Προς το περιεχόμενο

Τάμπλετ για photo editing (s6 lite 2022 vs yoga tab 11)


judge_manos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από d_gkal,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έφυγε παραγγελία!
Αμφιταλαντεύομαι για το αν θα πάρω τη γραφίδα από Κωτσόβολο (99€) ή αν θα περιμένω από ένα σκρουτζομάγαζο που γίνεται διαθέσιμη ανα διαστήματα στα 75€!
Λέω να πάρω αυτή τη θήκη!

Επίσης για όποιον θέλει να συνεχίσει να με βοηθάει στα διλήμματα που έχω μπορεί να το κάνει εδώ 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/797263-xperia-5-iii-vs-zenfone-9-vs-xperia-5-iv

😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, judge_manos said:

Έφυγε παραγγελία!
Αμφιταλαντεύομαι για το αν θα πάρω τη γραφίδα από Κωτσόβολο (99€) ή αν θα περιμένω από ένα σκρουτζομάγαζο που γίνεται διαθέσιμη ανα διαστήματα στα 75€!
Λέω να πάρω αυτή τη θήκη!

Επίσης για όποιον θέλει να συνεχίσει να με βοηθάει στα διλήμματα που έχω μπορεί να το κάνει εδώ 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/797263-xperia-5-iii-vs-zenfone-9-vs-xperia-5-iv

😂😂

Για την γραφίδα ψάξε και αγγελίες μήπως τη βρεις φθηνότερα. 

Επίσης για κοίταξε προς amazon μήπως έχει καλύτερη τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 02/09/2022 at 20:45, judge_manos said:

Έφυγε παραγγελία!
Αμφιταλαντεύομαι για το αν θα πάρω τη γραφίδα από Κωτσόβολο (99€) ή αν θα περιμένω από ένα σκρουτζομάγαζο που γίνεται διαθέσιμη ανα διαστήματα στα 75€!
Λέω να πάρω αυτή τη θήκη!

Επίσης για όποιον θέλει να συνεχίσει να με βοηθάει στα διλήμματα που έχω μπορεί να το κάνει εδώ 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/797263-xperia-5-iii-vs-zenfone-9-vs-xperia-5-iv

😂😂

Παρελαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και μέχρι στιγμής όλα είναι τέλεια με το ταμπλετ! 

Χρησιμοποιώ το gspace για τις εφαρμογές της Google και πραγματικά δεν μου λείπει τίποτα! Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση η μπαταρία του που πέφτει πολύ αργά! Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχω βρει να πάρω ακόμα το m-pencil. Το έχω παραγγείλει από κωτσο αλλά θα πρέπει να περιμένω άλλες 10 μέρες περίπου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μένεις ικανοποιημένος. 

Είναι αρκετά καλό και δε πρέπει να φοβίζει η έλλειψη google apps (εκτός αν κάποιος εξαρτάται από αυτές) 

 

Ήχο δεν έχει πάρα πολύ καλο;;;;

 

Απ' έξω κοίταξες μήπως είναι φθηνότερο το pencil;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, d_gkal είπε

Ελπίζω να μένεις ικανοποιημένος. 

Είναι αρκετά καλό και δε πρέπει να φοβίζει η έλλειψη google apps (εκτός αν κάποιος εξαρτάται από αυτές) 

 

Ήχο δεν έχει πάρα πολύ καλο;;;;

 

Απ' έξω κοίταξες μήπως είναι φθηνότερο το pencil;

Ήχο δεν ξέρω γιατί σχεδόν πάντα φοράω ακουστικά 😛

Την οθόνη έχω λατρέψει και γενικά την όλη εμπειρία χρήσης! Πολύ καλό και το harmonyOS (αν και μάλλον το ui είναι αντιγραφή από ios). 

Δεν το βρήκα γαμωτο πουθενά το pencil οπότε περιμένω να το φέρει ο κωτσος -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
On 18/09/2022 at 05:23, judge_manos said:

Ήχο δεν ξέρω γιατί σχεδόν πάντα φοράω ακουστικά 😛

Την οθόνη έχω λατρέψει και γενικά την όλη εμπειρία χρήσης! Πολύ καλό και το harmonyOS (αν και μάλλον το ui είναι αντιγραφή από ios). 

Δεν το βρήκα γαμωτο πουθενά το pencil οπότε περιμένω να το φέρει ο κωτσος -.-

Με το pencil τι έκανες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, d_gkal είπε

Με το pencil τι έκανες; 

Με κάποιο τρόπο έκανα το μήνυμά σου "Λύση" XD
Ακόμα περιμένω, αλλά ήμουν διακοπές, τώρα είμαι εξωτερικό για δουλειά, οπότε δεν μου λείπει ακόμα (δεν θα μπορούσα να το παραλάβω κιόλας).
Αυτό που με ανησυχεί είναι τι θα γίνει αν σπάσει η μύτη του pencil (στο ipad της κοπέλας μου στράβωσε στον πρώτο μήνα).
Θα υπάρχουν ανταλλακτικά κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, judge_manos said:

Με κάποιο τρόπο έκανα το μήνυμά σου "Λύση" XD
Ακόμα περιμένω, αλλά ήμουν διακοπές, τώρα είμαι εξωτερικό για δουλειά, οπότε δεν μου λείπει ακόμα (δεν θα μπορούσα να το παραλάβω κιόλας).
Αυτό που με ανησυχεί είναι τι θα γίνει αν σπάσει η μύτη του pencil (στο ipad της κοπέλας μου στράβωσε στον πρώτο μήνα).
Θα υπάρχουν ανταλλακτικά κάπου;

Κάπου θα υπάρχουν φαντάζομαι. 

Μέσα στο κουτί του στυλό πάντως υπάρχουν 2 έξτρα. Θα τα δεις στην εικόνα. Δε ξέρω τι κάνουν, δεν έχω ασχοληθεί 

MVIMG_20220926_134528_copy_600x802.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2022 στις 8:22 ΠΜ, judge_manos είπε
1) Το ποσό που διαθέτουμε: 350-400
2) Την χρήση του tablet (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): Photo editing (lightroom, snapseed), netflix, youtube
3) Το μέγεθος και ανάλυσή της οθόνης που θα θέλαμε: 10-11 και ανάλυση όσο μεγαλύτερη γίνεται
4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (hdmi, type-c, gps, φλας στην κάμερα, μαγνητικό πληκτρολόγιο κ.λ.π.): Microsd slot
5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; Όχι
6) Μας ενδιαφέρει το Mobile internet 3G-4G; Όχι
7) Επιθυμούμε να χει υποστήριξή από ROMs, root κτλ; Όχι
😎 Μας ενδιαφέρει η επίσημη εγγύηση στην Ελλάδα; Ναι
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό ή θέλουμε dual boot; Όχι
10) Μας ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία; Ναι
11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; Ελλάδα
12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης); Σκρουτζομάγαζο
13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο ή και για μεταχειρισμένο; Καινούριο

Γειά σε όλους! Να πω ότι είχα ανοίξει κι άλλο τόπικ με θέμα την αγορά τάμπλετ αλλά ήταν διαφορετικές οι ανάγκες τότε και δεν είχε ευδοκιμήσει :P
Συμπλήρωσα τη φόρμα μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι αλλά στην πραγματικότητα έχω καταλήξει στις 2 επιλογές που αναφέρω στον τίτλο! Για να μην τα πολυλογώ θα γράψω πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα από αυτά που έχω διαβάσει και περιμένω να μου πείτε και εσείς την εμπειρία σας ή τις προτάσεις σας.

s6 lite 2022
+ Δίνει pen που είναι απαραίτητο
+ Samsung, αρα θα παίρνει updates
- 4gb ram όπου και διάβασα μερικά παράπονα για lag και ότι σηκώνει μέχρι 2 εφαρμογές ανοιχτές

yoga tab 11
+ 8 gb ram
+ Ωραία τσαχπινιά το stand
+ Face recognition που δεν είναι απαραίτητο αλλά είναι καλοδεχούμενο
- Λενόβο, δηλαδή δεν ξέρω αν θα πάρει κάποιο update
- Δεν δίνει το pen οπότε θα πρέπει να αγοράσω έξτρα

Σκέφτηκα και την προοπτική του να πάρω το surface (αλλά κι αυτό έχει 4άρα ραμ και όχι pen) ή και το realme pad, αλλά δεν βρήκα πολλά! Το τάμπλετ θα το παραγγείλω μέσα στη μέρα οπότε αν κάποιος το δει ας απαντήσει σύντομα αν γίνεται :P

Ευχαριστώ!!!!!

στα 400 ευρω υπαραρχει iPad Pro 10.5 2nd Gen 2017 (512gb) me  Apple Keyboard, το πενακι το βρισκεις εξτρα και εχεις εργαλειο δουλειας για πολλα χρονια. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, d_gkal είπε

5 ετών συσκευή;;;; 

 

Η οποία έχει αλλά 3 χρονια υποστήριξη ακόμα, αν υποθέσουμε ότι το iPad Pro του 2016 που κατέχω έχει ακόμα υποστήριξη σε iPad os.

Μην μπερδεύεσαι με τα android tablet που στην 3 ετια πάνω έχουν παλιώσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/10/2022 at 19:49, giarosenko said:

σωστα 5 ετων και εχουν αλλα 4-5 επειδη ειναι σειρα pro. απο ποια πολη εισαι; 

Θεωρω ότι είναι αρκετά τα χρήματα για παλιά συσκευή και ας εχει ακόμη χρονιά υποστήριξης

 

Από Λαμία, έχει σχέση με το τάμπλετ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...