Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση motherboard-cpu-ram


chris_g92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εφτιαξα το build με 12400f και μια gigabyte b660 gaming x, σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης, πηρα και μια be quiet pure rock 2 και στο cinebench ο 12400f φτανει 71 βαθμους με 75w καταναλωση, Σε idle ειναι κοντα στους 40. Ειναι η ιδεα μου ή μηπως ειναι αρκετα υψηλη η θερμοκρασια? Μηπως εχω κανει κατι λαθος στην τοποθέτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

το εφτιαξα το build με 12400f και μια gigabyte b660 gaming x, σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης, πηρα και μια be quiet pure rock 2 και στο cinebench ο 12400f φτανει 71 βαθμους με 75w καταναλωση, Σε idle ειναι κοντα στους 40. Ειναι η ιδεα μου ή μηπως ειναι αρκετα υψηλη η θερμοκρασια? Μηπως εχω κανει κατι λαθος στην τοποθέτηση?

Καλορίζικο.

Έτρεξες το 10λεπτο τεστ και πήγε μαξ 71;

Το 71 είναι καλή θερμοκρασία σε full load,  μη ξεχνάμε ότι έχουμε ακόμη καλοκαίρι, ενώ η  pure rock δεν είναι και κάνα τέρας.

Με τη στοκ θα έβλεπες πάνω από 80 εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καλορίζικο.

Έτρεξες το 10λεπτο τεστ και πήγε μαξ 71;

Το 71 είναι καλή θερμοκρασία σε full load,  μη ξεχνάμε ότι έχουμε ακόμη καλοκαίρι, ενώ η  pure rock δεν είναι και κάνα τέρας.

Με τη στοκ θα έβλεπες πάνω από 80 εύκολα

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Απο το πρωτο δευτερολεπτο πιανει τους 70 και παει 71-72 στο τελος του δεκαλεπτου. Οπως τα πιανει τα 70 δλδ τα κραταει σταθερα. 12300 cinebench not bad για 200 ευρω cpu. Απο τον i5 6500 που ειχα νομιζω εχω πυραυλο αυτη τη στιγμη χαχαχ. 

Επεξ/σία από chris_g92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Απο το πρωτο δευτερολεπτο πιανει τους 70 και παει 71-72 στο τελος του δεκαλεπτου. Οπως τα πιανει τα 70 δλδ τα κραταει σταθερα. 12300 cinebench not bad για 200 ευρω cpu. Απο τον i5 6500 που ειχα νομιζω εχω πυραυλο αυτη τη στιγμη χαχαχ. 

Αν δεν πλησιάζει τους 90 μην ασχολείσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...