Προς το περιεχόμενο

Η Intel δείχνει ότι σε 48 παιχνίδια η Arc A750 μπορεί να ανταγωνιστεί επάξια την GeForce RTX 3060


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, john_dr είπε

Ray Tracing έχει. Απλά είναι πιο πίσω σε επιδόσεις, λογικό μιας και μπήκε στο παιχνίδι μετά την Nvidia. Με την Nvidia επιπλέον να έχει επενδύσει προφανώς και πολύ στο Ray Tracing πριν δούμε την σειρά RTX 2000.

DLSS πλέον έχουμε με την μορφή των FSR 1.0 και 2.0. Μπορεί το 1.0 να ήταν μια μαρκετινίστικη αναγκαιότητα, μιας και έβλεπαν ότι θα τους έπαιρνε παραπάνω η υλοποίηση της δικής τους τεχνολογίας, αλλά το 2.0 δουλεύει μια χαρά. Όχι επειδή το λέω εγώ, αλλά επειδή το έχουν πει δεξιά και αριστερά πολλές ιστοσελίδες. Το 1.0 επιπλέον είναι τόσο εύκολο στην υλοποίησή του, που θα μπορούσαμε να το βλέπουμε μελλοντικά ακόμα και σε indie τίτλους χαμηλού κόστους. Το 2.0 επιπλέον έχει την μαγκιά να παίζει και με GTX κάρτες γραφικών, πέρα από AMD κάρτες. Η τιτανοτεράστια Nvidia σου ή δεν μπορούσε ή δεν ήθελε να το υλοποιήσει στις GTX κάρτες των πελατών της.

Αντίστοιχο του NVENC έχουμε και στην AMD και από ότι διάβαζα τώρα τελευταία επιτυγχάνει επιδόσεις πολύ κοντά σε αυτές του NVENC. Βέβαια σε αυτόν τον τομέα η Intel κάνει πλάκα και στην AMD και στην Nvidia. Το μόνο που πραγματικά ανέπτυσσε τα τελευταία 10 χρόνια η Intel ήταν οι media δυνατότητες των καρτών της και αυτό φαίνεται και στις ARC.

Αντίστοιχο του RTX Voice Filter έβγαλε τώρα η AMD. Αν και το έπαιξε Nvidia, με την τεχνολογία επισήμως να υποστηρίζεται μόνο στις RDNA2 κάρτες, έχουν κυκλοφορήσει modded drivers που επιτρέπουν στην τεχνολογία αυτή να λειτουργήσει και σε παλαιότερες κάρτες.

Οι μικρές, A310, A380, πιθανόν είναι εξαιρετικές καρτούλες για media playback και transcoding. Αν κάποιος θέλει κάρτα για HTPC και όχι για gaming, Πιθανόν είναι αυτή τη στιγμή μονόδρομος οι ARC. Εκεί που είναι για τα μπάζα είναι στο 3D gaming, αλλά ξανά λέω, αν ο άλλος θέλει μόνο τις media δυνατότητες, δεν νομίζω να υπάρχουν καλύτερες.

Οι μεγάλες ναι, είναι πεταμένα λεφτά.

Μπλα μπλα μπλα αρα συμφωνουμε οτι προσπαθει να τη φτασει σε ολους τους τομεις αλλα ακομα δεν ειναι ιδια .
Κανε ενα google search "Νvidia Image Scaling" ,σημερα θα ανακαλυψεις οτι η Nvidia εδω και 4-5 drivers εχει κατι αντιστοιχο με το DLSS για τις GTX καρτες που αποδιδει οπως το FSR 2.0.

Screenshot_7.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
9 minutes ago, john_dr said:

Οι μικρές, A310, A380, πιθανόν είναι εξαιρετικές καρτούλες για media playback και transcoding. Αν κάποιος θέλει κάρτα για HTPC και όχι για gaming, Πιθανόν είναι αυτή τη στιγμή μονόδρομος οι ARC.

Αν παίζουν καλά και με Unraid θα γίνει χαμούλης.

4 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Μπλα μπλα μπλα αρα συμφωνουμε οτι προσπαθει να τη φτασει σε ολους τους τομεις αλλα ακομα δεν ειναι ιδια .
Κανε ενα google search "Νvidia Image Scaling" ,σημερα θα ανακαλυψεις οτι η Nvidia εδω και 4-5 drivers εχει κατι αντιστοιχο με το DLSS για τις GTX καρτες που αποδιδει οπως το FSR 2.0.

Μην γίνει σαν το Physx και το G-Sync όμως το RTX/DLSS. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μπλα μπλα μπλα αρα συμφωνουμε οτι προσπαθει να τη φτασει σε ολους τους τομεις αλλα ακομα δεν ειναι ιδια .
Κανε ενα google search "Νvidia Image Scaling" ,σημερα θα ανακαλυψεις οτι η Nvidia εδω και 4-5 drivers εχει κατι αντιστοιχο με το DLSS για τις GTX καρτες που αποδιδει οπως το FSR 2.0.

Screenshot_7.jpg

Το NIS το είχε χρόνια κρυμμένο στους drivers επειδή προφανώς ήξερε ότι κάποια στιγμή θα χρησιμοποιήσει το DLSS μαζί με το RTX για να δικαιολογήσει τα χρήματα που ζήταγε για τις RTX 2000. Το αντίστοιχο της AMD με το NIS είναι το RSR, όχι το FSR. Το RSR και το NIS έχουν το μειονέκτημα ότι κάνουν upscaling τα πάντα όλα, ακόμα και το user interface. Αντίθετα το FSR κάνει upscaling μόνο τα γραφικά του παιχνιδιού αφήνοντας το user interface στην ησυχία του, που έτσι πρέπει για να μην είναι θαμπές οι πληροφορίες που αναφέρονται σε αυτό.

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μην πουλάς μούρη για πράγματα που προφανώς τα έχεις απλά ακούσει και τα πετάς χύμα σε συζητήσεις AMD vs Nvidia.

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μην γίνει σαν το Physx και το G-Sync όμως το RTX/DLSS. :(

Το RTX ευτυχώς δεν μπορεί να το κλειδώσει και να το οικειοποιηθεί όπως το hardware PhysX που το κλείδωσε και τελικά σήμερα όλοι παίζουν με software physics. Εντάξει πλέον έχουμε και μια ντουζίνα πυρήνες, δεν πολύ μας χρειάζεται το hardware physics. Το DLSS επίσης δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένα εξαιρετικό(τουλάχιστον από την έκδοση 2.0 και μετά) upscaling που από ότι φαίνεται εύκολα μπορούσε να υλοποιηθεί με ένα χοντρικά 90% διατήρηση της ποιότητας και ταχύτητας, χωρίς tensor cores και machine learning και ιστορίες. Το κερασάκι στην τούρτα πάντως είναι που πολλά παιχνίδια που υποστηρίζουν DLSS μπορούν με ένα απλό mod να υποστηρίξουν και FSR 2.0, αν και όχι με τέλεια ποιότητα, πράγμα πάντως αναμενόμενο για unofficial mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, john_dr είπε

Το NIS το είχε χρόνια κρυμμένο στους drivers επειδή προφανώς ήξερε ότι κάποια στιγμή θα χρησιμοποιήσει το DLSS μαζί με το RTX για να δικαιολογήσει τα χρήματα που ζήταγε για τις RTX 2000. Το αντίστοιχο της AMD με το NIS είναι το RSR, όχι το FSR. Το RSR και το NIS έχουν το μειονέκτημα ότι κάνουν upscaling τα πάντα όλα, ακόμα και το user interface. Αντίθετα το FSR κάνει upscaling μόνο τα γραφικά του παιχνιδιού αφήνοντας το user interface στην ησυχία του, που έτσι πρέπει για να μην είναι θαμπές οι πληροφορίες που αναφέρονται σε αυτό.

Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μην πουλάς μούρη για πράγματα που προφανώς τα έχεις απλά ακούσει και τα πετάς χύμα σε συζητήσεις AMD vs Nvidia.

Τη μια μας λες οτι η Nvidia δεν εχει κανει τιποτα για τις GTX και την αλλη μας διηγείσαι και ολη την πλεκτανη πισω απο το NIS που το ειχε χρονια ετοιμο.
Aυτη η Nvidia τελικα παντα εχει κρυμενα χαρτια  και παντα ειναι προετοιμασμενη πισω απο καθε πλεκτανη ενω η κακομοιρα AMD ολο παει να βγαλει κατι για να τη πλησιασει.
Δεν σε ξερω και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αλλα μεσα απο 2 ποστς ακουγεσαι σαν κλασικος συνωμοσιολογος.
Αν δεν βαριεσαι πες μας τη γνωμη σου και για τους αεροψεκασμους,τα ερπετοειδη και τα μπολια.

Εδω μπορεις να δεις τη θαμπαδα του interface  😂😂:

 

Screenshot_10.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τη μια μας λες οτι η Nvidia δεν εχει κανει τιποτα για τις GTX και την αλλη μας διηγείσαι και ολη την πλεκτανη πισω απο το NIS.
Aυτη η Nvidia τελικα παντα εχει κρυμενα χαρτια και παντα ειναι προετοιμασμενη πισω απο καθε πλεκτανη.
Δεν σε ξερω και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αλλα μεσα απο 2 ποστς ακουγεσαι σαν κλασικος συνωμοσιολογος.
Αν δεν βαριεσαι πες μας τη γνωμη σου και για τους αεροψεκασμους,τα ερπετοειδη και τα μπολια.

Την πλεκτάνη την αναφέρουν όλα τα τεχνολογικά sites. Δείξε μου έστω και μια διαφήμιση της Nvidia πριν το FSR, για το NIS.

Εσύ ήδη από το πρώτο ποστ μου φάνηκες σαν κλασικό 15χρονο fanboy της Nvidia, αλλά δεν το πήγα σε προσωπικούς σχολιασμούς.

Αν σου τελείωσαν τα επιχειρήματα με πράγματα που προφανώς δεν γνωρίζεις αρκετά, προχώρα σε περισσότερες σπόντες για μένα. Μην σε σταματάω τώρα που πήρες και φόρα.

 

Πάντως μου αρέσει το πως συνδέεις μια συζήτηση AMD vs Nvidia με αεροψεκασμούς, ερπετοειδή και μπόλια. Υποθέτω όποιος αγοράζει AMD είναι ψεκασμένος, flat earther και τα ρέστα. Δεν ξέρω αν κατανοείς ότι με αυτά που γράφεις εκθέτεις περισσότερο τον εαυτό σου παρά προσβάλλεις εμένα. Είναι τόσο αποτυχημένη η προσπάθειά σου να με μειώσεις, που δεν αξίζει καν να κάνω report. Μάλλον ποπ κορν θα πάω να φτιάξω.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, john_dr είπε

Την πλεκτάνη την αναφέρουν όλα τα τεχνολογικά sites. Δείξε μου έστω και μια διαφήμιση της Nvidia πριν το FSR, για το NIS.

Εσύ ήδη από το πρώτο ποστ μου φάνηκες σαν κλασικό 15χρονο fanboy της Nvidia, αλλά δεν το πήγα σε προσωπικούς σχολιασμούς.

Αν σου τελείωσαν τα επιχειρήματα με πράγματα που προφανώς δεν γνωρίζεις αρκετά, προχώρα σε περισσότερες σπόντες για μένα. Μην σε σταματάω τώρα που πήρες και φόρα.

 

Πάντως μου αρέσει το πως συνδέεις μια συζήτηση AMD vs Nvidia με αεροψεκασμούς, ερπετοειδή και μπόλια. Υποθέτω όποιος αγοράζει AMD είναι ψεκασμένος, flat earther και τα ρέστα. Δεν ξέρω αν κατανοείς ότι με αυτά που γράφεις εκθέτεις περισσότερο τον εαυτό σου παρά προσβάλλεις εμένα. Είναι τόσο αποτυχημένη η προσπάθειά σου να με μειώσεις, που δεν αξίζει καν να κάνω report. Μάλλον ποπ κορν θα πάω να φτιάξω.

Ναι γιατι ως γνωστον οι φιλοι των 15χρονων προτιμουν Cyrix αντι για AMD 😂🤣

1o post
""Τα ιδια λεγαμε καποτε για τους AMD επεξεργαστες και τελικα καταφεραν να ειναι ανταγωνιστικοι μετα απο χρονια.
Θυμαμαι φιλους που ελεγαν καλυτερα να παρω Cyrix παρα AMD.
Πρωτη γενια ειναι ,ειναι λογικο να εχει προβληματα με ημερομηνιες κυκλοφοριας,επιδοσεις,drivers κτλ.
Εδω η ΑΜD μετα απο τοσα χρονια και ακομα δεν βγαζει drivers της προκοπης.
Σε λιγα χρονια πιστευω οτι θα ειναι ανταγωνιστικη και αυτο μονο καλο θα ειναι για εμας τους καταναλωτες.
Ακομα και αν δεν παρεις ποτε Intel GPU θα παρεις μια AMD η μια Nvidia που αναγκαστηκε να ριξει τη τιμη MSRP λογω Intel.
Στους 15th gen σιγουρα θα δουμε και πολυ καλυτερα ενσωματομενα γραφικα. ""

Eπισης νομιζω οτι εσυ πρωτος το πηγες σε προσωπικο επιπεδο και εγω απλα απαντησα.

"Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και μην πουλάς μούρη για πράγματα που προφανώς τα έχεις απλά ακούσει και τα πετάς χύμα σε συζητήσεις AMD vs Nvidia."

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ναι γιατι ως γνωστον οι φιλοι των 15χρονων προτιμουν Cyrix αντι για AMD 😂🤣

Αν ήσουν 15χρονο fanboy της Nvidia, θα έβγαζαν περισσότερο νόημα οι προσωπικές επιθέσεις προς το πρόσωπό μου απλά και μόνο επειδή δεν υποκλείνομαι στο μεγαλείο της Nvidia και η σύνδεση της επιλογής μιας Nvidia κάρτας γραφικών με το εμβόλιο, τους αεροψεκασμούς και τα ερπετοειδή.

Να το κοιτάξεις αυτό. Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένα θέμα για νέες κάρτες γραφικών που καταντάει amd vs. nvidia.

Ας είναι, με το καλό να πιάσουν οι κάρτες της Intel, να ωριμάσουν οι drivers και να πέσουν οι τιμές.

Το καρτέλ χρειάζεται και τρίτο παίκτη, δεν πάει άλλο.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εδω μπορεις να δεις τη θαμπαδα του interface  😂😂:

Πήγαινε άνθρωπέ μου και διάβασε κανένα άρθρο για το NIS και το RSR να δεις ποια η διαφορά τους με το FSR 1.0. Τα smiles δεν είναι δείγμα γνώσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john_dr είπε

Αν ήσουν 15χρονο fanboy της Nvidia, θα έβγαζαν περισσότερο νόημα οι προσωπικές επιθέσεις προς το πρόσωπό μου απλά και μόνο επειδή δεν υποκλείνομαι στο μεγαλείο της Nvidia και η σύνδεση της επιλογής μιας Nvidia κάρτας γραφικών με το εμβόλιο, τους αεροψεκασμούς και τα ερπετοειδή.

Να το κοιτάξεις αυτό. Φιλικά πάντα.

Φιλε μου εγω εγραψα τη αποψη μου και πιστευω οτι εχω καθε δικαιωμα να το κανω.
Εσυ πεταχτηκες και εκανες tag το ποστ μου σαν τον Βασιλια Αρθουρο που ενιωσε θυγμενος για τους Drivers που εγραψα.
Οταν σου απαντησα σε αυτο που εγραψες δηλαδη οτι η Nvidia δεν εχει κανει τιποτα για τις GTX ,αναφεροντας το NIS εσυ παλι πρωτος το πηγες σε προσωπικο επιπεδο και πηγε να με μειωσεις αλλα εγω παρολα αυτα παλι μπηκα στη διαδικασια να σου απαντησω.
Γραφεις σαν θυγμενος αλλα στην ουσια απο εσενα ξεκινησαν ολα.

Ο μοναδικος λογος που αναφερθηκα σε συνωμοσίες,αεροψεκασμους,ερπετοειδη και μπολια ηταν γιατι προσπαθησες να παρουσιασεις σαν επιχειρημα μια υποθεση που εκανες για το κρυμενο NIS που υπηρχε χρονια χωρις καμια αποδειξη.
Τελος παντων ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε και ολα μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Ακόμα ένα θέμα για νέες κάρτες γραφικών που καταντάει amd vs. nvidia.

Ας είναι, με το καλό να πιάσουν οι κάρτες της Intel, να ωριμάσουν οι drivers και να πέσουν οι τιμές.

Το καρτέλ χρειάζεται και τρίτο παίκτη, δεν πάει άλλο.

Όταν θα βλέπουμε Intel vs Nvidia θα ξέρουμε ότι η intel είναι σε σωστό δρόμο και ανταγωνιστική.

(δεν λέω AMD vs Intel στις κάρτες γραφικών, αυτό θα γίνει πολύ νωρίτερα λόγω συνήθειας από τους επεξεργαστές).

 

48 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Φιλε μου εγω εγραψα τη αποψη μου και πιστευω οτι εχω καθε δικαιωμα να το κανω.
Εσυ πεταχτηκες και εκανες tag το ποστ μου σαν τον Βασιλια Αρθουρο που ενιωσε θυγμενος για τους Drivers που εγραψα.
Οταν σου απαντησα σε αυτο που εγραψες δηλαδη οτι η Nvidia δεν εχει κανει τιποτα για τις GTX ,αναφεροντας το NIS εσυ παλι πρωτος το πηγες σε προσωπικο επιπεδο και πηγε να με μειωσεις αλλα εγω παρολα αυτα παλι μπηκα στη διαδικασια να σου απαντησω.
Γραφεις σαν θυγμενος αλλα στην ουσια απο εσενα ξεκινησαν ολα.

Ο μοναδικος λογος που αναφερθηκα σε συνωμοσίες,αεροψεκασμους,ερπετοειδη και μπολια ηταν γιατι προσπαθησες να παρουσιασεις σαν επιχειρημα μια υποθεση που εκανες για το κρυμενο NIS που υπηρχε χρονια χωρις καμια αποδειξη.
Τελος παντων ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε και ολα μια χαρα.

Το άσπρο μαύρο.

 

Υ.Γ.

What Is Nvidia Image Scaling? Upscaling Tech, Explained | Digital Trends

Αναφορά σε κείμενο

Nvidia Image Scaling isn’t new, but this might be the first time you’re hearing about it. The company released it as part of the Nvidia Control Panel in 2019, but it had been buried in a list of admittedly mundane settings.

Και όχι δεν δικαιολογούνται τα μπόλια, τα ερπετοειδή και οι αεροψεκασμοί.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά οι κάρτες φαινετε να είναι καλές σε θέμα hardware αλλα πολύ πίσω σε θέμα software . αν η ιντελ θέλει να έχει μέλλον πρεπει να τις δώσει σε τιμές κάτω του κόστους για να δώσει κάποιο κίνητρο στους αγοραστές -beta testers.

Προσωπικά αυτό που με χάλασε πολύ είναι το μειωμένο compatibility με παλιά games .Καθότι gamer για σημαντικό χρονικό διάστημα σε ultra book με Intel GMA( συχνές μετακινήσεις λόγω δουλειάς )όπου γενικά δεν είχα σημαντικά πρόβληματα μιας και επαιζα κυρίως παλιά /ελαφριά games  το θεωρω πολύ περίεργο 

Αν ισχύουν τα περί πώλησης του τμήματος gpu , αποτελούν σπασμωδικές κινήσεις ,υπομονή χρειαζετε και θα φτιάξει το πράγμα ( αρκεί να μην έχεις τύπους σαν τον Ινδό στα ηνία ) 

Να υπενθυμίσω ότι τα ίδια θέματα είχε και η amd με τους bulldozer για χρόνια , άντεξε όμως και τώρα κάνει φουλ παιχνίδι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...