Προς το περιεχόμενο

Παραβιάστηκε το LastPass, ωστόσο λέει ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τους χρήστες


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

το dashlane σε σχέση με αυτά που αναφέρατε είναι καλή επιλογή?

Προσωπικα προτιμω πιο privacy oriented εργαλεια. https://www.privacyguides.org/passwords/

Περαν αυτου δεν βλεπω λογο να πας σε Dashlane οταν εκει εξω υπαρχει BItwarden & 1Password που θεωρουνται κορυφαια.

Επεξ/σία από soconium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rudd--o είπε

το icloud το 2017 είχε παραβιαστεί. είχαν πρόσβαση σε όλα τα account το οποίο πατσαρίστικε αργότερα . Όπως και στο facebook το 2015 μέσω της προεπισκόπησης προφίλ με 2-3 γραμμές κώδικα μπορούσαν να βλέπουν τα μηνύματα το οποίο και αυτό αν και άργησε διορθώθηκε,

δεν νομιζω οτι ισχυει, ειχαν δωσει ολοι κωδικους

1 ώρα πριν, rudd--o είπε

Όσο για το brute force 8-12 χαρακτήρες αλφαριθμητικά με σύμβολα οι φάρμες τα έχουν εύκολα αλλά συνήθως στα leak επειδή τις περισσότερες γίνετε από μέσα η δουλεία διαρρέουν και τα μάστερ.

επιμένω, και σε φάρμες να ειναι δεν σπανε. Δεν ειναι Hollywood. Οταν ολα τα εργαλεια σου λενε οτι θελει 10 και 20 χρονια για ενα μακριναρη ξαναλεω δεν βγαζει τα στατιστικα βασει ενος υπολογιστη, το λενε και στα FAQ. Δεν θεωρω οτι ειναι τοσο απλο για "hackers".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας βλέπω όλους πολύ γκλάμορ με τα λογισμικά και τα κλάουντ σας, εγώ το ζω στους δρόμους με ένα txt αρχείο σε winrar με κωδικό σιδηρόδρομο. AES256 και μολών λαβέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Σας βλέπω όλους πολύ γκλάμορ με τα λογισμικά και τα κλάουντ σας, εγώ το ζω στους δρόμους με ένα txt αρχείο σε winrar με κωδικό σιδηρόδρομο. AES256 και μολών λαβέ.

Και απο κινητο/tablet πως κανεις εισοδο σε καθε σελιδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Και απο κινητο/tablet πως κανεις εισοδο σε καθε σελιδα?

Αν ξεχάσω τον κωδικό, αναγκάζομαι να πάω στο pc να τον θυμηθώ. Το ότι έχω αρχείο με κωδικούς είναι ήδη ρετσινιά για την περηφάνια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή περίπτωση.

Εγώ το βλέπω και σαν εξάσκηση μνήμης (βοηθάει λένε και στην πρόωρη εκδήλωση Αλτσχάιμερ) : προσπαθώ να τα θυμάμαι όλα απ' έξω (πιο ολντσκουλ νομίζω δεν πάει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Καλή περίπτωση.

Εγώ το βλέπω και σαν εξάσκηση μνήμης (βοηθάει λένε και στην πρόωρη εκδήλωση Αλτσχάιμερ) : προσπαθώ να τα θυμάμαι όλα απ' έξω (πιο ολντσκουλ νομίζω δεν πάει).

Το θέμα με τα password managers  είναι ότι χρησιμοποιείς μοναδικό περίπλοκο κωδικό για κάθε ιστοσελίδα. Πότε τον ίδιο μεταξύ δύο. Δεν είναι δυνατόν να θυμάσαι 200 κωδικούς 14 χαρακτήρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Και απο κινητο/tablet πως κανεις εισοδο σε καθε σελιδα?

Ο de facto τρόπος για να χρησιμοποιησεις εναν password manager δεν ήταν ποτέ μέσα από browser και βέβαια δεν είχε την παραμικρή σχέση με ψυχαναγκαστική είσοδο σε online υπηρεσία για υποχρεωτική αποθήκευση και συγχρονισμό των κωδικών μας. Αυτά βγήκαν από το Roboform και μετά για αυτούς που δεν καταλαβαίνουν πως όταν μιλάμε για ασφάλεια δε βάζουμε ποτέ σαν προτεραιότητα την ευκολία μας. 

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωδικοί ebanking,email και social μόνο σε χαρτί. Καμία πιθανότητα χακαρισματος.  Ένα τετραδιακι στην βιβλιοθήκη σου. Καμία φορά πρέπει να πας φουλ analog για να είσαι εξασφαλισμενος 

Τα υπόλοιπα στο bitwarden

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Κωδικοί ebanking,email και social μόνο σε χαρτί. Καμία πιθανότητα χακαρισματος.  Ένα τετραδιακι στην βιβλιοθήκη σου. Καμία φορά πρέπει να πας φουλ analog για να είσαι εξασφαλισμενος 

Τα υπόλοιπα στο bitwarden

Συμφωνω 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...