Προς το περιεχόμενο

Η μετάβαση στον μηχανισμό blockchain «proof-of-stake» για το Ethereum ενδέχεται να γίνει στις 15 Σεπτεμβρίου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ ο φίλος τρολάρει αλλά συνεχίζετε να απαντάτε σοβαρά

8 hours ago, Dr_Pepper said:

Το τραπεζικό σύστημα ειναι απαρχαιωμένο και βάση του πολιτισμού μας αλλά τα crypto δημιουργήθηκαν για να το αντικαταστήσουν μιας και λύνουν όλα τα προβλήματα του [snip] μας απαλλάσσουν απο τους τσιφλικάδες/τραπεζίτες και ειναι πιο γρήγορος και φερέγγυος τρόπος για να κάνεις συνδιαλλαγές σε παγκόσμιο επίπεδο.

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολλές οι εξελίξεις και σε μορφή χιονοστιβάδας , για να δούμε την μετα - merge εποχή και την αλλαγή των miners σε validators , μεσα σε όλα ξεκίνησε και η συνεργασία της Coinbase με την Blackrock !!!   , ποσο κοντά είμαστε στο Web3 ?

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2022 στις 8:06 ΠΜ, dkmaster είπε

Σίγουρα δεν είναι όπως το φυσικό αέριο, το σιτάρι, και η ανθρώπινη ζωή που δεν εξαρτώνται από τις ορέξεις κανενός. Γελσαμε και σήμερα.

Τα crypto παρουσιάστηκαν σαν κάτι ακηδεμόνευτο και 100% δημοκρατικό/φιλελέυθερο. Άρα ήταν άκυρα όλα αυτά μας λες. Δεν διαφέρουν σε τίποτα από άλλα επενδυτικά αγαθά. Επιτέλους αρχίζουμε να καταλαβαινόμαστε.

 

Στις 15/8/2022 στις 2:35 ΠΜ, Dr_Pepper είπε

Αυτό που δεν κάνουν όμως ειναι να το φέρουν σε αναλογία με άλλα πράγματα πχ το gaming παγκοσμίως ξοδεύει παραπάνω ενέργεια απο το mining επίσης το τραπεζικό σύστημα ξοδεύει πολλαπλάσιες φορές περισσότερη ενέργεια απο το mining και συνήθως με την χρήση λιγνίτη πχ αν τα crypto ξοδεύουν όση ενέργεια ξοδεύει πχ η ελλάδα τότε το τραπεζικό σύστημα ξοδεύει όσο η μισή και παραπάνω ευρωπαϊκή ένωση. 


تويتر \ Bitcoin Magazine على تويتر: "Comparing Bitcoin's Energy Usage: 650  TWh/year the banking system 200 TWh/year gold mining 75 TWh/year PC and  console gaming 60 TWh/year bitcoin mining (CBEI) 11 TWh/year

Έχεις μείνει πίσω. 127 Twh φαίνεται να είναι η συνολική κατανάλωση ΜΟΝΟ για το bitcoin στο πρόσφατο διάστημα. Μετά πρέπει να εξετάσουμε τον όγκο των συναλλαγών* που εξυπηρετεί το κάθε σύστημα και την μακροχρόνια τάση της κατανάλωσης.

https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/bitcoins-energy-usage-explained/

Αναφορά σε κείμενο

In fact, Bitcoin uses 707 kilowatt-hours (kWh) of electricity per transaction, which is 11 times that of Ethereum,

Ακόμα και το proof of stake γίνεται ενεργοβόρο αν πλακώσουν όλοι να αγοράζουν και να λειτουργούν δεκάδες έως χιλιάδες σκληρούς ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2022 στις 2:57 ΜΜ, pirmen56 είπε

Τα crypto παρουσιάστηκαν σαν κάτι ακηδεμόνευτο και 100% δημοκρατικό/φιλελέυθερο. Άρα ήταν άκυρα όλα αυτά μας λες. Δεν διαφέρουν σε τίποτα από άλλα επενδυτικά αγαθά. Επιτέλους αρχίζουμε να καταλαβαινόμαστε...

Κι εγώ γι'αυτό απόρησα και ρώτησα

"Δηλαδή,  μπορεί κάποιος να επενδύσει λεφτά σε κρυπτονομίσματα και να εξαρτάται η τύχη των χρημάτων του του απο το τι σκοπεύουν να κάνουν στο μέλλον οι developers των κρυπτονομισμάτων ? "

Δεν είναι αυτοσυντηρούμενο σύστημα τελικά. Υπόκειται σε έλεγχο απο τους developers ο οποίος μπορεί να έχει διάφορα κίνητρα και διάφορες προεκτάσεις στο μέλλον... Ακούω οτι "αμήν και πότε" περιμένουν το merge και το proof-of-stake - και αυτό το κανονίζουν "κάποιοι" developers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Eloy είπε

Κι εγώ γι'αυτό απόρησα και ρώτησα

"Δηλαδή,  μπορεί κάποιος να επενδύσει λεφτά σε κρυπτονομίσματα και να εξαρτάται η τύχη των χρημάτων του του απο το τι σκοπεύουν να κάνουν στο μέλλον οι developers των κρυπτονομισμάτων ? "

Δεν είναι αυτοσυντηρούμενο σύστημα τελικά. Υπόκειται σε έλεγχο απο τους developers ο οποίος μπορεί να έχει διάφορα κίνητρα και διάφορες προεκτάσεις στο μέλλον... Ακούω οτι "αμήν και πότε" περιμένουν το merge και το proof-of-stake - και αυτό το κανονίζουν "κάποιοι" developers...

Το λαθος σε οσα γραφεις ειναι οτι τσουβαλιαζεις ολα τα κρυπτο μαζι. Πχ, στην περιπτωση του bitcoin που ειναι και το βασικοτερο κρυπτο, δεν ισχυει τιποτα απο οσα γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2022 στις 2:57 ΜΜ, pirmen56 είπε

Τα crypto παρουσιάστηκαν σαν κάτι ακηδεμόνευτο και 100% δημοκρατικό/φιλελέυθερο. Άρα ήταν άκυρα όλα αυτά μας λες. Δεν διαφέρουν σε τίποτα από άλλα επενδυτικά αγαθά. Επιτέλους αρχίζουμε να καταλαβαινόμαστε.

 

Στις 15/8/2022 στις 3:21 ΜΜ, BackFromHell είπε
Στις 15/8/2022 στις 3:10 ΜΜ, Eloy είπε

Κι εγώ γι'αυτό απόρησα και ρώτησα

"Δηλαδή,  μπορεί κάποιος να επενδύσει λεφτά σε κρυπτονομίσματα και να εξαρτάται η τύχη των χρημάτων του του απο το τι σκοπεύουν να κάνουν στο μέλλον οι developers των κρυπτονομισμάτων ? "

Δεν είναι αυτοσυντηρούμενο σύστημα τελικά. Υπόκειται σε έλεγχο απο τους developers ο οποίος μπορεί να έχει διάφορα κίνητρα και διάφορες προεκτάσεις στο μέλλον... Ακούω οτι "αμήν και πότε" περιμένουν το merge και το proof-of-stake - και αυτό το κανονίζουν "κάποιοι" developers...

Επέκταση  

Το λαθος σε οσα γραφεις ειναι οτι τσουβαλιαζεις ολα τα κρυπτο μαζι. Πχ, στην περιπτωση του bitcoin που ειναι και το βασικοτερο κρυπτο, δεν ισχυει τιποτα απο οσα γραφεις.

Τσέκαρε την πολύ σωστή απάντηση του @BackFromHell και θα καταλάβεις το κοινό λάθος που κάνουν όλοι. Αφού τα τσοβαλιάζετε όλα μαζί τσουβαλιασμένες απαντήσεις θα παίρνετε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πως το βλεπετε οι υπολοιποι παλιοι στο χωρο, αλλα εγω εχω αποφασισει απο τωρα οτι θα ανταλλαξω τα eth μου με bitcoin το αργοτερο 2 βδομαδες πριν το σχεδιασμενο merge, ισως και πιο πριν αν η ισοτιμια eth/btc ανεβει πανω απο 0.09 πριν το τελος του μηνα. Αν και οταν ξαναπεσει σε επιπεδα 0.06 η πιο κατω θα τα ξαναπαρω.

Απο τη μια θελω να προλαβω πιθανα νεα για αναβολη, απο την αλλη θεωρω οτι θα εχουμε sell the news event ακομα και αν πετυχει.

Το αρνητικο της υποθεσης βεβαια ειναι οτι μπορει να χασω τα coins απο ενα πιθανο hard fork στο ethereum απο τους υποστηρικτες του PoW. Αλλα αν το merge πετυχει δεν πιστευω οτι μπορει να παει πολυ μακρια ενα τετοιο fork μακροπροθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Πάνω από 100 ριγκς πουλανε στο φόρουμ. Και αν πάρεις τηλ για * διερευνητική * μόνο που δεν παρακαλάνε.. Τώρα τι λέω εγώ και εσύ. Λίγο έως καθόλου έχει σημασία :)

Φίλε μου κάθεσαι και απαντάς σε έναν τύπο που θεωρούσε κοροϊδία να αγοράσει κανονικά μπλουζάκια και έψαχνε να βρει φανέλες στρατού με 2€ γιατί έχουν την καλύτερη ποιότητα που έχει συναντήσει εβερ. Τσάμπα χαλάς το σάλιο σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2022 στις 10:08 ΠΜ, Shinji ikari είπε

Το μόνο που προσφέρει αυτή η τεχνολογία είναι πολλά exra steps σε οτιδήποτε θες να κάνεις. 

0 extra steps 

Αν θέλω να στείλω 1000 ευρώ Πχ Γερμανία Ελλάδα θέλει 2 εργάσιμες άνετα για να εμφανιστούν (- fees και απο τις δύο τράπεζες ελλάδα Γερμανία ) αν θέλω να τα στείλω κίνα χέσε μέσα 4 μέρες άνετα + μεγαλύτερα fees - χασούρα για μετατροπή νομισμάτων . 

Αν θέλω να στείλω πχ 0,1 ETH ή και 1000000 ΕΤΗ σε οποιαδήποτε γωνιά του πλανήτη  με μερικά σεντσ έως λίγα ευρώ και θα πάει μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ίσως 1,2 λεπτα χωρίς κανένα απολύτως θέμα χαρτούρα κτλ. 

 

Στις 15/8/2022 στις 10:08 ΠΜ, Shinji ikari είπε

Το κατάλαβα τι είπες. Ο έλεγχος πάει πάντα σε λίγα άτομα, είναι φυσικός νόμος.


Ο μόνο έλεγχος που υπάρχει ειναι ο απρόσωπος κώδικας και οι απρόσωπες κάρτες γραφικών που κάνουν mining. 

Και ακόμη και αυτά ο έλεγος τους περιορίζεται στο να πιστοποιήσουν ότι βγαίνουν σωστά οι αριθμοί όχι με την έννοια κάπιταλ control όπως έχουμε κατα καιρούς ή αποκλεισμός στο να στείλω σε συγκεκριμένες χώρες χρήματα που δεν γουστάρει η ΗΠΑ να συνεργάζεται μαζί τους λες και εγώ ειμαι Αμερικάνος κτλ.

Στις 15/8/2022 στις 2:57 ΜΜ, pirmen56 είπε

Τα crypto παρουσιάστηκαν σαν κάτι ακηδεμόνευτο και 100% δημοκρατικό/φιλελέυθερο. Άρα ήταν άκυρα όλα αυτά μας λες. Δεν διαφέρουν σε τίποτα από άλλα επενδυτικά αγαθά. Επιτέλους αρχίζουμε να καταλαβαινόμαστε.

Στις 15/8/2022 στις 12:07 ΜΜ, BackFromHell είπε

Τι εννοείς; δηλαδή αν η αξία ενός πράγματος (όπως όλα τα πράγματα στον κόσμο ) επηρεάζεται απο την προσφορά και την ζήτηση (αγορά δηλαδή) σημαίνει ότι δεν μπορεί να ειναι ακηδεμόνευτο 100% δημοκρατικό και φιλελεύθερο; 

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο 

 

 

Στις 15/8/2022 στις 2:57 ΜΜ, pirmen56 είπε

Έχεις μείνει πίσω. 127 Twh φαίνεται να είναι η συνολική κατανάλωση ΜΟΝΟ για το bitcoin στο πρόσφατο διάστημα. Μετά πρέπει να εξετάσουμε τον όγκο των συναλλαγών* που εξυπηρετεί το κάθε σύστημα και την μακροχρόνια τάση της κατανάλωσης.

https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/bitcoins-energy-usage-explained/

Δεν έχω μείνει πίσω απλά παρουσιάζεις ένα άρθρο "σουπα" "μούπες" συνέντευξη τραπεζικών για την άποψη τους για το bitcoin

και ο αριθμός που αναφέρει ειναι το ανώτερο θεωρητικό όριο και το πήραν απο εδώ https://ccaf.io/cbeci/index (και απο εδώ φαίνεται και η μεροληψία του άρθρου που θέτουν το upper bound σαν estimation) το πιθανότερο ειναι να καταναλώνει τα μισά (όσα στο γράφημα δηλαδή που έβαλα εγώ) και το μικρότερο πιθανό όριο το τα μισά των μισών. 

Φυσικά και τα υπόλοιπα estimates στο γράφημα μου αναφερόταν στην πιθανότερη τιμή upper bound μπαίνει και στα άλλα ποσά απλά στο γράφημα δείχνει το estimated 

Επίσης πάλι αν πάρουμε upperbound και να αφήσουμε τα υπόλοιπα ως έχει πάλι καταναλώνει λιγότερο απο την εξόρυξη χρυσού ή το τραπεζικό σύστημα με μεγάλη διαφορά. 


 

 

Στις 15/8/2022 στις 2:57 ΜΜ, pirmen56 είπε

Ακόμα και το proof of stake γίνεται ενεργοβόρο αν πλακώσουν όλοι να αγοράζουν και να λειτουργούν δεκάδες έως χιλιάδες σκληρούς ο καθένας.

Δεν χρειάζεσαι τόσους πολλούς σκληρούς γενικά δεν έχει ανάγκη απο hardware με ένα Raspberry Pi 4  μπορείς να έχεις ένα node και να είσαι solostaker απο το σπίτι σου. 

Το μόνο "requirement" (και αυτό για να μην χάσεις τα λεφτά σου ή πάρει πέναλτι) ειναι να είναι συνδεμένο και λειτουργικό το PC σου 24/7 κυριολεκτικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αν

Ο μόνο έλεγχος

Δεν το κάνεις όμως, γιατί δεν σε συμφέρει. Μέσα στην Ευρώπη τραπεζικά αμέσως πάνε τώρα, δεν θέλει fees και από τις δύο και φθηνότερα πάνε από το Ethereum. Και αντε μπλεξε με κρυπτό πορτοφόλια και να βρει ο άλλος να τα κάνει πάλι μετρητά και αντε πάλι να σου κρατάει μίζα (Αφού πλήρωσες για να τα κάνεις eth) και αν γίνει λάθος ή στα κλέψουν δεν υπάρχει δυνατότητα διόρθωσης και να πέσει ξαφνικά η τιμή και Κίνα δεν θα τα στείλεις γιατί τα έχει απαγορεύσει και και και...  Και υπάρχουν και ένα σωρό άλλες υπηρεσίες που στέλνουν λεφτά στη στιγμή χωρίς όλα αυτά τα extra steps που βαφτίζεις 0. 

Κι άμα στείλεις κρυπτό εκεί που δεν γουστάρει η ΗΠΑ,  π.χ. Στη Ρωσία ή στο Donetsk, τι θα τα κάνει αυτός που θα  τα πάρει; θα τα κοιτάει στο τηλέφωνο του, τίποτα άλλο δεν μπορεί να κάνει.

Δεν κατάλαβες, είναι νόμος της φύσης, σαν τη βαρύτητα. Τον έλεγχο τον περνούν πάντα οι λίγοι. Το 51% του Bitcoin ήδη το έχουν μερικοί Κινέζοι.

Για κερδοσκοπία και μόνο υπάρχουν μέχρι τώρα. Καμία σχέση με το γιατί φτιάχτηκαν. Και μαγκιά τούς όσοι βγάζουν κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Δεν το κάνεις όμως, γιατί δεν σε συμφέρει.

Το κάνω απλά δεν μπορώ να το κάνω σε απόλυτο βαθμό γιατί ειναι νωρίς ακόμα και τα crypto δεν έχουν 100% παγκόσμια απήχησή πράγμα που ειναι και φυσικό τίποτα (ειδικά σε μακροσκοπικό επίεπδο) δεν αλλάζει απο την μια μέρα στην άλλη, αλλά το ότι προοδευτικά πάει προς τα εκει όσο περνάει ο καιρός ειναι ένας θετικός δείκτης ότι θα φτάσει κάποια στιγμή και έως εκει. 

Τώρα βέβαια ειναι λίγο έως πολύ αφελές να μιλάμε σε προσωπικό επίπεδο θέλω να πω εγώ ή εσύ δεν αντιπροσωπεύουμε όλες τις τάξεις και όλες τις ανάγκες που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος στον πλανήτη γή ή μια ομάδα ανθρώπων (πχ επιχειρήσεις) ή κατηγορίες συντεχνίες κτλ. 


Τι εννοώ "σε απόλυτο βαθμό" ; Εννοώ ότι στην ελλάδα (αν και υπάρχουν ακόμη και σκρουτζομάγαζα που δέχονται απευθείας πληρωμές με crypto απλά δεν θα τα αναφέρω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση ) στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν υπάρχει άμεσος τρόπος να δώσω crypto για να πάρω ένα αγαθό ή υπηρεσία. 

Αλλά έχω για παράδειγμα κάρτα binance που αυτόματα "παίρνει" απο το crypto προτοφόλι μου και πληρώνει σε ευρώ ή όποιο άλλο νόμισμα. 

Τον ίδιο λογαριασμό έχω κάνει και στους γονείς μου και έχουν και αυτοί την συγκεκριμένη κάρτα.  Είχε μια αναποδιά ο πατέρας μου για παράδειγμα όταν βγήκε στην σύνταξη επειδή δεν τα υπολόγισε καλά πότε θα του έρθει η σύνταξη και γενικά τα έκανε μαντάρα με τον προγραμματισμό του για να γυρίσει στην ελλάδα (απο γερμανία) και έπρεπε να πληρώσει κάποια πράγματα άμεσα εκείνη την Χ ημέρα γιατί την επόμενη έφευγε για ελλάδα. 

Του έστειλα λοιπόν κρύπτο στον λογαριασμό με το που μου το είπε και σε 1 λεπτό τα πήρε πήγε και πλήρωσε με την κάρτα binance μια και έξω.

Aν και στην γερμανία πολλά πράματα θα μπορούσαν να πληρωθούν κατευθείαν σε crypto πχ ο πάροχος του ρεύματος του (enercity) δέχεται πληρωμές σε bitcoin οπότε θα μπορούσα να στείλω στον λογαριασμό του κατευθείαν bitcoin για να τον καλύψω αλλά ήταν πολλά μικροπράγματα που είχε να δώσει για διακοπές συμβολαίων κτλ και τα έβαλα στην κάρτα για να μπορεί με μεγαλύτερη ευκολία να τα λύσει μόνος του. 


Χωρίς crypto και να του έστελνα λεφτά ο πατέρας μου θα είχε φύγει (σχεδόν άφραγκος με ότι συνεπάγεται αυτό για ταξίδι γερμανία ιταλία και ιταλία ελλάδα γιατί μετέφερε και τα πράματα του οπότε έπρεπε να έρθει με το αυτοκίνητο) και τα λεφτά ακόμη δεν θα είχαν εμφανιστεί. 

ή θα έπρεπε να στείλω με Western Union και να πλήρωνα κάνα 100άρι (γιατί πάει με το ποσό το fee) να έκανα εγώ μια διαδρομή χιλιομέτρων (γιατί δεν έχω κοντά WU) να κατέθετα το ποσό να περνούσαν λίγες ώρες ή και σχεδόν μέρα σε δεύτερο χρόνο να πήγαινε αυτός σε κάποιο φυσικό κατάστημα με ταυτότητες κτλ να περίμενε και να έπαιρνε μετρητά στο χέρι με ότι ρίσκο συνεπάγει αυτό όταν μιλάμε για σχετικά μεγαλούτσικο ποσό. 


 

 

50 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Μέσα στην Ευρώπη τραπεζικά αμέσως πάνε τώρα, δεν θέλει fees

Που το είδες αυτό φίλε μου πρόσφατα άνοιξα τόπικ για τα !@#!@σιάτικα που μου ζητούσε η eurobank για λεφτά που έστειλα στον λογαριασμό μου εκει. 

Δεν γίνονται αμέσως έστω στην ΕΕ (υπάρχει τρόπος μέσω sepa με +50 cents να έρθουν "αμέσως" σε καμιά ώρα δηλαδή αλλά δεν το υποστηρίζουν οι ελληνικές τράπεζες αυτό, το υποστηρίζουν σαν αποδέκτες μονο  βάζοντας βέβαια 3-5 ευρώ δικό τους fee,  δεν μπορείς εσύ απο αυτές όμως να στείλεις έξω με αυτόν τον τρόπο ) 

Γερμανία ελλάδα για να στείλεις υπολόγιζε περίπου -10 ευρώ τουλάχιστον και άνετα 2 μέρες αναμονή (ειδικά αν μιλάμε για το αντίστροφο δηλαδή ελλάδα γερμανία) 

Και τέλος είπαμε ειναι αφελές το να προσωποποιούμε υπάρχουν ένα σωρό άνθρωποι (βασικά η πλειοψηφία του ανθρώπινου πληθυσμού στον πλανήτη γη) που δεν νοιάζονται για τις ευκολίες μεταξύ τραπεζών ΕΕ

Και άλλες κατηγορίες (εισαγωγείς εξαγωγείς κτλ κτλ κτλ) που επίσης έχουν άλλα τέτοια θέματα ακόμη και οι ίδιες οι τράπεζες μεταξύ τους έχουν θέματα (για να τακτοποιούν συνολικά τις μεταφορές ποσών μεταξύ τους) και βάζουν blockchain συστήματα σιγά σιγά. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυ σωστή κινηση. 99% μειωση της ενεργειας μιλάμε για ενα τεραστιο νουμερο αφου με τα σημερινα δεδομενα πανω απο το 50% τηε ενεργειας που χρησημοποιειτε για ΟΛΑ τα κρυπτονομισματε μαζι το έχει μονο του το ΕΤΗ. Φαντάσου πόσο πιο δελεαστικό θα φαίνεται σε όλες αυτές τις εταιρείες που βασίζοντε(σχεδον ολες σημερα) στο blockchain και πόσο θα ανεβει η ζητηση του και η τιμή του. Προβλέπω να ξεπερνάει το ενεργοβορο BITCOIN συντομα. Άσε που θα είναι η χαρα των gamers αφου οι καρτες γραφικών θα γινουν τζαμπανταν!

Επεξ/σία από jikarous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 15/08/2022 at 01:32, Hacker?pcs said:

Αυτό που θα πάει άπατο σίγουρα είναι το GPU mining και GOOD. RIDDANCE. 

σιγουρα θα ζησουμε πολλες αλλαγες ακομα και πολλα σκαμπανεβασματα.

On 14/08/2022 at 20:44, Dr_Pepper said:

Ως επιστήμονας του insomnia πιστεύω ότι θα καθυστερήσει η μετάβαση τουλάχιστον μέχρι τις αρχές του νέου έτους αλλά αφήνω ένα μικρό παράθυρο διότι ζούμε σε μυστήριες εποχές (πληθωρισμός δολαρίου να κάνει ρεκόρ στην αύξηση του, εμπάργκο στην Ρωσία που οδηγεί σε οικονομικά προβλήματα λόγω αλυσιδωτών αντιδράσεων και άλλες χώρες όπως αυτές της ΕΕ βλέπε πχ ενέργεια κτλ καθώς και κίνδυνος επέκτασης του πολέμου σε άλλα μέτωπα ή καινούργιοι πόλεμοι πχ Κίνα Ταιβάν κτλ)  να προσπαθήσουν να επιταχύνουν την μετάβαση για αποσπάσουν την εξάρτηση τους απο την ενέργεια καθώς και για να διατηρήσουν ένα θετικό πρόσημο στην αγορά με την έννοια των οικονομικών δεικτών (να κρατάς πχ το timeline σου ειναι ένας θετικός οικονομικός δείκτης) 

 

σε λιγο θα βαζουμε τις καρτες του mining για θερμανση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, poulinos said:

σιγουρα θα ζησουμε πολλες αλλαγες ακομα και πολλα σκαμπανεβασματα.

Εάν όντως πάει στο merge το GPU mining θα πεθάνει ακαριαία, σε ETH είχε κέρδος γιατί το ETH είναι βάση πολλών project, δεν είναι ένα απλά altcoin όπως όλα τα υπόλοιπα που θα προσπαθήσουν μάταια να πάρουν τη θέση του. Προσευχές να μην πάρει αναβολή, ένα καρκίνωμα τουλάχιστον για το PC gaming 5ετίας+ θα εξολοθρευτεί επιτέλους

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 02/09/2022 at 07:58, Hacker?pcs said:

Εάν όντως πάει στο merge το GPU mining θα πεθάνει ακαριαία, σε ETH είχε κέρδος γιατί το ETH είναι βάση πολλών project, δεν είναι ένα απλά altcoin όπως όλα τα υπόλοιπα που θα προσπαθήσουν μάταια να πάρουν τη θέση του. Προσευχές να μην πάρει αναβολή, ένα καρκίνωμα τουλάχιστον για το PC gaming 5ετίας+ θα εξολοθρευτεί επιτέλους

καποιοι θα βγαλουν λεφτα καποιοι θα χασουν λεφτα, καποιοι θα ψαχνουν Hardware. την μια με τις καρτες γραφικων την αλλη με τους σκληρους που επαιζε το αλλο  το chiaa. εχει καταντησει αηδια.ας ελπισουμε να τελειωσει καποτε ολο αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...