Προς το περιεχόμενο

Έτοιμη η τελική έκδοση του Android 13, αρχικά στα Pixel smartphones


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/8/2022 στις 9:31 ΜΜ, TheoAlex50 είπε

Τείνω προς το android ως χρήστης για πολλούς λόγους, αλλά πλέον η καινοτομία έχει εξαφανιστεί. Πάνε οι καιροί που περιμέναμε πως και πως νέα έκδοση android να δούμε τι καινούργιο θα μπει η πόσο ωραία πόσο διαφορετικά θα φαίνονται τα λειτουργικά. Κρίμα. Μόνο στα Lumia υπήρχε ένα ενδιαφέρον. 

Εχει κορεστει η φαση με τα κινητα. Κανουν τα παντα, τι αλλο θελεις?

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 ώρες πριν, BadBoy είπε

Η αντιγραφή και επικόλληση μεταξύ συσκευών φαντάζομαι ότι σημαίνει ότι στέλνει ότι έχεις αντιγράψει σε server της Google. Ελπίζω να απενεργοποιείται.

Μπορείς να στήσεις και τον δικό σου server, να φτιάξεις το δικό σου app για το πρόχειρο και το καλύτερο απ' όλα, να φροντίσεις για την ασφάλεια του server. Καλή δουλεία ;)

14 ώρες πριν, BeSt_ είπε

Φρου Φρου και αρώματα ουσία μηδέν.

Πλέον τα λειτουργικά έχουν φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο αυτό που πρέπει να εστιάσουν είναι η ασφάλεια και η διαχείριση του λειτουργικού για την απόδοση της μπαταρίας.

Ίσα ίσα το UΙ και οι λειτουργίες που προσφέρει δεν περιέχουν κάποια σημαντική αλλαγή. Μέσα στα site του νέου Android αναφέρει:

Αναφορά σε κείμενο

From the moment you turn on your device, Android works to keep your data safe and secure. With Android 13, you have more control over what information apps can and can’t access—including specific photos, videos and clipboard history.

 

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εχει κορεστη η φαση με τα κινητα. Κανουν τα παντα, τι αλλο θελεις?

Δεν αλλάζεις έκδοση τότε. Παρέμεινε στο 12 ή στο 9 μιας και όλες οι ενδιάμεσες αλλαγές δεν είναι πρακτικά ένα νέο λειτουργικό αλλά πινελιές πάνω στο προηγούμενο. Ας το ονόμαζε 9.4

Σε άλλα νέα υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν έχουν λύσει τα κινητά. Βασικό η native υποστήριξη έξυπνων συσκευών το οποίο θα μπορούσε να ανοίξει τον δρόμο για επικοινωνία συσκευών ανεξαρτήτως κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pixel 4a 5g που έχω, ήρθε το απόγευμα της Δευτέρας. Μέχρι σήμερα, δυο ημέρες μετά, όλα δουλεύουν στρωτά χωρίς διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας. Οι αλλαγές είναι κάποιες ελάχιστες πινελιές επί της ουσίας σε σχέση με το 12, κάτι που είναι φυσιολογικό καθώς τα λειτουργικά έχουν φτάσει σε σημείο που το μόνο που απομένει είναι επί μέρους διορθώσεις. Ταυτόχρονα έχω το SE 2022 αναμένοντας κι εκεί το ios16 όπου επίσης πέρα της παραμετροποίησης στην lock screen οι διαφορές είναι ελάχιστες με την προηγούμενη έκδοση. Περισσότερο σήμερα η εξέλιξη απομένει στα ίδια τα app και τις δυνατότητές τους παρά από τα λειτουργικά που έφτασαν στα όριά τους.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και τα ίδια κάθε χρόνο! Πιο γραφικοί στα σχόλια πεθαίνεις!

Δεν μας ενδιαφέρουν τα updates μωρέ, αλλά όταν περάσει ο καιρός, στα forums ακριβώς οι ίδιοι ρωτάνε συνέχεια, "πότε θα πάρουμε Android XX ρε παιδιά στο Samsung τάδε, στο Τσαόμι τάδε, στο Realme τάδε, στο Vivo τάδε; 

Δεν μας ενδιαφέρουν τα updates αλλά όταν θέλουμε να αγοράσουμε συσκευή, πάντα έχουμε ως επιχείρημα το πόσα χρόνια υποστήριξης δίνει η Samsung στο τάδε, η Realme στο τάδε και η OnePlus στο τάδε και ποια είναι καλύτερη της άλλης σε αυτό.

Κι όταν τελικά η εκάστοτε εταιρεία δεν δίνει το update στην ώρα της, η δεν το δίνει και καθόλου, ξεκινάει η γκρίνια των δήθεν "δεν με νοιάζουν τα updates", "ποτέ  ξανά Android", "υποστήριξη για τα μπάζα", δώστε 5 χρόνια υποστήριξης όπως η Apple επιτέλους" και διάφορα άλλα τέτοια φληναφηματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kchris298 είπε

Οσοι εχουν κινητο android one υπαρχει περιπτωση να παρουν το 13 σχετικα γρηγορα γνωριζει καποιος;

Από προηγούμενη εμπειρία που είχα με one (αυτή τη στιγμή μόνο η Nokia δεν έχει μείνει;) είναι καθαρά θέμα κατασκευαστή και όχι google (δυστυχώς) οπότε κοιτάς και κρίνεις από το ιστορικό του συγκεκριμένου κατασκευαστή στο θέμα android one

Αν πάρεις πριν τα Χριστούγεννα να είσαι χαρούμενος πάντως..

Εγώ προσωπικά στη συσκευή που έχω τώρα (Poco f3 ) θα περίμενα αρχές του '23 ελπίζω Γενάρη και όχι προς Πάσχα

Βρίσκω πάντως αρκετά ενδιαφέρουσα την προσθήκη που έκαναν στο clipboard είναι κάτι που θα χρησιμοποιήσω σίγουρα

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Από προηγούμενη εμπειρία που είχα με one (αυτή τη στιγμή μόνο η Nokia δεν έχει μείνει;) είναι καθαρά θέμα κατασκευαστή και όχι google (δυστυχώς) οπότε κοιτάς και κρίνεις από το ιστορικό του συγκεκριμένου κατασκευαστή στο θέμα android one

Αν πάρεις πριν τα Χριστούγεννα να είσαι χαρούμενος πάντως..

Εγώ προσωπικά στη συσκευή που έχω τώρα (Poco f3 ) θα περίμενα αρχές του '23 ελπίζω Γενάρη και όχι προς Πάσχα

Βρίσκω πάντως αρκετά ενδιαφέρουσα την προσθήκη που έκαναν στο clipboard είναι κάτι που θα χρησιμοποιήσω σίγουρα

Ναι Nokia Χ10 εχω και υποτιθεται συμμετεχει στο προγραμμα android one οποτε καταλαβα το '23 και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τα updates πχ του Viber. Το κάνουν ρημάδι και εύχεσαι να βγει γρήγορα το επόμενο update μπας και επανέλθει σταθερό όπως πριν το update. Σε δουλειά να βρισκόμαστε και από ουσία τίποτα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Γίνεται να πάω απο android 9 στο 13 σταδιακά 1 version κάθε φορά για να μην πάθω σόκ;

Αν χρησιμοποιείς κάποιες λειτουργίες όπως ηχογράφηση κλήσεων να ξέρεις ότι θα τις χάσεις και από τη 10 ή 11 version, όπως μπορεί να χάσεις και σε μπαταρία κλπ. 

Πολλές φορές βιαζόμαστε να κάνουμε update και μετά δεν υπάρχει γυρισμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αν χρησιμοποιείς κάποιες λειτουργίες όπως ηχογράφηση κλήσεων να ξέρεις ότι θα τις χάσεις και από τη 10 ή 11 version, όπως μπορεί να χάσεις και σε μπαταρία κλπ. 

Πολλές φορές βιαζόμαστε να κάνουμε update και μετά δεν υπάρχει γυρισμός 

Ναι, το γνωρίζω αυτό και δεν με απασχολεί.Οντως είμαι με android 9 με κινητό του 2017.Κυρίως το θέμα ασφάλειας με ενδιαφέρει, είμαι με security patch 09/2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Ναι, το γνωρίζω αυτό και δεν με απασχολεί.Οντως είμαι με android 9 με κινητό του 2017.Κυρίως το θέμα ασφάλειας με ενδιαφέρει, είμαι με security patch 09/2019.

Αν μπορούσα θα γύριζα σε Android 10 μην πω και 9. Σιγά σιγά πάνε να το κάνουν ios και να σου κόβουν δυνατότητες παραμετροποίησης και ελευθεριών. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...