Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από Sony A7iii σε Nikon...


pmalachias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θέμα της επεξεργασίας φωτογραφίας είναι αρκετά μεγάλο για να αναλυθεί.

Αυτό που μπορώ να σας πω είναι πως αν μια φώτο δεν έχει καμένα σημεία υπερέκθεσης ή τέρμα μαύρα υποέκθεσης, κατα 99% μπορεί να σωθεί αν έχει καλό θέμα και καλό καδράρισμα. Αλλά πάλι ξαναγυρίζουμε στο αρχικό, να υπάρχει κάποιο καλό θέμα που θα τραβήξει τον θεατή. Κι αυτό είναι κάτι που δεν αγοράζεται, όσο ακριβή μηχανή και να πάρεις. Μόνο αναπτύσεται και ωριμάζει.

Τα υπόλοιπα φτιάχνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλες τις απαντήσεις με προσοχή και σας ευχαριστώ για όλα :-)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Τα αρχεία Raw τα έχετε ρυθμίσει συμπιεσμένα ή ασυμπίεστα στην μηχανή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pmalachias είπε

Διάβασα όλες τις απαντήσεις με προσοχή και σας ευχαριστώ για όλα :-)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Τα αρχεία Raw τα έχετε ρυθμίσει συμπιεσμένα ή ασυμπίεστα στην μηχανή? 

Αυτό εξαρτάται από το πρόγραμμα επεξεργασίας απ΄ όσο ξέρω καθώς κάποια έχουν θέμα με τα συμπιεσμένα κατά την ανάγνωση. Θα σου έλεγα να το κοιτάξεις για συγκεκριμένο συνδυασμό μηχανής - προγράμματος. Προσωπική εκτίμηση πως αναφορικά με προηγούμενα μηνύματα και τον εξοπλισμό σου μια χαρά θα είναι τα συμπιεσμένα. Καλού κακού όμως τσέκαρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pifilos είπε

Αυτό εξαρτάται από το πρόγραμμα επεξεργασίας απ΄ όσο ξέρω καθώς κάποια έχουν θέμα με τα συμπιεσμένα κατά την ανάγνωση. Θα σου έλεγα να το κοιτάξεις για συγκεκριμένο συνδυασμό μηχανής - προγράμματος. Προσωπική εκτίμηση πως αναφορικά με προηγούμενα μηνύματα και τον εξοπλισμό σου μια χαρά θα είναι τα συμπιεσμένα. Καλού κακού όμως τσέκαρε το.

Θα το τσεκάρω! Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα συμπιέζει στο μισό και σε πολύ φωτεινές περιοχές της λήψης πολλές φορές εμφανίζει κατι σαν αύρα ή χρωματα που δεν υπάρχουν στη πραγματικότητα.

Σε λήψεις χωρίς ουρανό και οταν χρειάζεσαι συνεχής λήψη βοηθάει πολύ παντως το συμπιεσμένο raw και σίγουρα είναι καλύτερο απο το να τραβας ριπή σε jpeg !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, κανείς δεν είπε ότι τα προγράμματα επεξεργασίας , κάνουν φωτογραφίες άχρηστες εξαρχής, να γίνουν όμορφες.

Μιλάμε πάντα για σωστές φωτογραφίες που δεν βγήκαν υπό πλήρη άγνοια του παλιού sunny f/16. 

Με επεξεργασία γίνονται καλύτερες. Ως πολύ καλύτερες. 

Επίσης ο πειραματισμός με προγράμματα κοστίζε σε χρόνο, αλλά όχι τόσο σε χρήμα , όσο ο πειραματισμός με αλλαγές εξοπλισμού. Για μένα και από πλευράς κόστους, πρέπει να γίνεται σε επιτραπέζιο υπολογιστή. Είναι το πιο βολικό 

και το πιο οικονομικό μέσο και προσφέρει και καλή θέαση των εικόνων , αν σκεφτεί κανείς πόσο κάνουν οι οθόνες σήμερα

και τι διαστάσεις προσφέρουν . Οι μικρές οθόνος και οι πολύ μικρές οθόνες των κινητών (που είναι και πανάκριβες)

απλά δεν είναι κατάλληλές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pmalachias είπε

Διάβασα όλες τις απαντήσεις με προσοχή και σας ευχαριστώ για όλα :-)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Τα αρχεία Raw τα έχετε ρυθμίσει συμπιεσμένα ή ασυμπίεστα στην μηχανή? 

Εγώ τα έχω ασυμπίεστα, για να πάρω το μέγιστο δυνατό, αλλά το χρειάζομαι μιας και δεν έχω FF και θέλω να πάρω όλη την λεπτομέρια που μπορεί να μου δώσει η μηχανη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pmalachias είπε

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Τα αρχεία Raw τα έχετε ρυθμίσει συμπιεσμένα ή ασυμπίεστα στην μηχανή? 

Γιατί να συμπιέσεις ; Εφόσον πλέον και οι κάρτες και οι σκληροί είναι πολύ φθηνοί . 

Αν δεν θες εκτυπώσεις , δεν μπορείς να βάλεις μικρότερης ανάλυσης αλλά πάλι ασυμπίεστα ; 

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο πλέον για συμπίεση . Και τα jpg παντού βάζω ποιότητα 100% . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pmalachias είπε

Θα το τσεκάρω! Σε ευχαριστώ πολύ!

Επίσης τσέκαρε αν είναι loseless compressed ή σκέτο compressed. Αν είναι loseless είσαι μια χαρά αν όχι τότε θα χάνεις όντως πληροφορία. Δεν ξέρω ποια μοντέλα της Sony έχουν τι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, κανείς δεν είπε ότι τα προγράμματα επεξεργασίας , κάνουν φωτογραφίες άχρηστες εξαρχής, να γίνουν όμορφες.

Μιλάμε πάντα για σωστές φωτογραφίες που δεν βγήκαν υπό πλήρη άγνοια του παλιού sunny f/16. 

Με επεξεργασία γίνονται καλύτερες. Ως πολύ καλύτερες. 

Επίσης ο πειραματισμός με προγράμματα κοστίζε σε χρόνο, αλλά όχι τόσο σε χρήμα , όσο ο πειραματισμός με αλλαγές εξοπλισμού. Για μένα και από πλευράς κόστους, πρέπει να γίνεται σε επιτραπέζιο υπολογιστή. Είναι το πιο βολικό 

και το πιο οικονομικό μέσο και προσφέρει και καλή θέαση των εικόνων , αν σκεφτεί κανείς πόσο κάνουν οι οθόνες σήμερα

και τι διαστάσεις προσφέρουν . Οι μικρές οθόνος και οι πολύ μικρές οθόνες των κινητών (που είναι και πανάκριβες)

απλά δεν είναι κατάλληλές. 

     Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος για να ανοίγω υπολογιστές , να συνδέω σκληρούς κλπ . Με βολεύει μιά χαρά το κινητό κι' αν υπήρχε τρόπος να συνδέεται άμεσα ο σκληρός επάνω του θα είχα σωθεί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος για να ανοίγω υπολογιστές , να συνδέω σκληρούς κλπ . Με βολεύει μιά χαρά το κινητό κι' αν υπήρχε τρόπος να συνδέεται άμεσα ο σκληρός επάνω του θα είχα σωθεί . 

Σύγχρονο pc ανοίγει πιο γρήγορα από εφαρμογή σε κινητό . Με card reader μεταφέρεις κάπου 1500 raw των 30mb σε pc σε 3-4 λεπτά. Το τι μπορείς να κάνεις με προγράμματα σε pc σε επίπεδο επεξεργασίας, δεν νομίζω ότι χρειάζεται καν να το σχολιάσουμε. Δεν αντέχει σε καμία σύγκριση το κινητό . Απλά είναι μόδα που έχει επικρατήσει . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να φύγεις από την Α7 εκτός αν θες να πας στην A7 IV.

Αλλά γίνεται να φύγεις από full frame και να πας crop; Ακραίο μου φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

     Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος για να ανοίγω υπολογιστές , να συνδέω σκληρούς κλπ . Με βολεύει μιά χαρά το κινητό κι' αν υπήρχε τρόπος να συνδέεται άμεσα ο σκληρός επάνω του θα είχα σωθεί . 

Με ένα otg καλώδιο έχω συνδέσει 2.5 ιντσών εξωτερικό σκληρό και δούλεψε μια χαρά. Για δες το. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Με ένα otg καλώδιο έχω συνδέσει 2.5 ιντσών εξωτερικό σκληρό και δούλεψε μια χαρά. Για δες το. 

     Το έχω δοκιμάσει , δυστυχώς ο δίσκος δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί με ρεύμα από το smartphone , ενώ άλλες λύσεις με πολλαπλές συνδέσεις με power bank κλπ χάνουν σε ευκολία . Το έχω ξεχάσει για την ώρα , ευχαριστώ πάντως .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...