Προς το περιεχόμενο

Νέα μελέτη αναφέρει ότι τα βίαια video games σε παιδική ηλικία δε σχετίζονται με μεταγενέστερες επιθετικές συμπεριφορές


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε.....ευτυχώς που έγινε η μελέτη αυτή έτσι.🤔 

Γιατί όλοι ξέρουμε ότι όσοι είμασταν και είμαστε Gamers από τα γεννοφάσκια μας, σήμερα καταλήξαμε τουλάχιστον φονιάδες και δολοφόνοι με τα βίαια Games που παίζουμε............

Καλά δεν το συζητάμε καν αν ακούμε και Metal μουσική έτσι;;  Θα είμαστε και σατανιστές από πάνω.🤘🤘🤘

 

Ρε μέχρι να σβήσει ο ήλιος στο Ελλαδιστάν δεν θα αλλάξει ΠΟΤΈ ΚΑΙ ΤΊΠΟΤΑ.

Όσες μελέτες και αν κάνουν, τα ηλίθια ταμπού, και ο άπειρος κομπλεξισμός, θα είμαι πάντα εκεί και θα παρουσιάζεται σε κάθε ευκαιρία και πάντα με το χειρότερο δυνατό τρόπο.😠

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Οπως και να έχει βγάζουν νεύρα αυτά τα παιχνίδια. 

50% σωστός σε αυτό που λες. 

50% η οικογένεια 

25% οι φίλοι 

25% το dna. 

Δεν γεννήθηκε κανένας δολοφόνος κανένας ούτε  ο γνωστός Γερμανός. 

Από την μια λες ότι κανένας δεν γεννήθηκε δολοφόνος αλλά το dna το αναφέρεις , το dna είναι γενετικός κώδικας όχι κώδικας συμπεριφοράς από όσο ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Makis101 είπε

Ε.....ευτυχώς που έγινε η μελέτη αυτή έτσι.🤔 

Γιατί όλοι ξέρουμε ότι όσοι είμασταν και είμαστε Gamers από τα γεννοφάσκια μας, σήμερα καταλήξαμε τουλάχιστον φονιάδες και δολοφόνοι με τα βίαια Games που παίζουμε............

Καλά δεν το συζητάμε καν αν ακούμε και Metal μουσική έτσι;;  Θα είμαστε και σατανιστές από πάνω.🤘🤘🤘

 

Ρε μέχρι να σβήσει ο ήλιος στο Ελλαδιστάν δεν θα αλλάξει ΠΟΤΈ ΚΑΙ ΤΊΠΟΤΑ.

Όσες μελέτες και αν κάνουν, τα ηλίθια ταμπού, και ο άπειρος κομπλεξισμός, θα είμαι πάντα εκεί και θα παρουσιάζεται σε κάθε ευκαιρία και πάντα με το χειρότερο δυνατό τρόπο.😠

Δε χρειάζεται να γίνεις φονιάς και να πίνεις αίμα. Υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα στάδια μέχρι την τελική κατάντια. Μπορεί να να είσαι σε ένα ενδιάμεσο στάδιο και τα νεύρα σου να είναι συνέχεια τσατάλια, να βρίζεις και να προσβάλλεις με το παραμικρό ή να έχεις αϋπνίες και φοβίες τα βράδια. Το ότι οι Μεταλλάδες είναι χωμένοι μέχρι το κεφάλι στα drugs δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα οφείλονται στους γονείς. Στις αποφάσεις τους, στην παιδεία που έχουν λάβει και αυτοί, στον χαρακτήρα που έχουν διαμορφώσει, στο ενδιαφέρον που έχουν για την οικογένεια τους και τα παιδιά τους και γενικά όσα και αν γράψω οφείλετε κυρίως στην παιδεία που έχουν λάβει και αυτοί με την σειρά τους από τους δικούς τους γονείς. Όλα τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με γενετική. 

Σίγουρα και η βία στα παιχνίδια συμβάλει και αυτή αλλά σε πολύ μικρό βαθμό κατά την γνώμη μου και δεν είναι επουδενή λόγο η κύρια αιτία. 

Και προτού με παρεξηγήσουν οι "μεγάλης ηλικίας γονείς" να πω ότι και εγώ είμαι 53 με 2 κόρες 24 και 20 και η μια μάλιστα γνώρισε τον καλό της που σύντομα θα παντρευτούν από διαδικτυακό παιχνίδι. Ο καλός της εντωμεταξύ είναι και 3d animator σε παιχνίδια και δουλεύει online με δική του εταιρία εδώ και 4 χρόνια που είναι Ελλάδα με 2 εταιρίες εξωτερικό και πάει και περίφημα.

Αυτό που με ενοχλεί και με στεναχωρεί κυρίως είναι το ωράριο τους (ακριβώς το ίδιο είχα και εγώ) στο θέμα ύπνου. Έχουν κάνει την νύχτα μέρα και αυτό κάνει κακό και στο σώμα και στο πνεύμα. Εγώ ήδη το πληρώνω και προσπαθώ να σώσω την κατάσταση. Ελπίζω για αυτούς να είναι καλύτερα αφού κάνω μεγάλη προσπάθεια να τους περάσω το σωστό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ξεκινανε απο την παιδεια στο σπιτι και φυσικα αργοτερα οι παρεες που αναπτυσσει  το παιδι στο σχολειο και εκτος. Επαιζα doom 3 ,  gta san andreas οταν ημουν 10 χρονων ... Απο οσο ξερω μεχρι τωρα δεν ανεπτυξα καμια βιαιη συμπεριφορα...Τωρα ασχετο που παιζαμε smack down   στην πραγματικοτητα μεταξυ μας και τραυματιζομασταν σαν μαλακες αχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και βγάλουμε λάδι το (υπερβολικό) gaming. 
Για κάθε έρευνα σαν αυτή στο άρθρο, υπάρχουν άλλες 1000 που συνδέουν το υπερβολικό gaming με συμπεριφορές εθισμού, κοινωνικής απομόνωσης/αποξένωσης και μανίας.

Για βίαιες συμπεριφορές, οι έρευνες δείχνουν πάντα γονείς που δεν ασχολούνται ουσιαστικά με τα παιδιά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, NiKoSmile said:

Το ότι οι Μεταλλάδες είναι χωμένοι μέχρι το κεφάλι στα drugs δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Για ποιους ακριβώς μιλάμε? 

5 hours ago, hyperspaced said:

υπάρχουν άλλες 1000 που συνδέουν το υπερβολικό gaming με συμπεριφορές εθισμού, κοινωνικής απομόνωσης/αποξένωσης και μανίας.

Και είναι η αιτία το gaming ή μήπως είναι σύμπτωμα και αυτό? 

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, NiKoSmile said:

Ε, τώρα και συ, να κάνουμε πως δεν ξέρουμε; Κάτω από τις πέτρες ζούμε;

Μιλάμε για τους τραγουδιστές? Για τον κόσμο που ακούει? Για κάποιον άλλον? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikangel είπε

 

Ο μικρός δεν συμπεριλήφθηκε στην έρευνα 😅

Υπάρχει ολόκληρο ντοκυμαντέρ για αυτόν. Το έκανε για πλάκα και καταστράφηκε η ζωή του καθώς μεγάλωνε. Όλοι τον κορόιδευαν γιατί τον είχαν δείξει σε ένα τοπικό κανάλι σαν ψυχοπαθή τρελό παιδί.

https://youtu.be/mIlCFYLVdTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...