Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από Sony A7iii σε Nikon...


pmalachias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, decentintocerberon είπε

δε ξερω πως συμπέρανες το παραπάνω , προσωπικά μοιράζομαι όσα εχω εμπειραθεί πρακτικά ,εκφραζομαι με εικόνες και με προφορικό λόγο.

Δε περιμένω καμμία ανάδραση ούτε να εισπράξω κάτι πίσω.

Ο σκοπός μιας κοινότητας (στο μυαλο μου τουλάχιστον) είναι να μοιραζονται τα μέλη γνώση και οχι απόψεις με απώτερο σκοπό την βελτίωση του συνόλου των μελών.

πχ σήμερα έμαθα γιατι η φωτογραφική με 30 ' λήψη θέλει άλλα 30 ' οταν εχεις το NR ενεργοποιημένο.

Δε θα αλλάξει κάτι ,ήξερα τι αποτελεσμα εχει στην εικόνα αλλά είναι αλλιώς να γνωρίζεις το πως.

Δεν είναι ζήτημα του εγώ αλλά του εμείς και αυτό με ενδιαφέρει !!

     Η ανάδραση , πολύ σωστή έκφραση , έχει μέσα της την συμμετοχή , αυτό κάνεις άλλωστε ...... συμμετέχεις ...... κι' αυτό πολύ σωστό ..... 

     Τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα διαβάζοντας αυτά που έγραψες . 

     Αυτό που έχει σημασία είναι η συμμετοχή σου ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι και γω σε ένα τετιο δίλημμα το βάζω εδώ για να μην άνοιγω νέο θέμα  .το καλοκαίρι που μας πέρασε δε θελω να πω  πως και που ,, αλλά μου κλάπηκε η Sony A7ii me ton 85 Αρι

το μόνο καλό είναι ότι πήρα λεφτά από ασφάλεια και για την ώρα μπορώ να Άγορασω το σώμα 

το θέμα είναι όμως  οτι πριν κλαπεί η κάμερα ,, σε 2 φακούς 28 70 που για καλή τύχη αυτό δε μου εκλάπη μου βγάζε πρόβλημα,, και χωρίς να πέσει κάτω ο φακός η κάμερα,, Error camera needs to restart επανάμβαλομενα 

οταν μπήκα google yt ειδα πως το πρόβλημα αυτό είπηρχε σε πολλές συσκευές σονυ α7  ακόμα και ακριβότερα όπως η R series 

Κάτι σαν ιός .και άλλοι λέγανε πως η σονυ το ξέρει αλλά δε κάνει τίποτα 

επίσης είχα πάρει τον 85 της viltrox από αμαζον και ενώ τραβούσε κανονικά όταν τη κάμερα την ακουμπούσα κάτω η την είχα σε άλλη κατεύθυνση ο φακός έχανε το σήμα με κάμερα  έριχνε σκοτάδι και έβγαζα και ξανά βάζα μπαταρία μου δούλευε πάλι κανονικά .

οταν ειχα ρωτήσει αυτό στο yt ένα παιδί μου πε του το κάνε κ αυτό το θέμα και να το γυρνούσα πίσω το φακό.δε ξέρω όμως αν ήταν πάλι θέμα σονυ.μαλιστα μάζευα λεφτά για το 24 70 και σκεφτόμουν αν μου βγαζε το error και κει .θα ταν σα να Χάνα λεφτά .

τελος όταν πούλησα το ένα 28 70 σε καπιον ,το πρόβλημα με Error  δε του το βγάλε, ήταν πάλι σονυ αλλά μια φθηνή... και μένα μου την βγάλε μετά από 2 μήνες 

γνωριζει κανείς για αυτό το θέμα ?. Η σονυ με άρεσε αρκετά και η ποιότητα στις φωτός όταν φωτογράφιζα μοντέλα ήταν πολύ καλή έστω και παλιά full frame 

Αρα να το ρισκάρω και να πάω σε α73 Αυτή τη φορά η η Νίκον είναι πιο ασφαλής επιλογή εξαιτειας αυτού του  θέματος  με σονυ 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που περιγραφεις μοιάζει με θεμα που προκυπτει απο το μηχανισμό εστιασης.

Αν βραχυκυκλωνει ο μηχανισμός σε καποιον φακο που εβαλες πανω επιστρεφει σφαλμα στο σωμα.

https://www.sony.com/electronics/support/articles/00032723

παραπανω οι οδηγιες της sony Για το προβλημα -> προφανως αν δε το ελυνε επρεπε να πας σε τεχνικό για επισκευη .

Αν ησουν στην εγγυηση τοτε και δε πηγες ... αν στο εβγαλε μετα την εγγυηση μπορεί καποιος φακός να σου κανε ζημια στο σωμα.

Προσωπικά στην α7 δεν εχω δει κατι τετοιο με κανεναν φακο και εχω χρησιμοποιησει αρκετους(χωρις να σημαινει τιποτα αυτο οπως δε σημαινουν τιποτα 100 αναφορες για προβληματικα σωματα σε πλήθος 1000000 πωληθεντων μηχανων).

Για τα λοιπα περι α73 και νικον ,εχω καταλάβει οτι είναι θεμα γουστου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, star12 είπε

Είμαι και γω σε ένα τετιο δίλημμα το βάζω εδώ για να μην άνοιγω νέο θέμα  .το καλοκαίρι που μας πέρασε δε θελω να πω  πως και που ,, αλλά μου κλάπηκε η Sony A7ii me ton 85 Αρι

το μόνο καλό είναι ότι πήρα λεφτά από ασφάλεια και για την ώρα μπορώ να Άγορασω το σώμα 

 

 

 

Μπορείς να ενημερώσεις τι ασφάλεια είναι αυτή και αν τελικά απέδωσε τα αναμενόμενα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να πω και εγώ την άποψη μου μιας και έχω περάσει  από αρκετά σώματα,μερικά εξ αυτών ήταν και full frame .Είμαι υπέρ του να αλλάζεις εταιρεία ΜΟΝΟ όταν έχεις καταλήξει στο είδος της φωτογραφίας που σε ευχαριστεί και ξέρεις τι θέλεις και ΜΟΝΟ όταν δεν έχεις πολλούς  φακούς .Το σημαντικό στην φωτογραφία είναι ο φακός πράγμα που κάνει την αλλαγή εταιρείας δύσκολη και ασύμφορη σε όσους παίρνουν τελικά την απόφαση .Έψαχνα και εγώ το χρώμα του δέρματος ενώ  δεν με ενδιαφέραν τα τοπία και οι ασπρόμαυρες ,έτσι μετά από προτροπή επαγγελματία σε γάμους πήγα από Nikon σε Canon και δεν το μετάνιωσα.Αυτό αφορά εμένα όμως και τις ανάγκες μου ,διότι πάντα ήθελα κάμερα με δυο σλοτ όπου στην μια έγραφα τα raw και στη  άλλη τα jpeg ενώ τα raw δεν τα ακουμπάω σχεδόν ποτέ παρά μόνο στην άστροφωτογράφιση .Μεσες άκρες όσοι ξεκινάτε να γνωριζετε ότι αν τραβάτε Raw αρχεία και τα επεξεργάζεστε ,δεν έχει τόση σημασία πως απεικονίζει τα χρώματα η κάθε εταιρία διότι το τελικό αποτέλεσμα έχει να κάνει με το πως αρέσουν σε εσάς .Για άτομα σαν και εμενα έχει ,αλλά το να καταλήξεις κοστίζει αρκετά .

Ενημερωτικα έχω περάσει από Nikon ,Sony ,Canon και fujifilm και έχω καταλήξει σε Canon full-frame και Fuji apc mirrorless. 
Δεν έχω ιδέα από Olympus Pentax  και Panasonic ,αλλά έχω ακούσει καλά λόγια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...