Προς το περιεχόμενο

Ryzen 5 3600 σε custom loop και θερμοκρασίες idle 45-50C


stelmaniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Έστησα κι εγώ χαρά χαρά την δικιά μου λούπα μετά απο πολύ καιρό σκέψεων και προβληματισμών. Μετά από ένα μικροατύχημα διαρροής το κύκλωμα λειτουργεί άψογα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι οι υψηλές θερμοκρασίες idle αλλα και full load (70-75C) του επεξεργαστή. Έχω αλλάξει δύο φορές πάστα και εχω καργάρει τις βίδες του CPU block  (EKWB classic RGB), και δεν έχει αλλάξει κάτι. Το ψυγείο μου είναι ένα 280αρι της Corsair (παλιά AIO). Οι στροφές των ανεμιστήρων δεν επηρεάζουν σε τιποτα την θερμοκρασία η οποία θεωρώ πως είναι αρκετά υψηλή. Κάνω κάτι λάθος ή απλά δεν αξίζει πλέον το να κάνει κανείς loop απο άποψη θερμοκρασίων; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PBO ενεργό φαντάζομαι;

Δέν υπάρχουν και πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις στα 7nm. Ακόμα και με προθήκη επιπλέον ψυγείων,θα δείς μια οριακή βελτίωση που δέν δικαιολογεί το όλο κόστος. Σε κλιματιζόμενο χώρο, θα δείς επιπλέον 2-3 °C βαθμούς κάτω και that's about it.

Τουλάχιστον σε ότι αφορά τις idle θερμοκρασίες,μπορείς να επιλέξεις το "power saver" power plan.

Όσο δέν ζεματάει το ψυγείο και δεν υπερβαίνεις τους 75°C@load, δέν βλέπω κάτι μεμπτό που μαρτυρά λάθος εγκατάσταση ή κάποιο άλλο πρόβλημα με το block σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.  PBO εννοείται ανοιχτό. Αυτό που με παραξενευει είναι ότι το ψυγείο δεν ζεστενεται καν και το νερό έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος. Λες και δεν έχει καλή απαγωγή θερμότητας το IHS του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είναι θέμα IHS,είναι θέμα λιθογραφίας και απλά δέν υφίσταται αρκετή επιφάνεια για να γίνει σωστά η απαγωγή θερμότητας. Αφού αναφέρθηκε όμως,μπορείς να κερδίσεις μερικούς επιπλέον βαθμούς με lapping του IHS.

Επίσης μπορείς να αλλάξεις τελείως το block,να δοκιμάσεις εξωτικές πάστες και να προσθέσεις τερατώδη ψυγεία. Κάποια στιγμή όμως, αντιλαμβάνεσαι πως έχεις diminishing returns.

Ναι, 10°C κάτω είναι ένας εφικτός στόχος.Το αν αξίζει το κόστος και τον χρόνο σου, είναι ένα άλλο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσε το pbo και θα πέσεις 4-5 βαθμούς. Ίσως και παρακάτω με λίγο UV. Θα χάσεις 100-150 Mhz με το ζόρι σε boost, klein mein. Αργότερα που θα βγουν οι zen4, χτυπάς έναν 5700x στα 200-250 και είσαι άρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stelmaniac είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.  PBO εννοείται ανοιχτό. Αυτό που με παραξενευει είναι ότι το ψυγείο δεν ζεστενεται καν και το νερό έχει θερμοκρασία περιβάλλοντος. Λες και δεν έχει καλή απαγωγή θερμότητας το IHS του επεξεργαστή.

Δεν ειναι υπερβολικές οι θερμοκρασίες σου (το πόσο ζεστό ειναι το ψυγείο παίζει ρόλο μόνο αν κάτι πήγε πολύ στραβά πχ έχεις πολύ μικρή λούπα για τα φορτία θερμότητας που έχεις, το θέμα ειναι πόσο γρήγορα απορροφάται η θερμοκρασία του νερού στην σερπαντίνα και πόσο γρήγορα απορροφά η λούπα την θερμοκρασία του μπλοκ, και επίσης πόσο γρήγορα αποροφά το μπλοκ την θερμοκρασία απο την επιφάνεια της GPU) 

Τι τρόμπα έχεις; 

Τέλος τι πάστα έβαλες στο μπλοκ; ειναι καλά σφιγμένο; (μην το σπάσεις παρασφίγγονταςτο απλά λέω αν πχ έβαλες τις βίδες σταυρωτά και αν γυρνάνε εύκολα όταν τις στρίβεις προς τα δεξιά, εμεις δεν θέλουμε να γυρνάνε εύκολα ούτε όμως θέλουμε όταν φτάσεις σε αυτό το σημείο να τις γυρίσεις καμια 10ρια φορές ακόμη! ) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νέος ο 3600? (τον αγόρασες μέσα του 20 και μετά) 

Αν ναι κλείσε το PBO, το PBO στους 3600 έκανε δουλειά μόνο στα πρώτα chips που δεν έβλεπαν ποτέ 4200 all core ακόμα και σε light workloads. Τα νέα chips δεν το έχουν αυτό το πρόβλημα

Οι θερμοκρασίες σου είναι normal, οτι και να κάνεις τα 7nm είναι θέμα με την ψύξη. Προσωπικά εγώ με έναν 3600 stock (88w κατανάλωση) και μια Freezer 34 duo τα 75 τα πατάω για πλάκα σε Cinebench (30c θερμοκρασία δωματίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2022 στις 2:02 ΜΜ, Dr_Pepper είπε

Δεν ειναι υπερβολικές οι θερμοκρασίες σου (το πόσο ζεστό ειναι το ψυγείο παίζει ρόλο μόνο αν κάτι πήγε πολύ στραβά πχ έχεις πολύ μικρή λούπα για τα φορτία θερμότητας που έχεις, το θέμα ειναι πόσο γρήγορα απορροφάται η θερμοκρασία του νερού στην σερπαντίνα και πόσο γρήγορα απορροφά η λούπα την θερμοκρασία του μπλοκ, και επίσης πόσο γρήγορα αποροφά το μπλοκ την θερμοκρασία απο την επιφάνεια της GPU) 

Τι τρόμπα έχεις; 

Τέλος τι πάστα έβαλες στο μπλοκ; ειναι καλά σφιγμένο; (μην το σπάσεις παρασφίγγονταςτο απλά λέω αν πχ έβαλες τις βίδες σταυρωτά και αν γυρνάνε εύκολα όταν τις στρίβεις προς τα δεξιά, εμεις δεν θέλουμε να γυρνάνε εύκολα ούτε όμως θέλουμε όταν φτάσεις σε αυτό το σημείο να τις γυρίσεις καμια 10ρια φορές ακόμη! ) 

 

H αντλία μου δεν μπορώ να θυμιθω ακριβως ποια είναι. Το μονο χαρακτιριστικό της που θυμάμαι ειναι οτι γυρνάει 560ml/min. Η πάστα που έβαλα είναι η PK-3 της Prolima tech (είχα διαβάσει πολύ καλα review). Οι βίδες του μπλοκ είναι χειρόβιδες και τις εσφιξα σταυρωτά με το χέρι όσο πήγαινε.

Στις 27/8/2022 στις 2:12 ΜΜ, Devastor είπε

Είναι νέος ο 3600? (τον αγόρασες μέσα του 20 και μετά) 

Αν ναι κλείσε το PBO, το PBO στους 3600 έκανε δουλειά μόνο στα πρώτα chips που δεν έβλεπαν ποτέ 4200 all core ακόμα και σε light workloads. Τα νέα chips δεν το έχουν αυτό το πρόβλημα

Οι θερμοκρασίες σου είναι normal, οτι και να κάνεις τα 7nm είναι θέμα με την ψύξη. Προσωπικά εγώ με έναν 3600 stock (88w κατανάλωση) και μια Freezer 34 duo τα 75 τα πατάω για πλάκα σε Cinebench (30c θερμοκρασία δωματίου)

Είναι απο τους καινούργιους 3600 και απ ότι θυμάμαι είχα πετύχει και καλό OC με κλειστό PBO. Μετά είπα να το γυρίσω σε stock αλλά με PBO ανοιχτό υποτίθεται για να μην τον ζορίζω άσκοπα. Αυτή τη στιγμή σε full load στο prime 95 πιάνω 84C και η κατανάλωση αγγίζει τα 97W. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stelmaniac είπε

560ml/min

Αυτό ειναι πολύ μικρό νούμερο είσαι σίγουρος; 

Η τρόμπα ειναι το 50+% της ψύξης 

Μια καλή τρόμπα μπορεί να "σώσει" την κατάσταση αν έχεις μούφα μπλοκ και ψυγείο 

Αν έχεις πολύ καλό μπλοκ και ψυγεία αλλά δεν έχεις καλή τρόμπα και η ψύξη θα ειναι μούφα. 

Πάρε μια D5 τρόμπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Αυτό ειναι πολύ μικρό νούμερο είσαι σίγουρος; 

Η τρόμπα ειναι το 50+% της ψύξης 

Μια καλή τρόμπα μπορεί να "σώσει" την κατάσταση αν έχεις μούφα μπλοκ και ψυγείο 

Αν έχεις πολύ καλό μπλοκ και ψυγεία αλλά δεν έχεις καλή τρόμπα και η ψύξη θα ειναι μούφα. 

Πάρε μια D5 τρόμπα 

Η αντλία είναι η XSPC X20 750 Dual και σμπρώχνει 750 L/h

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelmaniac είπε

Η αντλία είναι η XSPC X20 750 Dual και σμπρώχνει 750 L/h

Αυτό ειναι 1250ml/min   

Πάλι δεν ειναι ότι καλύτερο αλλά ειναι οκ  


 

Είναι παλιά όμως βεβαιώσου ότι δουλεύει καλά έχεις flow meter που σου έγραψε 560ml/min πάει να πεί τότε ότι κάτι παίζει με την τρόμπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flow meter δεν εχω η αλήθεια. Τα νερά πάντως γυρίζουν θεωρω ικανοποιητικά με το μάτι. Αν ήταν θέμα αντλίας ομως δεν θα ζεσταίνονταν το νερο; Έστω λίγο; Εγώ εκει κολλάω και στο οτι δεν έχω δει ακόμα διαφορες στην θερμοκρασία απο την προηγούμενη αερόψυξή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelmaniac είπε

Flow meter δεν εχω η αλήθεια. Τα νερά πάντως γυρίζουν θεωρω ικανοποιητικά με το μάτι. Αν ήταν θέμα αντλίας ομως δεν θα ζεσταίνονταν το νερο; Έστω λίγο; Εγώ εκει κολλάω και στο οτι δεν έχω δει ακόμα διαφορες στην θερμοκρασία απο την προηγούμενη αερόψυξή μου

Είπαμε οι θερμοκρασίες σου δεν ειναι υπερβολικές (ούτε όμως και οι καλύτερες που θα μπορούσες να έχεις) για να σου δώσω να καταλάβεις όσο αφορά το κομμάτι ότι δεν ειναι οι καλύτερες τέτοιες θερμοκρασίες είχα με 5950x με PBO στα 280watt με 480 ΑΙΟ. 

Δεν πάει τίποτα στραβά δηλαδή απλά δεν ειναι ότι καλύτερο και κρίνοντας απο την τρόμπα δεν μου φαίνεται και περίεργο. 

Η πάστα ειναι καλή (αν και δεν έχω δουλέψει απλά κοίταξα τα spec οπότε αν πιάνει τα spec δηλαδή 11watt/m ειναι αρκετά καλά εκτός αν δεν την εφάρμοσες σωστά)

Το block ειναι καλό αλλά όχι το καλύτερο της EK 

Το ψυγείο δεν ξέρω αν είναι καλό αλλά αν ειναι απο χαλκό η σερπαντίνα(βαριέμαι να το ψάξω τώρα)  δεν πιστεύω να ειναι κακό δεν ειναι πολύ μεγάλο αλλά για τον επεξεργαστή που δουλεύεις δεν ειναι και μικρό. 

Σε γενικές γραμμές όλα οκ ειναι δηλαδή  απλά επειδή είπες 560ml/m πιο πάνω είπα μήπως έκανες μέτρηση και σε αυτή την περίπτωση μπορεί κάτι να πηγαίνει στραβά γιατί ειναι μικρό flow αυτό (πχ αέρας στην τρόμπα ή δεν τροφοδοτείται σωστά για κάποιο λόγο ή το οτιδήποτε άλλο) 

Όσο για τις στροφές του ανεμιστήρα που λες σίγουρα επηρεάζουν την θερμοκρασία απλά πρέπει πρώτα να έρθει σε θερμική ισορροπία το σύστημα πχ να τρέξεις κανα cinebench για 20 λεπτά συνεχόμενα και μετά αν αλλάξεις στροφές στους ανεμιστήρες σίγουρα θα παίξει μερικούς βαθμούς αλλά ακόμη και εκει θα γίνει σταδιακά μετά απο μερικά δευτερόλεπτα όχι ακαριαία. 

 

Δες αν θες στο hwinfo πόσο watt ειναι το EDC TDC και package όταν τρέχεις bench για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα για τα φορτία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...