Προς το περιεχόμενο

Παραβιάστηκε το LastPass, ωστόσο λέει ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τους χρήστες


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, markos9 είπε

bitwarden, μόνο!

5 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

BitWarden, open source και δυνατότητα self hosting

Δεν θέλει απαραίτητα account για να τρέξεις την εφαρμογή σε windows?

 

5 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν κάνω συγχρονισμό per se γιατί δεν προσθέτω entries on the go στο κινητό αλλά μόνο στο desktop PC οπότε απλά κάνω copy paste το ενημερωμένο kdbx στο κινητό και σε όλους τους μηχανικούς για να αποκλείσω να καεί κάποιος.

Για πιο απλή χρήση οποιοδήποτε OneDrive, Gdrive, Dropbox δουλεύει κανονικά

Αυτό ακριβώς φίλε μου. Μαζί με key αρχείο. Συμπιεσμένα (kdbx και key file και το master password 40 χαρακτήρων χωμένο σε txt αρχείο 100.000 ανακατεμένων χαρακτήρων, συμβόλων, αριθμών κλπ) με κωδικό με 7zip. Προαιρετικά, κρυπτογράφηση και με veracrypt ή το αγαπημένο openpgp.

Επίσης, εκτός από μηχανικούς, backup σε sd card, στο κινητό σε κρυμμένο partition, και επισυναπτόμενο σε άσχετο email που έστειλες στον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Τα master κλειδια με brute force? Τι λες τωρα? Δηλαδη θα κανουν brute force σε εκατονταδες χιλιαδες χρηστες? Αν ο master password σου ειναι Fpk97lfu"mq0 συμφωνα με ορισμενες σελίδες οπως εδω λενε θελει 63,000 χρονια να τον σπασει. Θα κανει το ιδιο για ολους τους χρηστες? Ας σοβαρευτουμε.  Εγω σου λεω να κανει 10,000 φορες λιγοτερο θελει 6.3 χρονια για ενα χρηστη. Αρα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Εκτος αν ειναι κρυπτογραφηση της πλακας, που δεν το πιστευω.

Γιατι να δωσεις 10ε? Αφου δωρεαν ειναι και ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα. Εκτος αν θες να στηριξεις τους devs.

Γιατί να μην δώσεις 10€ θα έπρεπε να είναι η ερώτηση. 
Οπως είπες θέλω να στηρίξω τους devs , όχι επειδή είμαι καλός άνθρωπος αλλά επειδή έτσι ουσιαστικά βοηθάς ένα χρήσιμο app  να συνεχίσει να είναι ποιοτικό και up to date.

Ξοδεύουμε λεφτά σε άπειρες βλακείες, ένα 50ρικο το χρόνο για 2, 3 υπηρεσίες δεν είναι πολλά. Mail, pass manager, vpn και mail alias τα έχω επι πληρωμή μιας και είναι τόσο χρήσιμα στην ψηφιακή καθημερινότητα μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, soconium είπε

Γιατί να μην δώσεις 10€ θα έπρεπε να είναι η ερώτηση. 
Οπως είπες θέλω να στηρίξω τους devs , όχι επειδή είμαι καλός άνθρωπος αλλά επειδή έτσι ουσιαστικά βοηθάς ένα χρήσιμο app  να συνεχίσει να είναι ποιοτικό και up to date.

Ξοδεύουμε λεφτά σε άπειρες βλακείες, ένα 50ρικο το χρόνο για 2, 3 υπηρεσίες δεν είναι πολλά. Mail, pass manager, vpn και mail alias τα έχω επι πληρωμή μιας και είναι τόσο χρήσιμα στην ψηφιακή καθημερινότητα μου.

Συμφωνώ απολύτως! 
 

Για mail τι πληρώνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Προς στιγμή νομιζα οτι αφορουσε αλλο ενα κρατικο βαουτσερ. 

Ήταν να το πούν funeral pass αλλά το last pass ακούγεται ποιο λαϊτ και πιασιάρικο. Ούτως η άλλως εκεί καταλήγουμε όλοι.. οπότε.. last pass 🤣

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει πως λειτουργούν αυτές οι λύσεις; Πάλι password δεν πληκτρολογείς κάπου? ή είναι όπως το paypal δλδ σου δίνει ένα κωδικό να χρησιμοποιείς για όλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, jimarass26 said:

Παιδιά μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει πως λειτουργούν αυτές οι λύσεις; Πάλι password δεν πληκτρολογείς κάπου? ή είναι όπως το paypal δλδ σου δίνει ένα κωδικό να χρησιμοποιείς για όλα?

Κάνουν auto-fill τα πεδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Κανένα iCloud δεν χακαρίστηκε, targeted phising ήταν στους celebrities

ακριβως απλα ειναι πιασαρικο να λες χακαριστηκε το 99% απο αυτους που το λενε εχουν δωσει κωδικο απο phising mail ή κατι παρομοιο, δεν σπασαν καναν server απλα πηρα τους κωδικους και χαρήκαμε και εμεις για λίγο 😁

11 ώρες πριν, rudd--o είπε

Εχουν φαρμες με καρτες γραφικων και βαρανε καργα . Σε ενα node αν θελει 6 χρονια με 2000 3090ti ποσο ;) . Απλα σου λεω τις περισσοτερες παιρνουν τα μαστερ.

ok, δεν ειναι ετσι ακριβως, τα 6 χρονια δεν τα βγαζουν με ενα απλο 486 , αλλα με φάρμες και αυτοι. Δεν παιζει ενας κωδικος 128bits 32 χαρακτηρες να σπασει σε χρονικο διαστημα που εσει θα ζεις ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, jimarass26 said:

Οπότε είναι και καλά κρυπτογραφημένη η επικόληση των κωδικών;

Κρυπτογραφημένη είναι η αποθήκευση, από εκεί και πέρα είτε γίνονται auto-fill στα πεδία είτε κλικάρεις στο "entry" που αντίστοιχεί στην σελίδα που θες να loggάρεις και συμπληρωνόνται τα credentials.

Σκέψου του σαν τον password manager του Chrome/Firefox/Edge απλά 3rd party.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, great είπε

ακριβως απλα ειναι πιασαρικο να λες χακαριστηκε το 99% απο αυτους που το λενε εχουν δωσει κωδικο απο phising mail ή κατι παρομοιο, δεν σπασαν καναν server απλα πηρα τους κωδικους και χαρήκαμε και εμεις για λίγο 😁

ok, δεν ειναι ετσι ακριβως, τα 6 χρονια δεν τα βγαζουν με ενα απλο 486 , αλλα με φάρμες και αυτοι. Δεν παιζει ενας κωδικος 128bits 32 χαρακτηρες να σπασει σε χρονικο διαστημα που εσει θα ζεις ακόμα.

το icloud το 2017 είχε παραβιαστεί. είχαν πρόσβαση σε όλα τα account το οποίο πατσαρίστικε αργότερα . Όπως και στο facebook το 2015 μέσω της προεπισκόπησης προφίλ με 2-3 γραμμές κώδικα μπορούσαν να βλέπουν τα μηνύματα το οποίο και αυτό αν και άργησε διορθώθηκε,

Όσο για το brute force 8-12 χαρακτήρες αλφαριθμητικά με σύμβολα οι φάρμες τα έχουν εύκολα αλλά συνήθως στα leak επειδή τις περισσότερες γίνετε από μέσα η δουλεία διαρρέουν και τα μάστερ. αρκετά dehashed databases ήταν προς πώληση στο raidforum το οποίο τους μαζέψανε τον Φεβρουάριο και καταχέσθηκε το domain . υπάρχουν και άλλα και στο deep που έχουν terrabyte με credentials (facebook , apple , netflix , homail , gmail , instagram , twitter και ένα σκασμό άλλα όμως δεν τα δίνουν τζάμπα ειδικά τα φρέσκα θέλουν κασέρι μπόλικο )


*** Βρήκα και αρκετά δικά μου πάντως σε κάποια που πρόλαβα και κατέβασα ( και παλαιά και εν ενεργεία) :P 

Επεξ/σία από rudd--o
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, rudd--o said:

το icloud το 2017 είχε παραβιαστεί. είχαν πρόσβαση σε όλα τα account το οποίο πατσαρίστικε αργότερα . Όπως και στο facebook το 2015 μέσω της προεπισκόπησης προφίλ με 2-3 γραμμές κώδικα μπορούσαν να βλέπουν τα μηνύματα το οποίο και αυτό αν και άργησε διορθώθηκε,

Ούτε τότε είχε παραβιαστεί, παπάτζες πουλούσαν με παλιά credentials που μερικοί χρησιμοποιούσαν τα ίδια στο iCloud κάτι τούρκοι χάκερ από τα Lidl

https://www.theverge.com/2017/3/28/15092076/apple-icloud-hacking-threats-turkish-crime-family-credential-stuffing

Το 2015 στο Facebook σε ποια επίθεση αναφέρεσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...