Προς το περιεχόμενο

laptop apple macbook air m1


allure_boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι, ό,τι σου είπε η εταιρία κάνε και ας έχουμε υπόψη μας πως όταν φορτίσει στο 100% ο φορτιστής σταματάει την φόρτιση, όπως κάνουν και οι τελευταίοι φτηνιάρικοι φορτιστές για κοινές επαναφορτιζόμενες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος MBA M1 εδώ και 7 μήνες.
Ο υπολογιστής βρίσκεται σχεδον καθημερινά συνδεδεμένος σε monitor και στο ρεύμα με αποτέλεσμα η φόρτιση να σταματάει στο 80%.
Σε σπάνιες περιπτώσεις τον χρησιμοποιώ με μπαταρία με αποτέλεσμα να πέφτει στο 40-60%.
Έχω 37 κύκλους φόρτισης με υγεία μπαταρίας ακόμη στο 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2022 στις 9:40 ΠΜ, leonidas_fs είπε

@allure_boy το σωστό είναι η μπαταρία να μην πιανει τα όρια της. Τα όρια της τα πιάνει είτε οταν είναι άδεια,  (μην την αφήνεις κάτω απο 10-15-20% ) είτε όταν είναι γεμάτη και συνεχίζει και είναι στο ρεύμα. Οπότε τι γίνεται: 

Έχουν βγει διάφορα προγράμματα όπως το AlDente που σου είπαν πιο πάνω, στο οποίο πας και λες "Την μπαταρία θα την φορτίσεις μέχρι 90-95% (εσυ επιλέγεις), όση ώρα και να εχω τον φορτιστή πάνω". Έτσι και 20 ώρες να εχεις τον φορτιστή πάνω στο mac, η μπαταρία θα φτάσει MAX μέχρι το ποσοστό που έχεις επιλέξει.

6 λεπτά πριν, allure_boy είπε
Στις 5/9/2022 στις 9:40 ΠΜ, leonidas_fs είπε

@allure_boy το σωστό είναι η μπαταρία να μην πιανει τα όρια της. Τα όρια της τα πιάνει είτε οταν είναι άδεια,  (μην την αφήνεις κάτω απο 10-15-20% ) είτε όταν είναι γεμάτη και συνεχίζει και είναι στο ρεύμα. Οπότε τι γίνεται: 

Έχουν βγει διάφορα προγράμματα όπως το AlDente που σου είπαν πιο πάνω, στο οποίο πας και λες "Την μπαταρία θα την φορτίσεις μέχρι 90-95% (εσυ επιλέγεις), όση ώρα και να εχω τον φορτιστή πάνω". Έτσι και 20 ώρες να εχεις τον φορτιστή πάνω στο mac, η μπαταρία θα φτάσει MAX μέχρι το ποσοστό που έχεις επιλέξει.

δεν υπαρχει στο applestore  αυτο το προγραμμα AlDente το εψαξα αλλα μου βγαζει μακαρονια κτλ lol 

16 ώρες πριν, labros1995 είπε

Κάτοχος MBA M1 εδώ και 7 μήνες.
Ο υπολογιστής βρίσκεται σχεδον καθημερινά συνδεδεμένος σε monitor και στο ρεύμα με αποτέλεσμα η φόρτιση να σταματάει στο 80%.
Σε σπάνιες περιπτώσεις τον χρησιμοποιώ με μπαταρία με αποτέλεσμα να πέφτει στο 40-60%.
Έχω 37 κύκλους φόρτισης με υγεία μπαταρίας ακόμη στο 100%.

Αναφορά σε κείμενο

πως το κανεις να σταματαει στο 80 % δεν μου λες :) χρησιμοποιω  το λαπτοπ μου 10-12 ωρες αλλα οχι συνεχομενα του εχεις βαλει καποιο προγραμμα εμπιστο ; αυτο το AlDente δεν υπαρχει καν στο applestore 

 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, allure_boy είπε

δεν υπαρχει στο applestore  αυτο το προγραμμα AlDente το εψαξα αλλα μου βγαζει μακαρονια κτλ lol 

 

To Aldente το κατεβάζεις απο το GitHub, δεν υπαρχει στο AppStore.

Εγω δεν χρησιμοποιω κάποια εφαρμογη.

Όταν κάνεις συχνά χρήση με φορτιστη το ενεργοποιεί μόνο του αυτο με τον περιορισμό της φόρτισης.

Επεξ/σία από labros1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, labros1995 είπε

To Aldente το κατεβάζεις απο το GitHub, δεν υπαρχει στο AppStore.

Εγω δεν χρησιμοποιω κάποια εφαρμογη.

Όταν κάνεις συχνά χρήση με φορτιστη το ενεργοποιεί μόνο του αυτο με τον περιορισμό της φόρτισης.

"According to Apple, if you allow your battery to discharge to 50% and then charge it to 100%, and then you do the same thing tomorrow, you have used 1 cycle, not 2. So that means, if you plug it in when it still has 95% battery power and charge it back to 100%, you have used only 1/20th of a cycle. If you plug it in when you have 25% battery left and charge it to 100% you have used ¾ of a cycle, etc."

Για αυτό βλέπεις συνήθως τα περισσότερα mbp που δουλεύουν σε clamshell mode, έχουν λίγους κύκλους φόρτισης. Αυτά που λένε παραπάνω ότι δεν κάνει να το χεις μόνιμα πάνω σε φορτιστή κλπ, δεν ξέρω που τα έχουν δει. 

Σε παλαιότερο mbp, πάντα το φόρτιζα μετά το 75-80%, γιατί έτσι "κέρδιζα" ποσοστό των κύκλων, αλλά δεν το τηρώ πλέον γιατί έτσι δεν ευχαριστιέσαι το μηχάνημα. Ξέχνα τους κύκλους και απλά δούλεψε το, όπως θα το δούλευες αν δεν είχες πρόσβαση σε αυτή την πληροφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://apphousekitchen.com/ Εδω για το πρόγραμμα και βάλτο μεχρι 80%

Για τις μπαταρίες έχουν γραφτεί και σε paper και τα εχουν αναφερει και μεγάλοι επιστήμονες του κλάδου.

Συνέχεια λειτουργία στο φορτιστή ή σε χαμηλά επίπεδα φόρτισης θα δημιουργήσει επιβάρυνση του current collector + seperator και εναπόθιση λιθίου στη κάθοδο. Παράλληλα στο 100% φορτισης -> μεγιστη τάση της μπαταρίας ξεκινάνε άλλα θέματα.

Το al dente κανει δουλεια και αν θέλετε data , ανεβάζω

Εξ'ου : https://batteryuniversity.com/article/bu-808-how-to-prolong-lithium-based-batteries

Η παρακάτω γραφική τα λέει ολα πάντως:

image.png.0af6179bff29609c94821599d4c6f153.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Those used in Apple computer products last longest when they’re not repeatedly recharged whenever possible to stay at 100% of their charge capacity. Long term experience shows that keeping those batteries as close to 100% charge all the time shortens their working life. Yet many laptop Macs spend much of their working time connected to the mains power supply."

Από εδώ:

https://eclecticlight.co/2021/01/30/why-your-laptop-mac-may-not-be-recharging/

Γι΄αυτό και πρέπει να το αφήνουμε να ξεφορτίζει όσο μπορούμε πιο κοντά στο 20%, ανάλογα τις ανάγκες μας, για να κάνει "σωστούς" κύκλους.

Και κάτι άλλο, στο energy saver έχει ένα κουτάκι που γράφει battery health managment. Αυτό εάν είναι τικαρισμένο "βλέπει" την υγεία και την γηραιότητα της μπαταρίας και φορτίζεται ανάλογα. Αν κάποιος βέβαια νομίζει πως κάποιο αππ τρίτου μπορεί να συντηρήσει καλύτερα της μπαταρία της άππλ απ΄ ότι η ίδια η αππλ ας το κάνει, δικό του είναι το λάπτοπ.

Υγ:  Όλες ο μπαταρίες έχουν πρόβλημα με την θερμότητα, στο μ1 δε που έχει παθητική ψύξη είναι ακόμα χειρότερα, οπότε όταν χρησιμοποιείται η ανόρθωση γα την φόρτιση και την ίδια ώρα δουλέυεις πάνω σε κάποιο πρόγραμμα, δηλαδή φόρτιση/ξεφόρτιση την ίδια ώρα, τότε την μπαταρία, καί την δουλεύεις στα κόκκινα, καί δεν την αφήνεις να κάνει σωστούς κύκλους.

 

 

 

 

Με λίγα λόγια, αν δεν έγινε κατανοητό, αυτό που κάνει το al Dente το κάνει και η ίδια η αππλ με το δικό της λογισμικό πάνω στις δικές της μπαταρίες.

Ribopaido το να φορτίζεις μία καινούργια μπαταρία μέχρι το 80% σημαίνει ότι καταργείς το 20% της μνήμης της. Θα έλεγα να αφήσουμε την εταιρεία να περιποιείται την μπαταρία με το δικό της λογισμικό το οποίο την φορτίζει όσο της πρέπει

Επεξ/σία από macodin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, macodin είπε

Με λίγα λόγια, αν δεν έγινε κατανοητό, αυτό που κάνει το al Dente το κάνει και η ίδια η αππλ με το δικό της λογισμικό πάνω στις δικές της μπαταρίες.

Ribopaido το να φορτίζεις μία καινούργια μπαταρία μέχρι το 80% σημαίνει ότι καταργείς το 20% της μνήμης της. Θα έλεγα να αφήσουμε την εταιρεία να περιποιείται την μπαταρία με το δικό της λογισμικό το οποίο την φορτίζει όσο της πρέπει

Ότι λένε τα data φιλε μου, ο καθένας πράτει οπως επιθυμεί. Καλό σου απόγευμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...