Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Στις 15 Σεπτεμβρίου εκτός απροόπτου η εμπορική διάθεση πακέτων FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Thresh είπε

Τώρα αν είναι βλάκες και επιλέξουν να βάλουν την 300αρα στα 50+ ευρώ, ούτε με επιδότηση δεν θα επιλέγει κάποιος τα ακόμα πιο μεγάλα πακέτα.

απλώς άπληστοι είναι, όχι βλάκες.

9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Nope

η δική μου επιθυμία για όσους είχαμε ήδη πάρει επιδότηση για ftth αλλά επιθυμία θα παραμείνει, όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 325
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

βρε απλά τρολλάρεις; 

iobIM4I.png

l5f4lgp.png

https://fttxgr.eu/map

Πρίν ο βασικός μισθός που ανέφερες ήταν 583€ τώρα έγινε 721€, κατανοήστε τι διαβάζετε μην είστε τόσο άσχετοι. Μίλαει για τον μέσο μισθό και όχι στην Ελλάδα ο μέσος μισθός δεν είναι αυτός, είναι μεγαλύτερος (για την Ρουμανία δεν ξέρω),, άρα δεν ξέρω πόσο νόημα έχουν αυτά τα νούμερα

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, vfragos είπε

ρίν ο βασικός μισθός που ανέφερες ήταν 583€ τώρα έγινε 721€

ότι νάναι η σελίδα αναφέρει τον μέσο μισθό προ μετά φόρων (φαίνεται ακόμη και στο print screen που έβαλα average monthly net salary)

Δηλαδή αν υπάρχουν 3 ρουμάνοι ο ένας παίρνει 500 ο άλλος 1000 και ο τρίτος 800 ο μέσος μισθός αυτών των τριών ειναι  766,66

 

4 λεπτά πριν, vfragos είπε

κατανοήστε τι διαβάζετε μην είστε τόσο άσχετοι.

Αυτό ακριβώς. Και φυσικά ο τύπος που έχει το πρόβλημα νομίζει ότι ειναι ο φωτισμένος και όλοι οι άλλοι ειναι αυτοί που έχουν πρόβλημα :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, Dr_Pepper said:

Αυτός ο χάρτης είναι "fan made" (elessargr), όχι επίσημος των παρόχων ή της ΕΕΤΤ κι εξαρτάται από προσθήκες καμπινών που κάνουμε εμείς οι χρήστες. 

Κοινώς, λείπουν πάρα πολλες ακόμα και FTTC(VDSL) που έχουν σταματήσει τα έργα, πόσο μάλλον FTTH που είναι πιο πρόσφατες και γίνονται συνέχεια έργα.

Πχ στην περιοχή μου δεν δείχνει καν όλες τις καμπίνες για FTTC(VDSL) ενώ έχουν μπει από το 2013-2014, για τον απλό λόγο ότι δεν έχει κάτσει κάποιος να βγάλει φωτογραφίες ώστε να τις προσθέσει στο site αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Αυτός ο χάρτης είναι "fan made" (του makfil νομίζω?), όχι επίσημος των παρόχων ή της ΕΕΤΤ κι εξαρτάται από προσθήκες καμπινών που κάνουμε εμείς οι χρήστες. 

Κοινώς, λείπουν πάρα πολλες ακόμα και FTTC(VDSL) πόσο μάλλον FTTH που είναι πιο πρόσφατες και μπαίνουν "συνέχεια" νέες.

Πχ στην περιοχή μου δεν δείχνει καν όλες τις καμπίνες για FTTC(VDSL) ενώ έχουν μπει από το 2013-2014. 

ε γιαυτό σου έδωσα link απο την εεττ με τις αναθετήσεις έργων επίσημος χάρτης δεν υπάρχει απόσο ξέρω.

Αν και δεν ειναι τόσο ελλιπής νομίζω δεν έχει αυτές του oterural κυρίως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Dr_Pepper said:

ε γιαυτό σου έδωσα link απο την εεττ με τις αναθετήσεις έργων επίσημος χάρτης δεν υπάρχει απόσο ξέρω.

Αν και δεν ειναι τόσο ελλιπής νομίζω δεν έχει αυτές του oterural κυρίως.  

Ναι, γι' αυτό είπα ότι θα ήταν ωραίο να είχαμε επίσημο χάρτη από αυτή.

Λείπουν αρκετές FTTC, πόσο μάλλον FTTH που μπαίνουν συνέχεια νέες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ότι νάναι η σελίδα αναφέρει τον μέσο μισθό προ φόρων 

Δηλαδή αν υπάρχουν 3 ρουμάνοι ο ένας παίρνει 500 ο άλλος 1000 και ο τρίτος 800 ο μέσος μισθός αυτών των τριών ειναι  766,66

 

Αυτό ακριβώς. Και φυσικά ο τύπος που έχει το πρόβλημα νομίζει ότι ειναι ο φωτισμένος και όλοι οι άλλοι ειναι αυτοί που έχουν πρόβλημα :P 

Σώπα ρε συ σοβαρά, αυτό δεν λέω και εγώ; Τόση ώρα μιλούσαμε σε σχέση με τον βασικό μισθό που είναι κάτι πολύ πιο αντικειμενικό απο το να υπολογίζεις τον μέσο μισθό μιας χώρας είναι αρκετά πιο δύσκολο και όχι ακριβές και ξαφνικά εμφανίσατε τον μέσο μισθό που στην συγκεριμένη της Ελλάδας τουλάχιστον τον αναφέρει και λάθος γιατί στην πραγματικότητα είναι αρκετά παραπάνω. Τις ειρωνίες σου λοιπόν αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Λείπουν αρκετές FTTC, πόσο μάλλον FTTH που μπαίνουν συνέχεια νέες.

 

Συνέχεια όμως τις προάλλες σταμάτησα με το αμάξι στην εθνική γιατί κατουριόμουν και έτσι όπως πήγα στην άκρη του δρόμου καταλάθος έβρεξα έναν εργάτη που ήταν μέσα στο χαντάκι γιατί έσκαβε για FTTH :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vfragos είπε

Πρίν ο βασικός μισθός που ανέφερες ήταν 583€ τώρα έγινε 721€, κατανοήστε τι διαβάζετε μην είστε τόσο άσχετοι. Μίλαει για τον μέσο μισθό και όχι στην Ελλάδα ο μέσος μισθός δεν είναι αυτός, είναι μεγαλύτερος (για την Ρουμανία δεν ξέρω),, άρα δεν ξέρω πόσο νόημα έχουν αυτά τα νούμερα

Τρικυμία. Επιθετικός και προσβλητικός. Δεν ανεφέρα πότε για βάσικο μισθό, το μόνο post που έκανα ήταν με το link. Δεν είπα πότε για βασικό, στειλε μου που το είπα.  Εκάνα copy paste Average Monthly Net Salary (after Tax).  Αυτο σημάινει βασικός?. Αν σε προσεβαλα ότι μας τρολάρεις δεν το ήθελα. Ειλικρινά επειδη έγραφα και εγω και το site Average Monthly Net Salary (after Tax), και εσύ απο κάτω είπες οτι λέω ψεματα για το βασικό λεω δεν μπορει με τρολλάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, brightblade είπε

Τρικυμία. Επιθετικός και προσβλητικός. Δεν ανεφέρα πότε για βάσικο μισθό, το μόνο post που έκανα ήταν με το link. Δεν είπα πότε για βασικό, στειλε μου που το είπα.  Εκάνα copy paste Average Monthly Net Salary (after Tax).  Αυτο σημάινει βασικός?. Αν σε προσεβαλα ότι μας τρολάρεις δεν το ήθελα. Ειλικρινά επειδη έγραφα και εγω και το site Average Monthly Net Salary (after Tax), και εσύ απο κάτω είπες οτι λέω ψεματα για το βασικό λεω δεν μπορει με τρολλάρει.

Επιθετικός γιατί με είπες τρόλ, δεκτό το ότι δεν το ήθελες. Εσύ μπήκες σε μια συζήτηση που μιλούσα με τον άλλον και είχαμε πάρει σαν βάση τον βασικό μισθό και με αυτόν ώς βάση συζητούσαμε, το κομμάτι για τον βασικό μισθό  αφορούσε αυτόν όχι εσενα. Αυτή η απάντηση που παραθέτεις όμως δεν ήταν καν σε εσένα άρα δεν έχω τρικυμία εγω. Εσένα σου έχω απαντήσει αλλού.

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 40 lei ειναι 8,28 ευρο, για 1000/500 στην Ρουμανια!  Σε μια χωρα με παρομοια μισθοδοσία να το θεσω ετσι λοιπον γιατι κάποιοι θελουν να πιστευουν οτι ειμαστε αρκετα πιο πανω μισθολογικά! Και αυτές τις ταχύτητες επιμένω τις έχουν εδώ και 5 χρόνια. Τι να λέμε κρίμα και επιμένω τα ΒΑΣΙΚΑ ΑΓΑΘΑ είναι πολύ πιο ακριβά εδώ γιατί έχω ζήσει Ρουμανία!

CDFCC85F-A957-431E-ACF7-8D1A6967B858.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Συνέχεια όμως τις προάλλες σταμάτησα με το αμάξι στην εθνική γιατί κατουριόμουν και έτσι όπως πήγα στην άκρη του δρόμου καταλάθος έβρεξα έναν εργάτη που ήταν μέσα στο χαντάκι γιατί έσκαβε για FTTH :P  

Και σε άφησε αρτιμελή; Κρίμα....😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, whosethere said:

απλώς άπληστοι είναι, όχι βλάκες.

η δική μου επιθυμία για όσους είχαμε ήδη πάρει επιδότηση για ftth αλλά επιθυμία θα παραμείνει, όπως φαίνεται.

True.

Πέρα από το ότι δεν παίζει τουλάχιστον για φέτος διπλασιασμός σε περιοχές με FTTH, ακούγονται φήμες ότι και το νέο "Giga Voucher" για 300/500/1000Mbps δεν θα μπορούν να το πάρουν όσοι είχαν πάρει το SFBB Voucher για 100 και 200Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

True.

Πέρα από το ότι δεν παίζει τουλάχιστον για φέτος διπλασιασμός σε περιοχές με FTTH, ακούγονται φήμες ότι και το νέο "Giga Voucher" για 300/500/1000Mbps δεν θα μπορούν να το πάρουν όσοι είχαν πάρει το SFBB Voucher για 100 και 200Mbps.

Καλά άν κάνουν και αυτή την π@παριά να μην το δώσουν θέλουν πολύ κυνήγι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, svanakas said:

Τα 40 lei ειναι 8,28 ευρο, για 1000/500 στην Ρουμανια!  Σε μια χωρα με παρομοια μισθοδοσία να το θεσω ετσι λοιπον γιατι κάποιοι θελουν να πιστευουν οτι ειμαστε αρκετα πιο πανω μισθολογικά! Και αυτές τις ταχύτητες επιμένω τις έχουν εδώ και 5 χρόνια. Τι να λέμε κρίμα και επιμένω τα ΒΑΣΙΚΑ ΑΓΑΘΑ είναι πολύ πιο ακριβά εδώ γιατί έχω ζήσει Ρουμανία!

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει εύκολα σύγκριση. 

Χαμηλότερο κόστος μισθών, χαμηλότερες εισφορές, φόροι/ΦΠΑ, τέλη διέλευσης,  φόροι σε κινητή/σταθερή κτλπ. 

Μετά από τόσα χρόνια παίζει να έχει γίνει και σε μεγάλο βαθμό απόσβεση των έργων που είχαν και χαμηλότερο κόστος από τα δικά μας.

Όλα αυτά συνδράμουν σε χαμηλότερες τιμές συμβολαίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...