Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου smartphone 250€-350€


monokoupes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! 

Μερικές ιδέες θα ήθελα για αγορά νέου smartphone. 

Έχω δει τα Samsung A53 και Redmi 9T σαν μια αρχή.

Επίσης για Xiaomi Poco F3 τι λέτε?

Παρακάτω και η φόρμα συμπληρωμενη:

1) Το ποσό που διαθέτουμε: 250€-350€

2) Την χρήση του κινητού (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): social, mail, browsing, youtube

3) Το μέγεθος της οθόνης που θα θέλαμε: αδιαφορο

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (Αναγνώστη Δαχτυλικών Αποτυπωμάτων, Αδιαβροχοποίηση κ.λ.π.):
 NFC


5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; Ελαφρώς ναι.

6) Μας ενδιαφέρει το Dual SIM; Οπωσδήποτε.

7) Αν ναι, θα προτιμούσαμε να έχει χωριστές θύρες για SD και για τις 2SIM; Αδιάφορο, δεν χρειάζεται SD.

8 ) Στην SD, θα θέλαμε να υπάρχει δυνατότητα να πηγαίνουν οι εφαρμογές εκεί; Αδιάφορο.

9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Android.

10) Μας ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία; Οπωσδήποτε. Ιδανικά 5000, δεκτό και 4500 εφόσον τα αλλα χαρακτηριστικά μας κάνουν. 

11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; Ελλάδα.

12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης);
 Όχι.


13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο η και για μεταχειρισμένο; Καινούριο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, τα έχει πάρει και αυτά το μάτι μου. 

Άποψη για το Α53? Είναι όντως αργό όπως βλέπω σε μερικές κριτικές?

Κάποια προτιμηση μεταξύ των 5? Υπάρχει κάποιο που να ξεχωρίζει για συγκεκριμένο λόγο?

1) Realme 9 pro plus

2) Samsung A52s

3) Samsung A53

4) Xiaomi Poco F3

5) Xiaomi Redmi 9T

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1 Είναι εξαιρετικό σαν σύνολο και με καλή κάμερα.

Το 4 κορυφαίος επεξεργαστής χάνει σε όλα τα άλλα.

α52ς σε σχέση με το 53 είναι καλύτερο λόγο snapdragon cpu

το 5 δεν ξέρω ποιο εννοείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, monokoupes είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Μερικές ιδέες θα ήθελα για αγορά νέου smartphone. 

Έχω δει τα Samsung A53 και Redmi 9T σαν μια αρχή.

Επίσης για Xiaomi Poco F3 τι λέτε?

Παρακάτω και η φόρμα συμπληρωμενη:

1) Το ποσό που διαθέτουμε: 250€-350€

2) Την χρήση του κινητού (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): social, mail, browsing, youtube

3) Το μέγεθος της οθόνης που θα θέλαμε: αδιαφορο

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (Αναγνώστη Δαχτυλικών Αποτυπωμάτων, Αδιαβροχοποίηση κ.λ.π.):
 NFC


5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; Ελαφρώς ναι.

6) Μας ενδιαφέρει το Dual SIM; Οπωσδήποτε.

7) Αν ναι, θα προτιμούσαμε να έχει χωριστές θύρες για SD και για τις 2SIM; Αδιάφορο, δεν χρειάζεται SD.

8 ) Στην SD, θα θέλαμε να υπάρχει δυνατότητα να πηγαίνουν οι εφαρμογές εκεί; Αδιάφορο.

9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Android.

10) Μας ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία; Οπωσδήποτε. Ιδανικά 5000, δεκτό και 4500 εφόσον τα αλλα χαρακτηριστικά μας κάνουν. 

11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; Ελλάδα.

12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης);
 Όχι.


13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο η και για μεταχειρισμένο; Καινούριο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά!

Αυτό εδώ https://www.gadgetlab.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=4270&ref=bestprice.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chios είπε

Το 1 Είναι εξαιρετικό σαν σύνολο και με καλή κάμερα.

Το 4 κορυφαίος επεξεργαστής χάνει σε όλα τα άλλα.

α52ς σε σχέση με το 53 είναι καλύτερο λόγο snapdragon cpu

το 5 δεν ξέρω ποιο εννοείς

Αυτό είναι το 5 https://www.skroutz.gr/s/26529330/Xiaomi-Redmi-Note-9T-5G-Dual-SIM-4GB-128GB-Nightfall-Black.html

 

 

2 ώρες πριν, GATE123 είπε

Δείχνει όντως πολύ καλό. Eιναι το ίδιο με αυτό σωστά? https://www.skroutz.gr/s/29270802/Realme-GT-5G-Dual-SIM-8GB-128GB-Dashing-Blue.html Πως έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή από το κατάστημα που έστειλες? Μόνο υο χρώμα αλλάζει.

 

1 ώρα πριν, chios είπε

καλό το gt αλλά θα ξενερώσει με τη γελία μπαταρία του

Βλεπω και τα δυο έχουν 4500mah. Χάνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chios είπε

καλό το gt αλλά θα ξενερώσει με τη γελία μπαταρία του

Είναι όμως καλύτερο από τα υπόλοιπα 

1 ώρα πριν, monokoupes είπε

Δείχνει όντως πολύ καλό. Eιναι το ίδιο με αυτό σωστά? https://www.skroutz.gr/s/29270802/Realme-GT-5G-Dual-SIM-8GB-128GB-Dashing-Blue.html Πως έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή από το κατάστημα που έστειλες? Μόνο υο χρώμα αλλάζει.

 

Ναι το ίδιο είναι. 

Δεν γνωρίζω για την τιμή. 

Το μόνο που θα σου πω είναι ότι έχει επίσημη εγγύηση αντιπροσωπείας και επίσημο service ,όχι σαν τα Xiaomi. 

Όπως επίσης το λειτουργικό του είναι σαν τα OnePlus/Motorola/Nokia

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GATE123 είπε

Είναι όμως καλύτερο από τα υπόλοιπα 

Ναι το ίδιο είναι. 

Δεν γνωρίζω για την τιμή. 

Το μόνο που θα σου πω είναι ότι έχει επίσημη εγγύηση αντιπροσωπείας και επίσημο service ,όχι σαν τα Xiaomi. 

Όπως επίσης το λειτουργικό του είναι σαν τα OnePlus/Motorola/Nokia

Ωραια, μου αρέσει πολύ σαν επιλογή νομίζω.

Τελευταία ερώτηση, θεωρεις ότι το Master Edition έχει τεράστιες διαφορές ή κάποιο τρανταχτό μειονέκτημα? 

https://www.skroutz.gr/s/31144863/Realme-GT-Master-Edition-5G-Dual-SIM-6GB-128GB-Cosmos-Black.html 

Καθώς είναι 50€ φθηνότερο ίσως αποτελέσει μια εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GT έχει καλύτερο επεξεργαστή,καλύτερα γραφικά,η μνήμη του είναι LPDDR5 , 2 GB ram παραπάνω,έχει καλύτερη συχνότητα χρονισμού, ελαφρός καλύτερη μπαταρία.

Για να πω την αλήθεια νομίζω ότι το Master edition έχει λίγο καλύτερη κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2022 στις 2:22 ΜΜ, GATE123 είπε

To συγκεκριμένο κατάστημα είναι αξιόπιστο? Γνωρίζεις? Παραγγέλνω άφοβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω για συσκευή με τα ίδια χαρακτηριστικά του/της monokoupes γιατί σήμερα μου έσπασε το Xiaomi mi 8, από το οποίο ήμουν σούπερ ευχαριστημένος και δεν μου χρειαζόταν ακόμη αλλαγή συσκευής. Γενικά δεν αλλάζω συχνά κινητά. Πριν από το mi 8 (300€), είχα το mi 4 (180€).

Αν πάω σε A52s, θα δω μεγάλη διαφορά μεταξύ 6 και 8 GB ram; Αξίζει η όποια χρηματική διαφορά;

EDIT: Για Xiaomi mi 11 Lite 5G - 8GB ram, τι λέτε;

Στις 16/8/2022 στις 2:21 ΠΜ, monokoupes είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Μερικές ιδέες θα ήθελα για αγορά νέου smartphone. 

Έχω δει τα Samsung A53 και Redmi 9T σαν μια αρχή.

Επίσης για Xiaomi Poco F3 τι λέτε?

Κατέληξες σε κάποιο;

Επεξ/σία από Par1s*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Par1s* είπε

EDIT: Για Xiaomi mi 11 Lite 5G - 8GB ram, τι λέτε;

Εχουν βγει δυο εκδοσεις , η μια με τον 780 και η νεοτερη με τον 778. Εχω το πρωτο. Τα υπολοιπα specs ειναι ακριβως τα ιδια. Τα θετικα ειναι το βαρος , επεξεργαστης , καμερες , οθονη. Στα αρνητικα , το κυριοτερο ειναι η μικρη (αναλογικα με αλλα κινητα) μπαταρια. Αν κανεις βαρια χρηση , θα σου βγαλει ισα μια μερα. Αν παρεις την νεοτερη εκδοση του κινητου με τον 778 , ισως να υπαρχει λιγο καλυτερη διαρκεια στην μπαταρια. Αλλο αρνητικο , για καποιους ειναι το miui , για μενα κλαιν ...

Τελος , τελευταια , εχω παρατηρησει οτι το κινητο , τουλαχιστον αυτο που εχω εγω με τον 780 και τα 6γιγα , λαγκαρει καποιες στιγμες. Μαλλον κατι παιζει με τις εφαρμογες που ειναι στην μνημη. Σαν να μην μπορει να τις διαχειριστει σωστα. Το λαγκαρισμα σκαει αφου εχει πεταχτει ενα μηνυμα οτι το χχ % της μνημης ειναι κατελλειμενο. Μιλαμε τωρα για 6γιγα.. και δεν ανοιγω και τιποτα ιδιαιτερο..κανα browser , e-banking , photos , emails κλπ... τα καθημερινα δηλ. 
Αν κανεις εκκαθαριση μνημης ή ακομα καλυτερα ενα reboot , παει παλι σφαιρα. Δεν εχω βρει γιατι το κανει , αν ειναι καποια δυσλειτουργια , bug ή αν γινεται μονο σε μενα ή και σε αλλους. 

Συγκριτικα , μεταξυ Samsung A52s και mi 11 lite 5g , προφανως και κερδιζει το A52s. Καλυτερες καμερες λογω και του OIS , οθονη γιατι ειναι...samsung ... λιγο μεγαλυτερη μπαταρια , περισσοτερες αναβαθμισεις. Το μονο αρνητικο , ισως να πει καποιος οτι ειναι η ποιοτητα κατασκευης. Αρκετη πλαστικουρα στο πισω μερος , αλλα στα @@ σου , βαζεις μια θηκη και το ξεχνας...

ΥΓ : Στην πραξη , δεν ξερω αν δεις διαφορα μεταξυ 6 και 8 γιγα μνημης.. εκτος και αν τρεχεις κανα πειραμα του CERN :) Αλλα το ρητο λεει , ποτε δεν εχουμε αρκετη μνημη ... αρα αν βγαινει το μπατζετ..χτυπας τα 8.

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Εχουν βγει δυο εκδοσεις , η μια με τον 780 και η νεοτερη με τον 778. Εχω το πρωτο. Τα υπολοιπα specs ειναι ακριβως τα ιδια. Τα θετικα ειναι το βαρος , επεξεργαστης , καμερες , οθονη. Στα αρνητικα , το κυριοτερο ειναι η μικρη (αναλογικα με αλλα κινητα) μπαταρια. Αν κανεις βαρια χρηση , θα σου βγαλει ισα μια μερα. Αν παρεις την νεοτερη εκδοση του κινητου με τον 778 , ισως να υπαρχει λιγο καλυτερη διαρκεια στην μπαταρια. Αλλο αρνητικο , για καποιους ειναι το miui , για μενα κλαιν ...

Τελος , τελευταια , εχω παρατηρησει οτι το κινητο , τουλαχιστον αυτο που εχω εγω με τον 780 και τα 6γιγα , λαγκαρει καποιες στιγμες. Μαλλον κατι παιζει με τις εφαρμογες που ειναι στην μνημη. Σαν να μην μπορει να τις διαχειριστει σωστα. Το λαγκαρισμα σκαει αφου εχει πεταχτει ενα μηνυμα οτι το χχ % της μνημης ειναι κατελλειμενο. Μιλαμε τωρα για 6γιγα.. και δεν ανοιγω και τιποτα ιδιαιτερο..κανα browser , e-banking , photos , emails κλπ... τα καθημερινα δηλ. 
Αν κανεις εκκαθαριση μνημης ή ακομα καλυτερα ενα reboot , παει παλι σφαιρα. Δεν εχω βρει γιατι το κανει , αν ειναι καποια δυσλειτουργια , bug ή αν γινεται μονο σε μενα ή και σε αλλους. 

Συγκριτικα , μεταξυ Samsung A52s και mi 11 lite 5g , προφανως και κερδιζει το A52s. Καλυτερες καμερες λογω και του OIS , οθονη γιατι ειναι...samsung ... λιγο μεγαλυτερη μπαταρια , περισσοτερες αναβαθμισεις. Το μονο αρνητικο , ισως να πει καποιος οτι ειναι η ποιοτητα κατασκευης. Αρκετη πλαστικουρα στο πισω μερος , αλλα στα @@ σου , βαζεις μια θηκη και το ξεχνας...

ΥΓ : Στην πραξη , δεν ξερω αν δεις διαφορα μεταξυ 6 και 8 γιγα μνημης.. εκτος και αν τρεχεις κανα πειραμα του CERN :) Αλλα το ρητο λεει , ποτε δεν εχουμε αρκετη μνημη ... αρα αν βγαινει το μπατζετ..χτυπας τα 8.

Υπεραναλυτικός, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Όχι δεν κάνω τρελή χρήση και όπως προείπα με κάλυπτε πλήρως το mi 8 εδώ και 3μιση χρόνια. Μάλλον θα πάω στο A52s γιατί διάβασα στο σκρουτζ πολλά αρνητικά σχόλια για το 11 lite (πρώτη έκδοση). Όσο για την εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει καθόλου, πάντα χρησιμοποιώ μια απλή θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...