Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σύνδεσης HP LaserJet Pro M15a


thanasiskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα προσπαθώ να συνδέσω τον παραπάνω εκτυπωτή με τον υπολογιστή. Όταν βάζω το usb στον υπολογιστή μου βγάζει μήνυμα η συσκευή δεν αναγνωρίζεται από τα windows , όταν την κάνω εγκατάσταση χειροκίνητα την εμφανίζει αλλά δεν εκτυπώνει τίποτα. Ο υπολογιστής έχει windows 10 home αλλά δεν είναι ενεργοποιημένα υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? αύριο θα δοκιμάσω σε widnows 10 pro ενεργοποιημένα. Έχετε κάποια λύση να προτείνεται?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, thanasiskg είπε

προσπαθώ να συνδέσω τον παραπάνω εκτυπωτή με τον υπολογιστή

Drivers έχετε περάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Drivers έχετε περάσει;

από το cd που έχει μαζί προχωράω όλα τα βήματα και όταν μου λέει συνδέεστε τον εκτυπωτή με usb μετά μου λέει δεν βρέθηκε εκτυπωτής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση που μπορεις αμεσα να δοκιμασεις τον εκτυπωτη σε αλλο υπολογιστη, αυτο θα σε γλυτωσει απο πιθανο χαμενο χρονο. Δεν λεω οτι ειναι ευκολο, αλλα σε καποιο φιλο, συγγενη, ...ισως καποιος να σε βοηθησει. Αναλογα τι θα δεις, θα ξερεις πως να λυσης το προβλημα σου

ξεχασα ...

να δοκιμασεις και το καλωδιο εαν λειτουργει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanasiskg είπε

από το cd που έχει μαζί προχωράω όλα τα βήματα και όταν μου λέει συνδέεστε τον εκτυπωτή με usb μετά μου λέει δεν βρέθηκε εκτυπωτής

Επεκτείνοντας λοιπόν τη σκέψη του φίλου μας lneam, και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ότι: "μου λέει δεν βρέθηκε εκτυπωτής" ξεκινάς από αυτό το σημείο. Αν δεν το δει ο υπολογιστής το μηχάνημα, τότε είμαστε στο μηδέν. Δοκιμάζεις να το συνδέσεις σε άλλη usb του υπολογιστή (ελπίζω να υπάρχει) και, αν δεν πιάσει και αυτό, αλλάζεις καλώδιο μήπως φταίει το καλώδιο και όχι η θύρα. Αν τίποτα από αυτά δεν δουλέψει, τότε δοκιμάζεις σε άλλο υπολογιστή (αν είναι φυσικά εφικτό). Η λύση: Αλλαγή/αναβάθμιση κλπ των windows ΔΕΝ είναι λύση. Πρώτα κοιτάς όλα τα άλλα.

ΥΓ Αν και λίγο εκτός θέματος, η ενεργοποίηση των windows, οικονομικά τουλάχιστον, δεν είναι κάτι τραγικό: χρόνια τώρα κυκλοφορούν στο ίντερνετ κλειδιά ενεργοποίησης από 1-1,5€ μέχρι 10-11€. Διαλέγεις και παίρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, δεν είναι δικός μου ο εκτυπωτής αύριο θα τον δοκιμάσω στον δικό μου υπολογιστή οπότε θα λάβω υπόψη μου ότι μου είπατε και βλέπουμε. Όσων αφορά τα windows το ξέρω ότι υπάρχουν φθηνά κλειδιά αλλά όπως είπα δεν είναι δικός μου ο υπολογιστής... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις περιπτωσεις που εχουμε προβληματα στο pc και δεν ξερουμε εαν πρεπει να κανουμε format ή δεν θελουμε να κανουμε τα windows που λειτουργουν μια χαρα να γεμισουν με εγκαταστασεις απο δοκιμαστικες εφαρμογες / drivers, προτεινω να τρεξουμε ενα live cd απο windows ή linux

το πιο ευκολο για αρχαριους ειναι αυτο Hiren’s BootCD PE (Preinstallation Environment). Οτι εχει ειναι δωρεαν και μονιμο. Αφου φορτωσουν τα windows κανουμε τις δοκιμες και μετα το restart εχουμε "καθαρο" το μηχανημα μας

https://www.hirensbootcd.org/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lneam είπε

για τις περιπτωσεις που εχουμε προβληματα στο pc και δεν ξερουμε εαν πρεπει να κανουμε format ή δεν θελουμε να κανουμε τα windows που λειτουργουν μια χαρα να γεμισουν με εγκαταστασεις απο δοκιμαστικες εφαρμογες / drivers, προτεινω να τρεξουμε ενα live cd απο windows ή linux

το πιο ευκολο για αρχαριους ειναι αυτο Hiren’s BootCD PE (Preinstallation Environment). Οτι εχει ειναι δωρεαν και μονιμο. Αφου φορτωσουν τα windows κανουμε τις δοκιμες και μετα το restart εχουμε "καθαρο" το μηχανημα μας

https://www.hirensbootcd.org/

ευχαριστώ για την συμβουλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και πάλι δοκίμασα και στον δικό μου υπολογιστή και μου εμφανίζει τα ίδια . Το πρώτο μήνυμα μου το εμφανίζει μόλις το συνδέω στον υπολογιστή και το δεύτερο όταν πάω να κάνω εγκατάσταση τον driver.Καλωδιο να δοκιμάσω άλλο δεν έχω αυτή την στιγμή θα προσπαθήσω να βρω αλλά ο εκτυπωτής δεν έχει δουλέψει καθόλου και πρέπει να είναι αγορασμένος εδώ και δυο χρόνια. 

printer.PNG

print.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thanasiskg είπε

καλημέρα και πάλι δοκίμασα και στον δικό μου υπολογιστή και μου εμφανίζει τα ίδια . Το πρώτο μήνυμα μου το εμφανίζει μόλις το συνδέω στον υπολογιστή και το δεύτερο όταν πάω να κάνω εγκατάσταση τον driver.Καλωδιο να δοκιμάσω άλλο δεν έχω αυτή την στιγμή θα προσπαθήσω να βρω αλλά ο εκτυπωτής δεν έχει δουλέψει καθόλου και πρέπει να είναι αγορασμένος εδώ και δυο χρόνια. 

printer.PNG

print.PNG

Να υποθέσω ότι δεν έχεις δικό σου εκτυπωτή για να α) δοκιμάσεις άλλο καλώδιο και β) τον συνδέσεις στην ίδια ακριβώς θύρα για να αποκλείσουμε την υπαιτιότητα της θύρας, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο εκτυπωτής είναι στο ρεύμα έτσι??? (ρωτάω γιατί έχει συμβεί να μήν είναι σε κάποιον...😁)

Ακυρο.....είναι στο ρεύμα για να αναγνωρίζεται με την χειροκίνητη εγκατάσταση.

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έχω δικό μου . αύριο θα προσπαθήσω να βρω άλλο καλώδιο να δοκιμάσω . ναι είναι στο ρεύμα αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί ρωτάς  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thanasiskg είπε

Καλημέρα, δοκίμασα άλλο καλώδιο και δούλεψε. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

Τέλεια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...