Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση motherboard-cpu-ram


chris_g92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : 600 ΜΑΞ ΤΑΒΑΝΙ. Οσο λιγοτερο τοσο το καλυτερο.

 

Χρήση υπολογιστή : Casual χρήση,coding(δεν χρειαζεται τρελα resources τα projects ), και gaming του τύπου λολακι overwatch κτλ.

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: ΟΧΙ

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Υπαρχει ηδη μια Alienware AW2521HF

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΟΧΙ

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?    ΟΧΙ

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? ΟΧΙ

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . ΟΧΙ

 

Στο pc μου εχει εναν i5 6500 και μια rx480. H γραφικων μου ειναι υπεραρκετη για αυτα που κανω. Το προβλημα μου ειναι οτι πλεον με τον αρχαιο i5 που εχω ειμαι συνεχως 85+ cpu usage με την χρηση που κανω. Θελω να αλλαξω μητρικη επεξεργαστη ραμ ολα τα αλλα θα αφησω τα ιδια. Ευχαριστω πολυ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Ποσό που διαθέτουμε : 600 ΜΑΞ ΤΑΒΑΝΙ. Οσο λιγοτερο τοσο το καλυτερο.

 

Χρήση υπολογιστή : Casual χρήση,coding(δεν χρειαζεται τρελα resources τα projects ), και gaming του τύπου λολακι overwatch κτλ.

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: ΟΧΙ

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Υπαρχει ηδη μια Alienware AW2521HF

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΟΧΙ

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?    ΟΧΙ

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? ΟΧΙ

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . ΟΧΙ

 

Στο pc μου εχει εναν i5 6500 και μια rx480. H γραφικων μου ειναι υπεραρκετη για αυτα που κανω. Το προβλημα μου ειναι οτι πλεον με τον αρχαιο i5 που εχω ειμαι συνεχως 85+ cpu usage με την χρηση που κανω. Θελω να αλλαξω μητρικη επεξεργαστη ραμ ολα τα αλλα θα αφησω τα ιδια. Ευχαριστω πολυ.

 

Η πιο budget λύση σε intel (μιας και έχεις ήδη),αφού έχεις κάρτα γραφικών είναι  i5 12400f η 12400 ανάλογα αν χρειάζεσαι και τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστη..ο 12400f έχει 200 και άλλα 20 ευρο πάνω ο 12400.Μετα μια μητρική b660 https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?keyphrase=b660&order_by=pricevat&order_dir=asc&o=b660 το πολύ 160 ευρο και 16gb ram https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Συχνότητα-3200MHz-για-Desktop-F4-3200C16D-16GVKB.html αλλά 60 ευρο.Μενεις αρκετά κάτω από το budget σου.Οποτε αν θες μπορείς να δεις για 32gb ram αν τα χρειαζεσαι η κάποιο άλλο κομμάτι hardware που θα ηθελε αλλαγή .O 6500 έχει 4 cores /4 threads o 12400 έχει 6 πυρήνες/12 threads(καλύτερα ρολόγια και ipc),οπότε θα σου φανεί διαστημοπλοιο.Av θες amd κοιτάς 5600/ 5600x ryzen με μια b550 μητρική ανάλογα ποσά θες να χαλασεις

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, triplex1 είπε

................βαζεις και εναν Nvme  που αποκλειεται να εχεις στο υπαρχων συστημα και εισαι οκ

Έχω nvme τον Samsung 980 1tb. Θα πάω για 12400f απλά απο τις μητρικές ποιια να διαλέξω λέτε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Έχω nvme τον Samsung 980 1tb. Θα πάω για 12400f απλά απο τις μητρικές ποιια να διαλέξω λέτε ?

Δες αυτές..η πρώτη αρέσει στον triplex η άλλη σε εμενα😁.Aν σου τραβηξει καποια άλλη το μάτι δεν τρέχει μια χαρά θα είσαι όποια κι αν πάρεις με τον 12400f 

https://www.skroutz.gr/s/33544296/Asrock-B660-Steel-Legend-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html(atx)

https://www.skroutz.gr/s/33381340/Asus-TUF-Gaming-B660M-PLUS-D4-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1700-Socket.html(micro atx)

Επεξ/σία από niko13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, niko13 είπε

Δες αυτές..η πρώτη αρέσει στον triplex η άλλη σε εμενα😁.Aν σου τραβηξει καποια άλλη το μάτι δεν τρέχει μια χαρά θα είσαι όποια κι αν πάρεις με τον 12400f 

https://www.skroutz.gr/s/33544296/Asrock-B660-Steel-Legend-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html(atx)

https://www.skroutz.gr/s/33381340/Asus-TUF-Gaming-B660M-PLUS-D4-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1700-Socket.html(micro atx)

Και οι 2 καλες ειναι , οποια αγαπαει ας παρει , οχι MSI .....συγνωμη Νικολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Και οι 2 καλες ειναι , οποια αγαπαει ας παρει , οχι MSI .....συγνωμη Νικολα

Γιατί συγνώμη; Δεν είμαι μέτοχος πουθενά :D

Ξέρω σου έκατσε στραβή,  ωστόσο γενικώς έχουν  καλες επιδόσεις,  καλά vrm, καλές θερμοκρασίες...

Και οι asrock b350  είχε πολλά fail, δε σημαίνει ότι η asrock είναι για πέταμα...

Περί ορέξεως που λένε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Γιατί συγνώμη; Δεν είμαι μέτοχος πουθενά :D

Ξέρω σου έκατσε στραβή,  ωστόσο γενικώς έχουν  καλες επιδόσεις,  καλά vrm, καλές θερμοκρασίες...

Και οι asrock b350  είχε πολλά fail, δε σημαίνει ότι η asrock είναι για πέταμα...

Περί ορέξεως που λένε...

αν ψαξουμε θα βρουμε πολλες με καλα vrm , δεν ειναι ο μοναδικος λογος επιλογης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, triplex1 είπε

αν ψαξουμε θα βρουμε πολλες με καλα vrm , δεν ειναι ο μοναδικος λογος επιλογης

Σύμφωνοι, απλά λέω επειδή σου brickare εσένα δεν σημαίνει οτι είναι και λόγος αποφυγής. Σα να σου λέω μην πάρεις asrock γιατί η b350 σειρά βγήκε για τα πανηγύρια, αδιαφορώντας για το ποιά είναι η asrock όλα αυτά τα χρόνια...

Θυμάμαι πόσο ενθουσιασμένος ήσουν με την tomahawk και τις επιδόσεις της, μετά άρχισες να παίζεις και να αλλάζεις τα bios σα τα σώβρακα, δοκιμάζοντας τα νέα agesa μέχρι που σε ένα μπρος-πίσω (αν θυμάμαι καλά) σου έμεινε στα χέρια. Παρόλα αυτά η msi προχώρησε άμεσα σε αντικατάσταση. Δεν νομίζω οτι κάνω κάπου λάθος, παρακολουθώ πολλά νήματα (όχι μόνο το νέα συστήματα) και καταλαβαίνω δυό πράγματα, η msi φέρθηκε σωστά νομίζω και κατά τη γνώμη το λάθος ήταν πάνω σου, αφού για  μένα είναι νόμος οτι δεν πειράζουμε bios αν δεν υπάρχει πρόβλημα και είναι κάτι που αναφέρουν οι περισσότερες εταιρίες στα bios update τους.

Τέσπα, δεν έχω ανάγκη να υποστηρίξω καμία msi απλά η συγκεκριμένη μητρική έχει αφήσει ικανοποιημένο πολύ κόσμο και κατά γενική ομολογία είναι από τα top vfm, θεωρώ άδικο να μην είναι έστω μέσα στις προτάσεις, χωρίς να σημαίνει οτι οι άλλες που προτάθηκαν δεν είναι καλές μητρικές (έχεις δει να αναφέρομαι για asrock στο παρελθόν, ειδικότερα για steel legend)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Σύμφωνοι, απλά λέω επειδή σου brickare εσένα δεν σημαίνει οτι είναι και λόγος αποφυγής. Σα να σου λέω μην πάρεις asrock γιατί η b350 σειρά βγήκε για τα πανηγύρια, αδιαφορώντας για το ποιά είναι η asrock όλα αυτά τα χρόνια...

Θυμάμαι πόσο ενθουσιασμένος ήσουν με την tomahawk και τις επιδόσεις της, μετά άρχισες να παίζεις και να αλλάζεις τα bios σα τα σώβρακα, δοκιμάζοντας τα νέα agesa μέχρι που σε ένα μπρος-πίσω (αν θυμάμαι καλά) σου έμεινε στα χέρια. Παρόλα αυτά η msi προχώρησε άμεσα σε αντικατάσταση. Δεν νομίζω οτι κάνω κάπου λάθος, παρακολουθώ πολλά νήματα (όχι μόνο το νέα συστήματα) και καταλαβαίνω δυό πράγματα, η msi φέρθηκε σωστά νομίζω και κατά τη γνώμη το λάθος ήταν πάνω σου, αφού για  μένα είναι νόμος οτι δεν πειράζουμε bios αν δεν υπάρχει πρόβλημα και είναι κάτι που αναφέρουν οι περισσότερες εταιρίες στα bios update τους.

Τέσπα, δεν έχω ανάγκη να υποστηρίξω καμία msi απλά η συγκεκριμένη μητρική έχει αφήσει ικανοποιημένο πολύ κόσμο και κατά γενική ομολογία είναι από τα top vfm, θεωρώ άδικο να μην είναι έστω μέσα στις προτάσεις, χωρίς να σημαίνει οτι οι άλλες που προτάθηκαν δεν είναι καλές μητρικές (έχεις δει να αναφέρομαι για asrock στο παρελθόν, ειδικότερα για steel legend)

συζητηση το κανουμε , βρε Νικολα , απλα κοιταω να μην εχει προβληματα καποιος αλλος , εγω λυσεις εχω απλα επειδη εχουν περασει πολλες απο τα χερια μου εχω βγαλει τα συμπερσματα μεχρι τωρα , το οτι ετυχε σ'εμενα και οχι σε αλλον εδω Ελλαδα δεν σημαινει κατι , ενα σωρο προβληματικες υπηρξαν σε αλλα Ευρωπαικα κρατη , ακριβως με το ιδιο προβλημα  ''μπρικαρισμενες'' , η δε εταιρεια εντελως τραγικη αλλα ολοι πουλανε αυτη τη στιγμη απο 160+ , τυχαιο? δε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 msi b450 μητρικές που έχω πάντως είναι μέχρι τώρα άψογες. Είχα asrock 775 που βγήκε σκυλί (μόλις ένα χαλασμένο sata port στα 15 περίπου χρόνια καθημερινής χρήσης) αλλά η b350 σειρά τους ήταν αποτυχία. Γενικά αποφεύγω να αλλάζω bios version αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και δεν κάνω ποτέ overclock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση ακομη θα ηθελα να κανω. Το τροφοδοτικο μου βγαλει μονο μια εξοδο για ρευμα στο cpu, ενα 8αρι. Πολλες μητρικες βλεπω θελουν και ενα 4αρι ακομη αν οχι και δευτερο 8αρι. Θελει απαραιτητα να συνδεθουνε και τα 2 connectors? Ειμαι και για τροφοδοτικο δλδ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 8αρι σε δουλευει δεν εχεις προβλημα , απο κει και περα υπαρχουν ανταπτορες που συνδεονται με molex του τροφοδοτικου και παιρνεις και αλλη παροχη για το cpu

https://www.skroutz.gr/s/23960381/Nedis-4-Pin-EPS-male-4-Pin-Molex-male-Cable-0-15m-CCGP74340VA015.html

 

https://www.skroutz.gr/s/23959440/Nedis-8-Pin-EPS-male-2x-4-Pin-Molex-male-Cable-0-15m-CCGP74400VA015.html

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...