Προς το περιεχόμενο

Ομαδική αγωγή $5 δισεκατομμυρίων κατά του Sony PlayStation επειδή υπερχρέωσε 9 εκ. καταναλωτές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στις 27/8/2022 στις 12:46 ΜΜ, kwstas321 είπε

Φίλε μου, θα στο χαλάσω αλλα, το ότι ήταν ξεκάθαρη, σημαινει ΑΚΡΙΒΩΣ ότι ΚΑΛΩΣ μου το πούλησε. Γνώριζα τι αγόραζα, και λήγει εκεί.

Ε ο νόμος διαφωνεί με εσένα. Για παράδειγμα έρχεσαι σε συνέντευξη για δουλειά και σου λέω θα παίρνεις 100€ το μήνα και θα δουλεύεις 80 ώρες την βδομάδα. Αφού γνώριζες και ήμουν ξεκάθαρος, μπορώ να σε προσλάβω με αυτούς τους όρους; ΟΧΙ, δεν μπορώ. Άρα ούτε το ότι ήμουν ξεκάθαρος ούτε το ότι συμφώνησες με κάνει υπεράνω νόμου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε ο νόμος διαφωνεί με εσένα. Για παράδειγμα έρχεσαι σε συνέντευξη για δουλειά και σου λέω θα παίρνεις 100€ το μήνα και θα δουλεύεις 80 ώρες την βδομάδα. Αφού γνώριζες και ήμουν ξεκάθαρος, μπορώ να σε προσλάβω με αυτούς τους όρους; ΟΧΙ, δεν μπορώ. Άρα ούτε το ότι ήμουν ξεκάθαρος ούτε το ότι συμφώνησες με κάνει υπεράνω νόμου.

 

 

Για ακόμη μια φορά είσαι εκτός θέματος.

Το να παίρνω 100€ και να δουλεύω 80 ώρες την εβδομάδα, με τις δεδομένες συνθήκες, θεωρείται εκμετάλλευση. Δεν θα μου μένει χρόνος ούτε για να κατουρησω. Ακόμη και να συμφωνήσω, είναι φύσει αδύνατον. Πάλι δηλαδή μιλάς για ενα παράδειγμα που κρύβει μέσα του κάποιας μορφής εξαπάτησης/κακοποίησης. Δεν καταλαβαίνω πως μια παιχνιδομηχανη μπορεί να σε βλάψει με όμοιο τρόπο. 

 

Εξήγησε μου σε παρακαλώ τι κοινό έχει το παράδειγμα που ανέφερες με αυτό της sony. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kwstas321 είπε

Για ακόμη μια φορά είσαι εκτός θέματος.

Το να παίρνω 100€ και να δουλεύω 80 ώρες την εβδομάδα, με τις δεδομένες συνθήκες, θεωρείται εκμετάλλευση. Δεν θα μου μένει χρόνος ούτε για να κατουρησω. Ακόμη και να συμφωνήσω, είναι φύσει αδύνατον. Πάλι δηλαδή μιλάς για ενα παράδειγμα που κρύβει μέσα του κάποιας μορφής εξαπάτησης/κακοποίησης. Δεν καταλαβαίνω πως μια παιχνιδομηχανη μπορεί να σε βλάψει με όμοιο τρόπο. 

 

Εξήγησε μου σε παρακαλώ τι κοινό έχει το παράδειγμα που ανέφερες με αυτό της sony. 

Μα μόνος σου καταλήγεις στην θέση που έχω εξαρχής. Το ότι συμφώνησες είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ για το νόμο.  Αυτό σου λέω και εγώ τόση ώρα, το ότι συμφώνησες δεν λέει απολύτως τίποτα, μια συμφωνία ΜΠΟΡΕΙ να είναι παράνομη / να απαγορεύεται. Δεν θες 80 ώρες; Ωραία, 40 ώρες με 100€. Επιτρέπεται; Και συμφώνησες και ήμουν ξεκάθαρος, τόση ώρα λές ότι αν ισχύουν αυτά τα 2 κριτήρια συμφωνείς ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα μόνος σου καταλήγεις στην θέση που έχω εξαρχής. Το ότι συμφώνησες είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ για το νόμο.  Αυτό σου λέω και εγώ τόση ώρα, το ότι συμφώνησες δεν λέει απολύτως τίποτα, μια συμφωνία ΜΠΟΡΕΙ να είναι παράνομη / να απαγορεύεται. Δεν θες 80 ώρες; Ωραία, 40 ώρες με 100€. Επιτρέπεται; Και συμφώνησες και ήμουν ξεκάθαρος, τόση ώρα λές ότι αν ισχύουν αυτά τα 2 κριτήρια συμφωνείς ότι θες.

Δεν είπα ποτέ οτι αν ισχύουν αυτά τα 2 κριτήρια, συμφωνείς οτι θέλεις.  Σε ρώτησα επανειλημμένα πως μπορεί ενα προϊόν που μπορεί να προκαλέσει κακό σε κάποιον, να σχετίζεται με μια κονσόλα παιχνιδιών και ενα ηλεκτρικό κατάστημα παιχνιδιών. Δεν μου έχεις απαντήσει ούτε μια φορά. Και συνέχεια μου απαντάς με ανόμοιες και άστοχες ιστορίες με αμάξια δολοφόνους και χαλασμένα τρόφιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε ο νόμος διαφωνεί με εσένα. Για παράδειγμα έρχεσαι σε συνέντευξη για δουλειά και σου λέω θα παίρνεις 100€ το μήνα και θα δουλεύεις 80 ώρες την βδομάδα. Αφού γνώριζες και ήμουν ξεκάθαρος, μπορώ να σε προσλάβω με αυτούς τους όρους; ΟΧΙ, δεν μπορώ. Άρα ούτε το ότι ήμουν ξεκάθαρος ούτε το ότι συμφώνησες με κάνει υπεράνω νόμου.

 

Το παράδειγμα σου είναι παράνομο. Αυτό που κάνει η sony, οι ενάγοντες το μόνο που μπορούν να κάνουν, είναι να δείξουν ότι είναι ανήθικο. Τελείως διαφορετικά 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Το παράδειγμα σου είναι παράνομο. Αυτό που κάνει η sony, οι ενάγοντες το μόνο που μπορούν να κάνουν, είναι να δείξουν ότι είναι ανήθικο. Τελείως διαφορετικά 

 

Kαι γιατί είναι παράνομο; 

Τους νόμους τους δημιουργούμε, δεν ήρθαν ουρανοκατέβατοι. Πρίν 300 χρόνια θα σου έλεγα να μην έχεις σκλάβους και θα μου απάνταγες τί, ότι είναι ανήθικο αλλά όχι παράνομο; Ε ναί - μέχρι που έγινε νόμος. Το ερώτημα είναι αν θα έπρεπε να είναι παράνομη η 30% ταρίφα και η απάντηση μου είναι ναί, το αν υπάρχει νόμος αυτή τη στιγμή είναι αδιάφορο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι γιατί είναι παράνομο; 

Τους νόμους τους δημιουργούμε, δεν ήρθαν ουρανοκατέβατοι. Πρίν 300 χρόνια θα σου έλεγα να μην έχεις σκλάβους και θα μου απάνταγες τί, ότι είναι ανήθικο αλλά όχι παράνομο; Ε ναί - μέχρι που έγινε νόμος. Το ερώτημα είναι αν θα έπρεπε να είναι παράνομη η 30% ταρίφα και η απάντηση μου είναι ναί, το αν υπάρχει νόμος αυτή τη στιγμή είναι αδιάφορο. 

Είναι παράνομο γιατί θα έχεις ξοδέψει πάρα πολύ χρόνο για να σου φέρει πίσω πάρα πολύ λίγα χρήματα, αναλογικά, και με τα οποία δε θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι να σε ευχαριστήσει. Γιαυτό και ο νόμος σε προστατεύει στην περίπτωση αυτή. 

Για ακόμη μια φορά, πως αυτό το παράδειγμα το σχετιζεις στο μυαλό σου με αυτό που συμβαίνει στο άρθρο που σχολιάζουμε; υπάρχει τεράστιο πρόβλημα συνεννόησης αλήθεια. 

Επεξ/σία από kwstas321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kwstas321 είπε

Είναι παράνομο γιατί θα έχεις ξοδέψει πάρα πολύ χρόνο για να σου φέρει πίσω πάρα πολύ λίγα χρήματα, αναλογικά, και με τα οποία δε θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι να σε ευχαριστήσει. 

Μα αφού ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΣ να το κάνεις, τι σημασία έχει;;;; Προφανώς η εναλλακτική σου θα είναι να είσαι άνεργος - αλλιώς δεν θα επέλεγες αυτή τη δουλειά. Οπότε...γιατί είναι παράνομο;

3 λεπτά πριν, kwstas321 είπε

Για ακόμη μια φορά, πως αυτό το παράδειγμα το σχετιζεις στο μυαλό σου με αυτό που συμβαίνει στο άρθρο που σχολιάζουμε; υπάρχει τεράστιο πρόβλημα συνεννόησης αλήθεια. 

Γιατί πληρώνεις πολλά χρήματα για την κονσόλα και δεν μπορείς να την χχρησιμοποιήσεις όπως θες αν δεν δώσεις με το ζόρι επιπλέον ταρίφα στη sony. 

Η αν είσαι developer ξόδεψες πολύ χρόνο για να φτιάξεις ένα παιχνίδι για να σου πάρει με το ζόρι το 30% η sony. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μα αφού ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΣ να το κάνεις, τι σημασία έχει;;;; Προφανώς η εναλλακτική σου θα είναι να είσαι άνεργος - αλλιώς δεν θα επέλεγες αυτή τη δουλειά. Οπότε...γιατί είναι παράνομο;

Ακόμη και αν το συμφώνησα, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ. στην περίπτωση της κονσόλας, ακόμη και αν το συμφωνήσω, ΔΕΝ γίνεται να είναι παράνομο. Γιατί ΔΕΝ σε κοροϊδεύει πουθενά. Γιατί είναι ξεκάθαρη εξ'αρχης και γιατί ακόμη και χωρίς την κονσόλα αυτή η ζωή σου θα συνεχίσει κανονικά. Σταματα να παίζεις μαζί μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kwstas321 είπε

Ακόμη και αν το συμφώνησα, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ. στην περίπτωση της κονσόλας, ακόμη και αν το συμφωνήσω, ΔΕΝ γίνεται να είναι παράνομο. Γιατί ΔΕΝ σε κοροϊδεύει πουθενά. Γιατί είναι ξεκάθαρη εξ'αρχης και γιατί ακόμη και χωρίς την κονσόλα αυτή η ζωή σου θα συνεχίσει κανονικά. Σταματα να παίζεις μαζί μου. 

Ούτε ο εργοδότης σε κοροιδεύει πουθένα. Σου είπε εξαρχής πόσο θα δουλεύεις και πόσα θα πληρώνεσαι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι γιατί είναι παράνομο; 

Τους νόμους τους δημιουργούμε, δεν ήρθαν ουρανοκατέβατοι.

Με τους νομους που ισχυουν τωρα, τους οποιους ειχαμε δημιουργησει καποτε, το παραδειγμα σου ειναι παρανομο. Φτιαξε αλλο νομο, ο οποιος να περασει, και μετα το συζηταμε το συγκεκριμενο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 2:11 ΜΜ, SabotazNic είπε

Με τους νομους που ισχυουν τωρα, τους οποιους ειχαμε δημιουργησει καποτε, το παραδειγμα σου ειναι παρανομο. Φτιαξε αλλο νομο, ο οποιος να περασει, και μετα το συζηταμε το συγκεκριμενο

 

Ε αυτό συζητάμε, το αν θα έπρεπε να είναι παράνομο ή όχι. Το αν υπάρχει νόμος μου είναι παγερά αδιάφορο, το ερώτημα είναι αν θα έπρεπε να υπάρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kwstas321 said:

Η Yamaha, απο την οποία αγόρασα μηχανή, σου λέει οτι θα έχεις εγγύηση για 2 χρόνια, ΜΟΝΟ ΑΝ τα σέρβις γίνονται σε εξουσιοδοτημενα συνεργεία. γιατί εγώ να την κυνηγήσω και να πω μετά απο αυτό οτι είναι άδικο να μην έχω εγγύηση επειδή πήγα σε αλλο συνεργείο;

Δεν χρειάζεται να το κάνεις καθώς έχουν φροντίσει ήδη για σένα και μπορείς να το πας εκεί που θες για σέρβις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Δεν χρειάζεται να το κάνεις καθώς έχουν φροντίσει ήδη για σένα και μπορείς να το πας εκεί που θες για σέρβις. 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...