Προς το περιεχόμενο

laptop apple macbook air m1


allure_boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σε ολους ψαχνω καποιο παρομοιο θεμα αλλα δεν εχει κατι για αυτο και ανοιγω εγω αυτο το θεμα . εχω εδω και 6 μηνες ενα ολοκαινουργιο apple macbook air m1 που αγορασα . θα ηθελα τα φωτα σας αλλα παρακαλω μονο ατομα που εχουν το ιδιο laptop η γενικα macbook ειναι πολυ σημαντικο για μενα αυτο . θελω να ρωτησω πως φορτιζετε τον mac σας ; ρωτησα την apple και μου ειπε οταν κατεβαινεις στα 15 η 20 % το φορτιζουμε εως 100% συμφωνα με οδηγιες του κατασκευαστει της μπαταριας του macbook air . εχω εδω και  καποιους μηνες και φυσικα 100% υγεια μπαταριας και 75 κυκλους φορτισεις . εχω δει ατομα σε αγγελιες να εχουν 3 η 4 χρονια macbook air με 50 η 100 μονο κυκλους φορτισεις ... θα ηθελα να ρωτησω ποιος απο εσας εχει τον ιδιο macbook η παλιο mac με λιγους κυκλους φορτισεις  ; τι κανετε και εχετε τοσους λιγους κυκλους φορτισεις  :)  και πως φορτωνετε τον υπολογιστη σας ; ευχαριστω 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, allure_boy είπε

καλησπερα σε ολους ψαχνω καποιο παρομοιο θεμα αλλα δεν εχει κατι για αυτο και ανοιγω εγω αυτο το θεμα . εχω εδω και 6 μηνες ενα ολοκαινουργιο apple macbook air m1 που αγορασα . θα ηθελα τα φωτα σας αλλα παρακαλω μονο ατομα που εχουν το ιδιο laptop η γενικα macbook ειναι πολυ σημαντικο για μενα αυτο . θελω να ρωτησω πως φορτιζετε τον mac σας ; ρωτησα την apple και μου ειπε οταν κατεβαινεις στα 15 η 20 % το φορτιζουμε εως 100% συμφωνα με οδηγιες του κατασκευαστει της μπαταριας του macbook air . εχω εδω και 6 μηνες φυσικα 100% υγεια μπαταριας και 75 κυκλους φορτισεις . εχω δει ατομα σε αγγελιες να εχουν 3 η 4 χρονια macbook air με 50 η 70 μονο κυκλους φορτισεις ... θα ηθελα να ρωτησω ποιος απο εσας εχει τον ιδιο macbook η παλιο mac με λιγους κυκλους φορτισεις ; τι κανετε και εχετε τοσους λιγους κυκλους φορτισης και πως φορτωνετε τον υπολογιστη σας ; ευχαριστω 

.... ξεχνάς τον βασικό παράγοντα. Οι ώρες χρήσης του καθενός. Δεν κάνουν όλοι την ίδια χρήση.

Γενικά μην κολλάτε σε ενδεικτικά ποσοστά της μπαταρίας.

 

Μφχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kormos είπε

.... ξεχνάς τον βασικό παράγοντα. Οι ώρες χρήσης του καθενός. Δεν κάνουν όλοι την ίδια χρήση.

Γενικά μην κολλάτε σε ενδεικτικά ποσοστά της μπαταρίας.

 

Μφχ

τουλαχιστον 10 με 13 ωρες την ημερα τον χρησιμοποιω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kormos είπε

Έχεις και παράπονα? :P

 

σαφως δεν εχω παραπονο ... χαχαχα :) απλα λεω πως μπορει καποιος πχ να το εχει 2 χρονια και να εχει μονο 100 η 150 κυκλους φορτισης νομιζω πως κατι τετοιο δεν γινετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, allure_boy είπε

σαφως δεν εχω παραπονο ... χαχαχα :) απλα λεω πως μπορει καποιος πχ να το εχει 2 χρονια και να εχει μονο 100 η 150 κυκλους φορτισης νομιζω πως κατι τετοιο δεν γινετε 

Έχει να κάνει αυτό από τον τρόπο χρήσης.

Και εγώ πχ έχω 2 MBP που το ένα είναι του 2008 και αν δεις κύκλους φόρτισης θα δεις πως δεν δικαιολογούν την ηλικία του.

Όπως το έχω τυπικά για πολύ περιστασιακή πριν χρήση, το συγκεκριμένο. :)

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kormos είπε

Έχει να κάνει αυτό από τον τρόπο χρήσης.

Και εγώ πχ έχω 2 MBP που το ένα είναι του 2008 και αν δεις κύκλους φόρτισης θα δεις πως δεν δικαιολογούν την ηλικία του.

Όπως το έχω τυπικά για πολύ περιστασιακή πριν χρήση, το συγκεκριμένο. :)

 

Μφχ

μιλαω μονο για macbook air η pro γιατι για windows δεν με ενδιαφερει πλεον :) και τζαμπα να μου το δωσουν η να κερδισω ενα λαπτοπ δεν θα το ανοιξω καν θα παει αμεσως για πουλημα ... βρηκα την υσηχια μου με τον mac μου δεν συγκρινετε το λογισμικο της apple με κανενα λαπτοπ windows ... δεν αξιζουν πλεον ουτε σεντ τα windows προσωπικα για μενα αποψη μου δες αγγελια μου .... 90 ευρω για ενα λαπτοπ dell οχι acer hp που ειναι εντελως σκουπιδια ...  :) 

Μόλις τώρα, allure_boy είπε

μιλαω μονο για macbook air η pro γιατι για windows δεν με ενδιαφερει πλεον :) και τζαμπα να μου το δωσουν η να κερδισω ενα λαπτοπ δεν θα το ανοιξω καν θα παει αμεσως για πουλημα ... βρηκα την υσηχια μου με τον mac μου δεν συγκρινετε το λογισμικο της apple με κανενα λαπτοπ windows ... δεν αξιζουν πλεον ουτε σεντ τα windows προσωπικα για μενα αποψη μου δες αγγελια μου .... 90 ευρω για ενα λαπτοπ dell οχι acer hp που ειναι εντελως σκουπιδια ...  :) 

μονο η toshiba και η dell αξιζει αν μιλαμε για windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, allure_boy είπε

καλησπερα σε ολους ψαχνω καποιο παρομοιο θεμα αλλα δεν εχει κατι για αυτο και ανοιγω εγω αυτο το θεμα . εχω εδω και 6 μηνες ενα ολοκαινουργιο apple macbook air m1 που αγορασα . θα ηθελα τα φωτα σας αλλα παρακαλω μονο ατομα που εχουν το ιδιο laptop η γενικα macbook ειναι πολυ σημαντικο για μενα αυτο . θελω να ρωτησω πως φορτιζετε τον mac σας ; ρωτησα την apple και μου ειπε οταν κατεβαινεις στα 15 η 20 % το φορτιζουμε εως 100% συμφωνα με οδηγιες του κατασκευαστει της μπαταριας του macbook air . εχω εδω και  καποιους μηνες και φυσικα 100% υγεια μπαταριας και 75 κυκλους φορτισεις . εχω δει ατομα σε αγγελιες να εχουν 3 η 4 χρονια macbook air με 50 η 100 μονο κυκλους φορτισεις ... θα ηθελα να ρωτησω ποιος απο εσας εχει τον ιδιο macbook η παλιο mac με λιγους κυκλους φορτισεις  ; τι κανετε και εχετε τοσους λιγους κυκλους φορτισεις  :)  και πως φορτωνετε τον υπολογιστη σας ; ευχαριστω 

Καλησπέρα, έχουμε το ίδιο. Έχω 200 κύκλους φόρτισης μέσα σε ενάμιση χρόνο και το χρησιμοποιώ 7-8 ώρες τη μέρα. Το πρώτο έτος έκανα κανονικούς κύκλους φόρτισης και το δεύτερο έτος το έχω μόνιμα στο ρεύμα με κόφτη πχ στα 80% της μπαταρίας. Υγεία μπαταρίας 94%. Πολύ απλά σε αυτό που ρωτάς για τους άλλους μη σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι αλλά συνήθως αυτά που πουλάνε δηλαδή με 5-10 φορτίσεις σε έναν χρόνο το είχαν μόνιμα στο ρεύμα, πολύ απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, qrstuv είπε

Καλησπέρα, έχουμε το ίδιο. Έχω 200 κύκλους φόρτισης μέσα σε ενάμιση χρόνο και το χρησιμοποιώ 7-8 ώρες τη μέρα. Το πρώτο έτος έκανα κανονικούς κύκλους φόρτισης και το δεύτερο έτος το έχω μόνιμα στο ρεύμα με κόφτη πχ στα 80% της μπαταρίας. Υγεία μπαταρίας 94%. Πολύ απλά σε αυτό που ρωτάς για τους άλλους μη σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι αλλά συνήθως αυτά που πουλάνε δηλαδή με 5-10 φορτίσεις σε έναν χρόνο το είχαν μόνιμα στο ρεύμα, πολύ απλά. 

κατσε για να καταλαβω οταν λες κοφτη στο 80% με ρευμα δηλαδη ; αν το εχεις συνεχεια στο ρευμα εκει που η μπαταρια θα κρατουσε 4 χρονια σε ενα χρονο εχει χαλασει ... η απλ μου ειπε συμφωνα με τον κατασκευαστη ... θα κατεβαζω την μπαταρια εως 15-20% και θα φορτιζει εως το 100% δεν ξερω πραγματικα ... και επειδη ειμαι ψηρας με τα πραγματα μου θελω μετα απο 6 ετη που θα το πουλησω να μην εχει 3000 κυκλους φορτισεις ...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, allure_boy είπε

κατσε για να καταλαβω οταν λες κοφτη στο 80% με ρευμα δηλαδη ; αν το εχεις συνεχεια στο ρευμα εκει που η μπαταρια θα κρατουσε 4 χρονια σε ενα χρονο εχει χαλασει ... η απλ μου ειπε συμφωνα με τον κατασκευαστη ... θα κατεβαζω την μπαταρια εως 15-20% και θα φορτιζει εως το 100% δεν ξερω πραγματικα ... και επειδη ειμαι ψηρας με τα πραγματα μου θελω μετα απο 6 ετη που θα το πουλησω να μην εχει 3000 κυκλους φορτισεις ...

Ναι στο ρεύμα αλλά όχι στο 100% της μπαταρίας. Σε όποιο ποσοστό θέλεις. Χρησιμοποιώ το AlDente.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, qrstuv είπε

Ναι στο ρεύμα αλλά όχι στο 100% της μπαταρίας. Σε όποιο ποσοστό θέλεις. Χρησιμοποιώ το AlDente.

δεν καταβαινω τι λες ... με το AlDente  που γραφεις . kαι  το ειχες στο ρευμα μετα απο 1 χρονο συνεχεια δεν το εβγαζες καθολου ; και μετα απο ενα χρονο ειχες υγεια μπαταριας φανταζομαι 90% η 85% λογικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου κάνε ό,τι σου είπε η αππλ, είναι ο πιο σωστός τρόπος φόρτισης, εγώ θα το πήγαινα και μέχρι 10% αν είμαι δίπλα σε φορτιστή και μπορώ να το φορτίσω εκείνη την ώρα. Αν σου αρέσει η τελειότητα το φορτίζεις πάντα κλειστό, και σε καμία περίπτωση κάτω από 100%, ούτε καν 99%. Να το φορτίζεις ενώ συγχρόνως είσαι μέσα και κάνεις δουλειά ή σερφάρισμα ή να παίζεις δεν το συζητώ καν.

Επεξ/σία από macodin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@allure_boy το σωστό είναι η μπαταρία να μην πιανει τα όρια της. Τα όρια της τα πιάνει είτε οταν είναι άδεια,  (μην την αφήνεις κάτω απο 10-15-20% ) είτε όταν είναι γεμάτη και συνεχίζει και είναι στο ρεύμα. Οπότε τι γίνεται: 

Έχουν βγει διάφορα προγράμματα όπως το AlDente που σου είπαν πιο πάνω, στο οποίο πας και λες "Την μπαταρία θα την φορτίσεις μέχρι 90-95% (εσυ επιλέγεις), όση ώρα και να εχω τον φορτιστή πάνω". Έτσι και 20 ώρες να εχεις τον φορτιστή πάνω στο mac, η μπαταρία θα φτάσει MAX μέχρι το ποσοστό που έχεις επιλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

@allure_boy το σωστό είναι η μπαταρία να μην πιανει τα όρια της. Τα όρια της τα πιάνει είτε οταν είναι άδεια,  (μην την αφήνεις κάτω απο 10-15-20% ) είτε όταν είναι γεμάτη και συνεχίζει και είναι στο ρεύμα. Οπότε τι γίνεται: 

Έχουν βγει διάφορα προγράμματα όπως το AlDente που σου είπαν πιο πάνω, στο οποίο πας και λες "Την μπαταρία θα την φορτίσεις μέχρι 90-95% (εσυ επιλέγεις), όση ώρα και να εχω τον φορτιστή πάνω". Έτσι και 20 ώρες να εχεις τον φορτιστή πάνω στο mac, η μπαταρία θα φτάσει MAX μέχρι το ποσοστό που έχεις επιλέξει.

καλημερα οσο αναφορα το προγραμμα aldente δεν υπαρχει καν σε applestore ναι αυτο μου ειπε και η apple θα κατεβαινει εως 15 με 20 % και μετα θα φορτιζει εως 100% αυτο μου ειπε οτι πρεπει να κανω συνφωνα με τον κατασκευστη ... εχω μπερδευτει πραγματικα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το macbook το είχα πάρει στις αρχές του 2020, τότε που ξεκίνησε το lockdown, για να το παίρνω και να πηγαίνω να δουλεύω σε καμιά καφετέρια. Βέβαια όλοι ξέρουμε πόσο στραβά πήγε η ιστορία. Long story short, έχω ένα macbook με 38 κύκλους φόρτισης, το οπόιο δεν το ανοίγω σχεδόν ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...