Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Στις 15 Σεπτεμβρίου εκτός απροόπτου η εμπορική διάθεση πακέτων FTTH με ταχύτητες έως 1Gbps


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Thresh είπε

FTTH έχουμε κυρίως σε χωριά κι όχι σε πολυκατοικίες

Ναι γιατί ειναι γεμάτη η Αθήνα με FTTH το ίδιο και η Θεσσαλονίκη και ο Βόλος η Πάτρα και το ηράκλειο Κρήτης και Σέρρες κτλ γενικά όπου έχει πανεπιστήμια, ξενοδοχεία και ειναι γενικά πυκνοκατοικημένα μόνο FTTH βρίσκεις :P 

....σίγουρα δεν ειναι στο manual του οτε στο section "τι να απαντάτε όταν σας λένε το Χ" :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Εγώ που είμαι σε πολύ κεντρική περιοχή γενικά δεν έχουν έρθει να κάνουν έργα για οπτική. Θα περάσουν λέτε κάποια στιγμή τι παίζει; Τους είχα ρωτήσει αλλά δεν ήξεραν προφανώς.. Ποιο κάτω στην ίδια οδό έχουν περάσει οπτική αλλά δεν ανέβηκαν προς τα εμένα. Αργούν τόσο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, Dr_Pepper said:

Ναι γιατί ειναι γεμάτη η Αθήνα με FTTH το ίδιο και η Θεσσαλονίκη και ο Βόλος η Πάτρα και το ηράκλειο Κρήτης και Σέρρες κτλ γενικά όπου έχει πανεπιστήμια, ξενοδοχεία και ειναι γενικά πυκνοκατοικημένα μόνο FTTH βρίσκεις :P 

....σίγουρα δεν ειναι στο manual του οτε στο section "τι να απαντάτε όταν σας λένε το Χ" :P 

 

Είδες το screenshot με τις περιοχές για τις οποίες ζήτησα χάρτη, δες πόσες είναι σε αστικά κέντρα και πόσες σε επαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είδες το screenshot με τις περιοχές για τις οποίες ζήτησα χάρτη, δες πόσες είναι σε αστικά κέντρα και πόσες σε επαρχία.

Ναι σίγουρα ειναι πάρα πολλές οι περιοχές αφού ο κόσμος παρακαλάει να βάλει ADSL εκει για οικονομία και τους λένε όχι μονο FTTH δίνουμε πλέον :P

Επίσης απο πού πήρες αυτό το screenshot αν επιτρέπεται για να του ρήξω και εγώ μια ματιά; ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Dr_Pepper said:

Ναι σίγουρα ειναι πάρα πολλές οι περιοχές αφού ο κόσμος παρακαλάει να βάλει ADSL εκει για οικονομία και τους λένε όχι μονο FTTH δίνουμε πλέον :P

Επίσης απο πού πήρες αυτό το screenshot αν επιτρέπεται για να του ρήξω και εγώ μια ματιά; ευχαριστώ. 

Δεν είπα ότι είναι πολλές, αλλά ότι είναι περισσότερες από επαρχία, το αντίθετο από το οποίο ισχυρίζεσαι εσύ.

Ρώτα εκείνον που το postαρε, εγώ το quotαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, christospvl είπε

Εγω ακομα περιμενω τη δωρεαν αναβαθμιση που διναν στις ταχυτητες.. και καλα μεχρι το τελος του χρονου θα γινει..

Εγω περιμένω την αύξηση 10% που θα δίνανε + τον διπλασιασμό και ακόμη έρχεται :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάει στα "άστρα" ειναι ότι δεν μπορώ να βρώ ένα σοβαρό πακέτο VoIP στην ελλάδα όπως αυτά που βγαίνουν στο google για ΗΠΑ.

Δεν λέω έχει κάμποσα χωρίς πάγιο σχεδόν αλλά ειναι με χρονοχρέωση.. εγώ θέλω ένα με χαμηλό πάγιο ελληνικό αριθμό και κάποια δωρεάν λετπά αν όχι απεριόριστα. 

πας starlink για το ιντερνετ και δουλευεις με Sim το σταθερό σου,όλοι οι πάροχοι σου δίνουν σταθερό αριθμό σε sim πια για να δουλεύεις από το κινητό σου.

Εχουν ειπωθεί όλα,εγώ θα πω απλά ότι πληρώνουμε μισθωμένη ΟΤΕ 50/50 450 ευρώ+ Φ.Π.Α.(τα σκαψίματα κέντρο ΑΘήνας πήραν 4 μήνες)

Πριν 2 μήνες με πήραν τηλέφωνο όλο χαρά και μου είπαν ότι θα γίνει αναβάθμιση σε vip πελάτες όπως εμείς σε 100/100.Οριακά ανατρίχιασα και τους έταξα αιωνία πίστη.Εν τέλη έγινε 100/100 (να είμαστε δίκαιοι) αλλά το ποσό παραμένει αστείο.Ελπίζω να καλύπτω όσους ρωτάνε γιατί θα συνεχίσουν να κρατάνε το upload στο 1/10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα αρκετές παρανοήσεις, στην Ελλάδα ναι μεν ο βασικός μισθός είναι 713€ αλλά πολλαπλασιάζεται επί 14 οπότε στην πράξη το μηνιάτικο είναι 831€ αν θέλετε να κάνετε σύγκριση με άλλες χώρες.

(Στην Ρουμανία είναι 515€.)

Το σύστημα με τους 14 μισθούς το έχουν Ελλάδα, Πορτογαλία και Ισπανία.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_Union_member_states_by_minimum_wage

 

Για τους μέσους μισθούς, η Ελλάδα είναι στα 1355€/1050€ (καθαρά) ανά μήνα και η Ρουμανία στα 1309€/806€ (καθαρά).

Αν τώρα υπολογίσετε την καθαρή αγοραστική δύναμη του μέσου μισθού (σε PPP $), η Ελλάδα είναι στα $1977 και η Ρουμανία στα $2232 οπότε στην πράξη έχουν κατά 15% μεγαλύτερο μισθό με βάση τις τιμές των προϊόντων στην χώρα τους.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage#European_and_transcontinental_countries_by_monthly_average_wage

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάπως έτσι μεγαλώνει το χάσμα των μεγάλων αστικών περιοχών με την επαρχία. Οι πρώτοι θα έχουν μέγιστο ίντερνετ 1gbps και οι δεύτεροι ADSL/VDSL. Cosmote " ένας κόσμος καλύτερος για όλους" 😏😑😐

Επεξ/σία από Painmaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...μιλανε για ταζυτητες του φωτος....την στιγμη που οταν εισαι λιγο μακρια απο το κεντρο πιανεις...να μη πω καλυτερα.κατοικος ρεθυμνου....οικισμος παγκαλοχωρι...10-12 χιλ απο ρεθυμνο 5-6 απο το κεντρο που περνουμε γραμμη.εδω που μενω εγω ...οι τυχεροι εχουν 6-7 mbps οι πιο ατυχοι του απεναντι οικισμου   1-2 mbps....ειπατε τιποτα????τεχνικος του οτε με ενημερωσε οτι δεν εχουν σκοπο να αναβαθμισουν τις φραμμες λογο οτι οι επενδυση σε χαλκο δεν συμφερει γιατι η οτικη ειναι πολυ πιο φτηνη.απο την στιγμη λοιπον που δεν εχουμε οπτικη καπου εδω κοντα...μας εχουν αφησει στην εποχη του χαλκου...στην κυριολεξια.στην εποχητου  lockdown τρεχαμε με τα παιδια μας να βρουμε καποιον συγγενη που εμενε στο κεντρο για να μπορουν τα παιδια να παρακολουθησουν τα μαθηματα τους...ο οτε μας ενωνει.ΑΙΣΧΟΣ

OTE.png

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sp

7 λεπτά πριν, themosmp είπε

μαλιστα...μιλανε για ταζυτητες του φωτος....την στιγμη που οταν εισαι λιγο μακρια απο το κεντρο πιανεις...να μη πω καλυτερα.κατοικος ρεθυμνου....οικισμος παγκαλοχωρι...10-12 χιλ απο ρεθυμνο 5-6 απο το κεντρο που περνουμε γραμμη.εδω που μενω εγω ...οι τυχεροι εχουν 6-7 mbps οι πιο ατυχοι του απεναντι οικισμου   1-2 mbps....ειπατε τιποτα????τεχνικος του οτε με ενημερωσε οτι δεν εχουν σκοπο να αναβαθμισουν τις φραμμες λογο οτι οι επενδυση σε χαλκο δεν συμφερει γιατι η οτικη ειναι πολυ πιο φτηνη.απο την στιγμη λοιπον που δεν εχουμε οπτικη καπου εδω κοντα...μας εχουν αφησει στην εποχη του χαλκου...στην κυριολεξια.στην εποχητου  lockdown τρεχαμε με τα παιδια μας να βρουμε καποιον συγγενη που εμενε στο κεντρο για να μπορουν τα παιδια να παρακολουθησουν τα μαθηματα τους...ο οτε μας ενωνει.ΑΙΣΧΟΣ

OTE.png

εγω στην περιπτωση του θα εβαζα starlink με 60 ευρω το μηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι και οι Γερμανοί που σχεδόν 99% είχαν ISDN τώρα προσφέρουν συνδέσεις 2,5Gbps στα 80 ευρώ...  δεν έχει σχέση αυτό που λες. 

To 2000 βάλανε DSL οι γερμανοί και το 2003 εμείς... 
 

απλά οι γερμανοί θέλουν να αναβαθμίζουν τις υποδομές τους και υπάρχει και ο ανταγωνισμός που τραβάει προς τα εκει. 

Εδώ έχουμε καραγκιόζμπερντέ καρτέλ που τα ζώα του αργά γιατί ούτε το κράτος νοιάζεται για υποδομές ειδικά όταν μιλάμε για ψηφιακές (ασχέτως κυβέρνησης διαχρονικά)  ούτε αυτοί έχουν ανταγωνισμό μοιράζουν τα κουκιά τους μια χαρά όπως ειναι τώρα και βρέξει χιονίσει θα έχουν μεροκάματο οπότε γιατί να κάνουν επενδύσεις. 

και αυτοί οι φερετζέδες FTTH στα κατσάβραχα κτλ γίνονται κυρίως για να παίρνουν επιδοτήσεις γιαυτό ειναι και για τα μάτια του κόσμου ίσα ίσα για να μπορούν στα χαρτιά να παρουσιάζουν ότι κάνανε κάτι. 

Εμείς αντι να ξεκινήσουμε με αγορά υλικών/υποδομών xDSL αγοράσαμε "αναβάθμιση" για ISDN 128K και τα μοιράσανε τα λαμογια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να πληρωνω και τα παγια στον οτε για οσο κραταει το συμβολαιο...κοροιδια δεν ειναι το μηνα κοντα 90 ευρω οτε +starlink?το θεμα μου δεν ειναι αυτο,,,ετσι και αλλιως την παρασκευη θα δοκιμασω μια λυση που μου προτεινανε...και πιστευω οτι θα δουλεψει.το θεμα μου ειναι οτι διαφημιζουνε...οτι γυαλιζει....και περιοψες λιγο εξω απο το κεντρο..ειναι ακριτικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...