Προς το περιεχόμενο

xperia 5 iii vs zenfone 9 vs xperia 5 iv(;)


judge_manos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να τολμήσω να πω κανένα από αυτά; 

Xperia τα θεωρώ σούπερ συσκευές, όμως οι τιμές αδικαιολόγητα υψηλές (οκ, έχουν πολύ καλές κάμερες) 

Asus θα το ήθελα, όμως η αυτονομία (του 8 τουλάχιστον) δεν αφήνει πολλά περιθώρια.

 

 

Να τολμήσω να προτείνω κάτι άλλο, ΧΩΡΙΣ fp αλλά με face id; Και φυσικά ΟΧΙ Android 

Ναι καλά κατάλαβες. Iphone 13(ή προ αν αντέχει η τσέπη σου-θεωρω υπερβολική την τιμή του)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, d_gkal είπε

Να τολμήσω να πω κανένα από αυτά; 

Xperia τα θεωρώ σούπερ συσκευές, όμως οι τιμές αδικαιολόγητα υψηλές (οκ, έχουν πολύ καλές κάμερες) 

Asus θα το ήθελα, όμως η αυτονομία (του 8 τουλάχιστον) δεν αφήνει πολλά περιθώρια.

 

 

Να τολμήσω να προτείνω κάτι άλλο, ΧΩΡΙΣ fp αλλά με face id; Και φυσικά ΟΧΙ Android 

Ναι καλά κατάλαβες. Iphone 13(ή προ αν αντέχει η τσέπη σου-θεωρω υπερβολική την τιμή του)

 

 

Έχει η κοπέλα μου το 13 pro, αλλά δεν την παλεύω με την apple! Επίσης δεν αντέχω καθόλου το notch, σε βαθμό που απορώ που οι άνθρωποι έχουν συμβιβαστεί με αυτή την ασχήμια στο πάνω μέρος της οθόνης τους!

Btw παρουσιάστηκε το xperia 5iv όπως αναμενόταν!
Στην αρχή με έψησε πολύ αλλά είδα κάποια reviews που έλεγαν για overheating σε τραγικό βαθμό!
Μάλλον θα καταπιώ το punch hole του zenfone και θα πάω εκεί χωρίς σκέψη, αν σε κανα μήνα που θα το πάρω δεν έχει φτιαχτεί το πρόβλημα με το overheating

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σήμερα είναι η μέρα XD
Θα πάω να τα δω και τα 2 και θα αγοράσω όποιο μου κάτσει καλύτερα εκείνη τη στιγμή:

Τελικές σκέψεις για το xperia:
+ Εμφανισιακά πολύ καλύτερο από το asus
+ Με καλύπτει σε ότι θέλω
+ Δεν έχει notch ή punch hole ή οτιδήποτε τέτοιο
- Μεγαλύτερο από ότι θα το ήθελα
- Δεν έχει always on display (έχει το notification led)
- Το overheating από ότι είδα δεν είναι τραγικό, αλλά θα με απασχολεί. Για παράδειγμα το καλοκαίρι βάζω πολύ hotspot από τη συσκευή οπότε ίσως είναι  θέμα

Τελικές σκέψεις για το zenfone:
+ Με καλύπτει σε ότι θέλω
+ Είναι στο μέγεθος που το θέλω
+ Έχει always on
+ Πιο καινούριος και καλύτερος επεξεργαστής (και benchmarks γενικά)
- Εμφάνιση, μου αρέσει αρκετά λιγότερο από το xperia
- Το punch hole είναι γροθιά στην αισθητική μου

Η λογική λέει zenfone αλλά η καρδιά xperia XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας Asus ZenFone 8 πάνε στο Xperia αν είναι να το αγοράσεις και να σκάσεις άστο να πάει το καλό, έτσι και αλλιώς επιδόσεις κορυφής δύσκολα θα πιάσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το zenfone 9 χωρίς να το δω κιόλας (είδα το xperia κι αυτό έφτανε xD)!
Λοιπόν είμαι μέχρι στιγμής υπερευχαριστημένος κυρίως από την επιλογή μου!
1) Το xperia ήταν πάααρα πολύ μακρόστενο, σε βαθμό που θα με ενοχλούσε πιστεύω καθώς το να περιηγηθείς με 1 χέρι θα ήταν ακατόρθωτο!
2) Το xperia είχε την manual κάμερα αλλά δεν μου λέει κάτι αφού έχω φωτογραφική

Τώρα σχετικά με το zenfone. ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ ΘΕΟΥΛΗΔΕΣ;
Αναφέρω τα αγαπημένα μου features (οκ, μπορεί να τα έχουν κι άλλα κινητά άλλα το πίξελ 3 μου δεν είχε σχεδόν κανένα)
1) Τρομερή η λειτουργία του fingerprint, όπου με το slide κάνει όποιο action του έχεις κάνει assign (το έχω να κατεβάζει το μενού, κάτι που είχα και στο πίξελ 3 και νόμιζα ότι δεν θα το ξαναβρω)
2) ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το μικρό μενού που βγαίνει με slide στα δεξιά
3) Πολύ καλό το double tap στο πίσω μέρος (νομίζω το αλλάζεις αλλά το άφησα για screenshot)
4) Το punch hole δεν ενοχλεί καθόλου, κάτι που δεν το περίμενα!
5) Πολύ γρήγορο το fingerprint αλλά και το face unlock

Γενικά θα το πω! Μέχρι στιγμής το user experience του είναι ανώτερο του iphone! Τουλάχιστον όπως το σύγκρινα με το 13 pro της κοπέλας μου, η οποία ζήλεψε όλα αυτά τα features :P!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2022 στις 2:49 ΠΜ, judge_manos είπε

Τελικά πήρα το zenfone 9 χωρίς να το δω κιόλας (είδα το xperia κι αυτό έφτανε xD)!
Λοιπόν είμαι μέχρι στιγμής υπερευχαριστημένος κυρίως από την επιλογή μου!
1) Το xperia ήταν πάααρα πολύ μακρόστενο, σε βαθμό που θα με ενοχλούσε πιστεύω καθώς το να περιηγηθείς με 1 χέρι θα ήταν ακατόρθωτο!
2) Το xperia είχε την manual κάμερα αλλά δεν μου λέει κάτι αφού έχω φωτογραφική

Τώρα σχετικά με το zenfone. ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ ΘΕΟΥΛΗΔΕΣ;
Αναφέρω τα αγαπημένα μου features (οκ, μπορεί να τα έχουν κι άλλα κινητά άλλα το πίξελ 3 μου δεν είχε σχεδόν κανένα)
1) Τρομερή η λειτουργία του fingerprint, όπου με το slide κάνει όποιο action του έχεις κάνει assign (το έχω να κατεβάζει το μενού, κάτι που είχα και στο πίξελ 3 και νόμιζα ότι δεν θα το ξαναβρω)
2) ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ το μικρό μενού που βγαίνει με slide στα δεξιά
3) Πολύ καλό το double tap στο πίσω μέρος (νομίζω το αλλάζεις αλλά το άφησα για screenshot)
4) Το punch hole δεν ενοχλεί καθόλου, κάτι που δεν το περίμενα!
5) Πολύ γρήγορο το fingerprint αλλά και το face unlock

Γενικά θα το πω! Μέχρι στιγμής το user experience του είναι ανώτερο του iphone! Τουλάχιστον όπως το σύγκρινα με το 13 pro της κοπέλας μου, η οποία ζήλεψε όλα αυτά τα features :P!

Καλημέρα και να το χαρείς!

Αν μπορείς δώσε μας πρώτες εντυπώσεις από απόδοση κάμερας και αυτονομία μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xionias είπε

Καλημέρα και να το χαρείς!

Αν μπορείς δώσε μας πρώτες εντυπώσεις από απόδοση κάμερας και αυτονομία μπαταρίας.

Ευχαριστώ! 
Ωραία! Σχετικά με την φωτογραφία δεν έκανα κάποια ανάλυση! 2-3 πορτραίτα που τράβηξα μου έμοιαζε κομπλέ! 
Σχετικά με τη μπαταρία! Το έχω βάλει να φορτίζει μέχρι το 80% (για να επεκτείνω τη ζωή της μπαταρίας) και μου κρατάει μια μέρα άνετα!
Όταν έπεσα για ύπνο είχε γύρω στο 40%, το πρωί δεν είδα πόσο είχε όταν ξύπνησα και το έβαλα να φορτίζει πριν λίγο όπου και είχε 23%!
Μια μέρα άνετα, ενώ αν το άφηνα μέχρι το 100% νομίζω θα μου έβγαζε 2 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, judge_manos είπε

Ευχαριστώ! 
Ωραία! Σχετικά με την φωτογραφία δεν έκανα κάποια ανάλυση! 2-3 πορτραίτα που τράβηξα μου έμοιαζε κομπλέ! 
Σχετικά με τη μπαταρία! Το έχω βάλει να φορτίζει μέχρι το 80% (για να επεκτείνω τη ζωή της μπαταρίας) και μου κρατάει μια μέρα άνετα!
Όταν έπεσα για ύπνο είχε γύρω στο 40%, το πρωί δεν είδα πόσο είχε όταν ξύπνησα και το έβαλα να φορτίζει πριν λίγο όπου και είχε 23%!
Μια μέρα άνετα, ενώ αν το άφηνα μέχρι το 100% νομίζω θα μου έβγαζε 2 μέρες

Δύο φορές τον μήνα να το πας στο 100% για να ισορροπη η μπαταρία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...