Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Στις 15 Σεπτεμβρίου εκτός απροόπτου η εμπορική διάθεση πακέτων FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έχει ενδιαφέρον η τιμολογιακή πολιτική.
Προσωπικά εδώ και 2 χρόνια με FTTH 200 η απόδοση είναι υπεράριστη!
Αν τυχόν αυξήσουν και το ποσοστό upload τότε οι επιχειρήσεις νομίζω οτι θα σκεφτούν πολύ σοβαρά το, όποιο, upgrade!
Εγώ σίγουρα θα το σκεφτώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 325
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, MSSB είπε

Βασικά, θα το έχω απορία. 

Γιατί δεν έχουμε στην Ελλάδα από τις μεγάλες εταιρίες αυτό που παρέχουν οι μικρότερες, πακέτα 100/200/300mbps κλπ up and down και περιορίζονται Σε 100/10 - 200/20 κλπ; 

Όπως έλεγε και ένας, πάντα μπορεί κάτι να γίνει χειρότερο, όσο χάλια και αν είναι. 

Αισιοδοξία πάνω από όλα 😂

Γιατι αγαπητέ συμφορουμίτη θα κλείσει η βιομηχανία των datacenter αν δώσουν τα σωστά upload και κάποιοι μεγαλοεπιχειρηματίες που έχουν ρίξει λεφτά στην κατασκευή τους θα πέσουν έξω. Αν σου δωσουν γραμμή ακόμη και με 100mbps upload σε μια λογική τιμή, μια μικρή εταιρεία θα παίρνει σταθερή ip και θα μπορεί μετά να φιλοξενεί στον δικό της χώρο την ιστοσελίδα της κλπ. Αν δώσουν 1gbps γίνεται δυνητικά ενα data center. Βέβαια με τις τωρινές τιμές ρεύματος δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

12 ώρες πριν, MSSB είπε

Βασικά, θα το έχω απορία. 

Γιατί δεν έχουμε στην Ελλάδα από τις μεγάλες εταιρίες αυτό που παρέχουν οι μικρότερες, πακέτα 100/200/300mbps κλπ up and down και περιορίζονται Σε 100/10 - 200/20 κλπ; 

Όπως έλεγε και ένας, πάντα μπορεί κάτι να γίνει χειρότερο, όσο χάλια και αν είναι. 

Αισιοδοξία πάνω από όλα 😂

Γιατι αγαπητέ συμφορουμίτη θα κλείσει η βιομηχανία των datacenter αν δώσουν τα σωστά upload και κάποιοι μεγαλοεπιχειρηματίες που έχουν ρίξει λεφτά στην κατασκευή τους θα πέσουν έξω. Αν σου δωσουν γραμμή ακόμη και με 100mbps upload σε μια λογική τιμή, μια μικρή εταιρεία θα παίρνει σταθερή ip και θα μπορεί μετά να φιλοξενεί στον δικό της χώρο την ιστοσελίδα της κλπ. Αν δώσουν 1gbps γίνεται δυνητικά ενα data center. Βέβαια με τις τωρινές τιμές ρεύματος δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνω για 50 και η ταχύτητα που έχω είναι με το ζόρι 20-21. Πραγματικά ελπίζω η κατάσταση να αλλάξει στην επαρχεία σύντομα διότι γλυκοκοιτάζω το Starlink καιρό τώρα και φοβάμαι να τα δώσω προς το παρών.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, mrkra said:

Γιατι αγαπητέ συμφορουμίτη θα κλείσει η βιομηχανία των datacenter αν δώσουν τα σωστά upload και κάποιοι μεγαλοεπιχειρηματίες που έχουν ρίξει λεφτά στην κατασκευή τους θα πέσουν έξω. Αν σου δωσουν γραμμή ακόμη και με 100mbps upload σε μια λογική τιμή, μια μικρή εταιρεία θα παίρνει σταθερή ip και θα μπορεί μετά να φιλοξενεί στον δικό της χώρο την ιστοσελίδα της κλπ. Αν δώσουν 1gbps γίνεται δυνητικά ενα data center. Βέβαια με τις τωρινές τιμές ρεύματος δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Στο εξωτερικό που δίνουν 1:1 ή έστω 1:2, δεν ισχύουν αυτά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mrkra είπε

Γιατι αγαπητέ συμφορουμίτη θα κλείσει η βιομηχανία των datacenter αν δώσουν τα σωστά upload και κάποιοι μεγαλοεπιχειρηματίες που έχουν ρίξει λεφτά στην κατασκευή τους θα πέσουν έξω. Αν σου δωσουν γραμμή ακόμη και με 100mbps upload σε μια λογική τιμή, μια μικρή εταιρεία θα παίρνει σταθερή ip και θα μπορεί μετά να φιλοξενεί στον δικό της χώρο την ιστοσελίδα της κλπ. Αν δώσουν 1gbps γίνεται δυνητικά ενα data center. Βέβαια με τις τωρινές τιμές ρεύματος δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Γιατι αγαπητέ συμφορουμίτη θα κλείσει η βιομηχανία των datacenter αν δώσουν τα σωστά upload και κάποιοι μεγαλοεπιχειρηματίες που έχουν ρίξει λεφτά στην κατασκευή τους θα πέσουν έξω. Αν σου δωσουν γραμμή ακόμη και με 100mbps upload σε μια λογική τιμή, μια μικρή εταιρεία θα παίρνει σταθερή ip και θα μπορεί μετά να φιλοξενεί στον δικό της χώρο την ιστοσελίδα της κλπ. Αν δώσουν 1gbps γίνεται δυνητικά ενα data center. Βέβαια με τις τωρινές τιμές ρεύματος δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Μπαρμπούτσαλα….απλά εδώ είμαστε τριτοκοσμική χώρα ακόμα, πουθενά δε γίνονται αυτά.

εξω δηλ. γιατί δίνουν αυτές τις παροχές κι εδώ όχι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dr_Slump είπε

Αμπελόκηποι, κέντρο Αθήνας. Ακόμα διαθέσιμη αποκλειστικά aDSL 24ρα από όλους τους ISP, πρακτικά 10ρα. Αναρωτιέμαι αν είναι πρωθυπουργός ο Σημίτης στο τετράγωνό μου. (την παλεύω με Cosmote Gigamax Unlimited)

Αμπελοκηπους πισω απο το President, εχω VDSL εδω και πολλα χρονια 100/10 και διαθεσιμοτητα για Inalan. Που εισαι ακριβως?

40 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το point μου δεν είναι οι μισθοί ή το ύψος του παγίου, αλλά η διαφορά παγίου ανάλογα τα Mbps. 

Τα 100Mbps απλά δεν αξίζουν να τα επιλέξεις όταν με +6 ευρώ το μήνα έχεις 5πλασια ταχύτητα.

οταν με 17 ευρο εχεις την 25πλασια απο την αρχικη θα πω εγω :D

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Στο εξωτερικό που δίνουν 1:1 ή έστω 1:2, δεν ισχύουν αυτά?

Όπως και να έχει σίγουρα δεν ειναι χάλια σαν το δικό μας πχ για 50mbps θα βρείς 10 mbps up το λιγότερο 

Τώρα έτσι για αναφορά για το αν υπάρχουν πακέτα 1:1 ή 1:2  ναι 1:1 ειναι πιο δύσκολο να βρείς (αλλά μέχρι και στην ελλάδα υπάρχουν πχ inalan)

1:2 ή κοντά σε αυτό ειναι πολύ πιο εύκολο πχ γερμανία: 

image.png.2ff8f3a4299173c63c2035935a7ff6d1.png
image.png.73251bd86dfddc12b07a61f1a0aa901f.png

image.png.a1c038ad1761f90d6d932f2907f64478.png

image.png.083198da78c688bdc208ff282bf7962b.png
image.png.650d58d0078fac441ab2f98cdce1ba30.png

Και υπόψιν ( απο τις Ευρωπαικές χώρες που δεν ειναι μπανανίες σαν εμάς ) η γερμανία δεν φημίζεται για τις καλύτερες ή καλύτερες παροχές όσο αφορά την τιμή ή την κάλυψη κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να κατεβαζουμε τσοντες 4Κ ανετα !!!!

26 λεπτά πριν, toxotis70 είπε

Μπαρμπούτσαλα….απλά εδώ είμαστε τριτοκοσμική χώρα ακόμα, πουθενά δε γίνονται αυτά.

εξω δηλ. γιατί δίνουν αυτές τις παροχές κι εδώ όχι;

γιατί το 90κατι όταν ήταν να αναβαθμίσουν σε xDSL δίκτυα τα μασήσανε και πήγαν σε ISDN από τους φίλους μας τους Γερμανούς.. έτσι ολες οι υποδομές έμειναν πισω αρκετα..

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, rudd--o είπε

αντε να κατεβαζουμε τσοντες 4Κ ανετα !!!!

γιατί το 90κατι όταν ήταν να αναβαθμίσουν σε xDSL δίκτυα τα μασήσανε και πήγαν σε ISDN από τους φίλους μας τους Γερμανούς.. έτσι ολες οι υποδομές έμειναν πισω αρκετα..

Ναι και οι Γερμανοί που σχεδόν 99% είχαν ISDN τώρα προσφέρουν συνδέσεις 2,5Gbps στα 80 ευρώ...  δεν έχει σχέση αυτό που λες. 

To 2000 βάλανε DSL οι γερμανοί και το 2003 εμείς... 
 

απλά οι γερμανοί θέλουν να αναβαθμίζουν τις υποδομές τους και υπάρχει και ο ανταγωνισμός που τραβάει προς τα εκει. 

Εδώ έχουμε καραγκιόζμπερντέ καρτέλ που τα ζώα του αργά γιατί ούτε το κράτος νοιάζεται για υποδομές ειδικά όταν μιλάμε για ψηφιακές (ασχέτως κυβέρνησης διαχρονικά)  ούτε αυτοί έχουν ανταγωνισμό μοιράζουν τα κουκιά τους μια χαρά όπως ειναι τώρα και βρέξει χιονίσει θα έχουν μεροκάματο οπότε γιατί να κάνουν επενδύσεις. 

και αυτοί οι φερετζέδες FTTH στα κατσάβραχα κτλ γίνονται κυρίως για να παίρνουν επιδοτήσεις γιαυτό ειναι και για τα μάτια του κόσμου ίσα ίσα για να μπορούν στα χαρτιά να παρουσιάζουν ότι κάνανε κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεκινούσε το 5G που ξεφτιλίζει το VDSL σε απόδοση και τιμή οι Γερμανοί θα μας το πούλαγαν και τα επόμενα τριάντα χρόνια VDSL όπως σκόπιμα  μας κράταγαν στο ISDN όταν όλη η Ευρώπη είχε ADSL.

Tους ξέρουμε καλά τώρα και αυτά τα διαφημιστικά να τα πουλάνε αλλού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Καλή φάση, μαζεμένες οι περιοχές με FTTH.

Κρίμα που δεν υπάρχει και σε πιο αναλυτικό χάρτη, γιατί προφανώς δεν καλύπτεται το 100% των περιοχών αυτών.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/VDSLvectoring/assignments/3rdYearly/Wind/Appendix4_3rdYearly.xlsx

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/VDSLvectoring/assignments/2ndYearly/OTE/Appendix2_2ndYearly.XLSX

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ μια καλή κίνηση όμως το να επιμένουν σε αναλογία 10/1 up/down είναι αναχρονιστικό! Στο upload κυριοι του ΟΤΕ ποναμε, είτε εχει να κανει με team viewer, ειτε για cloud, είτε για gaming ειτε για nas servers κτλ! Είναι σαν να εχω αμαξι με 200 αλογα και να κοιταω πως θα το κανω 300 αντι να φροντίσω να του βαλω λαστιχα για να υποστηριζουν τα 200 που ηδη εχω! Δεν μπορω να καταλαβω την νοοτροπια να υπαρχουν μονο ασυγχρονιστες συνδεσεις και μαλιστα 10/1 εν ετη 2022 που up και down ειναι το ιδιο σημαντικα πλεον και για μεσους χρηστες!

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αμπελοκηπους πισω απο το President, εχω VDSL εδω και πολλα χρονια 100/10 και διαθεσιμοτητα για Inalan. Που εισαι ακριβως?

οταν με 17 ευρο εχεις την 25πλασια απο την αρχικη θα πω εγω :D

Εγώ πίσω από τον Άρειο Πάγο μόνο 24 άρα υποστηρίζει και απέξω έχουν ήδη περάσει οπτική ίνα από περσυ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, svanakas είπε

Θεωρώ μια καλή κίνηση όμως το να επιμένουν σε αναλογία 10/1 up/down είναι αναχρονιστικό! Στο upload κυριοι του ΟΤΕ ποναμε, είτε εχει να κανει με team viewer, ειτε για cloud, είτε για gaming ειτε για nas servers κτλ! Είναι σαν να εχω αμαξι με 200 αλογα και να κοιταω πως θα το κανω 300 αντι να φροντίσω να του βαλω λαστιχα για να υποστηριζουν τα 200 που ηδη εχω! Δεν μπορω να καταλαβω την νοοτροπια να υπαρχουν μονο ασυγχρονιστες συνδεσεις και μαλιστα 10/1 εν ετη 2022 που up και down ειναι το ιδιο σημαντικα πλεον και για μεσους χρηστες!

Για τα μάτια του κόσμου (ή καλύτερα της ΕΕ και ΕΣΠΑ που τσιμπάνε επιδοτήσεις) είναι φίλε μου έτσι και αλλιώς με σχεδόν ανύπαρκτη κάλυψη και αυτή που υπάρχει να ειναι σε κατσάβραχα (για να αυξήσουν την πιθανότητα να μην υπάρξει ενδιαφέρον έτσι ώστε να μην χρειαστεί να επιβαρυνθεί το backbone απο συνδρομητές με υψηλές ταχύτητες) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...