα ότι δεν δουλεύει . Οπως και το Iphone XR πριν από αυτό, έχει χειρότερο σύστημα με τις κεραίες όπως ανέφερα πιο πίσω, με αποτέλεσμα να έχει χειρότερο wifi από τα νεώτερα μοντέλα ή τα προηγούμενα Pro μοντέλα.

Υπήρχε παλιότερα και θέμα με αυτό στα Iphone XR που έχουν παρόμοιο σύστημα κεραιών 

https://appleinsider.com/articles/20/05/06/apple-facing-second-lawsuit-over-iphone-xrs-inferior-2x2-mimo-antennas

Το πρόβλημα λοιπόν στο εδώ θέμα είναι ότι ο συμφορουμίτης θέλει να αγοράσει με δοσεις από μεγάλη αλυσίδα, που ισχύουν άλλες τιμές.

Με λίγα λόγια για όποιον δεν αγοράζει με δόσεις προφανώς και δεν αξίζει το 11 128gb στα 630ευρώ όταν με 100ευρώ περίπου παραπάνω ξεκινάει το 13ρι.

Με δόσεις όμως το 11ρι είναι μονόδρομος, απλά λόγω των υψηλών τιμών των μεγάλων αλυσίδων, αλλά δεν είναι και η καλύτερη γενικά αγορά για 2022 δεδομένα στα χρήματα που δίνει.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, najinblue3 said:

Στο σκρουτζ παντως το βλεπω 530

549 το 64αρι στα επίσημα με 12 άτοκες. 629 έχει το 128αρι αλλά δεν το βλέπω άμεσα διαθέσιμο. Τιμές promo, μέχρι 24/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το 12ρι έχει καταργηθεί από την Apple από πέρυσι και η διαθεσιμότητα γενικά είναι λίγο ότι να ναι. 

Γιαυτό πχ σε πολλές περιπτώσεις οι τιμές των 12 φτάνουν αυτές των 13.

Και εγώ το 13 έχω αλλά είναι μέρα με την νύχτα η οθόνη. Πιο φωτεινή, πιο ζωηρά χρώματα/γωνίες θέασης/μαύρα(λόγω amoled+dark mode)και φυσικά πιο crisp λόγω και μεγαλύτερης ανάλυσης/ppi πέρα από τα 120hz προφανώς.

Α και πολύ καλύτερο wifi. Στο 11ρι είχα αισθητά χαμηλότερο.

Τώρα οκ αν κάποιος δεν ασχολείται με αυτά, λογικό να μην παρατηρεί διαφορές όπως υπάρχουν πολλοί που λένε ότι δεν βλέπουν διαφορές μεταξύ 60 και 120hz.

Δεν είπα ότι είναι κακή αγορά γενικά και αόριστα το 11ρι. Το ότι θεωρώ πολλά τα 630ευρώ για αυτό για αγορά καινούργιου είπα, ειδικά όταν έχει παίξει από Ελλάδα στα 700-720ευρώ το 13ρι

image.png.31b8bc2de034cc03d9e828a5826d5513.png

 

58 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

A ok δν το ηξερα αυτο. Οσο για την οθονη τα 120 ειναι πραγματικα ορατα, καμια σχεση με το 11 που ειχα. Ειναι πολυ πιο smooth ολα.

Με το wifi πραγματικα ομως δεν συναντησα θεμα ποτε, ουτε Ελλαδα ουτε και εδω. 

Στο σκρουτζ παντως το βλεπω 530

 

52 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το iphone 11 συνεχίζει να παράγεται/πωλείται κανονικά. Τα 12ρια τα σταμάτησαν για να πουλήσουν τα 13ρια.

Για το 11ρι και το wifi, δεν είπα ότι δεν δουλεύει . Οπως και το Iphone XR πριν από αυτό, έχει χειρότερο σύστημα με τις κεραίες όπως ανέφερα πιο πίσω, με αποτέλεσμα να έχει χειρότερο wifi από τα νεώτερα μοντέλα ή τα προηγούμενα Pro μοντέλα.

Υπήρχε παλιότερα και θέμα με αυτό στα Iphone XR που έχουν παρόμοιο σύστημα κεραιών 

https://appleinsider.com/articles/20/05/06/apple-facing-second-lawsuit-over-iphone-xrs-inferior-2x2-mimo-antennas

Το πρόβλημα λοιπόν στο εδώ θέμα είναι ότι ο συμφορουμίτης θέλει να αγοράσει με δοσεις από μεγάλη αλυσίδα, που ισχύουν άλλες τιμές.

Με λίγα λόγια για όποιον δεν αγοράζει με δόσεις προφανώς και δεν αξίζει το 11 128gb στα 630ευρώ όταν με 100ευρώ περίπου παραπάνω ξεκινάει το 13ρι.

Με δόσεις όμως το 11ρι είναι μονόδρομος, απλά λόγω των υψηλών τιμών των μεγάλων αλυσίδων, αλλά δεν είναι και η καλύτερη γενικά αγορά για 2022 δεδομένα στα χρήματα που δίνει.

 

Κάπου τα έχετε μπερδέψει νομίζω....

Παραγωγή έχουν σταματήσει τα 12 Pro και 12 Pro Max.

Τα 12 και 12mini παράγονται κανονικά.

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την παραγωγή του απλού 12 όντως λάθος μου,αν και τον τελευταίο καιρό και από amazon που κοιτάζω, ειναι λες και έχει σταματήσει η παραγωγή του με κακή διαθεσιμότητα/τιμές.

Οπως και να έχει, εαν ο TS διαθέτει μέχρι 600περίπου ευρώ που έχει το 11ρι και κοιτάζει και μόνο από μεγάλες αλυσίδες λόγω δόσεων, ε αναγκαστικά πάει στο 11ρι αφού δεν έχει άλλες επιλογές.

Το 12ρι συνολικά είναι καλύτερο μεν, αλλά όχι 200ευρώ καλύτερο(που έχει στις μεγάλες αλυσίδες).

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθήσατε πολύ , τα είχα σκεφτεί πάνω κάτω όσα αναφέρατε και τα σκέφτηκα ακόμη περισσότερο.

Σε αυτή  την φάση δεν θέλω να δώσω περισσότερα χρήματα από τα συγκεκριμένα του 11 από μεγάλες αλυσίδες λόγω δόσεων.

Αν αποφάσιζα να πάω σε μεγαλύτερο μοντέλο θα προτιμούσα να περιμένω τα 14αρια και να δω αν πλησιάσει το 12αρι στην τιμή του 11αρι κοντά στα 650 euro.

Το πιθανότερο πάντως στην παρούσα φάση είναι να πάω στο 11αρι με δόσεις αλλιώς με μετρητά υπάρχουν ευκαιρίες και σε Καινούργια 12αρια που φτάνουν τα χρήματα που έχω θέσει σαν ταβάνι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Για την παραγωγή του απλού 12 όντως λάθος μου,αν και τον τελευταίο καιρό και από amazon που κοιτάζω, ειναι λες και έχει σταματήσει η παραγωγή του με κακή διαθεσιμότητα/τιμές.

Οπως και να έχει, εαν ο TS διαθέτει μέχρι 600περίπου ευρώ που έχει το 11ρι και κοιτάζει και μόνο από μεγάλες αλυσίδες λόγω δόσεων, ε αναγκαστικά πάει στο 11ρι αφού δεν έχει άλλες επιλογές.

Το 12ρι συνολικά είναι καλύτερο μεν, αλλά όχι 200ευρώ καλύτερο(που έχει στις μεγάλες αλυσίδες).

Βρε άσε το Amazon και τις λοιπές αλυσίδες. Τέτοιες έγκυρες πληροφορίες μόνο από τα επίσημα καταστήματα συνήθως :)

 

 

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Βοηθήσατε πολύ , τα είχα σκεφτεί πάνω κάτω όσα αναφέρατε και τα σκέφτηκα ακόμη περισσότερο.

Σε αυτή  την φάση δεν θέλω να δώσω περισσότερα χρήματα από τα συγκεκριμένα του 11 από μεγάλες αλυσίδες λόγω δόσεων.

Αν αποφάσιζα να πάω σε μεγαλύτερο μοντέλο θα προτιμούσα να περιμένω τα 14αρια και να δω αν πλησιάσει το 12αρι στην τιμή του 11αρι κοντά στα 650 euro.

Το πιθανότερο πάντως στην παρούσα φάση είναι να πάω στο 11αρι με δόσεις αλλιώς με μετρητά υπάρχουν ευκαιρίες και σε Καινούργια 12αρια που φτάνουν τα χρήματα που έχω θέσει σαν ταβάνι.

 

Δεν είναι καθόλου κακή η σκέψη. Προσωπικά αντιλαμβάνομαι όλο το σκεπτικό σου. Είναι ουσιαστικά όλα σε μια ζυγαριά.

Οι "πολλές" δόσεις και η μία δόση :) 

Όταν δυστυχώς έχουμε ένα περιορισμένο τρόπο για οποιαδήποτε κίνηση η καλύτερη επιλογή είναι επί του ασφαλούς. Και στη θέση σου η ασφαλέστερη κίνηση είναι η βάση = το αρχικό μπάτζετ και η σίγουρη αποπληρωμή χωρίς δυσκολίες μιαςα και επρόκειτω για μια κινητή συσκευή τηλεφώνου που δεν αξίζει να ζοριζόμαστε στις λοιπές υποχρεώσεις για να τη χαρούμε :) 

 

Μφχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2022 στις 1:46 ΜΜ, SPANK είπε

Παλιός χρήστης iphone 7 πριν χρόνια , τα τελευταία χρόνια ειμαι με διάφορες android συσκευές ( realme 8 , honor view 20 ) , τρομερές συσκευές όλες ειδικά το honor αλλα θέλω παλι να μεταβώ σε ios και iphone.

Σκοπός μου δεν ειναι να δώσω πολλά χρήματα οποτε σκέφτομαι για το 11 ( απλο ) με 128gb , το 12 ξεφεύγει το budget μου ( θα αγοραστει με δόσεις οποτε ξεχνάμε αγγελίες κτλπ ).

Το 11 σε σχέση με το 12 αξίζει ακομη η αγορά του και στην τιμή που ειναι τώρα απο θέμα απόδοσης / αυτονομίας specs κτλπ ;  ή θεωρείται '' παλίο '' ;

 

Στις 11/8/2022 στις 3:12 ΜΜ, SPANK είπε

Άλλη μια ερώτηση η χωρητικότητες πως ειναι γενικά στα iphone τώρα , με τα 128 ειναι μια καλή χωρητικότητα θαρώ αλλα στα 64 αξίζει , το λειτουργικό ποσο καταλαμβάνει απο την μάνα του fresh new ?

Είμαι χρήστης του iPhone13. Συνάδελφος με το 11άρι Pro, μου λεει πως σιγα σιγά δεν τον καλύπτει και περιμένει την έλευση του 14 για να δει τις επιλογές του. Θα πρότεινα κι εσυ να περιμένεις να βγει το iPhone14 και να πας για το12αρι, εφόσον πέσει η τιμή του στο buget σου. 

Όσον αφορά την μνήμη, τα 128 θεωρώ πως είναι η βάση εκκίνησης, αν θες να κρατήσεις την συσκευή για μια 4ετια. Για εμένα που δεν βγάζω φωτογραφίες/βίντεο, δεν παίζω παιχνίδια και δεν φορτώνω τραγούδια τα 128 με υπερκαλύπτουν. Αν κάνει τα παραπάνω σκέψου τα 256, πολύ σοβαρά. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petecj101 είπε

 

Είμαι χρήστης του iPhone13. Συνάδελφος με το 11άρι Pro, μου λεει πως σιγα σιγά δεν τον καλύπτει και περιμένει την έλευση του 14 για να δει τις επιλογές του. Θα πρότεινα κι εσυ να περιμένεις να βγει το iPhone14 και να πας για το12αρι, εφόσον πέσει η τιμή του στο buget σου. 

Όσον αφορά την μνήμη, τα 128 θεωρώ πως είναι η βάση εκκίνησης, αν θες να κρατήσεις την συσκευή για μια 4ετια. Για εμένα που δεν βγάζω φωτογραφίες/βίντεο, δεν παίζω παιχνίδια και δεν φορτώνω τραγούδια τα 128 με υπερκαλύπτουν. Αν κάνει τα παραπάνω σκέψου τα 256, πολύ σοβαρά. 

Θα το σκεφτώ αν και μάλλον θα παω στο 11αρι σε αυτα τα χρήματα , ετσι και αλλιώς η χρήση που κάνω ειναι για social media , internet και καμια φωτογραφία , δεν παίζω games στο κινητό ( αντε κανα μπιλιάρδο ) ουτε το εχω για δουλειά.

Υ.Γ : Απο φορτιστή προτείνετε της Apple τον original ή καποιο αλλο που διαβάζω οτι κάνουν καλή δουλειά + καλώδιο ?

Υ.Γ 2 : Απο οτι είδα τώρα :P έχει φορτιστή το 11 μαλλον απο το 12 και μετα σταμάτησαν να βάζουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Θα το σκεφτώ αν και μάλλον θα παω στο 11αρι σε αυτα τα χρήματα , ετσι και αλλιώς η χρήση που κάνω ειναι για social media , internet και καμια φωτογραφία , δεν παίζω games στο κινητό ( αντε κανα μπιλιάρδο ) ουτε το εχω για δουλειά.

Υ.Γ : Απο φορτιστή προτείνετε της Apple τον original ή καποιο αλλο που διαβάζω οτι κάνουν καλή δουλειά + καλώδιο ?

Υ.Γ 2 : Απο οτι είδα τώρα :P έχει φορτιστή το 11 μαλλον απο το 12 και μετα σταμάτησαν να βάζουν ...

anker nano απο μενα για φορτιστη αν θελεις κατι γρηγοροτερο απ το απλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, SPANK είπε

Θα το σκεφτώ αν και μάλλον θα παω στο 11αρι σε αυτα τα χρήματα , ετσι και αλλιώς η χρήση που κάνω ειναι για social media , internet και καμια φωτογραφία , δεν παίζω games στο κινητό ( αντε κανα μπιλιάρδο ) ουτε το εχω για δουλειά.

Υ.Γ : Απο φορτιστή προτείνετε της Apple τον original ή καποιο αλλο που διαβάζω οτι κάνουν καλή δουλειά + καλώδιο ?

Υ.Γ 2 : Απο οτι είδα τώρα :P έχει φορτιστή το 11 μαλλον απο το 12 και μετα σταμάτησαν να βάζουν ...

Μην βιαστείς να πάρεις αντάπτορα... αρχικά μπορεί να σε καλύψει κάποιος ήδη υπάρχον που μπορεί να έχεις αν η συσκευασία είναι από τελευταίες παραγωγές που δεν είχαν μέσα.

Από εκεί και πέρα, προσωπικά (δεν ξέρω αν έπεσα στην περίπτωση) δεν έχω μείνει ευχαριστημένος με άλλης εταιρείας πλην των επίσημων παρελκόμενων.

 

Μφχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...