Προς το περιεχόμενο

Ομαδική αγωγή $5 δισεκατομμυρίων κατά του Sony PlayStation επειδή υπερχρέωσε 9 εκ. καταναλωτές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Μπορείς να πας αλλού για σέρβις τη μηχανή και να ισχύει η εγγύηση κανονικά. 

Απ'οσο ξέρω, δεν ισχύει αυτό! Αλλα στην προκειμένη το έφερα σαν παράδειγμα για να καταλάβει ο φίλος πιο πάνω. Άσκοπα βέβαια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεθυσμενοι το ετοιμασαν το εξωδικο εναγοντες και δικηγορος εκει στο ηνωμενο βασιλειο, γτ δεν εξηγειται αλλιως το αιτιολογικο της αγωγης!!Τι ζητανε δλδ τωρα;;😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kwstas321 said:

Απ'οσο ξέρω, δεν ισχύει αυτό! Αλλα στην προκειμένη το έφερα σαν παράδειγμα για να καταλάβει ο φίλος πιο πάνω. Άσκοπα βέβαια... 

Ισχύει τουλάχιστον στην ΕΕ. Όντως ήταν άσκοπο παράδειγμα αφού δείχνει το αντίθετο από αυτό που ήθελες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2022 στις 3:07 ΜΜ, panther_512 είπε

Ακριβώς για αυτό το λόγο υπάρχουν υπηρεσίες προστασίας του καταναλωτή, όπως και ρυθμιστικές Αρχές.

εχω την εντυπωση πως καμια ρυθμιστικη αρχη δεν θα μου πει ουτε αν θα εχω δικαιωμα να πουλαω φερραρι ή σταρλετ στο μαγαζι μου

επισης εχω την εντυπωση πως καμια ρυθμιστικη αρχη δεν θα μου πει πως θα σχεδιασω την κονσολα μου

αν η σονυ θελει κλειστο συστημα και το λειτουργικο της επιτρεπει μονο σονυ μαγαζια δικαιωμα της

θα ερθει η ρυθμιστικη αρχη να γραψει αλλο κωδικα στο φιρμware?

ελεος πια με την καθε αρχη / μκο / ΕΕ που νοιαζεται για τα συμφεροντα μας

αν δε σου αρεσει το μαγαζι της σονυ παρε χβοχ

Στις 26/8/2022 στις 4:35 ΜΜ, dpolal είπε

Τα έχεις μπερδέψει λίγο.

Άλλο πράμα το ΕΓΩ φτιάχνω κάτι και ΕΓΩ το πουλάω όσο γουστάρω και εντελώς άλλο το

ΜΟΝΟ το δικό μου μαγαζάκι είναι το επίσημο από όπου θα πουλάτε όλοι οι υπόλοιποι και θα μου ακουμπάτε κάθε φορά και ένα 30% προμήθεια γιατί τόσο χρεώνω το νταβατζιλίκι.

κανεις δε σου απαγορευσε να φτιαξεις καταστημα και να πουλας παιχνιδια

κανεις δε σου απαγορευσε να φτιαξεις μαγαζι

το που θα πουλαει η σονυ τα παιχνιδια της θα το αποφασισει η σονυ

 

Στις 26/8/2022 στις 5:02 ΜΜ, dpolal είπε

Δεν με καίει προσωπικά κάτι, ούτε έχω ή είχα κονσόλα λόγο ηλικίας.
Και το θέμα δεν είναι να γενικεύουμε αόριστα του στύλ «αφού όλοι είναι τα ίδια σκ@τ@, γιατί πειράζει που το κάνει και η Sony».
Από τι στιγμή που το ποσοστό προμήθειας  (δεν μιλάμε για κέρδος) θεωρείται υπερβολικό ξεκινάς με έναν και είτε κερδίζεις με αποτέλεσμα να αναγκαστούν και οι υπόλοιποι σιγά σιγά να διορθωθούν, είτε χάνεις την αγωγή και την πληρώνουν τελικά όλοι οι καταναλωτές αφού έτσι στηρίζεται η γενικευμένη ασυδοσία.

Εκείνο που με παραξενεύει περισσότερο πάντως είναι πως τα μισά σχεδόν post στο νήμα είναι υπέρ της Sony από, υποτίθεται, καταναλωτές οι οποίοι ίσως και να βγουν κερδισμένοι στο τέλος μαζί με όλους τους άλλους.

θα σου απαντησω εγω γιατι

γιατι οπως οι περισσοτεροι ελληνες σκεφτεσαι βραχυπροθεσμα

λες δηλαδη θα πεσει το κοστος θα παρει ο κοσμος φτηνα παιχνιδια θα περασουμε καλα

δηλαδη κατασταση τυπου παμε μπουζουκια επειδη εχει τσαμπα σημερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω CD cm pubg και μετά λέει θέλει και acc στο ps store πως λεγεται μου βγήκε 60 ευρώ για να παίξω.... Καλά τους κάνουν να πληρωσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mtifosi said:

Εταιρίες όπως η Toyota και άλλες αν κανείς το service εκτός αντιπροσωπείας απλά χανεις την εγγύηση.

Ναι, θεώρησα πως δεν χρειάζεται να το πω αλλά εφόσον μιλάμε για έξτρα εγγυήσεις που πρακτικά είναι μέσω ασφαλιστικών ακολουθείς και τους όρους. 

Και πάλι χάνεις μόνο την έξτρα εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Ναι, θεώρησα πως δεν χρειάζεται να το πω αλλά εφόσον μιλάμε για έξτρα εγγυήσεις που πρακτικά είναι μέσω ασφαλιστικών ακολουθείς και τους όρους. 

Και πάλι χάνεις μόνο την έξτρα εγγύηση. 

Ποια ακριβώς εγγύηση εννοείς εσύ οτι δεν χάνουμε; εγώ μιλάω για ζημιά στο μοτέρ πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kwstas321 said:

Ποια ακριβώς εγγύηση εννοείς εσύ οτι δεν χάνουμε; εγώ μιλάω για ζημιά στο μοτέρ πχ.

Την εγγύηση του εργοστασίου. 

Στην Toyota για παράδειγμα δεν είναι και τα 6 χρόνια εργοστασιακή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NickTG είπε

Την εγγύηση του εργοστασίου. 

Στην Toyota για παράδειγμα δεν είναι και τα 6 χρόνια εργοστασιακή. 

Η οποία σου καλύπτει τι ζημιές ακριβώς; δε ρωτάω ειρωνικά, αν έτσι φαίνεται, όντως έχω απορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Ναι, θεώρησα πως δεν χρειάζεται να το πω αλλά εφόσον μιλάμε για έξτρα εγγυήσεις που πρακτικά είναι μέσω ασφαλιστικών ακολουθείς και τους όρους. 

Και πάλι χάνεις μόνο την έξτρα εγγύηση. 

Δεν είναι καθόλου έξτρα εγγύηση αλλά πλήρως εργοστασιακή του υβριδικού συστήματος που σου δίνει εγγύηση για 11 χρόνια η Toyota και που φυσικά την χάνεις αν κανείς το service σε τρίτο συνεργείο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Δεν είναι καθόλου έξτρα εγγύηση αλλά πλήρως εργοστασιακή του υβριδικού συστήματος που σου δίνει εγγύηση για 11 χρόνια η Toyota και που φυσικά την χάνεις αν κανείς το service σε τρίτο συνεργείο . 

Κι εγώ αυτό ξέρω για τη μηχανή. Κάτι δεν έχω καταλάβει μάλλον απο όσα γράφει ο Νίκος απο πάνω, ή κάτι είναι λάθος σε αυτά που γράφει.

Διότι, απο οτι λέει, αν κατάλαβα σωστά, αν πάω σε συνεργείο τρίτο, και οχι yamaha, και πάθω ζημιά στο μοτέρ, εντός διετίας, και απευθυνθώ στη yamaha, χωρίς να έχω αποδεικτικό οτι έγιναν σε αυτή, εκείνη είναι υποχρεωμένη να με καλύψει. Πράγμα που από όσο ξέρω, δεν ισχύει. 

Επεξ/σία από kwstas321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, mtifosi said:

Δεν είναι καθόλου έξτρα εγγύηση αλλά πλήρως εργοστασιακή του υβριδικού συστήματος που σου δίνει εγγύηση για 11 χρόνια η Toyota και που φυσικά την χάνεις αν κανείς το service σε τρίτο συνεργείο . 

Η αλήθεια είναι πως όντως με τα υβριδικά δεν έχω δει ακριβώς τι παίζει. Βέβαια στην περίπτωση αυτή πραγματικά δεν ξέρω ποιος θα πήγαινε να ελέγξει το υβριδικό σύστημα αλλού εκτός Toyota. Εγώ δεν θα το έκανα. :P

 

Μιλούσα για τα 6 χρόνια των υπολοίπων όπου τα 3 είναι έξτρα. 

Ή για τα 2 χρόνια που δίνουν κάμποσοι. 

 

18 minutes ago, kwstas321 said:

Διότι, απο οτι λέει, αν κατάλαβα σωστά, αν πάω σε συνεργείο τρίτο, και οχι yamaha, και πάθω ζημιά στο μοτέρ, εντός διετίας, και απευθυνθώ στη yamaha, χωρίς να έχω αποδεικτικό οτι έγιναν σε αυτή, εκείνη είναι υποχρεωμένη να με καλύψει. Πράγμα που από όσο ξέρω, δεν ισχύει. 

Εκεί η Yamaha λοιπόν πρέπει να σε καλύψει. 

Αρκεί να φαίνεται ότι έκανες τα απαιτούμενα σε κάθε σέρβις και χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα αναλώσιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εκεί η Yamaha λοιπόν πρέπει να σε καλύψει. :P

Αρκεί να φαίνεται ότι έκανες τα απαιτούμενα σε κάθε σέρβις και χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα αναλώσιμα. 

Δε νομίζω ότι θα σε καλύψει κανένας αν δεν υπάρχουν σφραγίδες απο εξουσιοδοτημενο. Τουλάχιστον, εγώ έτσι ξέρω μέχρι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...