Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις μάρκας STRONG


nirennna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα μόλις μια τηλεόραση αυτής της άγνωστης σε μένα μάρκας, STRONG, λόγω χαμηλής τιμής, 200 ευρώ στις 43 ίντσες, και λόγω του ότι η πωλήτρια μου είπε ότι έχει θύρα scart που όμως δεν ισχύει κι εγώ τώρα τα έχω πάρει με την εξ αποστάσεως πωλήτρια και σκέφτομαι να επιστρέψω την τηλεόραση γιατί ούτε σκαρτ έχει και η εικόνα της χάλια μου φαίνεται. Κακή ευκρίνεια, τα πίσω πλάνα σχεδόν μουτζούρα. Γνωρίζει κάποιος αυτή τη μάρκα; Είναι όντως έτσι με την εικόνα της ή είναι που είχα καλομάθει εγώ με την προηγούμενη τη Sony;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strong? Σοβαρά τώρα; Αν ξέρεις τα δικαιώματά σου ξέρεις και τι να κάνεις με εξ αποστάσεως πωλήτρια. Έχει γραφτεί εδώ μέσα πάμπολες φορές. Κάνε αναζήτηση και θα βρεις τη λύση

 

boris darth GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Strong? Σοβαρά τώρα; Αν ξέρεις τα δικαιώματά σου ξέρεις και τι να κάνεις με εξ αποστάσεως πωλήτρια. Έχει γραφτεί εδώ μέσα πάμπολες φορές. Κάνε αναζήτηση και θα βρεις τη λύση

 

boris darth GIF

Φυσικά και γνωρίζω τι ισχύει με την εξ αποστάσεως πώληση. Μόνον που η επιστροφή γίνεται με έξοδα του πελάτη. Για την ακρίβεια, είναι στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή μου απάντησαν από τη Γραμματεία Καταναλωτή στο Υπουργείο. 50 ευρώ έξοδα επιστροφής για εμπόρευμα αξίας 200;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nirennna είπε

Φυσικά και γνωρίζω τι ισχύει με την εξ αποστάσεως πώληση. Μόνον που η επιστροφή γίνεται με έξοδα του πελάτη. Για την ακρίβεια, είναι στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή μου απάντησαν από τη Γραμματεία Καταναλωτή στο Υπουργείο. 50 ευρώ έξοδα επιστροφής για εμπόρευμα αξίας 200;

Tv strong, υποθέτω από public ή media markt. Είμαι βέβαιος ότι θα την πάρουν πίσω με δικά τους έξοδα. Προχωρά το,μην το αφήνεις έτσι απ' την στιγμή που δεν σε καλύπτουν τα χαρακτηριστικά και πήρες λάθος πληροφορίες.

Τώρα για την ποιότητα, εντάξει τι περίμενες; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την SRT 32HC4043 και την αγόρασα γιατί είχα πρίν χρόνια μια Skyworth 24" ( ανήκει σε αυτή την εταιρεία από ότι διαβάζω )  , μια χαρά για τα λεφτά που κόστισε. Δεν έχω φυσικά απαιτήσεις που θα δεις σε τηλεοράσεις με επιπλέον κόστος, αλλά για θέαση καναλιών που αγοράστηκε δείχνει εντάξει. 

Στο θέμα μας , να την επιστρέψεις αναφέροντας ότι σου έδωσαν λάθος πληροφορίες για το προϊόν. Επίσης από Sony σε Strong , καταλαβαίνεις ότι δεν συγκρίνονται...

Επεξ/σία από Brainmorf
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 24/8/2022 στις 4:06 ΠΜ, graphist83 είπε

Scart εν ετη 2022!!
 

Ναι, αν έχεις dvd player με scart και μια ταινιοθήκη με πάνω από 5000 ταινίες αγορασμένες, ποια είναι ακριβώς η απορία σου ''εν έτη'' 2022, η ειρωνεία σε μάρανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nirennna είπε

Ναι, αν έχεις dvd player με scart και μια ταινιοθήκη με πάνω από 5000 ταινίες αγορασμένες, ποια είναι ακριβώς η απορία σου ''εν έτη'' 2022, η ειρωνεία σε μάρανε.

2023 πλέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nirennna είπε

Ναι, αν έχεις dvd player με scart και μια ταινιοθήκη με πάνω από 5000 ταινίες αγορασμένες, ποια είναι ακριβώς η απορία σου ''εν έτη'' 2022, η ειρωνεία σε μάρανε.

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Λύσεις υπάρχουν. Πήρα αυτό https://www.e-shop.gr/savio-cl-133-audio-video-scart--3xrca-cable-2m-p-PER.585980 και η δουλειά μου έγινε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όλες αυτές έχουν χάλια χρώματα "out of the box" . Έρχονται αρκετά αν παίξεις με τις ρυθμίσεις. Αλλα φαντάζομαι ότι αυτό ήταν αναμενόμενο.

Στο θέμα του scart. Αν έχει τις στρογγυλές AV, πάλι μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με το καλώδιο που έβαλε ο giorgosvet.

Αν όχι, ένα καινούριο DVD με hdmi θα είναι μάλλον αναβάθμιση.,

Επεξ/σία από smpt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2023 στις 2:17 ΠΜ, nirennna είπε

Ναι, αν έχεις dvd player με scart και μια ταινιοθήκη με πάνω από 5000 ταινίες αγορασμένες, ποια είναι ακριβώς η απορία σου ''εν έτη'' 2022, η ειρωνεία σε μάρανε.

Αν έχεις 5.000 DVD αγορασμένα και γουστάρεις να βλέπεις ταινίες, δεν αγοράζεις τηλεόραση strong και αλλάζεις τον player με νέο (hdmi).

Οι επώνυμες τηλεοράσεις κάνουν  καλύτερο upscaling των 480p, 780p σε FHD/4K λόγω καλύτερων επεξεργαστών που χρησιμοποιούν και κατά συνέπεια καλύτερων αλγορίθμων interpolation.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2022 στις 1:24 ΠΜ, nirennna είπε

Αγόρασα μόλις μια τηλεόραση αυτής της άγνωστης σε μένα μάρκας, STRONG, λόγω χαμηλής τιμής, 200 ευρώ στις 43 ίντσες, και λόγω του ότι η πωλήτρια μου είπε ότι έχει θύρα scart που όμως δεν ισχύει κι εγώ τώρα τα έχω πάρει με την εξ αποστάσεως πωλήτρια και σκέφτομαι να επιστρέψω την τηλεόραση γιατί ούτε σκαρτ έχει και η εικόνα της χάλια μου φαίνεται. Κακή ευκρίνεια, τα πίσω πλάνα σχεδόν μουτζούρα. Γνωρίζει κάποιος αυτή τη μάρκα; Είναι όντως έτσι με την εικόνα της ή είναι που είχα καλομάθει εγώ με την προηγούμενη τη Sony;

σιγα μην βγαζανε τηλεοράσεις και με ονομα big !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά επέστρεψα την STRONG και πήρα μία Sony KD-50X85J και ένα dvd player με hdmi της Telemax, έβαλα το προηγούμενο, πάλι Telemax, στη συσκευασία του που την είχα κρατήσει πριν 10 χρόνια (!) και έληξε η υπόθεση, αν και θα προτιμούσα να μην είχα αχρηστέψει το μηχάνημα επειδή αλλάζουν συνεχώς τις τεχνολογίες, είναι ο καπιταλισμός ηλίθια, το ξέρω. Αυτό με τον μετατροπέα του καλωδίου που αναφέρει ο giorgosvet και ο smpt δεν είναι πολύ καλή λύση γιατί δεν δίνει καλή ποιότητα αναπαραγωγής, από ό,τι μου είπαν τουλάχιστον.

Σχετικά με τη Strong, αφού την είχα για μια εβδομάδα και μπορώ να μιλήσω, μπορεί να μην έκανε για τη χρήση που την ήθελα εγώ, αλλά για 200 ευρώ, android smart tv στις 43 ίντσες, δυνατότητα εγγραφής και υποστήριξη σε υβριδική τηλεόραση, μια χαρά ήταν. Επίσης σημαντικό, χαμηλή κατανάλωση ρεύματος στην κατηγορία της, η Sony τραβάει 20 βατ επιπλέον, οπότε αναλόγως με τη χρήση, do the maths.

H media markt μου την άλλαξε χωρίς έξοδα αποστολής (ο νόμος το αφήνει στη διακριτική ευχέρεια του πωλητή αυτό) και η public έψαξε όλα τα καταστήματά  της να μου βρει το συγκεκριμένο μοντέλο που sony και καλά ήθελα, οπότε είμαι ευχαριστημένη. Από την άλλη δεν πείστηκα ότι το service της Strong, σε περίπτωση που το χρειαζόμουν, είναι αξιόπιστο και αυτός ήταν βασικός λόγος για τον οποίο την επέστρεψα.

Το αστείο βέβαια είναι ότι η αυτή η ''κατώτερη'' Strong είχε ένα χαρακτηριστικό που η Sony δεν έχει και πολύ με ενοχλεί. Στην Strong μπορούσα να παρακολουθώ κάτι στο ertflix ας πούμε, να πατώ παύση και να πετάγομαι στην τηλεόραση και μετά πίσω στην πλατφόρμα να ξεκινά από εκεί που το άφησα. Επίσης, μπορούσα να κλείσω τη συσκευή και όταν την ανοίξω να ξεκινά πάλι από το σημείο που το άφησα. Ε, αυτό η ακριβή μου sony ΔΕΝ το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρείς δικό σου είναι το πορτοφόλι αλλά αγόρασες αρχικά μια (ούτε καν entry level δεν την λες) τηλεόραση προφανώς λόγω κόστους. Δεν μένεις ευχαριστημένη, αναμενόμενο! Και για να την αλλάξεις επιλέγεις ένα μοντέλο της sony που δεν πωλείται ευρέως στην αγορά πλέον από ότι βλέπω λογικά τετραπλασιας αξίας από το entry level. Γιατί δεν αγόρασες απευθείας την Sony εφόσον είχες την δυνατότητα να γλυτώσεις την ταλαιπωρία; 1+1 κάνουν 2. Ήταν λογικό να αποδειχθεί μάπα η strong. Και πάλι συγχώρεσε με για την σκέψη αλλά αυτό μου βγήκε από το θέμα σου διαβάζοντας το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2023 στις 12:42 ΠΜ, nirennna είπε

Τελικά επέστρεψα την STRONG και πήρα μία Sony KD-50X85J και ένα dvd player με hdmi της Telemax, έβαλα το προηγούμενο, πάλι Telemax, στη συσκευασία του που την είχα κρατήσει πριν 10 χρόνια (!) και έληξε η υπόθεση, αν και θα προτιμούσα να μην είχα αχρηστέψει το μηχάνημα επειδή αλλάζουν συνεχώς τις τεχνολογίες, είναι ο καπιταλισμός ηλίθια, το ξέρω. Αυτό με τον μετατροπέα του καλωδίου που αναφέρει ο giorgosvet και ο smpt δεν είναι πολύ καλή λύση γιατί δεν δίνει καλή ποιότητα αναπαραγωγής, από ό,τι μου είπαν τουλάχιστον.

Σχετικά με τη Strong, αφού την είχα για μια εβδομάδα και μπορώ να μιλήσω, μπορεί να μην έκανε για τη χρήση που την ήθελα εγώ, αλλά για 200 ευρώ, android smart tv στις 43 ίντσες, δυνατότητα εγγραφής και υποστήριξη σε υβριδική τηλεόραση, μια χαρά ήταν. Επίσης σημαντικό, χαμηλή κατανάλωση ρεύματος στην κατηγορία της, η Sony τραβάει 20 βατ επιπλέον, οπότε αναλόγως με τη χρήση, do the maths.

H media markt μου την άλλαξε χωρίς έξοδα αποστολής (ο νόμος το αφήνει στη διακριτική ευχέρεια του πωλητή αυτό) και η public έψαξε όλα τα καταστήματά  της να μου βρει το συγκεκριμένο μοντέλο που sony και καλά ήθελα, οπότε είμαι ευχαριστημένη. Από την άλλη δεν πείστηκα ότι το service της Strong, σε περίπτωση που το χρειαζόμουν, είναι αξιόπιστο και αυτός ήταν βασικός λόγος για τον οποίο την επέστρεψα.

Το αστείο βέβαια είναι ότι η αυτή η ''κατώτερη'' Strong είχε ένα χαρακτηριστικό που η Sony δεν έχει και πολύ με ενοχλεί. Στην Strong μπορούσα να παρακολουθώ κάτι στο ertflix ας πούμε, να πατώ παύση και να πετάγομαι στην τηλεόραση και μετά πίσω στην πλατφόρμα να ξεκινά από εκεί που το άφησα. Επίσης, μπορούσα να κλείσω τη συσκευή και όταν την ανοίξω να ξεκινά πάλι από το σημείο που το άφησα. Ε, αυτό η ακριβή μου sony ΔΕΝ το κάνει.

Και τελικα εν ετη 2023 πλεον, παρα την ειρωνεία μου για το scart (ισως οτι χειροτερο ανακαλύφθηκε σε συνδεση AV) καταληγεις να ξεφορτωθεις τις παλιατζούρες και να πας σε πιο συγχρονο εστω και κατω του μετριου εξοπλισμο. (γιατι δεν ρωτησες πριν την αγορα) Και παραδόξως ειδες οτι ειχε τρομερη διαφορα. Λες και με εξοπλισμο HDMI δεν παιζουν οι 5000+ ταινιες DVD? Παρολα αυτα η ειρωνεία μου ηταν το προβλημα. Οχι η πληρης αρνηση να ακολουθησεις συμβουλες.

Μερικοι ειστε προγραμματισμένοι να πετατε τα λεφτα σας....

Και ο λογος που ειρωνευομαι ειναι γιατι πρωτα πρατεις -  αγοραζεις  και μετα ρωτας. Για 2η φορα.

Επεξ/σία από graphist83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...