Προς το περιεχόμενο

Θερμοστάτης με Wifi


Mr^Robot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα.

Μιας και έρχονται τα κρύα Θέλω να αλλάξω φέτος Θερμοστάτη στο σπίτι που μένω , αυτή την στιγμή υπάρχει ένας απλός της Seimens αν δεν κάνω λάθος ο οποίος μου φαίνεται πως "χάνει" και λίγο μιας και πέρυσι το χειμώνα δεν κατάφερα ποτέ να τον προγραμματίσω σωστά ώστε να κρατήσει σωστή θερμοκρασία στο σπίτι καίγοντας παράλληλα πολύ καύσιμη ύλη.

Τα βασικά μου προβλήματα είναι τα εξής.

1) Έχω χαθεί στης λεπτομέρειες, και δεν ξέρω ποιο να παραγγείλω , ο λέβητας του σπιτιού καίει πυρήνα ( λέβητας βιομάζας) αλλά και ξύλο! Από ότι βλέπω υπάρχουν διαφορετικοί τύποι για κάθε τύπο καύσιμης ύλης οπότε εκεί το έχασα λιγάκι.

Το μπάτζετ δεν είναι μεγάλο ( 50€ - 80€), αλλά απαραίτητη προϋπόθεση η σύνδεση με wifi για εκσυγχρονισμό και για να ελέγχουμε πλήρως τον θερμοστάτη από της συσκευές μας .

2) Δεν θα ήθελα να σκάψω ώστε να τον χώσω στον τοίχο αφού αυτός που υπάρχει ήδη δεν είναι χωνευτος , υπάρχει και η "λύση" με το ηλεκτρολογικό κουτί αλλά ίσως να μην μου άρεσε αισθητικα το τελικό αποτέλεσμα αφού θα προεξέχει αρκετά από τον τοίχο.

Κάθε πρόταση δεκτή, η αγορά μπορεί να γίνει και από εξωτερικό.

 

 

Επεξ/σία από Mr^Robot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, καλύτερα να το μεταφέρεις στην ενότητα https://www.insomnia.gr/forums/forum/67-gadgets/ γιατί τα παιδιά που συμμετέχουν εκεί σχετικά με smart home και αυτοματισμούς, ίσως να το χάσουν εδώ στο μπλα μπλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χρειάζεσαι τοπική ρύθμιση, δες για sonoff με θερμοστάτη (θερμοκρασία & υγρασία).

Αρκετά βολικό και οικονομικό.

https://sonoff.tech/product/diy-smart-switch/th10-th16/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, csontheline είπε

Αν δεν χρειάζεσαι τοπική ρύθμιση, δες για sonoff με θερμοστάτη (θερμοκρασία & υγρασία).

Αρκετά βολικό και οικονομικό.

https://sonoff.tech/product/diy-smart-switch/th10-th16/

Οι θερμοστατες δε συνδεονται ετσι ομως και αυτο το συγκεκριμενο δε νομιζω πως κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Οι θερμοστατες δε συνδεονται ετσι ομως και αυτο το συγκεκριμενο δε νομιζω πως κανει.

Ναι, είναι απλά on/off εντολή, δεν κάνει για πολύπλοκα συστήματα.

3 χρόνια τώρα σε καυστήρα φυσικού αερίου, μια χαρά δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα συγκεκριμενα χρηματα δεν εχεις και πολλες επιλογες. Μια  λυση ειναι το sonoff που προτεινει ο @csontheline, μειονεκτηματα  1) δεν θα εχεις πουθενα ενδειξη θερμοκρασιας εκτος απο το κινητο/tablet, η δυνατοτητα ανοιγματος/κλεισιματος της θερμανσης χωρις κινητο/tablet και 2) αν σε ενδιαφερει το αισθητικο, καπου πρεπει να κρυψεις το sonoff και καπου κοντα πρεπει να υπαρχει ο αισθητηρας ο οποιος ειναι μεν σχετικα μικρος αλλα συνδεεται με το sonoff με καρφι τυπου ακουστικων. Δυσκολο να βγει αισθητικα ωραιο με τη συνηθη εγκατασταση θερμανσης στην Ελλαδα.

Περα αυτου, νομιζω εχει η olympia ενα κιτ καπου γυρω στα 80 ευρω που αποτελειται απο "κεντρικη μοναδα" (ενα κουτι που μπαινει στη θεση του θερμοστατη σου και ελεγχει τη θερμανση/wifi ) και ενα απομακρυσμενο θερμοστατη που τον βαζεις οπου θες και ελεγχει τη θερμοκρασια και δινει τις εντολες στην κεντρικη μοναδα.

Τελος υπαρχουν διαφοροι κινεζικοι πχ ενας , ενας αλλος αλλα δεν εχω ιδεα ποσο αξιοπιστοι ειναι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sonoff είδα ότι έβγαλε και θερμοστάτη με οθόνη. 

Παλαιότερα που είχα ρωτήσει άνθρωπο του χώρου, μου είχε προτείνει Siemens, αλλά το κόστος (για τον συγκεκριμένο, δεν θυμάμαι κωδικό όμως) πλησίαζε τα 200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περα αυτου, νομιζω εχει η olympia ενα κιτ καπου γυρω στα 80 ευρω που αποτελειται απο "κεντρικη μοναδα" (ενα κουτι που μπαινει στη θεση του θερμοστατη σου και ελεγχει τη θερμανση/wifi ) και ενα απομακρυσμενο θερμοστατη που τον βαζεις οπου θες και ελεγχει τη θερμοκρασια και δινει τις εντολες στην κεντρικη μοναδα.

Στις 22/8/2022 στις 2:05 ΜΜ, csontheline είπε

Η sonoff είδα ότι έβγαλε και θερμοστάτη με οθόνη. 

Παλαιότερα που είχα ρωτήσει άνθρωπο του χώρου, μου είχε προτείνει Siemens, αλλά το κόστος (για τον συγκεκριμένο, δεν θυμάμαι κωδικό όμως) πλησίαζε τα 200€.

Των μεγάλων ευρωπαικών εταιρειών τόσο κάνουν, πάνω κάτω.  Πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις θα πρέπει να δεις τι έχεις. Τι τύπος ειναι ο θερμοστάτης σου, αν είναι ξηράς επαφής, αν έχει ουδέτερο ή οχι,  που βρίσκεται, αν το σημείο που βρίσκεται είναι καλό απο πληροφορία θερμοκρασίας και αν θα τον βαλεις στο ίδιο σημείο. Το καλαισθητικό κομμάτι ειναι το τελευταίο που πρέπει να δεις. 

Εγώ χρειαζόμουν κάποιον ωστε να διατηρήσω το παλιο σημείο των καλωδιώσεων προς τον λέβητα (ο βλάκας ο εγκαταστάτης τα είχε στην κρεβατοκάμαρα) οπου έβαλα τον "δέκτη" για να ανοιγοκλείνει τον λέβητα και έβαλα τον θερμοστάτη "πομπό" σε σωστότερο σημείο (στο καθιστικό) για στέλνει την εντολή on-off και την πληροφορια της θερμοκρασίας.  Ούτε μερεμέτια - ούτε τίποτα. 

Συνήθως ο πομπός - θερμοστάτης είναι με RF και με μπαταρίες και στέλνει στον δέκτη που είναι με ρεύμα τη θερμοκρασία. Εκεί θα θέλει και ουδέτερο για να λειτουργήσει και το wifi.  Παράλληλα ομως η πληροφορία της θερμοκρασίας αφού φτάσει στον δέκτη,  απο αυτόν τον δέκτη μεταδίδεται μεσω wifi και την έχεις και στο κινητό σου και μπορείς να τα χειρίζεσαι απο εκεί.  Δηλαδή το κέντρο του συστήματος είναι ο δέκτης (αυτός που έχω στην κρεββατοκάμαρα) αλλά τις εντολές τις στέλνουν οι θερμοστάτες.  

Στα λέω ολα αυτά για να καταλάβεις οτι άν είσαι και εσύ σαν και εμένα (το σπίτι σου εννοώ) ο sonoff δεν σου κάνει γιατι εκεί που θα τον βάλεις εκείνη τη θερμοκρασία θα παίρνει. Για να στείλει εντολή θα πρέπει να το συνδυάσεις με κάποια άλλη συσκευή sonoff και να δημιουργήσεις μια σκηνή που να λες αν η θερμοκρασία ...αυτό κάνε αυτό αλλιώς κανε το άλλο. Ειναι αρκετά περίπλοκο για καθημερινή και οικογενειακή χρήση.  

Οι ακριβοί wifi θερμοστάτες των καλοριφέρ συνήθως μπορούν και συνεργάζονται και με θερμοστατικές κεφαλές πάνω στα σώματα ή και με άλλους θερμοστάτες σε άλλα δωμάτια, δέχονται προγράμματα ... μπορούν να κάνουν πολλά... και είναι και ακριβοί αλλά δεν τους βάζεις κάθε μέρα και δεν είναι gadgetάκι τύπου άνοιξε κλείσε λάμπα.  

 

Επεξ/σία από tvkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε μια ματια στους powertech

εχω 2 και δουλευουν απροσκοπτα

επισημανε οτι τον θελεις για καυστηρα αεριου γιατι ο πετρελαιου ειναι διαφορετικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/8/2022 στις 8:05 ΜΜ, tvkal είπε

Περα αυτου, νομιζω εχει η olympia ενα κιτ καπου γυρω στα 80 ευρω που αποτελειται απο "κεντρικη μοναδα" (ενα κουτι που μπαινει στη θεση του θερμοστατη σου και ελεγχει τη θερμανση/wifi ) και ενα απομακρυσμενο θερμοστατη που τον βαζεις οπου θες και ελεγχει τη θερμοκρασια και δινει τις εντολες στην κεντρικη μοναδα.

Των μεγάλων ευρωπαικών εταιρειών τόσο κάνουν, πάνω κάτω.  Πριν αποφασίσεις τι θα κάνεις θα πρέπει να δεις τι έχεις. Τι τύπος ειναι ο θερμοστάτης σου, αν είναι ξηράς επαφής, αν έχει ουδέτερο ή οχι,  που βρίσκεται, αν το σημείο που βρίσκεται είναι καλό απο πληροφορία θερμοκρασίας και αν θα τον βαλεις στο ίδιο σημείο. Το καλαισθητικό κομμάτι ειναι το τελευταίο που πρέπει να δεις. 

Εγώ χρειαζόμουν κάποιον ωστε να διατηρήσω το παλιο σημείο των καλωδιώσεων προς τον λέβητα (ο βλάκας ο εγκαταστάτης τα είχε στην κρεβατοκάμαρα) οπου έβαλα τον "δέκτη" για να ανοιγοκλείνει τον λέβητα και έβαλα τον θερμοστάτη "πομπό" σε σωστότερο σημείο (στο καθιστικό) για στέλνει την εντολή on-off και την πληροφορια της θερμοκρασίας.  Ούτε μερεμέτια - ούτε τίποτα. 

Συνήθως ο πομπός - θερμοστάτης είναι με RF και με μπαταρίες και στέλνει στον δέκτη που είναι με ρεύμα τη θερμοκρασία. Εκεί θα θέλει και ουδέτερο για να λειτουργήσει και το wifi.  Παράλληλα ομως η πληροφορία της θερμοκρασίας αφού φτάσει στον δέκτη,  απο αυτόν τον δέκτη μεταδίδεται μεσω wifi και την έχεις και στο κινητό σου και μπορείς να τα χειρίζεσαι απο εκεί.  Δηλαδή το κέντρο του συστήματος είναι ο δέκτης (αυτός που έχω στην κρεββατοκάμαρα) αλλά τις εντολές τις στέλνουν οι θερμοστάτες.  

Στα λέω ολα αυτά για να καταλάβεις οτι άν είσαι και εσύ σαν και εμένα (το σπίτι σου εννοώ) ο sonoff δεν σου κάνει γιατι εκεί που θα τον βάλεις εκείνη τη θερμοκρασία θα παίρνει. Για να στείλει εντολή θα πρέπει να το συνδυάσεις με κάποια άλλη συσκευή sonoff και να δημιουργήσεις μια σκηνή που να λες αν η θερμοκρασία ...αυτό κάνε αυτό αλλιώς κανε το άλλο. Ειναι αρκετά περίπλοκο για καθημερινή και οικογενειακή χρήση.  

Οι ακριβοί wifi θερμοστάτες των καλοριφέρ συνήθως μπορούν και συνεργάζονται και με θερμοστατικές κεφαλές πάνω στα σώματα ή και με άλλους θερμοστάτες σε άλλα δωμάτια, δέχονται προγράμματα ... μπορούν να κάνουν πολλά... και είναι και ακριβοί αλλά δεν τους βάζεις κάθε μέρα και δεν είναι gadgetάκι τύπου άνοιξε κλείσε λάμπα.  

 

Αυτό το κιτ της olympia, νομίζω πως είναι η λύση στο πρόβλημα μου...

Έχω ενεργειακό τζάκι στον χώρο του καθιστικού που μου καλύπτει τον ενιαίο χώρο και την κουζίνα άνετα και στο χωλ υπάρχει ο θερμοστάτης του καλοριφέρ. 

Όμως με εσωτερική σκάλα κάτω, είναι τα υπνοδωμάτια. Άρα σκέφτομαι πως αν τοποθετήσω το συγκεκριμένο κιτ, θα έχω την θερμοκρασία του κάτω χώρου ελεγχόμενη από τα καλοριφέρ. Και όταν λειτουργεί το ενεργειακό, θα κλείνω τους διακόπτες των 3 σωμάτων επάνω.

Το θέμα μου είναι η επικοινωνία του πομπού με τον δέκτη του κιτ...αν λόγω "ορόφου" δεν επικοινωνούν;

Στην περίπτωση σου, έχεις τον συγκεκριμένο ή κάποιον άλλο; Η απόσταση μεταξύ τους, έχει αρκετά εμπόδια-τοίχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δεν το έχω, δεν ξέρω την εμβέλεια του. Ετσι που μου τα λες όμως ασύρματο σύστημα  είναι λίγο επικίνδυνο να αγοράσεις  μηπως και χάσεις τα λεφτά σου. 

Εγώ έχω βάλει αυτό το σύστημα με μικρή αποσταση αλλά σχηματικά  δείχνει οτι δουλεύει σε διαφορά ορόφων. 

https://wiser.draytoncontrols.co.uk/

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κιτ της olympia είναι RF που σημαίνει μέχρι 30 μέτρα απόσταση, από ότι διαβάζω. Θεωρητικά θα με καλύπτει.

Το δικό σου βέβαια, βασίζεται στο WIFI και επειδή έχω repeater στον κάτω όροφο, ίσως να είναι πιο safe επιλογή.

Την αγορά την έκανες από εξωτερικό να υποθέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cantonas είπε

Το κιτ της olympia είναι RF που σημαίνει μέχρι 30 μέτρα απόσταση, από ότι διαβάζω. Θεωρητικά θα με καλύπτει.

Το δικό σου βέβαια, βασίζεται στο WIFI και επειδή έχω repeater στον κάτω όροφο, ίσως να είναι πιο safe επιλογή.

Την αγορά την έκανες από εξωτερικό να υποθέσω;

Ναι Αγγλία κυρίως, προ brexit και μετά έτυχε και βρήκα τις θερμοστατικές βαλβίδες στη Γερμανια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...