Προς το περιεχόμενο

Δουλειά στον τομέα πληροφορικής (Πτυχίο ή όχι)


Mike_m5
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Mike_m5,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπέρα. Είμαι 28 χρόνων και θέλω να ασχοληθώ με την πληροφορική , για αλλάξω κάποια στιγμή επάγγελμα (η εκμάθηση δλδ θα γίνει παράλληλα με δουλειά).
Σκέφτομαι πανεπιστήμιο (Α.Ε.Ι. ή Ε.Α.Π.) όμως ο χρόνος (5+ έτη, θα φτάσω 33 !!!), το κόστος και το ότι είναι απλά ένα χαρτί-εισιτήριο, όπου μετά απ αυτό θα πρέπει να αρχίσω να μαθαίνω ουσιαστικά - ρεαλιστικά πράγματα, με κάνουν να διστάζω πολύ.

Απ την άλλη σκέφτομαι να βγάλω κάποιο camp - σεμινάριο (επι πληρωμή) για να μάθω σε καλό επίπεδο (κάτι δεν ξέρω) πχ Java, δίκτυα κτλ όπου σε 1-2 χρόνια μαθαίνω και θα μπορώ μετά να κάνω project για να χτίσω το portfolio που λένε. Αλλά δεν ξέρω καν αν ισχύει αυτό, ρεαλιστικά μιλώντας, δεν είμαι ούτε διάνοια, ούτε έχω πολλές ώρες στην ημέρα. Με συνέπεια και καθημερινή τριβή θα πορευτώ.
Χρειάζομαι ειλικρινά τις απόψεις σας. 
Ευχαριστώ

 
Επεξ/σία από Mike_m5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν ξέρει... απλώς το πτυχίο είναι πτυχίο, ενώ χωρίς πτυχίο πάντα θα χρειάζεται μέσω της δουλειάς σου να αποδεικνύεις την αξία σου... βέβαια η κοπελίτσα στο HR μην περιμένεις να ιδρώσει και πολύ να διαβάσει το portfolio σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, masteripper είπε

Κανένας δεν ξέρει... απλώς το πτυχίο είναι πτυχίο, ενώ χωρίς πτυχίο πάντα θα χρειάζεται μέσω της δουλειάς σου να αποδεικνύεις την αξία σου... βέβαια η κοπελίτσα στο HR μην περιμένεις να ιδρώσει και πολύ να διαβάσει το portfolio σου.

Μμμ κακό αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kercyn είπε

Η πληροφορική έχει 15000 κλάδους. Εσένα σ' ενδιαφέρει κάποιος συγκεκριμένος;

Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχουν γλώσσες προγραμματισμού, πιστοποιήσεις για δίκτυα ( πχ Cisco). Όποτε κάπως έτσι λέω ξεκινήσω και βλέπουμε. Δεν έχω γνώση εκ των έσω πάνω στον τομέα καθόλου απ τον κύκλο μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ψάξεις λίγο πρώτα να δεις τι σε ενδιαφέρει πριν χαλάσεις χρόνο και χρήμα σε κάτι το οποίο μπορεί να μη σ' αρέσει; Ψάξε κάποιο tutorial πάνω σε προγραμματισμό ή δίκτυα, ασχολήσου λίγο μόνος σου να δεις αν σ' αρέσει, και μετά το ξανασυζητάμε. Ποιος είναι ο λόγος που θες να ασχοληθείς με τον κλάδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kercyn είπε

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ψάξεις λίγο πρώτα να δεις τι σε ενδιαφέρει πριν χαλάσεις χρόνο και χρήμα σε κάτι το οποίο μπορεί να μη σ' αρέσει; Ψάξε κάποιο tutorial πάνω σε προγραμματισμό ή δίκτυα, ασχολήσου λίγο μόνος σου να δεις αν σ' αρέσει, και μετά το ξανασυζητάμε. Ποιος είναι ο λόγος που θες να ασχοληθείς με τον κλάδο;

Αλλαγή επαγγέλματος. Δυστυχώς δεν γίνεται να ξέρω τι με ενδιαφέρει αν δεν δοκιμάσω πρώτα. Και δεν γίνεται να δοκιμάσω χωρίς πτυχίο. Αυτό το μόνος μου απ το Ίντερνετ είναι χαοτικό. Γι αυτό αναγκαστικά σκέφτηκα το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο που συνδυάζεται με τη δουλειά. Κακό πράμα να «ξυπνάς» αργά κ να φανταστείς έγραψα 18,5Κ μόρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mike_m5 είπε

Αλλαγή επαγγέλματος. Δυστυχώς δεν γίνεται να ξέρω τι με ενδιαφέρει αν δεν δοκιμάσω πρώτα. Και δεν γίνεται να δοκιμάσω χωρίς πτυχίο. Αυτό το μόνος μου απ το Ίντερνετ είναι χαοτικό. Γι αυτό αναγκαστικά σκέφτηκα το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο που συνδυάζεται με τη δουλειά. Κακό πράμα να «ξυπνάς» αργά κ να φανταστείς έγραψα 18,5Κ μόρια..

Αρχικά μπορείς να δεις το cs50 https://www.edx.org/course/introduction-computer-science-harvardx-cs50x, να δεις αν σου αρέσει ο προγραμματισμός. Μετά αν θες να συνεχίσεις μπορείς να δεις κάποιο σεμινάριο (πχ coding factory της ΑΣΟΕΕ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, derr είπε

Αρχικά μπορείς να δεις το cs50 https://www.edx.org/course/introduction-computer-science-harvardx-cs50x, να δεις αν σου αρέσει ο προγραμματισμός. Μετά αν θες να συνεχίσεις μπορείς να δεις κάποιο σεμινάριο (πχ coding factory της ΑΣΟΕΕ)

Για κολλέγιο τι πιστεύεις (πχ deree, metropolitan κτλ), εκτός το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 ώρες πριν, Mike_m5 είπε

Αλλαγή επαγγέλματος. Δυστυχώς δεν γίνεται να ξέρω τι με ενδιαφέρει αν δεν δοκιμάσω πρώτα. Και δεν γίνεται να δοκιμάσω χωρίς πτυχίο. Αυτό το μόνος μου απ το Ίντερνετ είναι χαοτικό. Γι αυτό αναγκαστικά σκέφτηκα το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο που συνδυάζεται με τη δουλειά. Κακό πράμα να «ξυπνάς» αργά κ να φανταστείς έγραψα 18,5Κ μόρια..

Αλλαγή επαγγέλματος είναι και το να γίνεις πιλότος. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι γιατί θες να ασχοληθείς με πληροφορική και όχι να γίνεις πιλότος, και προσπαθώ να το καταλάβω για να ξέρω τι να σου γράψω. Εννοείται ότι γίνεται να δοκιμάσεις χωρίς πτυχίο. Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια με το τι να ξεκινήσεις, αλλά πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι σε ενδιαφέρει. Πάτα ένα τυχαίο βίντεο για εισαγωγή στον προγραμματισμό. Πάτα κι άλλο ένα για εισαγωγή στα δίκτυα. Όσο κακά και να είναι, μια ιδέα θα την πάρεις. Δες και δεύτερο τυχαίο βίντεο για τον προγραμματισμό, και τρίτο και δέκατο. Δες άλλα τόσα για τα δίκτυα και όποιον άλλον κλάδο θες. Όταν αποφασίσεις τι θες να δοκιμάσεις πρώτα, εδώ θα είμαστε για να δώσουμε προτάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Mike_m5 είπε

Για κολλέγιο τι πιστεύεις (πχ deree, metropolitan κτλ), εκτός το κόστος.

Κολλεγια για Πληροφορικη θα εμπιστευομουν κ θα προτεινα μονο το Deree και το Ath/Tech απο Αθηνα.

Καλο ομως θα ηταν να δεις τι καθηγητες εχει το καθε κολλεγιο στον τομεα της Πληροφορικης. Και να προτιμησεις οποιο εχει τους περισσότερους κατοχους phd, οι οποιοι ομως να εχουν καποιο 'βιογραφικο' να επιδειξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mike_m5 Αυτό που μάλλον προσπαθούν τα παιδιά είναι ότι καλό είναι να κάτσεις να ασχοληθείς λίγο μόνος σου για να δείς αν πραγματικά σου αρέσει.

Είναι επάγγελμα που είτε θα σου αρέσει και θα είσαι καλός (με πτυχίο ή χωρίς) είτε δεν θα σου αρέσει και δεν θα μπορείς να το εξασκήσεις σωστά.

Βλέπω συναδέλφους που έβγαλαν καλά πανεπιστήμια αλλά στη δουλειά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα της προκοπής , έχω και συναδέλφους που δεν έβγαλαν πανεπιστήμιο πληροφορικής αλλά κάποιο άσχετο , τους άρεσε πολύ όμως ο προγραμματισμός , ασχολήθηκαν μόνοι τους και είναι πολύ καλύτεροι απο τους πρώτους.

Οπότε κάτσε δες κανα online course για αλγοριθμική και μία απλή γλώσσα (π.χ. python) για να καταλάβεις αν σου αρέσει.

Είναι δουλειά που θέλει μία ζωή διάβασμα και ψάξιμο στις 10 τεχνολογίες που ξεπηδάνε κάθε μέρα , πρέπει να είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει.

Το να πας σε κάποια σχολή για να πείς μετά απο 2-3-4 χρόνια ότι τελικά δεν σου αρέσει και θελεις να αλλάξεις πάλι επάγγελμα θα είναι μια τρύπα στο νερό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 3:33 ΠΜ, Kercyn είπε

Αλλαγή επαγγέλματος είναι και το να γίνεις πιλότος. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι γιατί θες να ασχοληθείς με πληροφορική και όχι να γίνεις πιλότος, και προσπαθώ να το καταλάβω για να ξέρω τι να σου γράψω. Εννοείται ότι γίνεται να δοκιμάσεις χωρίς πτυχίο. Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια με το τι να ξεκινήσεις, αλλά πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι σε ενδιαφέρει. Πάτα ένα τυχαίο βίντεο για εισαγωγή στον προγραμματισμό. Πάτα κι άλλο ένα για εισαγωγή στα δίκτυα. Όσο κακά και να είναι, μια ιδέα θα την πάρεις. Δες και δεύτερο τυχαίο βίντεο για τον προγραμματισμό, και τρίτο και δέκατο. Δες άλλα τόσα για τα δίκτυα και όποιον άλλον κλάδο θες. Όταν αποφασίσεις τι θες να δοκιμάσεις πρώτα, εδώ θα είμαστε για να δώσουμε προτάσεις.

Έχω ασχοληθεί με C και Java και μπορώ να λύσω θέματα εξέτασεων. Το όλο σκεπτικό μου ταιριάζει.  Αν δεν πάρω πτυχίο ομως τι μπορώ να κάνω άλλο πρακτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Mike_m5 είπε

Έχω ασχοληθεί με C και Java και μπορώ να λύσω θέματα εξέτασεων. Το όλο σκεπτικό μου ταιριάζει.  Αν δεν πάρω πτυχίο ομως τι μπορώ να κάνω άλλο πρακτικά;

Να βρεις έναν κλάδο που σου αρέσει και να ασχοληθείς με αυτόν, διαβάζοντας σχετικά, φτιάχνοντας δικά σου project και λαμβάνοντας μέρος σε open source projects. Θα μπορούσες επίσης να πας σε κάποιο bootcamp, που απ' ό,τι ξέρω διαρκούν 3-4 μήνες, εστιάζουν σε πολύ συγκεκριμένα θέματα και έχουν επαφές με εταιρείες για την απορρόφηση των συμμετεχόντων. Κόστος δεν είμαι σίγουρος, νομίζω είναι γύρω στα 2-3 χιλιάρικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...